Kad svečiai neskubėtų pabėgti

Ar pastebėjote, kad kai kuriuose namuose taip gera ir jauku, kad nė nepastebi, kaip maloniai su šeimininkais prasišnekučiuoji ne vieną ir net ne dvi valandas, o namo išeini gerai nusiteikęs ir puikiai praleidęs laiką. O štai į kitų pažįstamų namus nesinori nė kojos kelti, nepaisant to, kad šeimininkai tikrai malonūs, o, norėdami jums įtikti, prie durų pasitinka su garuojančiu pyragu ar karšta vakariene. Kodėl taip yra?
 

Atsakymas paprastas – namų jaukumas priklauso ne tik nuo juose gyvenančių žmonių šilumos, bet ir nuo patalpų mikroklimato. O kokie jūsų namai? Apie tai, kaip sukurti tinkamą mikroklimatą ne tik svečiams, bet, svarbiausia, patiems sau, juk namuose, ypač žiemą, praleidžiame tikrai daug laiko, konsultuoja Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus vedėja Elena Mirinavičienė.
 

Ne tik gera, bet ir sveika


Jei oras pakankamai drėgnas, tinkamos temperatūros ir, be abejo, švarus, tokiuose namuose gyventi ne tik jauku, bet ir sveika. Tačiau realybė kiek kitokia, daugiabučiuose gyvenantys žmonės dažnai skundžiasi pernelyg šaltomis patalpomis, mat jų kaimynai ir vėl taupo šildymo sąskaita ir radiatorius užsuka ne tik sau, bet ir visam namui. Dar kiti visą žiemą priversti praleisti atsidarę visus langus, nes radiatoriai kaitina taip, kad kasdieninės saunos ištverti nebeįmanoma. Tačiau tokios nenormalios temperatūros ir netinkamas patalpų mikroklimatas veikia ne tik savijautą, bet ir sveikatą.
Lietuvos higienos norma „Gyvenamųjų ir visuomeninių pastatų patalpų mikroklimatas“ nustato, kad gyvenamųjų namų patalpose oro temperatūra šaltuoju metų laiku (kai trijų parų iš eilės lauko oro vidutinė paros temperatūra ne aukštesnė kaip 10° C) turi būti ne mažesnė kaip 18°C, santykinė oro drėgmė 35–60 proc., oro judėjimo greitis – 0,05–0,15 m/s. Taip pat ne mažiau svarbu, kad per parą mikroklimato rodikliai smarkiai nesvyruotų, nes tai nepalankiai veikia žmogaus sveikatą.


 

Kaip pasirinkti tinkamiausią temperatūrą?


Nesunku pastebėti, kad geriausiai jaučiamės, kai oro temperatūra namie apie 19–20°C šilumos. Tiesa, miegamajame ji gali būti 2–3 laipsniais žemesnė, nes vėsus ir grynas oras pagilina miegą, gerina poilsį, padeda greičiau užmigti. Kiek žemesnė temperatūra gali būti ir virtuvėje ar kitame kambaryje, kuriame fiziškai dirbame. Vaikų kambaryje temperatūra neturėtų viršyti 22° C, nes, kai karščiau, pradeda kamuoti galvos skausmai, mažėja darbingumas, blogėja bendra savijauta. Vonios kambaryje tinkamiausia 20–23° Ctemperatūra, koridoriuose, drabužinėse – 18–20° C, rūsiuose ir sandėliuose – 4–8° C. Norint gyventi tinkamos temperatūros namuose, svarbu, kad oro temperatūra ties grindimis ir 1,5 m aukštyje nesiskirtų daugiau kaip 2–3laipsniais. Tas pat pasakytina ir apie temperatūrų skirtumus prie išorinių sienų ir kambario viduryje. Mat, kai šis skirtumas didesnis nei 4°C, žmogaus kojų temperatūra sumažėja 7–10° C. Tada žmogaus organizmas į aplinką priverstas perduoti daug daugiau šilumos, dėl to jis jaučia diskomfortą. Ypač svarbu tinkamą temperatūrų balansą išlaikyti, kai namuose yra ropinėjančių mūsų mažiausiųjų.
Per žema temperatūra sutrikdo kraujotaką, dėl to gali sutrikti sąnarių ir nervų galūnių aprūpinimas maisto medžiagomis, sustiprėti buvusios sąnarių ir nervų ligos, sumažėti imunitetas, dažniau sergama kvėpavimo takų ligomis. Dar daugiau, netinkama temperatūra veikia ne tik mūsų organizmą, bet ir nuotaiką, dėl netinkamų gyvenimo sąlygų gali padidėti nervinė įtampa. Be to, patalpose, kuriose žema temperatūra, dažniausiai būna drėgna. O kas dėl to nutinka, nereikia nė sakyti: ant drėgnų paviršių atsiranda pelėsinis grybas, kurio žuvusios ląstelės išskiria nemalonų kvapą, o patalpų ore skraidančios sporos gali sukelti įvairias alergines ligas. Drėgnoje patalpoje žmogaus kūnas išskiria daugiau šilumos, o tai sukelia šalčio jausmą.
 

Svarbu, jei papildomai renkatės šildymo krosneles


Kai kurie neapsikentę šalčio namuose iš parduotuvės parsineša dujinius ar elektrinius radiatorius ir taip išsprendžia šilumos stokos klausimą. Tačiau naudojant dujinius šildytuvus reikia žinoti, kad kubinis metras dujų išskiria 0,8 kg vandens ir 700 litrų anglies dvideginio, jonizuoja orą. Jei nėra geros ventiliacijos, dėl to patalpų drėgmė dar labiau padidėja. Ilgainiui ant šaltų sienų ir palangių kondensuojasi vandens lašai. Todėl, jei šildotės namus dujiniais šildytuvais nusipirkite ir psichrometrą (oro drėgmės matuoklis) ir stebėkite, kad santykinė drėgmė namuose būtų ne didesnė nei 60 proc., idealiausia, kai ji 40–60 proc. Statyti psichrometrą reikia ten, kur praleidžiate daugiausia laiko, svarbu nedėti jo per arti šilumą skleidžiančių prietaisų, tokių kaip radiatorius. Jei oras per sausas – būtina nusipirkti oro drėkintuvą. Nes dėl sauso oro didėja drėgmės išsiskyrimas iš odos ir gleivinių, oda sausėja, greičiau raukšlėjasi, peršti akys. Nemažiau svarbu patalpas namuose vėdinti, net ir žiemą. Beje, vėdinti reikia ne tik ten, kur miegate ar leidžiate laiką su šeima, nemažiau svarbu vėdinti ir vonioje, tualete, virtuvėje greta viryklių ar kitų taršos šaltinių. Teršalams ir garams nepasklisti ir nepatekti į kitas patalpas gaminant maistą padeda garų surinktuvai, esantys virš viryklių.
Judantis oras skatina odos kraujagyslių refleksus ir normalią šilumos reguliaciją, o nuo to priklauso odos temperatūra, pulso dažnumas bei šiluminis komfortas. Todėl, jei, siekdami sutaupyti šilumą, šaltuose namuose užkamšote ne tik langus, bet ir orlaides ar net ventiliacijos angas – elgiatės neteisingai. Ypač tai kenksminga butuose, kur mediniai langų rėmai pakeisti plastikiniais: medis per savo poras ir rėmų nesandarumą orą praleidžia, o plastikiniai rėmai visiškai sustabdo oro patekimą ir pašalinimą. Todėl, jei jūsų namuose plastikiniai langai, orlaidės turėtų būti nuolat pravertos. Nevėdinamose patalpose kaupiasi drėgmė, anglies dvideginis, anglies monoksidas, sieros vandenilis, metanolis, acetonas ir kitos kenksmingos medžiagos. Jei norite sutaupyti šilumą, kambarius vėdinkite intensyviai ir trumpai, o ne po truputį ilgą laiką. Ir jei laukiate svečių – pasirūpinkite ir saldėsiais. Tinkamas patalpų mikroklimatas ir geros vaišės – tiesiausias kelias svetingiausių namų rinkimų prizinėms vietoms užimti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

G
2013-03-12 17:05
Didziausias dregmes namuose priesas- oro sausintuvas. Paskaitykite puslapyje www.oras.webs.com

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai