Kodėl svarbu tinkamai prižiūrėti kūdikių ir mažų vaikų nosytes

Pati dažniausia kūdikių ir mažų vaikų liga – sloga. Veiksmai priklauso nuo požiūrio ir tėveliai elgiasi labai skirtingai – vieni skuba pas gydytojus vos tik pastebėję net silpniausius simptomus, kiti laukia, kol sloga taps rimtesnė. Kartais net juokaujama, kad gydoma sloga praeina per savaitę, o negydoma sloga – per septynias dienas. Yra įvairių šio posakių variacijų, tačiau kūdikio ir mažo vaiko sveikata pati svarbiausia. Viena vertus, sloga tikrai gali praeiti ir be jokių liekamųjų reiškinių. Kita vertus, sloga linkusi komplikuotis ir gali baigtis daug rimtesnėmis ligomis. Viena dažniausių – ausų uždegimas. 

 

Kodėl sloga linkusi komplikuotis ausų uždegimu?

Mažų vaikų anatominiai ypatumai yra kitokie nei suaugusiųjų. Jų klausomasis vamzdis, jungiantis ryklę su vidurine ausimi, yra žymiai trumpesnis ir platesnis (su amžiumi jo forma keičiasi – ši anga ilgėja ir siaurėja). Prasidėjus slogai ir kitoms viršutinių kvėpavimo ligoms labai stipriai išauga infekcijos patekimo į vidurinę ausį tikimybė. Vidurinės ausies uždegimas (otitas) tarp mažų vaikų toks dažnas, kad daugiau nei pusė jų iki 3 metų amžiaus otitu sirgę bent vieną kartą. 

 

Kodėl vaikams taip sunku sirgti sloga?

Ne paslaptis, kad skiriasi ir mažų vaikų kvėpavimo takų anatomija  bei savybės. Jų kvėpavimo takai žymiai siauresni, o nosies gleivinė – jautresnė, puresnė ir labiau pažeidžiama įvairių aplinkoje esančių pavojingų medžiagų ir mikroorganizmų. Sloga kūdikiams ir mažiems vaikams sukelia labai daug nepatogumų – jiems tampa sudėtinga kvėpuoti (ypatingai kūdikiams, kurie dar nemoka kvėpuoti per burną). Vaikelis tampa irzlus, negali sėkmingai pavalgyti. Sutrinka mažylio miegas – gulint sekretas skiriasi į ryklę, todėl kamuoja kosulys. Kūdikiai ir maži vaikai iki 3-4 metų amžiaus negali patys pašalinti nosies sekreto - tai padaryti turi suaugusieji. Tikriausiai nerasime mažylio, kuriam malonios nosies higienos procedūros. Vis dėlto, šios procedūros itin svarbios ne tik dėl vidurinės ausies uždegimo grėsmės, bet ir dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijų rizikos. 

 

Kuo dar gali baigtis sloga?

Kadangi dėl slogos sutrinka nosies gleivinės funkcija (ji paburksta, todėl nosis užsikemša, per ją neįmanoma įkvėpti oro, varva sekretas, oras neišvalomas ir gleivinėje nesulaikomos aplinkos dalelės bei ligos sukėlėjai), vaikui tenka kvėpuoti per burną – oras ne taip gerai išvalomas ir sušildomas. Pakliūnama į dar pavojingesnę situaciją – prie slogos prisideda ir gerklės bei krūtinės skausmas, kosulys; prasideda viršutinių kvėpavimo takų uždegiminiai procesai. Visai nesunku suvokti, kad sloga kūdikiams ir mažiems vaikams yra daug pavojingesnė, nei gali atrodyti.  

 

Kaip išvalyti kūdikių ir mažų vaikų nosytę, kol jie dar nemoka patys jos išsišnypšti?

Egzistuoja nuomonių, kad kuo dažniau valoma nosis, tuo daugiau gleivių gaminasi. Vis dėlto, sergant sloga nosį naudinga išvalyti bent keletą  kartų per parą, nes tokiu būdu būtų pašalinami mikroorganizmai, dulkės ir dirginančios medžiagos bei sudrėkinama jautri mažylio nosies gleivinė. Reguliaraus nosies ertmių valymo prireikia kiekvienam vaikeliui – kadangi jų nosies landos itin siauros, jos labai greitai užsikemša net ir nedideliu nešvarumų kiekiu.

Kūdikiams rekomenduojama naudoti izotoninio jūros vandens lašus (Quixx baby), vaikams nuo 6 mėnesių galima pradėti naudoti izotoninį jūros vandenį su švelniu purkštuku ir alavijo ekstraktu (Quixx soft). Šie tirpalai yra natūralūs ir saugūs. Jie padeda suminkštinti sukietėjusias gleives, todėl jos lengviau pasišalina, be to, švelniai drėkinama jautri mažylio nosies gleivinė. Mažiems kūdikiams pakanka sterilios vatos. Vėliau galima pasitelkti specialius siurbtukus, tačiau dėl jų naudojimo būtina pasitarti su gydytoju, kuris paaiškins, kaip saugiai tai padaryti.

Nosies lašiukus nuo slogos galima lašinti tik į prieš tai išvalytas nosies ertmes. Dėl jų vartojimo taip pat reikėtų pasitarti su gydytoju. Be to, nerekomenduojama į vaikų nosis lašinti jokių tam nepritaikytų skysčių. Pavojinga lašinti svogūnų sultis, motinos pieną, arbatmedžio aliejų – gali kilti ne tik alerginių reakcijų, bet ir kitų nenumatytų pavojų. 

 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai