Hipotireozė ar depresija. Kaip atskirti?

Kaip ir ne ligonis, bet ir ne  sveikas: nuolatiniai peršalimai,  problemos dėl skrandžio ... Dažna viena priežastis  - skydliaukės funkcijų sutrikimas. Būtent jis  dažnai maskuoja visiškai skirtingus negalavimus. Skydliaukė yra labai svarbus hormoninis organas: reguliuoja  medžiagų apykaitą,  šilumos mainus,  nervų sistemos darbą ... Apskritai, daug ką. Skydliaukės sveikata yra kažkas panašaus į užtaisytą pistoletą: kulkos vaidmenį atlieka genetinis polinkis, o gaiduko vaidmenį - aplinkos veiksniai - stresas, infekcijos, deginimasis saulėje, jodo trūkumas ... Jei pistoletas "iššovė", skydliaukės veikla pažeidžiama. Jos   aktyvumas, atitinkamai, hormonų kiekis kraujyje gali mažėti ir pakilti. Skirsis žmogaus savijauta,  skirtingi bus gydymo metodai.

Jei hormonų yra mažai

Odos spalva. Ar pastebėjote, kad oda tapo gelsva su persikų atspalviu. Pirmas dalykas, kuris ateina į galvą - o siaubas, man gelta! Tokios spalvos oda gali būti ir prie nepakankamos skydliaukės funkcijos – hipotiroidizmo (hipotireozės). Hormonų trūkumas kraujyje pažeidžia karotino geltonojo pigmento virtimą į vitaminą A, kas vyksta sveikame kūne.

Polinkis į vidurių užkietėjimą. Manote, kad turite virškinimo sutrikimų, tačiau iš tikrųjų tai gali būti tas pats hipotiroidizmas. Akmenys tulžies pūslėje yra viena iš tipiškų skydliaukės hormonų trūkumo simptomų.

Širdies skausmai. Ar esate tikras, kad tai yra "įprastas" miokarditas? Verta pasitikrinti skydliaukę. Jos hormonų trūkumas turi įtakos širdies darbui ir gali sukelti  ritmo sulėtėjimą- mažiau nei 60 tvinksnių per minutę, širdies nepakankamumą, žemą arba, atvirkščiai, aukštą kraujo spaudimą. Hipotiroidizmas dažnai būna susijęs su geležies ir folio rūgšties trūkumu.

Perteklinis svoris. Visi, kurie netgi laikydamiesi griežtos dietos, sunkiai neteka svorio, pirmiausia turi pasitikrinti skydliaukės funkcionavimą. Hormonų trūkumas sutrikdo medžiagų apykaitą, ypač lipidų: kraujyje kaupiasi cholesterolio perteklius, vystosi aterosklerozė ir nutukimas.

Menstruacijų ciklo sutrikimai. Menstruacijos gali tapti gausios, ilgos ar visai išnykti. Esant hipotiroidizmui dažnai sumažėja lytinis potraukis, vystosi makšties sausumas, gali  formuotis mioma, policistinių kiaušidžių sindromas, plaukai auga ant veido, pilvo ir krūtinės.

Jautrumas šalčiui. Kadangi skydliaukės hormonai yra atsakingi už termoreguliaciją, esant jų trūkumui, kūno temperatūra dažnai mažėja – net iki 30 laipsnių! Nenuostabu, kad asmuo visada  šąla, jaučiasi mieguistas ir pavargęs. Kitas hipotirozės pasireiškimas gali būti tendencija dažnoms infekcijoms: juk skydliaukės hormonai skatina imunitetą.

Knarkimas naktį. Esant hipotireozei dėl vandens ir druskų apykaitos pažeidimo atsiranda patinimai. Jei liežuvis ir gerklos patinsta, prasideda knarkimas. Balso stygų edema sumažina balso tembrą. Gali pakisti ir jutimo organai - kils regos sutrikimai (ypač prieblandoje), sumažės klausa, ūš ausyse. Pabrinkę audiniai užspaudžia riešo nervus  ir dėl to  rankose jaučiamas tirpimas.

Skausmas sąnariuose. Artrito priežastis gali būti ta pati hipotirozė. Tai gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimus, susijusius su šlapimo rūgšties kiekio padidėjimu, ko pasekmė - podagra.

Depresija. Nustatyta, kad nuo 8 iki 14 proc. žmonių, kuriems diagnozuota "depresija", iš tikrųjų kenčia nuo hipotirozės. Gana dažnai šias dvi ligas sunku atskirti, ypač pradiniame hipotirozės etape, kai depresija gali būti vienintelis simptomas. Nepaisant to, yra skirtumų:

Hipotiroidizmas                                                Depresija

Skirtumai

Svorio padėjimas                                           Svorio mažėjimas

Sumažėjęs apetitas                                       Padidėjęs apetitas

Mieguistumas, nuovargis                             Nemiga

Sumažėjęs seksualinis troškimas                  Žema savigarba

Dėmesio sumažėjimas                                    Nuolatinis kaltės jausmas

Bendrieji simptomai

Sumažėjusi nuotaika, prarastas susidomėjimas gyvenimu

Teisingas sprendimas. Paprastai žmonės kreipiasi pas specialistus, kaip ginekologas, oftalmologas, kardiologas, kurie pradeda gydyti ligos simptomų, o reikia nustatyti ir pašalinti jų bendrą priežastį: skydliaukės hormonų trūkumą. Kreipkitės  į endokrinologą, išsitirkite kraują. Jei bus aptiktas hipotiroidizmas, endokrinologas paskirs gydymą.

Jei hormonų yra per  daug

Pastaruoju metu praradote daug svorio, dažnai dirgina smulkmenos, nuolatinės nuotaikos svyravimai. Dažnu atveju kaltas skydliaukės hormonų perteklius. Dažniausiai tai įvyksta gana jaunoms moterims, turinčioms tam tikrą paveldimą polinkį. Dėl imuninės sistemos sutrikimo, vystosi tirotoksikozė ((hipertiroidizmas, hipertirozė )- sunkus sveikatos sutrikimas, susijęs su skydliaukės hormonų pertekliumi organizme. Yra stiprus silpnumas, aritmija, labai sumažėja svoris.

Teisingas sprendimas. Hipertirozė gydoma skirtingai. Jei skydliaukė nėra padidinta, gydytojas gali skirti vaistus, kurie blokuoja skydliaukės hormonų gamybą. Deja, našumas yra mažas - apie 30% . Kitais atvejais patariama pašalinti dalį skydliaukės, chirurginiu ar radioaktyviuoju jodu.

 3 mitai apie skydliaukę

1.Jei jaučiate "kamuolį gerklėje", skydliaukės liauka yra netinkama. Nebūtinai. Neįprasti pojūčiai  kakle - žinoma, proga eiti pas endokrinologą. Tačiau dažniau priežastis yra kitokia – moterims su itin jautriu požiūriu į pasaulį, gerklę sugniaužia nuo jaudulio.

2. Gintaras išgydo skydliaukę. Karoliukai, pagaminti iš gintaro, graikinių riešutų antpilai, persimonų užpilai – beprasmiškos viltys.

3.Kuo daugiau jodo, tuo geriau. Per visą gyvenimą žmogus suvartoja tik 3-5 g jodo. Daugiau ir nereikalinga: nuolatinis perdozavimas gali sukelti pavojingą skydliaukės blokadą. Jei endokrinologas pataria vartoti jodą, žinoma, jums reikia gerti tabletes (ir tik jas!). Naudodamas  joduotą druską, sveikas žmogus gauna pakankamą kiekį jodo.

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai