"Sveikas žmogus“ tęsia straipsnių apie asmenybių tipus ir jų analizę ciklą ir šiame numeryje kalba apie transakcinę analizę. Transakcinė analizė (TA) – tai grupinės ir individualios psichoterapijos kryptis, kurios kūrėjas yra kanadiečių psichiatras Erikas Bernas (Eric Berne). Mokslininkas dar studijuodamas metė iššūkį froidistinėms sąvokoms, kas vėliau jam kainavo kolegų psichoterapeutų nepasitikėjimą ir nepripažinimą. TA teigia, kad žmogaus psichikoje atskirai veikia trys dalys: tėvas, vaikas ir suaugęs asmuo.
Tradicinės psichoterapijos bendruomenės atstovai nepripažino TA, nes ji nukrypo nuo S. Froido teorijos, vis dėlto iki praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio dėl savo gana paprasto modelio daugelis jos terminų ir sąvokų buvo priimti terapeutų praktikų kaip jų atskirų psichoterapijos metodų dalis. Šios krypties populiarumas JAV vėliau pradėjo nykti, tačiau išaugo kitose pasaulio dalyse. Apie transakcinę analizę ir jos taikymą kalbamės su neurolingvistinės psichoterapijos konsultante Linga Švaniene.
Parašome trumpai paaiškinti, kas yra ir kuo remiasi transakcinė analizė.
Transakcinė analizė (TA) – psichoterapijos sistema, padedanti žmogui pakeisti situacijos neatitinkantį elgesį, išmokti valdytis ir priimti atsakomybę už savo veiksmus bei savarankiškai rinktis tikslus ir kurti savo likimą. Galutinis analizės tikslas – išmokyti žmogų gyventi iki galo realizuojant save ir būti laimingam besikeičiančiame pasaulyje.
Transakcinė analizė, iš vienos pusės, sukūrė savitą teoriją apie žmogų, jo gyvenimą, veiksmus, o, iš kitos pusės, remdamasi ta teorija, pateikė būdus ir priemones, kaip pakeisti neefektyvius procesus siekiamais.
TA teorija nagrinėja žmogaus asmenybę, komunikaciją, gyvenimo pozicijas, išskiria gerovės lygius, kalba apie paglostymų ir niuksų reikšmę, išskiria ego būsenas, pateikia laiko struktūrizavimo rūšis, psichologinius žaidimus, kalba apie autentiškas emocijas ir reketinius (autentiškas emocijas pakeičiančius) jausmus, gyvenimo scenarijus ir kt.
TA teigia, kad žmogaus psichikoje atskirai veikia trys dalys – tėvas, vaikas ir suaugęs asmuo. Gal galite paaiškinti kaip?
Didžioji dalis šiuolaikinės psichoterapijos krypčių naudoja pagrindines TA pozicijas, viena iš kurių yra trijų ego būsenų – Tėvo, Suaugusiojo ir Vaiko – egzistavimas.
Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti keista, kad viename žmoguje vienu metu yra trys asmenybės būsenos, tačiau jos pasireiškia ne visos kartu vienu metu, o atskirai po vieną. Jos yra tarsi trys skirtingi kostiumai, kuriuos žmogus apsivelka esant tam tikrai progai, bet šie kostiumai, keičiantis situacijoms, pakeičiami žaibiškai.
Kiekvienai būsenai būdingas savitas minčių, jausmų ir elgesio modelių rinkinys.
Kaip apibūdintumėte kiekvieną šių būsenų?
Vaiko ego būsenai būdinga tarytum iš vaikystės atėjusi realybė, pasižyminti impulsyvumu, betarpiškumu, kūrybiškumu iš vienos pusės ir bejėgiškumu, nesugebėjimu priimti sprendimų iš kitos pusės.
Suaugusiojo ego būsenai būdingi visai kiti bruožai: tiesus reagavimas į tai, kas vyksta čia ir dabar, racionalus ir nuoseklus veikimas.
Tėvo būsena pasižymi perimtais iš savo tikrųjų mamos ir tėvo jausmais, mintimis ir elgesio būdais. Ji suteikia žmogui moralines normas ir vertybes.
Visos ego būsenos yra reikalingos. Tačiau svarbus yra ne tiek pačių ego būsenų įvardinimas, kiek transakcinės analizės pastebėjimas, kad vienu metu veikia tik viena būsena. Vadinasi, kai žmonės bendrauja, tai pasireiškia viena kuri nors ego būsena.
Vadinasi, bendraujant dviem žmonėms, kiekvienas kalba iš savo ego būsenos. Bendravimas TA yra vadinamas transakcija, prašyčiau paaiškinti, kaip ji vyksta.
TA pradininko E. Berno nuomone, paprasčiausias transakcijos variantas iš dviejų dalių: stimulo, kurį sukelia vienas pašnekovas, ir iš kito žmogaus reakcijos į tą stimulą. Transakcijos gali būti paralelinės, susikertančios, atviros, paslėptos ir kt.
Kaip vyksta paralelinės transakcijos?
Šio tipo transakcijai būdinga tai, kad, jei pokalbį pradėjęs asmuo kreipiasi į vieną iš pašnekovo ego būsenų, tai pašnekovas ir atsilieps iš tos būsenos.
Tarkim, vienas žmogus iš Suaugusiojo (S) būsenos klausia kito Suaugusiojo būsenos (S), kiek šiuo metu yra laiko. Pašnekintas žmogus pasižiūri į laikrodį ir iš S būsenos atsako, kad šiuo metu yra dvylika valandų trisdešimt penkios minutės.
Paralelinė transakcija gali būti ir kitokio tipo. Pvz., viršininkas iš Tėvo (T) būsenos teiraujasi pavaldinio Vaiko (V) būsenos, ar tas gerai suprato užduotį. Pavaldinys iš Vaiko (V) būsenos prašo dar kartą paaiškinti, kaip teisingai reikia atlikti užduotį. Taip jis kreipiasi į viršininko Tėvo (T) būseną. Transakcija išlieka paralelinė.
Pirmoji E. Berno suformuluota komunikacijos taisyklė teigia: kol transakcija išlieka paralelinė, komunikacija gali vykti be galo ilgai.
Kaip vyksta susikertančios transakcijos?
Įsivaizduokime, kad tarp viršininko ir pavaldinio įvyksta kitoks pokalbis.
Viršininkas: „Tai kur mes vakar baigėme?“
Pavaldinys: „Nejaugi jūs negalite prisiminti, kur mes vakar baigėme?“
Atrodo, kad pavaldinys ieško nemalonumų ir taip kalbėdamas jis greitai išves savo vadovą iš pusiausvyros. Matome, kad transakcijos vektoriai susikirto.
Antroji E. Berno komunikacijos taisyklė sako, kad, esant susikertančiai transakcijai, komunikacija nutrūksta. Jai atkurti būtina, kad vienas iš pašnekovų pakeistų savo ego būseną taip, kad sukurtų paralelinę transakciją.
Kaip tai padaryti?
Viršininkas galėtų atsakyti: „Jūs gi žinote, koks aš esu užsiėmęs“ (V→T), tačiau tokiu atsakymu jis tarytum teisinasi pavaldiniui ir taip pralošia savo, kaip vadovo, poziciją. Norėdamas susigrąžinti statusą, jis galėtų pats prabilti iš Tėvo būsenos, sugėdindamas pavaldinį. Pvz.: „ Jūs užsimiršote, kas čia viršininkas!“, į ką pavaldiniui beliktų atsiliepti iš jam pasiūlytos Vaiko būsenos: „Viršininkas – jūs, žinoma.“
Kas yra paslėptos transakcijos?
Tai tie atvejai, kai po tariama komunikacija tarp dviejų suaugusiųjų pasireiškia bendravimo potekstė. Kaip klasikinis pavyzdys pateikiamas pardavėjo ir pirkėjo pokalbis.
Pardavėjas: „Ši prekė geresnė, tačiau ji yra jums per brangi.“
Pirkėjas: „Aš kaip tik paimsiu šią prekę!“
Šio bendravimo schemoje juodomis rodyklėmis pavaizduotas išorinis dviejų Suaugusiųjų bendravimas socialiniu lygmeniu, o raudona linija – realioji paslėpta komunikacija, kuri vyksta psichologiniu lygmeniu. Pardavėjas iš S būsenos kreipiasi į pirkėjo Vaiko būseną, o tas, norėdamas pasirodyti svarbus, pasiduoda provokacijai ir priima sprendimą įsigyti prekę ne pagal savo kišenę.
Kaip TA taikoma žmonių bendravimui, santykiams ir apskritai gyvenimui gerinti?
Akivaizdu, kad bendraujant reikia vengti susikertančių transakcijų. Taip pat svarbu išmokti greitai atskirti, iš kokios ego būsenos kalba pašnekovas, ir drąsiai atsakinėti paraleline transakcija, kad bendravimas tęstųsi ir pokalbis toliau vystytųsi.
Jei pašnekovas iš Vaiko pozicijos prašo jūsų pagalbos, tai bus natūralu, jei atsakysite iš išmintingo Tėvo būsenos. O jei pašnekovas pats bando jus įvaryti į Vaiko būseną, tai nesigėdykite atsakyti iš Vaiko pozicijos. Transakcija „Vaikas→Tėvas“ – puiki startinė pozicija manipuliuoti kitais.
Kaip rekomenduotumėte praktiškai pritaikyti šias transakcijas?
Bendraujant reikėtų vengti naudoti paslėptas transakcijas, žeminančias kitą žmogų. Tačiau kitą pagirti ne tik tiesiogiai, bet ir paslėptai tikrai galima. Tarkim, vadovas aktyviai giria pavaldinį už paruoštą ataskaitą, o mintyse galvoja, kad pagaliau šis darbuotojas padarė nors vieną darbą savarankiškai. O darbuotojas atsako, kad jis iš tiesų pasistengė, ir pagalvoja, kad vadovas – visai šaunus žmogus. Tokioje paslėptoje transakcijoje laimi abu pašnekovai.
Kalbėjosi Milda UrbonaitėTačiau geriausia naudoti tiesiogines paralelines transakcijas.
Transakcija Tėvas–Tėvas (TT) padeda pasikeisti įspūdžiais, pasitarti.
Transakcija Suaugęs–Suaugęs (SS) leidžia racionaliai išspręsti problemą, numatyti tolesnius veiksmus.
Transakcija Vaikas–Vaikas (VV) padeda lengvai ir greitai artimiau susipažinti, užmegzti betarpišką draugišką kontaktą
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę