Vidurinės ausies uždegimas: priežastys, simptomai ir gydymas

Teigiama, kad skausmas, jaučiamas sergant pūlingu ausies uždegimu (ūminiu viduriniu otitu) yra vienas sunkiausių. Kiekvieno žmogaus skausmo suvokimas skiriasi, tačiau kai kurie šį skausmą prilygina ar vardina iš karto po inkstų akmenligės priepuolio ar gimdymo metu patiriamų skausmų. Vidurinės ausies uždegimas iš tiesų labai nemalonus, bet gana dažnai pasitaikantis sveikatos sutrikimas. Statistika teigia, kad šis uždegimas yra vienas dažniausių ausies skausmo priežasčių. 

 

Pūlingas vidurinės ausies uždegimas – tai ūminis uždegimas, kurio metu pažeidžiamos vidurinę ausį išklojančios gleivinės. Vidurinėje ausyje prisikaupia pūlių ir tokį uždegimą būtina nedelsiant gydyti. 

 

Ūminiu vidurinės ausies uždegimu dažnai komplikuojasi negydyta lėtinė sloga, gripas ar tam tikros ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Ilgai sergant sloga, gripu ar susirgus viršutinių kvėpavimo takų kataru susilpnėja nosies gleivinės ir ausies trimito epitelio funkcija, nes šių ligų sukėlėjai, tiksliau virusai, pakeičia normalius apsauginius organizmo barjerus. Kaip minėta, virusai pažeidžia gleivines ir tam tikri ūminį vidurinės ausies uždegimą sukeliantys mikrobai nesunkiai gali pasiekti vidurinės ausies ertmę ir sukelti uždegimą (infekcija į vidurinę ausį patenka, jei yra ausies būgnelio perforacija). Vidurinę ausį dengianti gleivinė pakinta: joje kaupiasi pūliai, jos liaukų sekrecija suaktyvėja, ji patinsta, išburksta. Pūlingą vidurinės ausies uždegimą sukelia bakterijos, pavyzdžiui, Staphylococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Sreptococcus pneumoniae. Vidurinės ausies otitą taip pat gali sukelti ir adenovirusai, enterovirusai, mikoplazmos. 

 

Pastebima, kad šis uždegimas dažnesnis žmonėms su iškrypusia nosies pertvara ar pacientams, kurių nosiaryklėse yra susiformavusių adenoidų.  Dažnesnis pūlingas vidurinės ausies uždegimas ir tam tikromis ligomis sergantiems pacientams, pavyzdžiui, tiems, kurie skundžiasi įvairiomis alergijomis ir tiems, kuriems nustatytas cukrinis diabetas (jų imunitetas paprastai yra silpnesnis, todėl jie imlesni vidurinės ausies uždegimui ir kitoms infekcinėms ligoms). Pastebima, kad šia liga dažniau serga vaikai, ypatingai iki 3 metų amžiaus, dėl jų ausies anatomijos ir dažnesnio sergamumo viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Būtina pastebėti, kad didelę įtaką sergamumui gali turėti ir blogos gyvenimo sąlygos, rūkymas, metų laikas (žiemą šia liga sergama dažniau). 

 

Simptomai sergant pūlingu vidurinės ausies uždegimu yra itin nemalonūs. Būdingas labai didelis ausies skausmas,  jis gali būti pulsuojančio pobūdžio, gali plisti į kaklą ar į tos pačios pusės skruostą. Kartais pacientai skundžiasi, kad labai skauda visą galvą. Skausmas atsiranda dėl to, kad vidurinės ausies gleivinėje vyksta uždegiminiai procesai, o susidaręs pūlingas eksudatas spaudžia pažeistą ausies būgnelį ir audinius, esančius aplink jį. Komplikavusis ausies uždegimui (pratrūkus būgneliui) iš ausies gali pradėti tekėti pūlingos išskyros. Taip pat gali pakilti kūno temperatūra, susilpnėti klausa, parausti ir patinti ausies būgnelis, varginti bendras silpnumas bei bloga savijauta. 

 

Įtariant ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją ir jis, apžiūrėjęs ausį bei atlikęs reikalingus tyrimus, paskirs tinkamą gydymą. Sergant šia liga rekomenduojamas tausojamasis režimas, vaistiniai preparatai nuo skausmo (pavyzdžiui, ibuprofenas, deksketoprofenas), vietinio ar sisteminio poveikio dekongestantai, jeigu reikia skiriami ir antibiotikai. Labai svarbu neužsiimti savigyda, nes neaišku, kiek pažengę uždegiminiai procesai ir ausies būgnelio pažaida. 

 

Labai svarbi yra profilaktika. Būtina grūdintis, tinkamai apsirengti (pavyzdžiui, saugoti ausis nuo vėjo), subalansuotai maitintis, pakankamai pailsėti. Susirgus sloga patariama nedelsti ir neleisti jai pereiti į lėtinę eigą – rekomenduojama vartoti jūros vandenį (pavyzdžiui, Quixx Extra arba Quixx Soft), gerti šiltus skysčius, pailsėti. Verta skiepytis nuo gripo, ypatingai tiems, kurie priskiriami padidėjusios rizikos grupėms (pavyzdžiui, medicinos darbuotojai, senyvi pacientai, lėtinėmis ligomis sergantieji ir nėščios moterys). Susirgus gripu ar viršutinių kvėpavimo takų ligomis būtina laikytis paskirto gydymo ir neleisti ligoms komplikuotis. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai