Britų mokslininkai priėjo prie išvados, kad tikras darboholikas, išėjęs atostogų, gali pasijausti visiškai sužlugdytas. Septyniems iš dešimties žmonių, pripratusiems prie įtempto darbo grafiko, būna labai sunku prisitaikyti prie „veltėdystės“. Ypač sunku ištverti pirmas dienas, todėl dauguma nesąmoningai stengiasi sukurti įvairias stresines situacijas ir sugalvoti problemas, kurias reikėtų skubiai spręsti. Pasirodo, šis fenomenas tiek paplitęs, kad tyrimo autoriai net sugalvojo jam pavadinimą – vasaros atostogų sindromas.
Dauguma mano, kad atostogų metu reikia visiškai pamiršti darbą, kitaip tai jokios atostogos. Dėl to jaučia vos ne kaltės jausmą, kai per atostogas galvoja apie darbą. Piešiamos net karikatūros: verslininkas pliaže dirba su nešiojamu kompiuteriu ir duoda nurodymus mobiliuoju telefonu.
Aišku, jei visą laiką rūpinamasi ir telefonu tikrinama, ar viskas gerai, tokio laiko nebūtų galima pavadinti nei darbu, nei poilsiu. Tačiau, kita vertus, jei vadovas pagal savo asmenybės tipą yra kontroliuojantis žmogus, tai, nežinodamas apie situaciją kompanijoje, negalės atsipalaiduoti, o kartu ir pailsėti. Atostogų metu jaučiama daug mažiau nerimo, jei viskas kruopščiai iš anksto suplanuota. Kadangi planuoja kiekvienas vadovas, į visus verslo planus turi įsipinti ir atostogų planas.
Tad gal geriausia išeitis gulėti ant sofos ir neskubant skaityti? Tačiau psichoterapeutai praktikai kategoriškai tam prieštarauja, net teigdami, kad tai peržengia biologines žmogaus egzistencijos ribas! Vienintelis atvejis, kai prasminga atostogas pradėti nuo nieko neveikimo yra tada, kai žmogus pervargęs ir ilgą laiką trūko miego. Bet iš esmės tai būtų liguista žmogaus būklė. Normalus vyras tokios būklės neištvertų ilgiau kaip tris dienas. Ne be reikalo dauguma jų negali ramiai gulėti ir degintis pliaže. Ir visiškai protingai jie imasi raketės, kamuolio ar bent meškerės. Tuo tarpu moterys biologiškai surėdytos kiek kitaip: jos daugybę amžių buvo namų židinio, olos, vaikų saugotojos. Bet ir jos turi ilsėtis taip, kad nepavargtų nuo poilsio, o tam reikia iš anksto planuoti savo atostogas pagal savo skonį ir galimybes.
Nemažai žmonių, ypač vyresnio amžiaus, ir atostogų metu dirba sode ar sodyboje. Žinoma, tai sunku būtų pavadinti poilsiu, jei po dienos intensyvesnio darbo tenka tris dienas ilsėtis lovoje vengiant pajudėti, kaip neretai nutinka mažiau fiziškai treniruotiems ar lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Pagailėkite savęs! Dar neteko sutikti žmogaus, kuris ramia širdimi galėtų pasakyti: „Mano sode visi darbai atlikti“. Tai ir neplanuokite visko padaryti per atostogas. Suraskite galimybių pagyventi savo sode kaip poilsiautojai, dirbdami tik savo malonumui. Palepinkite save, kitaip grįšite į darbą fiziškai išsekę. Ir joks pomidorų ar agurkų derlius tada bus nevertas prarastų atostogų.
Atostogautojo psichologija gerokai skiriasi nuo kasdieninės psichologijos. Pastebėta, kad atostogų metu žmonės daugiau nemotyvuotai perka, leidžia sau tai, ko niekada neleistų įprastomis darbo dienomis, taip pat ir savo elgesiu yra daug mažiau susikaustę. Todėl jokiu būdu nepamirškite per atostogas savo saugumo plačiąja prasme. Paliekate būstą – pasirūpinkite jo saugumu. Susipažįstate su naujais žmonėmis – venkite tapti sukčių aukomis. Vykstate į naujas vietas – išsirinkite saugiausias. Jei pasiimate daug pinigų, pagalvokite, kaip juos apsaugosite nuo vagių, jau nekalbant apie kreditines korteles bei dokumentus.
Pirmiausia mokslininkai įrodė, kad kenksminga per daug valgyti ir miegoti, o dabar jau mokslas patvirtino, kad per ilgai ilsėtis taip pat yra kenksminga. Vokietijos mokslų akademijos duomenimis, atostogų pabaigoje IQ (intelekto koeficientas) sumažėja apie 20 vienetų. Taigi kokia optimali atostogų trukmė?
Pasirodo, šis intelekto sumažėjimas yra laikinas ir paprastai tai tęsiasi nuo kelių valandų iki kelių dienų. Tai susiję su prisitaikymu prie įprasto gyvenimo ritmo ir minčių tėkmės. Optimali atostogų trukmė kiekvienam yra individuali ir priklauso nuo konkretaus žmogaus prisitaikymo sugebėjimų. Tiems, kurie greitai (per parą) sugeba „persijungti“ nuo vienokio režimo prie kitokio, pakanka ir savaitės. Tačiau tiems, kurių adaptacija užtrunka iki penkių dienų, visaverčiam poilsiui reikia bent trijų savaičių.
Yra net posakis: „Niekam taip nereikia atostogų, kaip tam, kuris ką tik iš jų grįžo“. Nes po poilsio, laisvės, įspūdžių, kelionių vėl įsijungti į darbo ritmą nėra taip paprasta. Užuot su nauja energija imtis didelių darbų, apima... bloga nuotaika. Kodėl gi taip yra?
Pirmiausia, dažnai atostogų praleidimo būdas būna primestas šeimos, draugų, reklamos. Vienas keliauja su draugais į kalnus, nors mėgsta pagulėti pliaže, kitas vyksta degintis į Tunisą, nors nepakelia karščio, trečias visas atostogas praleidžia didelėje kompanijoje, nors labiausiai mėgsta tyloje paskaityti. Pirmiausia planuojant atostogas reikia savęs paklausti: ko man reikia, kad galėčiau pailsėti? Gerų ir blogų atostogų nebūna, paprasčiausiai skirtingiems žmonėms reikia ir skirtingų atostogų. Pačios atostogos turi būti tokios pat individualios, kaip ir žmogaus darbo ritmas.
Antra, atostogos buvo perpildytos darbais, ir jūs jų atlikti paprasčiausiai nespėjote. Jaučiate kaltę ir esate nusivylęs savimi.
Trečia, po atostogų stengiatės iš karto griebtis visų darbų. O tai jau iš karto pasmerkta nesėkmei.
Protingiausia būtų visus darbus pradėti palaipsniui (ne lėtai, o būtent palaipsniui). Leiskite 2–3 dienas organizmui fiziologiškai ir psichologiškai persitvarkyti, priprasti prie naujo ritmo. Nesiimkite visų darbų vienu metu, o protingai juos suplanuokite. Jei jūsų pareigos atsakingos, venkite priimti svarbius sprendimus. Nes yra didelė rizika, kad šie skubiai priimti sprendimai bus klaidingi!
Na, o jei blogos nuotaikos po atostogų išvengti vis dėlto nepavyksta, ką gi, belieka laukti kitų atostogų. Ir jas planuoti taip, kad malonūs atostogų prisiminimai iškiltų jei ne visus metus, tai bent pusmetį.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę