Šiltasis metų laikas be sąnarių skausmų

Atšilus orams, visi skubame į gamtą, sodą, planuojame atostogas, keliones. Šiltasis metų laikas pats geriausias sergantiesiems sąnarių ligomis. Pagerėja savijauta, sumažėja sąnarių skausmai, tačiau, suaktyvėjus fizinei veiklai, būtina vadovautis gydytojų rekomendacijomis. Kokie pagrindiniai patarimai, kad vasarą nevargintų sąnarių skausmai? Kaip pasiruošti kelionei ir kaip ją pasirinkti? Kokios sporto šakos tinkamiausios sergant sąnarių ligomis? Patarimais ir rekomendacijomis dalijasi gydytoja reabitologė GINTARĖ VAITKIENĖ.
 

Kokį poveikį turi meteorologiniai pokyčiai žmonėms, sergantiems sąnarių ligomis?


Daugumai žmonių oro pokyčiai išryškina silpnąsias organizmo vietas. Atlikti tyrimai rodo, kad su oro kaita labai siejasi kraujotakos sutrikimai, reumatiniai ir galvos skausmai, nemalonūs pojūčiai randų bei kaulų lūžių vietose. Sergantieji sąnarių ligomis jautriai reaguoja į temperatūros ir drėgmės skirtumus. Pavojingiausi sveikatai yra greitai besikeičiantys orai, kai staiga krinta arba kyla slėgis. Slėgis labiausiai svyruoja rudens pabaigoje ir žiemos pradžioje, todėl meteorologiniai parametrai sergančiuosius labiausiai veikia tuo metų laiku: skauda sąnarius, juos gelia, jie patinsta, atsiranda kitų nemalonių simptomų.
 

Kaip keičiasi sergančiojo sąnarių ligomis būklė šiltuoju metų laiku?


Pavasaris ir vasara – tai pats geriausias laikas sergantiesiems sąnarių ligomis. Šiltuoju metų laiku žmonės, sergantys sąnarių uždegimais ar kitomis lėtinėmis reumatinėmis ligomis, jaučiasi daug geriau.
Žinoma, nors klimato sąlygos turi didelę įtaką sergančiojo būsenai, nereiktų užmiršti rūpintis savo sveikata ir šiltuoju metų laiku ir vadovautis pagrindinėmis gydytojų rekomendacijomis.

 

Kokiais esminiais patarimais vasarą turėtų vadovautis sergantieji sąnarių ligomis?


Pirma, reiktų atsiminti, kad sąnarių, raumenų ar sausgyslių skausmus sukelia didesnis nei įprasta fizinis krūvis. Vasara – tai metas, kai visi skuba į sodus, daržus, keliauja, sportuoja, be abejo, fizinis krūvis padidėja. Todėl rekomenduojama vengti per didelio fizinio krūvio, nepatogios kūno padėties, nuolat pasikartojančių judesių, nekilnoti ir nenešioti sunkių daiktų. Sportuojant rekomenduojama nepersitempti bei vengti sąnarių traumų. Jei žmogus šaltuoju metų laiku mažai judėjo, tai staigus ir neapskaičiuotas fizinis krūvis gali tik pakenkti. Fizinis krūvis turi būti saikingas, tik tuomet jis gerina sąnarių būklę bei stiprina raumenis.



Antra, labai svarbu pasirinkti tinkamą avalynę. Keliaujant ar sportuojant reikėtų avėti patogią avalynę minkštais ir elastingais padais. Sergantiesiems sąnarių ligomis ypač vertėtų pasirūpinti patogia avalyne ir apranga, planuojant kelionę.

Trečia, labai svarbu atminti, jog visavertė mityba, pakankamas skysčių bei vitaminų ir maisto papildų vartojimas svarbus tiek šaltuoju, tiek šiltuoju metų laiku. Gydytojo skirtais medikamentais galima ne tik sumažinti sąnarių skausmą, pagerinti jų judrumą, bet ir pristabdyti ligos progresavimą.

 

Vasara – kelionių metas. Kaip išsirinkti tinkamą kelionę ir pasiruošti jai sergant sąnarių ligomis?


Nusprendus keliauti reikėtų įvertinti ne tik savo jėgas, bet ir sveikatos būklę. Kad kelionėje nekiltų sveikatos problemų ir žmogus galėtų mėgautis kelionės įspūdžiais reikėtų laikytis tam tikrų rekomendacijų. Sergantieji sąnarių ligomis prieš kelionę turėtų pasidomėti apie transportą, kuriuo keliaus, šalies ar vietovės, kur vyksta, oro temperatūrą ir santykinę oro drėgmę. Svarbu pasidomėti ir numatoma kelionės programa, fiziniu krūviu, kuris laukia keliaujant. Reikėtų vengti ilgų kelionių, taip pat kelionių, kurių programose numatytas didelis fizinis krūvis. Rekomenduojama rinktis sveikatinimo keliones, stovyklas, išvykas, kurios skirtos būtent sąnarių ligomis sergantiems žmonėms.
 

Kokiomis sporto šakomis galėtų užsiimti vasarą asmenys, sergantys sąnarių ligomis?


Sportas stiprina raumenis, raiščius, kaulus: gerėja sąnarių paslankumas, didėja judesių amplitudė, sumažėja skausmai, pagerėja savijauta. Tačiau sportuojant neišvengiamai kyla raumenų, raiščių, sausgyslių, sąnarių pažeidimo rizika, todėl būtina pasirinkti tinkamą sporto šaką bei normuoti fizinį aktyvumą, stebėti savo jėgas bei sveikatos pokyčius. Netinkamai pasirinkta sporto šaka, per didelis fizinis aktyvumas, netinkama sportuojančiojo apranga bei avalynė gali būti rimtos traumos priežastis.
Ėjimas – labiausiai rekomenduojamas sergant sąnarių ligomis, kuris naudingas tuo, kad sąnariai nedaug apkraunami. Ėjimas gerina kraujotaką, kvėpavimą, palengvina širdies darbą, stiprina kojų raumenis. Rekomenduojama pagal fizinį pasirengimą pasirinkti ėjimo trukmę, tempą ir intensyvumą, kaitalioti lėtą ir greitą ėjimą, jokiu būdu nepersitempti.
Plaukimas yra palankus sportas sergantiesiems sąnarių ligomis. Labai naudinga plaukioti baseine, ežere ar jūroje arba vaikščioti vandenyje. Plaukimas naudingas širdžiai, kraujo apytakai, plaučiams. Taisyklingai plaukiant, suderinamas visų kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, stiprinami raumenys, sąnarių skausmas mažėja. Galima daryti mankštą, fizinius pratimus vandenyje.

Pasivažinėjimas dviračiu taip pat stiprina sąnarius, tik reikėtų nesirinkti ilgų distancijų, vengti duobėtų ir akmenuotų takų. Taip pat dviratis nerekomenduojamas asmenims, kuriuos vargina kelio sąnarių negalavimai.

Nerekomenduojama rinktis ypač aktyvių sporto šakų, taip pat sporto šakų, kuriose vyrauja šokinėjimas. Komandiniuose sporto žaidimuose – tinklinyje, tenise, krepšinyje, futbole – taisyklingi kūno judesiai užmirštami, fizinis krūvis labai didelis, todėl sergantiems sąnarių ligomis tokio sporto geriau atsisakyti. Jei mankštindamasis žmogus pajuto skausmą, tai greičiausiai fizinis krūvis, kurį pasirinko, yra per didelis.
 

Ar vasarą reikėtų atsisakyti specialistų vedamų užsiėmimų, gydomųjų procedūrų?


Šiltuoju metų laiku tikrai nebūtina atsisakyti specialistų vedamų užsiėmimų, masažo, jogos, vandens ar gydomųjų procedūrų. Žmogaus užimtumas vasaros metu, klimato sąlygos bei sergančiojo sveikatos būklė parodo, ar atsisakyti, ar sumažinti ar net padidinti gydomųjų procedūrų lankomumą.
 

Kokios priemonės padeda numalšinti sąnarių skausmą po per didelio fizinio krūvio?


Jei sąnario skausmas atsirado po per didelio fizinio krūvio ar traumos, tai vietoj šilumos reikia naudoti šaltį. Ypač tinka ledas, kurį įvyniotą į rankšluostį rekomenduojama pridėti prie skaudamo sąnario. Procedūra su ledu rekomenduojama apie 10–20 minučių ir ne ilgiau. Šaltis sumažina uždegimą, skausmą, raumenų įtempimą.
Šilti arba drėgni kompresai mažina raumenų įtempimą, sąnarių skausmą, atpalaiduoja ir ramina.
Skausmą galima sumažinti ir tepalais. Tačiau tepalą vasaros metu reiktų pasirinkti atsakingai pasitarus su gydytoju. Vasarą saulės spinduliai gali pateptoje tepalu vietoje sukelti odos pažeidimus.
Sąnarių skausmą galima sumažinti ir gydytojo skirtais medikamentais.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai