Neringa Čereškevičienė: paaukoti savo norus vardan šeimos – išminties, o ne silpnumo ženklas

Neabejojame, kad ir vaikų neturintys tautiečiai žino Neringos Čereškevičienės „Tele bim bam“ ir jos vaikiškas dainas. Režisierė, kompozitorė, atlikėja ir trijų vaikų mama nebijo būti nemadinga. Ji tvirtina, kad svarbiausias moters gyvenimo pašaukimas – užauginti vaikus, nes jie – svariausias meilės gyvenimui ženklas.
 

Ne tėvų pėdomis


Neringa Čereškevičienė – miesto vaikas, su broliu užaugo Vilniuje. Abu jos tėvai buvo inžinieriai, mama – chemikė, tėtis – geodezininkas, tad ji žinojo, kad tokio nekūrybiško darbo nenori. O užklasinė veikla, būreliai Neringą vedė į muziką ir sceną. Kai buvo pirmokė, mokykloje ieškojo galinčių „Liepaičių“ chore dainuoti mergaičių. Atrinko ir Neringą. Chore ji dainavo 10 metų, mokėsi groti ir pianinu. Tėvai tai skatino.
Nuo aštuntos klasės Neringa vaidino mokyklos dramos būrelyje. Ko gero, kūrybingoji lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Kaktienė turėjo nemažai įtakos ir jos profesinėms svajonėms, ir kūrybinėms mintims bręsti.
Penketais baigusi Vilniaus 35-ąją vidurinę, Neringa aiškiai žinojo, kad nori studijuoti režisūrą, tik abejojo, ar įstos. Per konsultacijas stojantiesiems į Lietuvos valstybinę konservatoriją (dabar Lietuvos muzikos ir teatro akademija) pamačiusi, kiek jau aukštąsias baigusiųjų, pasak jos, „dėdžių ir tetų“, nori studijuoti šią specialybę, dar labiau sudvejojo. Pradėjo svarstyti, ką dar norėtų rinktis – literatūrą, žurnalistiką... Tačiau įstojo į išsvajotąją režisūrą.
 

Tiesus kelias į televiziją


1984 m. studijuoti režisūros susirinko stiprus kursas, iš dabar žinomų režisierių Audrius Stonys, Arūnas Matelis. Neringa Čereškevičienė, tada dar Pociūtė, gavo televizijos režisierės ir aktorės diplomus.
Rugpjūtį Neringa pradėjo dirbti televizijoje, Muzikos redakcijoje, o po pusės metų pasirodė jos autorinė laida. Tada vyko pramoginio žanro revoliucija, startavo vaizdo klipai. Tos nufilmuotos dainelės ir buvo Neringos arkliukas.
Mažųjų dainininkų Neringa eidavo ieškoti į vaikų darželius. Netrukus jai kilo mintis, kad reikia turėti kolektyvą, kuris jas atliktų. Kai pakvietė dainuoti norinčius vaikus į konkursą Lietuvos televizijoje, fojė susirinko apie 300 vaikų su tėvais, – tokio būrio žmonių apsaugininkai čia dar nebuvo matę.
 

„Tele bim bam“ reiškinys


Visos N. Čereškevičienės dainelės prasideda nuo kasdienybės detalių. Pasak jos, vaikai mėgsta charakterius, veiksmą, gyvūnėlius. Jei dainos žodžiai kažką sako ir tėvams, mano, ji pavyko.
Daineles ji kuria galvodama apie konkrečius solistus. Dainelę apie musę, kurios pagrindą sudaro garsų žaismas, rašė komandiruotėje tarptautiniame festivalyje Bratislavoje, iš ilgesio „š” raidės netarusiam sūnui Justui.
„Tele bim bam” televizijos laida ir muzikai gabių vaikučių studija, užpernai minėję 20-tąjį gimtadienį, – unikalus reiškinys. Tai – ištisas judėjimas. Auga jau antra „Tele bim bam” karta. Į mokyklėlę, laidų filmavimus vaikučius atveda tėveliai, patys užaugę su Neringos laidomis.
„Kai pirmąkart kelios mamos pasakė: „Mes užaugome su jūsų dainomis“, tiesiog pasimečiau – kaip jos gali taip sakyti, nesu tokia sena... Bet dvidešimt metų – jau visa karta”, – sakė moteris.
Su kai kuriais savo pirmaisiais dainininkais Neringa tebebendrauja, susibūręs tarsi neformalus klubas. Labai džiugu girdėti, kad tiek vaikų užvedė ant muzikos kelio, kuriame jie randa laimę.
 

Jau 17 vasarų – stovyklos


Šią vasarą Neringa organizuoja jau 17-tą „Tele bim bam” šeimų vasaros stovyklą. Į ją ne vienerius metus susirenka bent po šimtą šeimų. N. Čereškevičienė įsitikinusi, kad geriausias poilsis yra bendraminčių būryje užsiimti mėgstama veikla.
Pasak N. Čereškevičienės, nedainuojančių vaikų nėra, yra tik tokie, kurių to nemokė. Tiesa, vaikų muzikalumas – skirtingas, yra tam gabių vaikų, kuriuos lavinant pasiekiama labai gerų rezultatų, kiti jų nepasieks – neduota.
Kas lemia „Tele bim bam” ilgaamžiškumą? Pasak N. Čereškevičienės, svarbiausia būti nuoširdžiai, tada darbas neišnyksta be pėdsako. „Tele bim bam” dainuoja tik gyvai, be fonogramų, kitaip mažėtų ryšys su žmonėmis.
Ką dainavimas, muzikavimas duoda žmogui? „Tikiu, kad dainuojantys žmonės yra geresni. Muzika atidaro širdį, be jos muzikuoti neįmanoma, tavęs negirdės. Dainavimas – širdies lavinimo metodika“, – įsitikinusi pašnekovė.
 

Daug kūrybinės veiklos ir išbandymų


Neringa išbandė įvairią kūrybinę veiklą. Be įkurtos vienos pirmųjų neformalių vaikučių ugdymo įstaigų Vilniuje, dar dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, prieš metus įkūrė vaikų darželį, noriai dalyvauja televizijos projektuose. Nemažai Neringos kūrybinės veiklos tautiečiams dar nežinoma – ji yra sumaniusi išleisti pedagoginę ir pasakų knygas.
Tačiau daugiausia džiaugsmo, sako Neringa, jai teikia dainavimas ir scena. Keistis su klausytojais energija – tai stebuklas. Kartu, žinoma, ir didelis stresas. Nesenai per septynias didžiausias Lietuvos pramogų arenas nusiritusiame roko operos „Voro vestuvės“ koncertiniame ture visa Čereškevičių šeima dirbo drauge. Sukūręs operai muziką vyras Alfredas stovėjo prie apšvietimo pulto, devyniolikmetė Kotryna, aštuoniolikmetis Justas, devynmetis Rapolas buvo šokėjai ir solistai.
„Buvom mėnesį visai iškritę iš gyvenimo ritmo: vien repeticijos ir koncertai, sūnūs net pamokas praleisdavo. Gerai, kad mokslo rezultatai labai nesuprastėjo“, – sakė žinoma kūrėja, neslėpdama, kad tokiomis aplinkybėmis kyla daug išbandymų namiškiams.
 

Prioritetas – šeima


Neringos ir jos vyro Alfredo gyvenimo ritmą lig šiol daug diktuoja vaikų poreikiai. Abu su vyru pakaitomis vežioja Rapolą į treniruotes, „Ąžuoliuko“ repeticijas.
Neringa savo, kaip mamos, pareiga laiko kasdien pagaminti gerus pietus. Ji nepripažįsta jokio pašildyto maisto ar pusfabrikačių, ant pietų stalo stato ką tik išvirtą sriubą ir mėsos kepsnį ar troškinį su daržovėmis ir bulvytėmis – maistas namuose yra labai svarbus dalykas.
Vaikai žino, kad mama ar tėtis visada ras laiko jų poreikiams. Neringa – šeimos žmogus: vakarėliai, kavinės jos nedomina, visą laiką sąžiningai stengiasi skirti šeimai, namams.
Moteris sako, kad auginti pametinukus buvo nelengva, tačiau šeima ir motinystė jai dovanojo nuostabiausių potyrių. Neringa puikiai prisimena, kaip laukėsi pagranduko. Nujautė jo atėjimą, prieš metus jos sapnuose angeliukai skraidė. Ir mažasis daug ko išmokė visus, atnešė namams daug džiaugsmo.
Nesenai šeima išgyveno labai didelę netektį – mirė Neringos mama. Ji padėjo auginti vaikus, visada stengėsi būti „paradine uniforma“ – šypsotis, nebėdoti ir kituose nematyti blogo. Vieną dieną palaidojo mamą, o kitą turėjo pasirodyti „Chorų karuose“. Apsisprendė dalyvauti – diena, mėnuo nieko nelemia, nežinai, kiek laiko skausmas nenumalš. Svarstė, ar gali apie tą poreikį išsiverkti, išsigedėti su vaikais. Nusprendė neslėpti emocijų. Kad vaikai žinotų, kaip tai yra žmoniška, matytų ne tik gabalėlį šlovės ant scenos. „Netektis padėjo susitelkti šeimai, labai pagilėjo santykiai su vaikais“, – pastebėjo Neringa. Nuo liūdesio gelbsti ir knygos bei... laikas.
 

Sveikatos labui


Vasarą visų Čereškevičių tradiciškai laukia „Tele bim bam“ šeimų stovykla ir išvyka baidarėmis su draugų šeimomis per Neringos gimtadienį netrukus po Joninių. Stengiasi susirasti įdomesnį maršrutą ir pasigėrėti gražiausiomis upėmis. Vanduo – Neringos stichija, jai nėra gražiau, kaip plaukti pro mažus kaimelius, dairytis į senas trobas, pasikalbėti su žmonėmis. Nori taip, natūraliai, be gido, vaikams parodyti Lietuvą ir jos grožį.
Neringa džiaugiasi, kad vyras ir vaikai yra labai muzikalūs ir sportiški. Kotryna baigė vaikų muzikos mokyklą ir lanko sportinius šokius, rankas net vaikinams nulenkdavo. Justas baigė „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklą, kur griežė smuiku, paniręs į akademinį irklavimą, Rapolas lanko „Ąžuoliuką“, Niat Nam ir futbolą.
N. Čereškevičienė kurį laiką lankė sporto klubą, bet pritrūko laiko – dienos bėga per greitai.
 

Žvilgsnis į mėsą ir žaliuosius kokteilius


Režisierė dvejus metus nevalgo mėsos. Buvo tikra mėsėdė, save vaikystėje per šventes atsimena vis su didele kulšimi rankose. Tačiau kai stipriai apsinuodijo kepsniu, galuodamasi susapnavo primygtinį raginimą daugiau nevalgyti mėsos. Tačiau nelaiko savęs tikra vegetare – valgo žuvį, pieno produktus, kiaušinius. Kai kartais užsinori lašinukų – pakramto ir išspjauna, jaučia mėsoje negerą skonį.
Šį pavasarį, perskaičiuosi knygą, Neringa nutarė išbandyti žalumynų ir vaisių kokteilius, juos geria kiekvieną rytą. Patiko. Dilgėlių, kiaulpienių ar garšvų prisirenka savo kieme Markučiuose, jas kartu su bananais ar citrusiniais vaisiais, sėlenomis, riešutais suplaka mikseriu. Toks kokteilis ir kava – Neringos pusryčiai.
Režisierė sako visomis kūno ląstelėmis pajutusi, kad didžiausias kirvis sveikatai yra stresas, o pagalba – dvasinė ramybė. Todėl ir sunkiausią dieną, labai skubėdama randa laiko ramiems apmąstymas. Dažniausias jos SPA – karšta vonia ir natūralaus aliejaus aromaterapija. Paguli, paskaito, visos drumzlės sugula, nusėda.
 

Svarbiausia – dvasinė ramybė


Pasak Neringos, svarbiausia žmogaus laimei yra dvasinė ramybė ir pusiausvyra. Gyvenime yra daug dirgiklių, jo sūpynės svyruoja tai į vieną, tai į kitą pusę, todėl labai svarbu atrasti savo prioritetus, žinoti, ko iš gyvenimo nori, kam skirsi savo jėgas. Tik atsakius į šiuos klausimus galima rasti vidinį komfortą. Pašnekovė neslėpė tuos prioritetus susidėliojusi nesenai, atšventusi keturiasdešimtmetį.
Neringa drąsiai tikina, kad moteriai atsisakyti kai kurių savo norų vardan šeimos nėra kvailas aukojimasis. Šeimos ji niekada į nieką nekeistų. Tais prioritetais kaip lakmuso popierėliu kasdien vertina vis kitus dalykus. Žino, kad niekada neturės kito vyro, sieks vidinės darnos, sveikata jai visada bus svarbiau negu materialinė gerovė. Pasak režisierės, kiekvieno žmogaus gyvenime ši gali subyrėti kaip kortų namelis, jos negalima laikyti gyvenimo pagrindu. Neringa sako pastebėjusi, kad kažkada apgavę, išdavę žmonės, gyvenime nieko nelaimėjo, tik pralaimėjo sveikata ar šeima.
Ko Neringa tikisi iš gyvenimo po 10 metų? Prisipažino bijanti taip toli planuoti. O pagalvojusi, pirmiausia mąsto, kokie bus vaikai, ką jie bus pasiekę.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai