Pasakiški lopšelio darželio „Pasaka“ vaikai

Retas iš mūsų kasdien susimąsto apie aplinkosaugą. Gyvenantys mieste džiugiai nustemba iš arti pamatę paukštį, nors nesistebi prastai atrodančiais medžiais, nutrypta žole ar šiukšlėmis. Pastaruoju metu net medikai kalba apie sveikos aplinkos įtaką mūsų sveikatai. Jau žinoma nemažai ligų, kurių išsivystymą nulemia gyvenimas mieste. Pakraipome galvą ir toliau traukiame gyvenimo keliu. Džiugu, kad kai kas vis dėlto priverčia sustoti. Laidos „Sveikas žmogus“ kūrybinė grupė, apsilankiusi vaikų lopšelyje- darželyje „Pasaka“, klausėsi pedagogių pasakojimų ir negalėjo atsidžiaugti.
 

Rūpinasi medžiais ir varlėmis


Penkiamečiai kasdien traukia prie šimtamečio ąžuolo. Čia vyksta gamtos pažinimo pamokos, ąžuolo teritorija tvarkoma, medis net tampa vaikiškų švenčių dalyviu. „Lopšelyje-darželyje „Pasaka“ ekologinio švietimo projektas vykdomas jau antrus metus. Pirmasis projektas „Gamtos pažinimo pamokos po ąžuolu“ (2006) pasisekė, jį iš dalies rėmė Vilniaus miesto savivaldybė. Ištisus metus vyko gamtos pažinimas po ąžuolu su VPU Vaikystės studijų katedros studentais, Jaunųjų gamtininkų centro metodininku Almantu Kulbiu, su darželio pedagogais ir vaikais,” – pasakojo auklėtoja ekspertė Danutė Plytnykienė.
Šiais metais projektas „Apjuoskime ąžuolą tvirtai“ įvykdytas puikiai, nes prie ąžuolo tvarkymo ir apsaugos darbų prisidėjo Žirmūnų bendruomenė, seniūnija, kaimyninis darželis „Spragtukas“, UAB „Švytėjimas“, kuris įrengė metalinį pertvarą nuo važiuojamosios kelio dalies, pastatė informacinį skydą. Projektą dalinai rėmė Aplinkos informacijos centras.


„Pasaka“ garsėja savo prasmingu ekologiniu ugdymu, įgyvendina įdomias aplinkosaugos ugdymo programas. Darželio direktorė Danguolė Babičienė pasakojo apie renginius, skirtus aplinkos atšilimo problemai, šiukšlių tvarkymui, medžių saugojimui, baterijų rinkimui. „Buvo darželyje toks itin smagus renginys, skirtas varlėms. Tai, kad jos sutraiškomos keliuose, kad griaunami jų namučiai, turi nemažą įtaką visai ekosistemai. Vaikai nemažai sužinojo apie varles. Tai, ką sužinojo papasakojo tėvams. O tėvai atvedę vaikus į darželį sakė, kad jie net nežinojo tokių įdomių dalykų apie varles. Tad vykdome ne tik vaikų, bet ir tėvelių švietimą,” – juokiasi darželio direktorė.
Pagal Danutės Plytnykienės vykdomą mokymą parengtos metodinės rekomendacijos. Dabar ir kiti darželiai gali gamtos pažinimą integruoti į kitas vaikų veiklas. Vykdoma programa yra savita keliais aspektais: vaikai nuo mažens mokomi svarbių aplinkosauginių dalykų, tuo pačiu lavinama vaiko atmintis, gebėjimas mąstyti ir sąmoningumas.
 

Maitinasi sveikai, sportuoja ir neserga


Lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorės pavaduotoja ugdymui Jolita Gedvilienė sakė, kad jau prieš dešimtį metų darželio pedagogės nusprendė keisti vaikų mitybos įpročius. „Dabar darželį lankantys vaikai valgo daug daržovių, stiklinę sulčių išgeria pusvalandį prieš valgį. Jie ne taip „pamišę“ dėl saldumynų ir mėsos, nes juos valgome retai ir „nesureikšminame“ šių produktų. Savo mitybos įpročius vaikai atneša ir į namus, tad, tikimės, kad ir šeimose vaikai maitinasi sveikai”, – pasakojo J. Gedvilienė.
Taip pat lopšelyje-darželyje skatinamas fizinis aktyvumas. „Mūsų įstaigoje puoselėjamos bendrosios fizinio ugdymo vertybės – rytinė mankšta vaikus puikiai nuteikia visai dienai. Kūno kultūros valandėlės metu užduočių visoms raumenų grupėms atlikimas, judraus ir ramaus žaidimo taisyklių paisymas ugdo vaikų fizinį pajėgumą, ištvermę, valią, sugebėjimą išklausyti, įveikti kliūtis, kurti savaip ir įsivaizduoti imituojant judesius. Pastebėjau, kad daugelis vaikų linkę į plokščiapėdystę ir, tik tinkamas apavas, pėdos ir kojų pratimai, gali šiek tiek padėti ir stiprinti pėdos raumenis, užkirsti kelią šiai ligai,” – sako auklėtoja ekspertė Danutė Plytnykienė.
Kai kurie vaikai, užuot ramiai žaidę, kūno kultūros valandėlės metu nesusivaldo, bėga, griūna, vartosi, trukdo kitiems arba iš malonumo spiegia, dažnai užkliūna, užsigauna. Galima daryti išvadą, kad vaikams trūksta fizinio krūvio, ribojama laisvė judėti. Jie lyg ir nebesuvokia, kada sustoti, kaip elgtis, kad neužgautum draugo arba jaunesnio ir silpnesnio už save vaiko. Išgirsti ir tinkamai atlikti judesį padeda pavyzdys tų vaikų, kurie jau supranta, geba išklausyti, dėmesingi ir drausmingi.
„Reikia skatinti vaikus judėti įvairiausiais būdais. Augančio vaiko sveikata priklauso ne tik nuo paveldėjimo, amžiaus, individualių savybių, bet ir nuo fizinio aktyvumo tenkinimo, judėjimo laisvės užtikrinimo visą dieną. Gerėjant vaikų fiziniam aktyvumui, mažėja vaikų sergamumas,” – įsitikinusi D. Plytnykienė.
Sveikos mitybos, fizinio aktyvumo ir įdomios veiklos įtaką iliustruoja vaikų darželio lankomumas. Pasak įstaigos direktorės, atlikus skaičiavimus buvo išvestas vidurkis, rodantis, jog lapkričio mėnesį vaikai į darželį nėjo vos kelias dienas.
Linkime „Pasakos“ darželinukams neblėstančio noro rūpintis aplinka, stiprios sveikatos ir laimingos vaikystės!

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai