Kaip nepersivalgyti per šventes?

Artėja kiekvienais metais neišvengiamas švenčių maratonas: Kūčios, Kalėdos, Naujieji metai. Neišvengiamas ir nuolatinis persivalgymo jausmas. Juk atrodo, kad visą savaitę valgome! Geriame vaistus nuo pilvo skausmų, nuolat jaučiamės apsnūdę, vėliau graužiamės, tačiau negalime pasipriešinti besaikio valgymo tradicijoms. Medikai teigia, kad persivalgymas gali būti kenksmingas sveikatai. Ar įmanoma per šventes nepersivalgyti? Ar dėl to reikės sukelti revoliuciją, ar yra paprastesnių būdų?
 

Skrandis nemoka susitraukti ar išsiplėsti


Apsilankę dietologo kabinete, būtinai išgirsite klausimą – ar dažnai būna taip, kad jaučiatės persivalgęs? „Klausimą apie persivalgymą užduodu norėdama sužinoti žmogaus santykį su maistu, išsiaiškinti, ar jam pasireiškia vadinamoji priklausomybė nuo maisto. Pastebėjau, kad dažniausiai persivalgymo jausmą žmonės patiria, kai būna ilgesnį laiko tarpą nevalgę“, – sako Edita Gavelienė, „Dietos sistema“ gydytoja dietologė.
Tie, kurie valgo tik kartą per dieną, taip pat dažniausiai jaučia persivalgymą. Klaidinga manoma, kad dėl tokių pojūčių kaltas spėjęs„susitraukti“ skrandis. Dietologė E. Gavelienė sako, kad skrandis nemoka susitraukti ar plėstis. „Skrandis reaguoja į suvalgyto maisto kiekį savo receptoriais, kurie yra viduje. Tų receptorių jautrumą mes galime sumažinti ar padidinti. Ir, jeigu nuolat yra gausiau valgoma, tai tie receptoriai, esantys skrandyje, „perdirginami“ ir pripranta prie didesnio maisto kiekio. Ir nebereaguoja į mažesnį. Kai maisto kiekis sumažinamas ir nuolat valgoma mažiau, receptorių jautrumas grįžta, ir tuomet atsiranda pojūtis, kad reikia mažiau maisto“, – aiškino dietologė.

 

Skrandžio dydžio porcija


Skrandžio talpa yra nuo 300 iki 500 mililitrų. Skrandis gali priimti ir didesnius maisto kiekius, bet visuomet pradžioje jausite nemalonius pojūčius. „Žmonėms, kurie turi antsvorio ar yra valgymo sutrikimų, visuomet rekomenduojamas valgymo režimas. Kodėl? Organizmas turi gauti maistą porcijomis. O porcijos dydis yra nulemtas skrandžio talpos. Jeigu laikomasi tokių dydžių, persivalgymo pojūtis neturėtų kamuoti“, – įsitikinusi gydytoja.
Persivalgymas, medikų požiūriu, nėra „mirtinas“ dalykas, tiesiog nemaloni būsena. Pasak dietologės, persivalgymo dažnumas byloja apie beprasidedantį mitybos sutrikimą. Be to, dažnai persivalgant ir nekeičiant gyvenimo būdo, ilgainiui ima didėti svoris.
 

Kaip valgyti švenčių periodu


Pirmiausia, siūloma ne valgyti, o ragauti. Bendraukite su artimaisiais, eikite pasivaikščioti ir į lėkštę dėkite nedideles porcijas maisto. Taip pat galima rinktis lengvesnius patiekalus, ne tokius kaloringus, lengvai virškinamus.


Viena dažniausių persivalgymo priežasčių – tradicinis lietuviškas maistas. „Didžioji dauguma patiekalų ruošiama kepant, naudojant daug aliejaus. Tai yra skanu, tačiau toks maistas labai apsunkina skrandį“, – sakė gydytoja.
Dar viena daroma klaida – nevalgoma visą dieną, o prisėdus vienu kartu suvalgoma labai daug. Švenčių dieną reikia maitintis įprastai. Galų gale prie stalo teks sėdėti kelias valandas, tad geriau tą laiką pratęsti nejaučiant didelių skrandžio skausmų.
„Pajutus, kad skrandis jau pilnas, galima tiesiog ramiai pasėdėti ir palaukti, kol maistas apsivirškins. Jeigu pojūčiai itin nemalonūs, galima pasitelkti virškinimo fermentus“, – sakė gydytoja dietologė.
 

Persivalgymo požymiai


· Sunkumo pojūtis skrandyje
· Apėmęs vangumas
· Šleikštulys ir net pykinimas
· Skausmas skrandžio srityje
 

Ar verta virškinimo sutrikimams mažinti pasitelkti virškinimo fermentus?


Medikai rekomenduoja nepersivalgyti, tačiau, jeigu tai jau įvyko, žinoma, geriau pasitelkti medikamentus nei jausti kankinančius pojūčius. Tačiau svarbu pasirinkti veiksmingą preparatą.
 

Virškinimo fermentų preparatų veiksmingumą nulemia keletas veiksnių:


• Virškinimo fermentų (lipazės, amilazės ir proteazės) „įpakavimas“ į labai mažo (1–1,2 mm) skersmens granules, vadinamas minimikrosferomis. Tai nulemia tolygų fermentų susimaišymą su maisto turiniu bei tolygų patekimą į dvylikapirštę žarną.
• Minimikrosferų padengimas specialiu apvalkalėliu, kuris visiškai apsaugo nuo skrandžio rūgščių poveikio.
• Greitas fermentų atsipalaidavimas patekus į tinkamą terpę (dvylikapirštėje žarnoje).
Pavyzdžiui, Kreono kapsulėje visi virškinimo fermentai yra inkapsuliuoti minimikrosferose. Nuryta želatininė vaisto kapsulė ištirpsta per 1–2 minutes, ir iš jos išsilaisvina daugybė smulkių (1,0–1,2 mm diametro), skrandžio rūgščiai atspariu apvalkalėliu padengtų minimikrosferų, kurios tolygiai susimaišo su skrandžio turiniu. Maisto košelei patekus į dvylikapirštę žarną, ištirpsta šių mažų dalelių apvalkalėlis, ir tik čia atsipalaidavę virškinimo fermentai pradeda optimaliai efektyviai veikti. Svarbu ir tai, kad šiam preparatui būdingas labai greitas fermentų atsipalaidavimo gradientas: esant pH 5,5, net 90 proc. preparate esančių fermentų išsiskiria po 45 min. Šiai vaisto savybei neprilygsta joks kitas šiuolaikinis kasos fermentinis preparatas.
 

Išbandykite lengvai virškinamus patiekalus


Vienas iš nesudėtingų būdų išvengti nemalonių persivalgymo pojūčių – rinktis lengvesnius, nesunkiai virškinamus ir nekaloringus patiekalus. Jeigu švenčių stalą ruošiate patys ar į svečius traukiate su kokiu savo firminiu patiekalu – išbandykite vegetarišką virtuvę. Ji gali būti labai skani ir galėsite suvalgyti didesnius kiekius maisto, neapsunkindami virškinamosios sistemos. Štai keletas nesudėtingų patiekalų.
 

Karštų daržovių salotos


Reikės: raudonųjų svogūnų, cukinijų, žiedinių kopūstų, pomidorų, tarkuoto sūrio, alyvuogių aliejaus, citrinos, druskos, pipirų ir jūsų mėgstamų prieskonių.
Į keptuvę iš pradžių sudėkite žiedinius kopūstus, paskrudinkite, tada sudėkite smulkiai pjaustytus svogūnus ir kubeliais pjaustytas cukinijas. Kai daržovės išleis skystį, sudėkite pomidorus ir berkite druskos, pipirų ir prieskonių. Pakepkite nuėmę dangtį ir tada užberkite sūrio. Uždenkite keptuvę, kad jis išsilydytų.
4 porcijose bus apie 350 kalorijų ir 15 g riebalų.
 

Makaronai kiniškai


Reikės: kiniškų ryžių makaronų, džiovintų grybų, česnakų, svogūnų laiškų, paprikos, aitrių prieskonių, sojų padažo, aliejaus, citrinų sulčių.
Džiovintus grybus pamirkykite, kol suminkštės. Išvirkite makaronus. Į keptuvę įpilkite aliejaus, sudėkite smulkiai pjaustytus česnakus, paprikas, svogūnų laiškus ir išmirkytus grybus. Supilkite sojų padažą, citrinų sultis ir šiek tiek vandens. Gautu mišiniu apipilkite makaronus ir pabarstykite prieskoniais.
4 porcijose bus apie 190 kalorijų ir 10 g riebalų.
 

Vegetariškas pupelių troškinys


Reikės: šparaginių pupelių, baltų mažų konservuotų pupelių, raudonų didelių konservuotų pupelių, šviežių grybų, morkų, didelės bulvės, česnako, alyvuogių aliejaus, daržovių sultinio, prieskonių.
Įkaitinkite aliejų ir kepkite grybus, morkas, bulves ir šparagines pupeles. Kai viskas suminkštės, įdėkite česnakus, supilkite daržovių sultinį, sudėkite prieskonius. Patroškinkite ant mažos ugnies dešimt minučių. Tada įmaišykite pupeles ir dar patroškinkite kelias minutes.
4 porcijose bus apie 460 kalorijų ir 15 g riebalų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai