Migrena tikrai nėra tik paprastas galvos skausmas

Vis pasikartojantis galvos skausmas gali pranešti apie kur kas rimtesnę problemą – migreną. Vis dėlto dažnas pacientas apie varginančius galvos skausmus net nesusimąsto ir skuba gerti vaistų nuo skausmo. Deja, bet toks piktnaudžiavimas vaistiniais preparatais nuo skausmo gali pridaryti tik dar daugiau žalos. Ar kada teko girdėti apie medikamentinį galvos skausmą? O ar žinote, kokie simptomai pasireiškia migrenos priepuolio metu? Galbūt ir Jums jau reikėtų labiau įsiklausyti į savo organizmą ir įsitikinti, ar šis „paprastas“ galvos skausmas nėra vienas iš migrenos simptomų.

 

Migrena – gana dažnas negalavimas

 

Skaičiuojama, kad būtent migrena yra gana didelė sveikatos, ekonominė ir socialinė našta visuomenei. Kodėl? Todėl, kad ja gali sirgti net apie 10 procentų populiacijos, o kai kuriuose pasaulio regionuose šie skaičiai dar didesni. Be to, migrena nėra tik paprastas galvos skausmas. Migreninį galvos skausmą dažnai lydi kiti neurologiniai, autonominės nervų sistemos ir virškinimo trakto sutrikimai. Pasirodo, kad migrena gali ne tik reikšmingai menkinti gyvenimo kokybę, bet ir trikdyti paciento darbingumą, socialinį gyvenimą, griauti įvairius jo planus. Taigi tai ne tik sveikatos, bet ir ekonominė bei socialinė problema.

 

Migrena nėra paprastas galvos skausmas

 

Tiems asmenims, kurie niekada nepatyrė migrenos priepuolio, dažnai sunku suprasti šią neurologinę būklę kartas nuo karto išgyvenančius asmenis. Ne be reikalo migrena kartais net vadinama ponų liga ar įsivaizduojamu negalavimu. Tokia nuomonė trukdo ankstyvam migrenos diagnozavimui ir daugybę asmenų priverčia kentėti šio sveikatos sutrikimo atnešamas problemas.  

Vis dėlto tai tikrai nėra tik paprastas galvos skausmas. Tai neurologinė būklė, kurios metu įvyksta laikini tam tikrų cheminių medžiagų, kraujagyslių ir nervų pokyčiai smegenyse. Tokie pokyčiai veikia ir nervų sistemą, todėl asmuo gali patirti įvairiausio pobūdžio ir intensyvumo simptomų, galinčių iš normalaus gyvenimo „išbraukti“ net keletą dienų.

 

Migrenai būdingi patys įvairiausi simptomai

 

Migrenos priepuolio metu gali būti jaučiamas vienpusis arba abipusis galvos skausmas, kuriam būdingas pulsuojantis, tvinkčiojantis pobūdis ir gana didelis intensyvumas. Ypatingai svarbi tokio skausmo ypatybė yra skausmo suintensyvėjimas fizinio krūvio metu arba veikiant kitiems individualiems dirgikliams. Migrenos metu jaučiamą skausmą pacientai apibūdina kaip vidutinį, stiprų, labai stiprų ar net nepakeliamą.

Kartu su skausmu gali pasireikšti ir įvairiausi virškinimo trakto sutrikimai, pavyzdžiui, šleikštulys, pykinimas, vėmimas. Gali kamuoti ir tokie neurologiniai simptomai kaip šviesos ar garsų baimė. Darbingumą itin trikdo sunkumai, kylantys mėginant susikaupti, sukoncentruoti dėmesį. Gana būdingas migrenos simptomas yra regėjimo pakitimai – akyse gali atsirasti mirgėjimas, o pats matymas gali tapti miglotas. Paprastai tariant, migrenos priepuolio metu daugumai asmenų norisi atsiriboti – ieškoma ramybės, tamsos ir tylos.

 

Adekvatus migrenos gydymas padeda pagerinti paciento gyvenimo kokybę

 

Jei panašūs simptomai kamuoja bent 1-2 kartus per mėnesį, vertėtų apsilankyti gydytojo neurologo kabinete ir įsitikinti, ar tai nėra būtent migrena. Gydytojas surinks tikslią ligos anamnezę, atliks objektyvų neurologinį ištyrimą. Jei reikės, paskirs kompiuterinės tomografijos arba magnetinio rezonanso tyrimus.

Gydymą turėtų paskirti būtent gydytojas, nes vaistinių preparatų vartojimas savo nuožiūra gali pridaryti tik dar daugiau žalos. Pavyzdžiui, dažnas didelių nuskausminamųjų vaistinių preparatų dozių vartojimas gali išprovokuoti medikamentinį galvos skausmą, kurį kontroliuoti itin sudėtinga.

Šiandien yra sukurta efektyvių vaistinių preparatų, padedančių veiksmingai valdyti migrenos (su aura ar be jos) priepuolius. Populiariausia vaistinių preparatų grupė – triptanai. 5 hidroksitriptamino (5HT1) selektyviųjų receptorių agonistai yra vaistai, vartojami migrenos priepuolio, prasidedančio su aura (laikinu pojūčiu prieš migrenos priepuolį, kuris kiekvienam sergančiajam yra individualus ir veikia pvz., regėjimą, uoslę, klausą) arba be jos, galvos skausmui malšinti. Šiuos vaistus paskirti gali tik gydytojas.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai