Laikas grūdinti vaikus

Visi norime, kad mūsų mažieji augtų sveiki. Ne kartą teko matyti tėvus, sukančius galvą, ar tinkamai aprengė savo atžalą, ar jam ne per šalta, ar ne per karšta. O kur dar baimė, kad neperpūstų vasaros vėjas ar kondicionierius, be kurio dažnai neįmanoma apsieiti važiuojant automobiliu... Daugelio šių baimių pavyktų išvengti ir su daugeliu problemų  susidoroti, jei vaiką tinkamai grūdintume.

 

Grūdinami tik sveiki vaikai!

 

Kalbėdami apie vaikų grūdinimą gydytojai vieningi – tai viena priemonių, ne tik galinčių užkirsti kelią kai kurioms ligoms, bet ir padedanti mažyliui visavertiškai vystytis. Juk kai vaikas neserga, gali visą savo energiją skirti augimui ir fiziniam bei protiniam vystymuisi. Užsigrūdinę vaikai anksčiau pradeda sėdėti, vaikščioti, lengviau tampa savarankiškesni.

Kuo anksčiau mažylį pradėsime grūdinti, tuo labiau įskiepysime jam šią sveikatinimosi galimybę, tuo geresnių rezultatų pasieksime, tuo didesnė tikimybė, kad jis grūdinsis ir jau suaugęs, taip gerindamas savo gyvenimo kokybę.

Pradžioje išsiaiškinkime, kokios grūdinimo formos egzistuoja.

Pirmiausia tai bendras grūdinimas: oro ir saulės vonios, pirties procedūros, kontrastinis dušas, vonios su žolelėmis, eteriniais aliejais, jūros druska, taip pat judrūs užsiėmimai – mankštos, masažai, žaidimai.

Kita grūdinimosi forma – vietinė arba taškinė: kojų apliejimas, vaikščiojimas basomis, gerklės skalavimas ir t.t.

Prieš pasirenkant konkretų vaiko grūdinimo būdą svarbiausia įsiminti pagrindinę taisyklę: grūdintis gali tik sveiki vaikai! Tai yra jokiu būdu negalima grūdinti vaiko tuo metu, kai jis serga. Geriausia prieš to imantis – pasikonsultuoti su vaikučio gydytoju, jis patars, kokias procedūras mažyliui geriausia daryti, kaip dažnai ir kaip išvengti pagrindinių klaidų.

 

Grūdiname kūdikėlį

 

Pačios pirmosios grūdinimo procedūros, kurias galima daryti jau krūtimi maitinamiems pypliukams, – oro vonios ir maudynės. Kas tos oro vonios, paklausite. Atsakymas paprastas – palikite vaikutį nuogu užpakaliuku, tegu jo odelė pakvėpuoja (beje, tai taip pat puiki priemonė išvengti nuo sauskelnių atsirandančio odos iššutimo).

Tačiau jei kūdikiui dar nėra nė mėnesio, jokiu būdu jo negrūdinkite nepasitarę su gydytoju, mažylis dar nereguliuoja savo kūno temperatūros.

Kuo kūdikis mažesnis, tuo šiltesnėje temperatūroje jo odelė turi pradėti pratintis kvėpuoti (nuo 24–26 iki 18–20 laipsnių šilumos). Kuo ilgiau leisite mažyliui pabūti kaip gamta sutvėrė, tuo labiau stiprinsite jo kraujotaką, stimuliuosite medžiagų apykaitą, padidinsite raumenų tonusą.

Oro vonias galima organizuoti nuolat: prieš maudant, keičiant sauskelnes, prieš masažą. Bet kokia proga, kai perrengiate vaiką, leiskite jam kelias minutes pasivartyti nuogam. Tačiau jis turi vartytis, t.y. judėti. Negalima palikti vaiko išrengto pagulėti. Čia ne malonios ir šiltos saulės vonios. Žaiskite su žaisliukais, darykite mankšteles. Patys nustebsite išvydę, kaip greitai mažylis pradės judinti kojytes ir rankytes, džiaugdamasis šiomis oro voniomis, o kartu ir stiprindamas savo imunitetą.

Kas dar ne mažiau svarbu – oro voniomis reguliariai besimėgaujantys mažyliai kur kas geriau miega ir valgo, tad jei turite bėdų ir čia – tiesiog nuimkite vaikučiui sauskelnes. Grūdinti kūdikėlį reikia palengva. Pirmiausia leiskite jam pasimėgauti oro voniomis minutę, po to dvi, tris. Pradžioje kartą per savaitę, po to procedūras galima dažninti. Pamatysite, jos nepaprastai malonios ne tik mažyliui, bet ir jo mamai!

Kalbant apie mažųjų maudynes, jie visais atvejais turi maudytis 36–37 laipsnių temperatūroje. Grūdinti reikia po vandens procedūrų perliejant mažylį kiek šaltesnio vandens kaušu. Vandenį vėsinti reikia palengva, pusmetį ar net metus, kol temperatūra nuo 36–37 pasieks 26–28 laipsnius. O nuolat grūdintus ir jau dvejų metų sulaukusius pypliukus galima perlieti net 20 laipsnių vandenėliu.

Kitas itin svarbus sveikatos šaltinis mūsų mažiesiems – reguliarūs ilgi pasivaikščiojimai lauke. Pirmiausia, taip mažylio smegenys gaus pakankamai deguonies, o, antra, turint galvoje, kad pas mus saulės būna retai ir mažai, vasara tokių pasivaikščiojimų metų mažylis gaus ir vitamino D.

 

1–3 metų vaikučių sveikatinimas

 

Bus itin puiku, jei toks mažylis bus įpratintas kasryt plikšius padaryti trumpą mankštelę (tiksliau, mankštelę jam darys tėvai), kuri turėtų užtrukti 5–7 minutes. Dar tiek pat laiko po namus jis gali pabėgioti tik su trumpikėmis, lengvomis kojinaitėmis ir vasarinuke. Ir tik tuomet laikas rengtis.

Tokio amžiaus nuolat grūdintas vaikas jau gali būti perliejamas kur kas šaltesniu vandeniu nei kūdikėlis, pradedant 26–28 laipsniais, o po pusmečio ar metų – jau 14–16 laipsnių.

Iš tiesų mažylius galime grūdinti labai įvairiomis vandens procedūromis, tiek atviruose vandens telkiniuose (pripučiamuosiuose vandens baseinuose), tiek vidaus baseinuose. Ypač tinka jūros vanduo. O geriausia – nupirkite kuo gražesnių, kuo spalvingesnių kibirėlių, dubenėlių ar kitų talpų, kuriomis jau kiek paaugęs trimetinukas žaisdamas vonioje ar baseine galėtų apsilieti pats. Juo labiau jei norite, kad grūdinimasis mažyliui taptų ne bjauria pareiga, o vėliau visą gyvenimą jį lydėsiančiu malonumu, – viską darykite lyg žaidimą, nespauskite ir neverskite mažylio. Jei matote, kad kuri nors procedūra jam nepatinka, – darykite ją trumpiau. Bet reguliariai.

Kitas ne mažiau svarbus ir tikrai labai malonus grūdinimosi būdas, ypač vasarą,  – leiskite mažyliui kuo daugiau pabėgioti basomis šiltu smėliuku ir rasota žole.

Tokio amžiaus vaikus jau galima vestis ir į pirtį. Tiesa, nepamirškite pasitarti su vaiko gydytoju, ar nėra tam kokių nors kliūčių. Svarbu ir mažylio  reakcija į šią grūdinimo priemonę, vaikas pirtyje turi jaustis maloniai. Beje, gydytojai tvirtina, kad pirtis nepakenks jau 6–8 mėn. mažyliui. Tai yra išbandę suomiai. Jie pirties malonumais džiaugiasi kone nuo gimimo. Žinoma, apsilankymas pirtyje kūdikiui turi trukti trumpai, po porą minučių, neaukštoje, 40-50 laipsnių temperatūroje.


Kaip grūdinti metinukus, jei iki tol jie nebuvo grūdinti

 

Pradėti grūdinti niekuomet nevėlu, todėl nereikėtų nusiminti tiems tėvams, kurie to imtis nusprendė jau atšventę pirmąjį mažylio gimtadienį. Tiesiog reikės apsišarvuoti kantrybe ir grūdinti pamažu. Kuo vaikas didesni, tuo švelniau reikia jį grūdinti, o geriausia – jei visko mokysite savo pavyzdžiu ir, sakykim, vandens procedūras atliksite kartu.

Kalbant apie oro vonias, mažylį išrengti galima 20 laipsnių temperatūroje, leidžiant taip pabėgioti nuo minutės iki dešimties per dieną.

Prieš imantis perliejimo procedūrų, kaip įvadą galima padaryti apsitrynimą šaltu drėgnu rankšluosčiu ar vystyklėliu, vėliau vėsesniu vandeniu aplieti tik galūnes ir tik tuomet pereiti prie viso kūno apliejimo. Tam paskirkite ne mažiau kaip pusmetį.

 

Ikimokyklinukų grūdinimas (4–7 metai)

 

Ikimokyklinukų grūdinimas praktiškai nesiskiria nuo mažylių grūdinimo, tiesiog fiziniai pratimai turėtų būti ilgesni. Vyresnio amžiaus vaikai gali reguliariai pabėgioti gryname ore.

Beje, nepamirškite nuolat vėdinti patalpų (bent tris kartus per dieną ir būtinai prieš miegą), kuriose žaidžia paaugęs mažylis. Temperatūra čia gali siekti 17–19 laipsnių, todėl vasarą pravirus langus galima laikyti nuolat.

Lauke tokio amžiaus vaikai turi praleisti bent po kelias valandas kasdien. Apskirtai kasdien į gryną orą patariama išeiti su bet kokio amžiaus vaiku. Nėra blogo oro, o tik bloga apranga.

Ikimokyklinukas veidą, kaklą, rankas ir krūtinę jau gali prausti 14–16 laipsnių temperatūros vandeniuKonsultavo Šeškinės (Vilniaus m.) poliklinikos šeimos gydytoja Audronė Kirdeikienė


Silpnos sveikatos vaikams

 

Jei vaikas dėl kokių nors priežasčių dažniau serga, yra silpnesnis, jį geriausia grūdinti apliejimais, drėgnais aptrynimais ir kitomis dalinėmis vandens procedūromis. Vandens nuo 36 laipsnių temperatūra mažinama labai lėtai iki normalios tik pagerėjus bendrai sveikatos būklei. Perėjimai nuo vienos procedūros prie kitos neturi būti staigūs.

 

Pagrindinės grūdinimosi taisyklės

 

Laipsniškumas. Negalima vaiko po šaltu dušu pakišti staiga. Grūdinimosi procesas turi vykti sklandžiai, palaipsniui, pereinant nuo vienos procedūros prie kitos, be staigių šuolių. Visos procedūros turi būti smagios ir atliekamos tik tuomet, kai mažylis geros nuotaikos ir tam pasirengęs, kai neserga ir yra laimingas. Viską galima daryti žaidimo forma, linksmai.

Metodiškumas. Jei tarp grūdinimosi procedūrų darysite per ilgas pertraukas, gerokai susilpninsite jo naudą mažylio organizmui.

Kompleksiškumas. Gryno oro procedūros, judėjimas (mankšta, masažai, vaikščiojimas smėliu, žole) derinamos su vandens procedūromis.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai