Žmogaus gyvenimą galima pailginti

Ar jau galima pailginti žmogaus gyvenimą? Atsakymas yra TAIP. Ypač jei kalbama apie kokybišką žmogaus gyvenimą, kai žmogus yra darbingas, o jo gyvenimas teikia džiaugsmą jam pačiam ir kitiems. Tuo rūpinasi sparčiai besivystanti ir tik kelis dešimtmečius skaičiuojanti medicinos sritis – senėjimo prevencijos (angl. anti-aging) medicina (AAM).
 

Kas toji senėjimo prevencija? Ar tikrai tai jau pasiekiama?


Aišku, terminas atspindi daugiau siekiamybę, o ne realybę. Kol kas (galima pabrėžti, kad tik kol kas) senėjimo visiškai sustabdyti negalima. Tačiau jau tikrai galima imtis profilaktinių priemonių nuo liguisto, nenatūralaus, nesveiko, ankstyvo ir disfunkcinio senėjimo. Jį, deja, patiria dar turbūt dauguma žmonių.
Senėjimo prevencijos medicina glaudžiai siejasi su funkcine medicina – medicinos sritimi, nagrinėjančia žmogaus ir organizmo funkcijų išsaugojimo ir gerinimo problemas. Taigi AAM, kurią labai nesuklydus būtų galima pavadinti ir „jaunystės medicina“, yra naudinga ir jauniems, ir vyresniems, ir sergantiems, ir sveikiems žmonėms. Tai lyg ir klinikinė profilaktinė medicina, kuri, besiremdama mokslo laimėjimais, kuria vis daugiau ir vis patikimesnių priemonių, kurios padeda žmonėms išlikti maksimaliai darbingiems, energingiems, turėti gerai dirbantį kūną ir aštrų protą, prisitaikyti prie sparčiai besikeičiančių aplinkos sąlygų. Ir kuo anksčiau pradėsime, tuo geresnių rezultatų sulauksime.
 

Priemonių piramidė


Priemones, padedančias žmogui gyventi ir geriau, ir ilgiau, galima suskirstyti į grupes, sudarančias lyg ir savotišką piramidę. Jos apačioje yra svarbiausios visiems prieinamos priemonės, o kuo aukščiau, tuo jos specifiškesnės ir sudėtingesnės.
· Organų ir jų dalių transplantacija (keitimas)
· Pakeičiamoji hormonų terapija ir kiti receptiniai vaistai
· Estetinės senėjimo prevencijos medicinos priemonės (neinvazinės ir invazinės gydomosios kosmetikos procedūros bei priemonės)
· Rekreacinės, fizioterapijos, detoksikacijos ir kitos neinvazinės procedūros, atliekamos medicinos įstaigose ir rekreacinėse gydyklose
· Maisto papildai, žoliniai preparatai ir specifiniai organizmo funkcijas pagerinantys nereceptiniai vaistai
· Profilaktiniai tyrimai, ankstyva ligų diagnostika ir gydymas
· Protinė veikla ir specialūs pratimai, padedantys išsaugoti ir stiprinti mąstymo funkcijas
· Pasitenkinimą teikiantis seksualinis gyvenimas
· Optimalus fizinis aktyvumas (apimantis ir kūno rengybą, t.y. tikslingą kūno proporcijų formavimą, siekiant estetinių tikslų)
· Sveikatą bei darbingumą išsaugojanti ir stiprinanti mityba (apimanti ir maitinimosi būdą, ir dietą ir specialų, funkcinį maistą)


· Liguistą senėjimą stabdantis ir organizmo funkcijas išsaugantis bei gerinantis gyvenimo būdas (miego ir būdravimo, darbo ir poilsio sąlygos bei režimai, nepiktnaudžiavimas cheminėmis medžiagomis, ekologinė profilaktika, streso suvaldymas, emocinio gyvenimo optimizavimas, geri komunikaciniai įgūdžiai, specialios higienos priemonės)
Kaip matome iš piramidės struktūros, svarbiausias priemones žmonės gali pradėti taikyti jau patys, net be medikų pagalbos. Svarbu jas žinoti ir turėti pakankamai motyvacijos, tai yra norėti gyventi kuo geriau ir... kuo ilgiau. Specialistai, aišku, gali padėti jas individuliai pritaikyti, atsižvelgdami į ypatumus bei poreikius ir patarti, kaip viską daryti daug efektyviau. Net, atrodytų, tokie nekalti dalykai, kaip mankšta ar vitaminų bei mineralų papildų vartojimas, gali būti nepakankami efektyvus arba net žalingas, jeigu daromi netinkamai. Kitos priemonės jau būtinai reikalauja specialisto darbo.
 

Padėti gali AAM specialistai


Lietuvoje ši sritis žengia dar tik pirmuosius žingsnius, nors vien tik Amerikos senėjimo prevencijos akademijai (Americal Academy of Anti-Aging Medicine, A4M) priklauso apie 11500 gydytojų bei mokslininkų. Lietuvoje taip pat neseniai įkurta senėjimo prevencijos ir funkcinės medicinos draugija, padėsianti vystyti šią unikalią mokslo ir praktikos sritį mūsų šalyje. Reikalingą sėkmingai praktikai kompetenciją gauti nėra lengva. Pavyzdžiui, autoriui, kad užsitikrintų pakankamai žinių, teko mokytis dviejų metų trukmės AAM specializacijos kursuose, dalyvauti daugelyje seminarų ir mokymo programų tarptautiniuose kongresuose Prancūzijoje, Monake, Tailande, JAV.

 

Pasirinkimas – mūsų pačių rankose



Vadovaujantis bei naudojantis atitinkamais senėjimo prevencijos „instrumentais“, netolimoje ateityje ir garbaus amžiaus sulaukę liksime puikios fizinės ir psichinės sveikatos bei maksimaliai darbingi, patraukliai atrodantys. Kai kam gali kilti klausimas, ar to siekiančiam žmogui nėra tam tikros priklausomybės pavojaus – iki žilos senatvės likti fizinio kūno puoselėjimo įkaitu?
Kartais tai vadinama „priklausomybe nuo gyvenimo“. Esu skaitęs „rimtų“ samprotavimų, kad reikia atsiduoti „natūraliai“ egzistencijai ir neverta nei domėtis savo sveikata, nei gydytis, o viskas turi būti natūralu, taip pat ir mirtis. Tokį gyvenimo būdą ir dabar renkasi dalis žmonių. Taip pat kiti renkasi greitesnę ar lėtesnę savižudybę. Galima, aišku, diskutuoti ar ir kiek reikia pastangų skirti asmeninei higienai, vaikų mokymui ir t.t. Senėjimo prevencijos medicina skirta ne šiems žmonėms. Čia filosofinis pasirinkimo klausimas. Ji skirta tam tikrai daliai žmonių, kuriems svarbu jų pačių ir jų artimųjų gyvenimas, sveikata ir savijauta. Tiesiog jie nori kuo ilgiau išlikti veiksnūs, darbingi, naudingi sau, kitiems ir visuomenei ir supranta, kad tam reikia tam tikrų pastangų. O senėjimo prevencijos medicina tik reaguoja į tokią paklausą ir kuria bei praktiškai taiko atitinkamus diagnostikos, gydymo ir lavinimo metodus. Medicinos paslaugos, kaip ir kiekvienos kitos, atsiranda esant dviem sąlygoms – paklausos ir techninių galimybių. Laimei, senėjimo prevencijos technologijos taip sparčiai vystosi, kad jau vis labiau gali atitikti ir savo ruožtu didėjančios paklausos lūkesčius.
AAM vis labiau tampa atskira disciplina, besiremianti ir integruojanti savo tikslams siekti daugelio mokslo sričių žinias:
· Bendrosios ir profilaktinės medicinos
· Endokrinologijos
· Mitybos
· Kūno kultūros
· Psichologijos
· Psichiatrijos
· Genetikos
· Socialinių mokslų
· Ekonomikos
· Edukologijos
Labai svarbūs AAM bruožai yra jos mokslinis pagrįstumas, orientacija į praktiką, novatoriškumas (naujų metodikų kūrimas, diegimas į praktiką ir populiarinimas), etiškumas. Senėjimo prevencijos medicina kovoja su jos suvulgarinimu ir visada galinčiu pasitaikyti šarlatanizmu, kuris šioje jautrioje srityje vis nori pasireikšti jau nuo alchemikų, pardavinėjusių jaunystės eliksyrą, laikų.
Kituose žurnalo „Sveikas žmogus“ numeriuose planuojame išsamiai pateikti visas galimas priemones, padėsiančias skaitytojams išsaugoti ir stiprinti sveikatą, pagerinti organizmo funkcijas ir darbingumą bei energiją, taip pat pailginti aktyvaus ir sėkmingo gyvenimo laiką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

viktoras
2014-12-26 10:22
Straipsnio autorius nesugeba išeiti iš griežtu riemu i kurios ji savo laiku ivare institute ir be juokios abejones jis nemegsta tobulintis žiniuose.Visi juo rekomenduojami atseit vaistai yra išorinis veiksnys musu organizmui ir atneš nauda tik farmaciniams buržujams.Jei kas ir gali veiksmingai ir tikrai prailginti belige pilna energijos senatve yra akupunktura.Visa kita yra niekalas.Galiu ir irodyti.Bet aš gyvenu Šiluteje Gluosniu 3 ir mažaikam galiu pagelbeti.galiu duoti tik patarima Internete susiraskite svetaine nalanda.ru Bet niera viskas taip paprasta kaip rašuoma aname straipsnyje reikia turieti daug daugiau žiniu apie akupunktura.Aname straipsnyie susiraskite skireli kinu medicina be abejo rusu kalba.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai