Visi norime, kad mūsų mažieji augtų sveiki. Ne kartą teko matyti tėvus, sukančius galvą, ar tinkamai aprengė savo atžalą, ar jam ne per šalta, ar ne per karšta. O kur dar baimė, kad neperpūstų vasaros vėjas ar kondicionierius, be kurio dažnai neįmanoma apsieiti važiuojant automobiliu... Daugelio šių baimių pavyktų išvengti ir su daugeliu problemų susidoroti, jei vaiką tinkamai grūdintume.
Grūdinami tik sveiki vaikai!
Kalbėdami apie vaikų grūdinimą gydytojai vieningi – tai viena priemonių, ne tik galinčių užkirsti kelią kai kurioms ligoms, bet ir padedanti mažyliui visavertiškai vystytis. Juk kai vaikas neserga, gali visą savo energiją skirti augimui ir fiziniam bei protiniam vystymuisi. Užsigrūdinę vaikai anksčiau pradeda sėdėti, vaikščioti, lengviau tampa savarankiškesni.
Kuo anksčiau mažylį pradėsime grūdinti, tuo labiau įskiepysime jam šią sveikatinimosi galimybę, tuo geresnių rezultatų pasieksime, tuo didesnė tikimybė, kad jis grūdinsis ir jau suaugęs, taip gerindamas savo gyvenimo kokybę.
Pradžioje išsiaiškinkime, kokios grūdinimo formos egzistuoja.
Pirmiausia tai bendras grūdinimas: oro ir saulės vonios, pirties procedūros, kontrastinis dušas, vonios su žolelėmis, eteriniais aliejais, jūros druska, taip pat judrūs užsiėmimai – mankštos, masažai, žaidimai.
Kita grūdinimosi forma – vietinė arba taškinė: kojų apliejimas, vaikščiojimas basomis, gerklės skalavimas ir t.t.
Prieš pasirenkant konkretų vaiko grūdinimo būdą svarbiausia įsiminti pagrindinę taisyklę: grūdintis gali tik sveiki vaikai! Tai yra jokiu būdu negalima grūdinti vaiko tuo metu, kai jis serga. Geriausia prieš to imantis – pasikonsultuoti su vaikučio gydytoju, jis patars, kokias procedūras mažyliui geriausia daryti, kaip dažnai ir kaip išvengti pagrindinių klaidų.
Grūdiname kūdikėlį
Pačios pirmosios grūdinimo procedūros, kurias galima daryti jau krūtimi maitinamiems pypliukams, – oro vonios ir maudynės. Kas tos oro vonios, paklausite. Atsakymas paprastas – palikite vaikutį nuogu užpakaliuku, tegu jo odelė pakvėpuoja (beje, tai taip pat puiki priemonė išvengti nuo sauskelnių atsirandančio odos iššutimo).
Tačiau jei kūdikiui dar nėra nė mėnesio, jokiu būdu jo negrūdinkite nepasitarę su gydytoju, mažylis dar nereguliuoja savo kūno temperatūros.
Kuo kūdikis mažesnis, tuo šiltesnėje temperatūroje jo odelė turi pradėti pratintis kvėpuoti (nuo 24–26 iki 18–20 laipsnių šilumos). Kuo ilgiau leisite mažyliui pabūti kaip gamta sutvėrė, tuo labiau stiprinsite jo kraujotaką, stimuliuosite medžiagų apykaitą, padidinsite raumenų tonusą.
Oro vonias galima organizuoti nuolat: prieš maudant, keičiant sauskelnes, prieš masažą. Bet kokia proga, kai perrengiate vaiką, leiskite jam kelias minutes pasivartyti nuogam. Tačiau jis turi vartytis, t.y. judėti. Negalima palikti vaiko išrengto pagulėti. Čia ne malonios ir šiltos saulės vonios. Žaiskite su žaisliukais, darykite mankšteles. Patys nustebsite išvydę, kaip greitai mažylis pradės judinti kojytes ir rankytes, džiaugdamasis šiomis oro voniomis, o kartu ir stiprindamas savo imunitetą.
Kas dar ne mažiau svarbu – oro voniomis reguliariai besimėgaujantys mažyliai kur kas geriau miega ir valgo, tad jei turite bėdų ir čia – tiesiog nuimkite vaikučiui sauskelnes. Grūdinti kūdikėlį reikia palengva. Pirmiausia leiskite jam pasimėgauti oro voniomis minutę, po to dvi, tris. Pradžioje kartą per savaitę, po to procedūras galima dažninti. Pamatysite, jos nepaprastai malonios ne tik mažyliui, bet ir jo mamai!
Kalbant apie mažųjų maudynes, jie visais atvejais turi maudytis 36–37 laipsnių temperatūroje. Grūdinti reikia po vandens procedūrų perliejant mažylį kiek šaltesnio vandens kaušu. Vandenį vėsinti reikia palengva, pusmetį ar net metus, kol temperatūra nuo 36–37 pasieks 26–28 laipsnius. O nuolat grūdintus ir jau dvejų metų sulaukusius pypliukus galima perlieti net 20 laipsnių vandenėliu.
Kitas itin svarbus sveikatos šaltinis mūsų mažiesiems – reguliarūs ilgi pasivaikščiojimai lauke. Pirmiausia, taip mažylio smegenys gaus pakankamai deguonies, o, antra, turint galvoje, kad pas mus saulės būna retai ir mažai, vasara tokių pasivaikščiojimų metų mažylis gaus ir vitamino D.
1–3 metų vaikučių sveikatinimas
Bus itin puiku, jei toks mažylis bus įpratintas kasryt plikšius padaryti trumpą mankštelę (tiksliau, mankštelę jam darys tėvai), kuri turėtų užtrukti 5–7 minutes. Dar tiek pat laiko po namus jis gali pabėgioti tik su trumpikėmis, lengvomis kojinaitėmis ir vasarinuke. Ir tik tuomet laikas rengtis.
Tokio amžiaus nuolat grūdintas vaikas jau gali būti perliejamas kur kas šaltesniu vandeniu nei kūdikėlis, pradedant 26–28 laipsniais, o po pusmečio ar metų – jau 14–16 laipsnių.
Iš tiesų mažylius galime grūdinti labai įvairiomis vandens procedūromis, tiek atviruose vandens telkiniuose (pripučiamuosiuose vandens baseinuose), tiek vidaus baseinuose. Ypač tinka jūros vanduo. O geriausia – nupirkite kuo gražesnių, kuo spalvingesnių kibirėlių, dubenėlių ar kitų talpų, kuriomis jau kiek paaugęs trimetinukas žaisdamas vonioje ar baseine galėtų apsilieti pats. Juo labiau jei norite, kad grūdinimasis mažyliui taptų ne bjauria pareiga, o vėliau visą gyvenimą jį lydėsiančiu malonumu, – viską darykite lyg žaidimą, nespauskite ir neverskite mažylio. Jei matote, kad kuri nors procedūra jam nepatinka, – darykite ją trumpiau. Bet reguliariai.
Kitas ne mažiau svarbus ir tikrai labai malonus grūdinimosi būdas, ypač vasarą, – leiskite mažyliui kuo daugiau pabėgioti basomis šiltu smėliuku ir rasota žole.
Tokio amžiaus vaikus jau galima vestis ir į pirtį. Tiesa, nepamirškite pasitarti su vaiko gydytoju, ar nėra tam kokių nors kliūčių. Svarbu ir mažylio reakcija į šią grūdinimo priemonę, vaikas pirtyje turi jaustis maloniai. Beje, gydytojai tvirtina, kad pirtis nepakenks jau 6–8 mėn. mažyliui. Tai yra išbandę suomiai. Jie pirties malonumais džiaugiasi kone nuo gimimo. Žinoma, apsilankymas pirtyje kūdikiui turi trukti trumpai, po porą minučių, neaukštoje, 40-50 laipsnių temperatūroje.
Kaip grūdinti metinukus, jei iki tol jie nebuvo grūdinti
Pradėti grūdinti niekuomet nevėlu, todėl nereikėtų nusiminti tiems tėvams, kurie to imtis nusprendė jau atšventę pirmąjį mažylio gimtadienį. Tiesiog reikės apsišarvuoti kantrybe ir grūdinti pamažu. Kuo vaikas didesni, tuo švelniau reikia jį grūdinti, o geriausia – jei visko mokysite savo pavyzdžiu ir, sakykim, vandens procedūras atliksite kartu.
Kalbant apie oro vonias, mažylį išrengti galima 20 laipsnių temperatūroje, leidžiant taip pabėgioti nuo minutės iki dešimties per dieną.
Prieš imantis perliejimo procedūrų, kaip įvadą galima padaryti apsitrynimą šaltu drėgnu rankšluosčiu ar vystyklėliu, vėliau vėsesniu vandeniu aplieti tik galūnes ir tik tuomet pereiti prie viso kūno apliejimo. Tam paskirkite ne mažiau kaip pusmetį.
Ikimokyklinukų grūdinimas (4–7 metai)
Ikimokyklinukų grūdinimas praktiškai nesiskiria nuo mažylių grūdinimo, tiesiog fiziniai pratimai turėtų būti ilgesni. Vyresnio amžiaus vaikai gali reguliariai pabėgioti gryname ore.
Beje, nepamirškite nuolat vėdinti patalpų (bent tris kartus per dieną ir būtinai prieš miegą), kuriose žaidžia paaugęs mažylis. Temperatūra čia gali siekti 17–19 laipsnių, todėl vasarą pravirus langus galima laikyti nuolat.
Lauke tokio amžiaus vaikai turi praleisti bent po kelias valandas kasdien. Apskirtai kasdien į gryną orą patariama išeiti su bet kokio amžiaus vaiku. Nėra blogo oro, o tik bloga apranga.
Ikimokyklinukas veidą, kaklą, rankas ir krūtinę jau gali prausti 14–16 laipsnių temperatūros vandeniuKonsultavo Šeškinės (Vilniaus m.) poliklinikos šeimos gydytoja Audronė Kirdeikienė
Silpnos sveikatos vaikams
Jei vaikas dėl kokių nors priežasčių dažniau serga, yra silpnesnis, jį geriausia grūdinti apliejimais, drėgnais aptrynimais ir kitomis dalinėmis vandens procedūromis. Vandens nuo 36 laipsnių temperatūra mažinama labai lėtai iki normalios tik pagerėjus bendrai sveikatos būklei. Perėjimai nuo vienos procedūros prie kitos neturi būti staigūs.
Pagrindinės grūdinimosi taisyklės
Laipsniškumas. Negalima vaiko po šaltu dušu pakišti staiga. Grūdinimosi procesas turi vykti sklandžiai, palaipsniui, pereinant nuo vienos procedūros prie kitos, be staigių šuolių. Visos procedūros turi būti smagios ir atliekamos tik tuomet, kai mažylis geros nuotaikos ir tam pasirengęs, kai neserga ir yra laimingas. Viską galima daryti žaidimo forma, linksmai.
Metodiškumas. Jei tarp grūdinimosi procedūrų darysite per ilgas pertraukas, gerokai susilpninsite jo naudą mažylio organizmui.
Kompleksiškumas. Gryno oro procedūros, judėjimas (mankšta, masažai, vaikščiojimas smėliu, žole) derinamos su vandens procedūromis.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę