Kaip gyventi su gastroezofaginio refliukso liga

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) yra lėtinė liga, kurios paplitimas tikrai itin didelis. GERL ypatingai dažnai pasitaiko išsivysčiusiose, civilizuotose šalyse ir diagnozių skaičius nuolat auga. Šis virškinimo trakto sutrikimas gali išsivystyti nepriklausomai nuo lyties ir amžiaus – jis pasireiškia netgi kūdikiams. Sergant šia liga patariama nuolatos stebėti savo mitybą ir kitus gyvenimo įpročius. Dažnai tik mitybos bei režimo koregavimo nepakanka, todėl tenka vartoti ir vaistus, skirtus nemaloniems GERL sukeliamiems simptomams palengvinti. 

 

Kas yra GERL?

GERL yra dažnas skrandžio turinio patekimas į stemplę, kuris sukelia nemalonius pojūčius. Klinikiniai simptomai ir morfologiniai gleivinių pažeidimai apima stemplę, burną, kvėpavimo ir kitus organus, todėl tai nėra tik su skrandžio ir stemplės pažeidimais susijusi liga. Beje, skrandžio turinyje yra ne tik daug skrandžio rūgšties, bet ir kitų medžiagų (pepsino, tulžies rūgšties, kasos fermentų), kurios neigiamai veikia jautrias gleivines ir dantų emalį.

GERL gali būti diagnozuota kaip pirminis susirgimas. GERL taip pat būna susijusi su kitomis ligomis ir gali būti traktuojama, kaip kitų susirgimų komplikacija, pavyzdžiui, GERL kartais pasireiškia sergant bronchine astma, cukriniu diabetu, nervų sistemos ligomis. 

 

Ar negydoma GERL gali komplikuotis?

Tikrai taip. Negydoma GERL linkusi komplikuotis į lėtinį laringitą, obstrukcinį bronchitą, aspiracinę pneumoniją, geležies stokos mažakraujystę (jei pasireiškia kraujavimas iš stemplės) ar netgi ausų uždegimą. Dažnas skrandžio turinio patekimas į burną blogina dantų emalio ir miego kokybę. Paminėta tik maža dalis GERL sukeliamų komplikacijų, o pačios pavojingiausios komplikacijos susijusios su vėžiniais pakitimais.

Aišku tai, kad GERL ignoruoti negalima, nes ji ne tik reikšmingai blogina paciento gyvenimo kokybę, bet ir sukelia kitų sveikatai pavojingų komplikacijų riziką. 

 

GERL priežastys

GERL pasireiškimui ypatingai daug įtakos turi paciento mityba: gausus riebaus, aštraus, grubaus, perdirbto maisto vartojimas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir kava bei gazuotais gėrimais. Svarbu ne tik tai, kas valgoma, bet ir kaip valgoma – ligą skatina dažnas persivalgymas, ypatingai vėlyvas valgymas bei skubota, nereguliari mityba. Daug įtakos turi ir rūkymas – tie, kuriems diagnozuojama GERL, dažnai pripažįsta, kad rūko. Antsvoris taip pat daro įtaką GERL pasireiškimui. Įrodyta, kad patiriama ilgalaikė nervinė įtampa (stresas) turi didelės reikšmės GERL išsivystymui ir paūmėjimo epizodams. Ypatingai dažnai GERL pirmą kartą gyvenime pasireiškia nėštumo metu, nes tuo laikotarpiu padidėja spaudimas į skrandį, vyksta daug kitų organizmo pokyčių. Ligą skatina darbas, kurio metu daug laiko praleidžiama pasilenkus. Įtakos gali turėti ir paveldimumas, dažnas ar reguliarus kai kurių vaistinių medžiagų, pavyzdžiui, ksantinų, kalcio jonų blokatorių, anticholinerginių vaistų, vartojimas. Intensyvus fizinis krūvis, dažni kosulio priepuoliai, pasunkėjęs kvėpavimas gali padidinti intraabdominalinį slėgį, dėl kurio ženkliai išauga GERL pasireiškimo rizika. GERL gali pasireikšti ir po stemplės korekcijų, kitų atliktų operacijų ar patirtų sužeidimų. 

 

Kokie GERL simptomai?

Dažniausias simptomas, kurį įvardina GERL sergantys pacientai, yra vis pasikartojantis atpylimas rūgščiu skrandžio turiniu. Juos vargina nemalonus raugėjimas bei rėmuo, kuris ypatingai linkęs pasireikšti naktį.  Taip pat būdingas sausas kosulys, gerklės ir burnos gleivinės skausmai, balso prikimimas. Pacientai skundžiasi nemaloniu jausmu krūtinės srityje, skausmingu ir pasunkėjusiu rijimu, padidėjusiu seilėtekiu, apetito sumažėjimu, blogu kvapu iš burnos.

Kuo labiau progresuoja liga, tuo daugiau pasireiškia nemalonių simptomų ir atsiranda morfologinių kitų organų gleivinių pažeidimų. Pavyzdžiui, gali išsivystyti bronchinė astma, gerklų uždegimas (laringitas), plika akimi matomi dantų emalio vientisumo pažeidimai, atsirasti stemplės opų. 

 

Koks yra GERL gydymas?

Pirmiausia rekomenduojama koreguoti mitybos ir gyvenimo būdo įpročius – tai svarbiausia.

Jei dieta ir tinkamo režimo laikymasis nepadeda, tuomet rekomenduojami vaistiniai preparatai (gleivinę apsaugantys vaistai arba padidėjusį skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, antacidiniai vaistai, protonų siurblio inhibitoriai, H2 receptorių blokatoriai). Vaistus paskiria gydytojas priklausomai nuo GERL eigos. Kombinuotu gydymu pasiekiama geriausių rezultatų.

Operacinis gydymas skiriamas tik tuomet, kai būtina sustiprinti mechaninį refliukso barjerą. Šių dienų medicina labai pažengusi ir yra galimybių atlikti gana saugias ir mažai traumuojančias operacijas.

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai