KAIRIARANKIŲ FENOMENAS

Kairiarankystė — ne liga, ne įprotis ir ne defektas. Manoma, kad tai įgimtas dalies žmonių organizmo požymis, už kurį nuolat buvo baudžiama ir šaipomasi. Mokslininkų teigimu, dešiniarankiai ir kairiarankiai – visiškai skirtingi žmonių tipai, turintys skirtingą sąmonę ir pasaulio suvokimą. Kairiarankiams sunkiau gyventi ne pagal savo įpročius sutvarkytame pasaulyje, tačiau jie puikiai sugeba prisitaikyti ir naudotis savo unikalumu.
 

Kairiarankystė – genetinė ypatybė


Kairiarankių fenomenas nėra dar gerai ištirtas, tačiau, mokslininkų nuomone, kairiarankystė – genetinė ypatybė. Dažniausiai ji persiduoda iš kartos į kartą motinos linija. Pastebėta, kad posūkis į tą ar kitą pusę prasideda įsčiose. Atlikus tyrimą ypač jautria ultragarso kamera, kuria buvo fotografuojami dar negimę kūdikiai, nustatyta, kad, jei kūdikis kišo į burną kairę ranką, tai būtinai gimdavo kairiarankis. Mokslininkų nuomone, maždaug trečią ketvirtą mėnesį vaisiaus sąmonėje kažkas įvyksta, ir jo dešinysis pusrutulis tampa pranašesnis už kairįjį, jis suteikia galimybę vystytis toms sritims, kurios vėliau bus atsakingos už kalbą ir raštą. Kai ši persvara įsivyrauja, smegenys persitvarko taip, kad kairė ranka tampa dominuojanti.
Žmogus gali virsti ir priverstiniu kairiarankiu, patyręs dešinės rankos traumą, todėl jis pradeda daugiau naudotis kairiąja ranka.
 

Bausmė ar pripažinimas


Viduramžiais kairiarankiai buvo įtarinėjami susidėję su velniu, kaltinami raganystėmis, kenkimu kitiems. Vadovaudamiesi šia nuostata, teisėjai pasmerkė kairiarankę Prancūzijos didvyrę Žaną Dark sudeginti, o Rusijos Caras Petras I uždraudė teismuose liudyti kairiarankiams — kad Dievo neerzintų. Musulmonų kraštuose, kur kairiarankių nėra labai daug, tradicijos draudžia imti valgį ir praustis kairiąja ranka.
1921 metais išspausdintame psichologijos mokslo veikale buvo teigiama, kad žmonės, linkę kasdienius darbus atlikti kairiąja ranka, dažniausiai yra silpnapročiai. Įvairūs kairiarankių pasakojimai liudija, kad namuose ir mokyklose jie buvo nuolat barami, kad rašo ar atlieka darbus kairiąja ranka. Buvo ir ranka prie nugaros rišama, ir prie karštos krosnies dedama.


XX amžiaus pabaigoje pastebėjus, jog daugelis lyderių ir genijų, pavyzdžiui, Aristotelis, Julius Cezaris, Leonardas da Vinčis, Napoleonas Bonapartas, Čarlis Čaplinas, Albertas Einšteinas, buvo kairiarankiai, imta teigti, jog kairiarankystė — genialumo požymis.
Buvusioje Tarybų Sąjungoje tik 1985 metais valstybiniu lygiu buvo priimtas sprendimas švietimo ir ugdymo įstaigose kairiarankių neversti tapti dešiniarankiais. O kad kairiarankių Lietuvoje buvo daug, liudija pavardės Kairys paplitimas visuose regionuose. Pasak kalbininkų, ši pavardė kilusi iš pravardės, rodančios žmogaus fizinės veiklos savybę.
Rugpjūčio 13-ąją pasaulyje pažymima Tarptautinė kairiarankių diena pradėta minėti 1992 metais Britų kairiarankių klubo iniciatyva. Įvairiose šalyse kairiarankių klubai šią dieną rengia įvairius renginius ir varžybas, kur dalyviams neleidžiama naudotis dešine ranka valgant ir atliekant įvairius veiksmus.
 

Kairiarankiai gyvena trumpiau


Pasaulis labiau pritaikytas dešiniarankiams, todėl kairiarankiai dažniau pakliūva į nelaimingus atsitikimus, susižeidžia. Dėl šios priežasties kairiarankių gyvenimo statistika liūdnesnė — jie gyvena trumpiau.
Kairiarankių problemomis susidomėta XX amžiaus pabaigoje. Tyrimų duomenimis, kairiarankiai kai kuriose srityse yra labiau pažeidžiami nei dešiniarankiai. Daugelis kairiarankių vaikų palyginti vėlai pradeda vaikščioti ir kalbėti, sunkiau išmoksta skirti dešinę ir kairę puses. Kairiarankiams būdinga laki vaizduotė, jautrumas, dažna nuotaikų kaita. Kairiarankiai greitai susijaudina, jų nervų sistema lengvai pažeidžiama. Vaikai, prievartaujami tapti dešiniarankiais, nuolat patiria psichologinių sunkumų.
Tyrimų duomenimis, kairiarankiai dažniau serga skrandžio ir žarnyno ligomis, juos dažniau kamuoja astma, diabetas, migrena, autizmas. Pastebėta, kad kairiarankiams dažniau nei dešiniarankiams būna miego sutrikimų. Daugeliui kairiarankių moterų menstruacijos prasideda daug anksčiau ir baigiasi daug vėliau.
Britų mokslininkai paskelbė hipotezę, jog kairiarankystė ir transeksualizmas (netinkamas savo lyties supratimas, savęs priskyrimas priešingai lyčiai) gali turėti tas pačias šaknis. Kairiarankių transeksualų yra daug daugiau.
 

Pasižymi nestandartiniu mąstymu


Dešinysis smegenų pusrutulis valdo kairiąją kūno pusę. Koordinuoja dešiniarankių ir kairiarankių intuiciją, abstraktų, vaizdinį mąstymą, muzikinį ritmą, intonaciją, jausmus, tačiau čia dar formuojasi kalbos ir rašto centras, todėl žmogus pasižymi nestandartiniu mąstymu.
Kairiarankiai pasižymi didesniu sugebėjimu suvokti garsus ir intonaciją, taip pat atskirti smulkiausius spalvų atspalvius, ko nesugeba dešinieji. Vyrauja puiki vaizdinė atmintis, kurioje ilgai išsaugojami ryškiausi įspūdžiai. Dažnai kairiarankiai būna linkę į kūrybinį darbą, susijusį su situacijų įvairove ir greita jų kaita. Puikiai atlieka darbus, reikalaujančius nepaprasto tikslumo ir erdvinės vaizduotės. Teigiama, kad kairiarankiai sportininkai yra neeilinio talento, universalesni, taiklesni ir sunkiau sustabdomi.
Mokslininkai teigia, jog žmonės, pasižymintys ekstrasensiniais, telepatiniais sugebėjimais, dažniausiai taip pat yra kairiarankiai.
 

Kad gyventi būtų paprasčiau


Daugelyje pasaulio šalių jau egzistuoja kanceliarinės prekės, namų apyvokos reikmenys, pritaikyti specialiai kairiarankiams. Tarp jų – žirklės, rašikliai, pieštukai, „atvirkščios“ liniuotės, greitai džiūstantis rašalas, galąstuvai, virtuvės reikmenys, rankinės, laikrodžiai, kompiuterinės prekės. Didžiausias kairiarankiams skirtų gaminių centras veikia Anglijoje, kadangi, statistikos duomenimis, čia gyvena daugiausia kairiarankių. Kairiarankiai gali patogiai naudotis įvairiausiais daiktais, pritaikytais būtent jiems.
 

Įdomūs faktai


• Lietuvoje daugiau kaip 300 tūkstančių kairiarankių. Visame pasaulyje jų apie 550 milijonų. Prognozuojama, kad 2020 metais kairiarankių kiekis viršys milijardą
• Kas dešimtas žemės gyventojas – kairiarankis. Sociologinių tyrimų duomenys rodo, kad kas penktas garsus žmogus – kairiarankis
• Vyrų kairiarankių yra 1, 5–2 kartus daugiau nei moterų
• Jei abu tėvai dešiniarankiai, tai tikimybė, kad vaikas gims kairiarankis yra 2 proc., jei vienas iš tėvų kairiarankis, tikimybė – 17 procentų, jei abu tėvai kairiarankiai, – 46 proc.
• Neseniai atliktas 20 000 žmonių tyrimas parodė,
kad kairiarankius labiausiai gimdo moterys, perkopusios per trisdešimt, dažniausiai jie gimsta antroje metų pusėje, būna neišnešioti ir sveria vos per kilogramą.
• Amerikos ekonominių tyrimų nacionaliniam biurui paskelbus naujo tyrimo rezultatus, paaiškėjo, jog vyrai kairiarankiai, turintys vidurinį išsilavinimą, uždirba 15 proc. daugiau nei jų kolegos dešiniarankiai. Tuo tarpu turintys aukštojo išsilavinimo diplomą uždirba 26 proc. daugiau.
• Visos poliarinės meškos kairiarankės, todėl kartais kairiarankiai vadinami „baltaisiais lokiais“.
• Pietų Virdžinijos valstijoje yra miestas Left Hand (Kairė ranka).
 

Garsiausi Lietuvos kairiarankiai


Šarūnas Marčiulionis – krepšininkas
Rimas Valeikis – dailininkas-karikatūristas
Kristupas Krivickas –žurnalistas
Jonas Banys – žurnalistas
 

Garsiausi pasaulio kairiarankiai


Mokslininkai – Albertas Einšteinas
Imperatoriai – Julijus Cezaris, Napoleonas Bonapartas
Prezidentai – Džeraldas Fordas, Ronaldas Reiganas, Džordžas Bušas vyresnysis, Bilas Klintonas, Haris Trumanas. B. Jelcinas
Tapytojai – Leonardas Da Vinčis (kaire nutapė garsiąją „Džokondą“), Michelangelas
Kompozitoriai – Ludvikas Van Bethovenas, Nikolo Paganini, Sergejus Prokofjevas, Sergejus Rahmaninovas
Muzikantai – Stingas, Polas Makartnis, Kurtas Kobainas, Celine Dion
Rašytojai – Levas Tolstojus (kaire parašė „Karą ir taiką“), Nikolajus Leskovas, Hansas Kristijanas Andersenas, Aleksandras Puškinas
Aktoriai – Nikolė Kidman, Čarlis Čaplinas, Merlina Monro, Demi Mur, Sylvestras Stalonė, Robertas DeNiro, Bruce Willis, Marlon Brando, Andželina Džoli, Tomas Kruzas, Piersas Brosnanas, Sara Džesika Parker, Keanas Rivesas, Džulija Roberts, Viktoras Suhorukovas, Deividas Duchovnis, Whupi Goldberg, Briusas Vilisas
Sportininkai – Pele (futbolininkas), Martina Navratilova (tenisininkė), Goranas Ivanisevičius (tenisininkas), Markas Spitcas (plaukikas)
Astronautai – N. Armstrongas (pirmą kartą išlipo į mėnulį kaire koja)

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Ramunas
2015-02-18 16:46
Esu kairiarankis.Man 64 metai.Patekau I ta srauta, kai mokykloje buvo draudziama rasyti kaire ranka.Ismokau rasyti desine ranka ir atradau savo vieta visuomeneje. Ka darysi, musu mazuma ir mes turime prisitaikyti prie visuomenes gyvensenos normu ir stereotipu.Visus ukinius darbus atlieku kaire ranka.Kai buvau jaunas sportavau ir krepsinio aiksteleje, ir apgindamas save pranokdavau desiniarankius. Nuo likimo nepabegsi.
As Tikrai ne Kairiarankis
2014-07-07 20:33
AGA (think)
Nzn
2014-07-07 20:32
Oh really?(fool)
As Tikrai ne Kairiarankis
2014-07-07 20:31
As valgau telefona (super)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai