Stiprūs kaulai – visavertis gyvenimas

Judėjimo laisvė suteikia žmogui galimybę gyventi visavertį gyvenimą. Nors ir menkiausias tos laisvės apribojimas sukelia diskomfortą – be kitų pagalbos sergantis asmuo negali tinkamai pasirūpinti savimi, bendrauti su kitais žmonėmis. Laikiną judėjimo laisvės apribojimą dažnai sukelia traumos, lūžiai, o viena iš priežasčių gali būti osteoporozė. Ar įmanoma jos išvengti ir kaip tai padaryti?
 

Osteoporozė išsivysto dėl kaulų audinio išretėjimo, sumažėjus kaulų mineraliniam tankiui. Skeletas nepajėgia atlaikyti įprastinių krūvių, padidėja kaulų lūžio tikimybė. Lūžis gali ištikti nuo menkiausios traumos ar stuktelėjimo. Ligai progresuojant, galimi šlaunikaulio lūžiai, ypač šlaunikaulio kaklelio lūžis. Ši trauma ilgam prikausto sergantįjį prie lovos, dėl to, atsiranda kitų komplikacijų, dėl kurių gali kritiškai pablogėti žmogaus sveikatos būklė, rizika, dar sparčiau progresuoja osteoporozė.
Osteoporozės išsivystymas priklauso nuo kaulų stiprumo arba, kitaip tariant – kaulų audinio masės. Kuo ji mažesnė, tuo didesnė lūžių tikimybė bei rizika susirgti osteoporoze.
Kaulų audinio tvirtumas priklauso nuo daugelio veiksnių. Žinoma, kad net 80 proc. atvejų jis paveldimas. Kitus 20 proc. atvejų kaulų audinio stiprumui įtakos gali turėti racionali mityba ir tinkamas fizinis aktyvumas.
Kuo anksčiau pradedama rūpintis kaulų stiprumu – tuo geriau.
Kūdikiams reikalingas vitaminas D, vyresniame amžiuje – papildomai ir kalcio preparatai.
Labai sparčiai kaulai auga 2–3 m. iki prasidedant lytiniam brendimui. Šiuo gyvenimo periodu labai svarbu vaikams užtikrinti subalansuotą, su reikiamu kalcio ir vitamino D kiekiu mitybą. Ypatingą dėmesį reiktų skirti mergaitėms, nes jos tokiame amžiuje vardan gražios figūros kulto linkusios vengti daugelio joms reikalingų produktų.
Jokiu būdu nederėtų iš maisto raciono išbraukti:
· jogurto,
· sūrio,
· ledų,
· lieso pieno,
· pieniško šokolado,
· sardinių,
· lašišų,
· špinatų,
· brokolių,
· riešutų.
Kaulai, kaip ir raumenys, sportuojant stiprėja. Galima pasirinkti bet kurią patinkančią sporto šaką – žaisti stalo ar lauko tenisą, kilnoti svarsčius, užsiiminėti aerobika, lankyti baseiną – visos jos stiprina raumenis ir kaulus.
Jei neturite galimybių sportuoti, stenkitės:
· kiek galima daugiau lipti laiptais,
· vaikščioti pėsčiomis po 30–45 min. per dieną,
· eiti arba važiuoti dviračiu iki parduotuvės, pašto ar į kitas netoli esančias įstaigas.
Subalansuota mityba ir sportas svarbūs visais amžiaus tarpais.
Laikydamiesi minėtų rekomendacijų, bent kiek sumažinsite riziką susirgti labai klastinga liga – osteoporoze.
Ilgą laiką buvo manoma, kad osteoporoze suserga tik moterys po menopauzės. Deja, tai klaidinga nuomonė. Osteoporozė – ne tik vyresnio amžiaus moterų liga, ji gali pasireikšti ir vyrams (tik vyrai serga rečiau bei dešimtmečiu vėliau), taip pat ir jauniems žmonėms. Taigi kaulus stiprinti ir tausoti reikia visiems, nepaisant nei lyties nei amžiaus.
 

Susiję straipsniai

Mūsų draugai