Lytiniai santykiai. Ar jau laikas?

Tu įsimylėjai, draugaujate porą savaičių. Viskas gerai, tik kamuoja jaudulys: kas toliau? Abiejų galvose sukasi mintys apie seksą. Taip ar ne? Kaip apsispręsti? Ar reikėtų apie tai pagalvoti, ar tiesiog pasinerti į jausmų jūrą? Apie tai kalbamės su psichologe Edita KUOGIENE.
 

Apie lytinius santykius rimtai


Žiūrint iš žmogaus fiziologijos pozicijos, lytiniai santykiai – tai dauginimosi procesas, o, kad neužmirštume pasidauginti ir neišnyktume, gamta mums davė dar ir malonumą tai daryti. Taigi visų pirma lytinių santykių tikslas – dauginimasis, o malonumas – tik kaip „paskatinamoji priemonė“. Taip užkoduota gamtos.
Tačiau evoliucija žmonėms davė dar ir protą, kurį pasitelkę jie išrado kontraceptines priemones, kad galėtų mėgautis malonumais be nepageidaujamo rezultato. Nuo tada stipriai pasikeitė mūsų požiūris į tai, kas mums yra lytiniai santykiai.
Vieniems tai – tik malonumas, kitiems – galingo jausmo – meilės išraiška, tretiems – savo „kietumo“ įrodymas, dar kitiems – tiesiog noras patikti bet kokia kaina ar dar kas nors. Kas tai yra Tau – gali atsakyti tik tu pats ar pati.

 

Kaip kiti apsisprendžia?


Vaikinai dažniau, merginos rečiau lytinius santykius pradeda dėl to, kad pakeltų savivertę (jaustųsi labiau suaugę ir pan.), dėl malonumo ar smalsumo.


Merginos dažniau nei vaikinai lytinius santykius pradeda iš meilės ar dėl noro patikti bet kokia kaina.
Labai dažnai įvairiomis manipuliacijomis mūsų jausmais esame pastatomi į tokią padėtį, kai sakydami „ne“ jaučiamės kalti. Bet tokiu atveju kažin ar ištartas „taip“ būna nuoširdus. Ar tikrai to reikia man?
 

Tai, ko turėtum paklausti savęs...


Pirmasis klausimas, į kurį turėtum sau atsakyti prieš priimdamas(a) sprendimą, yra: koks Tavo ir Tavo partnerio motyvas? Kitas labai svarbus klausimas: ar abu motyvai dera tarpusavyje? Reikėtų atvirai pasikalbėti su savo partneriu, ko jūs abu tikitės.
 

Tada pasvarstyk apie tai:


· Ką aš gausiu ir ko neteksiu? Ar tai to verta?
· Kas pasikeis mano gyvenime, kai tai padarysiu, ir kas bus, jei to nedarysiu?
 

Jeigu nusprendei, kad taip:


· Kaip jausiuos rytoj? Ar man bus malonu matyti tą žmogų? Ir kaip jausiuosi, jeigu jį prarasiu?
· Kaip apsisaugosiu nuo nepageidaujamo nėštumo ir lytiškai plintančių ligų?
· Ar esu pasiruošęs(usi) turėti vaikų? Šis klausimas gali pasirodyti tarsi ne vietoje. Juk tik ką atsakei sau, kad saugosies. Tačiau ar žinai, kad nėra 100 proc. nuo nėštumo apsaugančių priemonių.
· Ar viską žinai apie abortų pasekmes? Ar esi pasiruošusi po aborto galbūt niekada neturėti vaikų?
Klausimai sudėtingi, o kai kurie skamba labai kategoriškai. Ne į visus iš karto gali atsakyti. Net ne visi suaugusieji į juos atsako. Dažnai elgiasi kaip stručiai priartėjus pavojui – įkiša galvą į smėlį ir mano, kad pavojus jų nemato taip, kaip jie pavojaus. Kartais pavojus iš tikrųjų praeina pro šalį, bet būna ir kitaip.
 

Daugelis draugų jau pasakė taip


Jeigu jautiesi nevisavertis ar blogesnis už kitus, nes dar neturėjai lytinių santykių, tu gali:
· Būti tikras, kad bet kada suspėsi, ir malonu bus tada, kai tai atsitiks tarsi savaime, savo laiku, savo vietoje ir su tuo žmogum, su kuriuo gera; kai skubi, dažniausiai būna bet kaip (net valgyti skubant nesveika).
· Kai draugai kalba apie tai, gali sakyti, kad tu džentelmenas ir apie tokius dalykus nekalbi arba kad pasilieki sau teisę apie tai nekalbėti, nes tai labai asmeninė tema.
· Turi teisę turėti savo nuomonę tuo klausimu, būti originalus, neiti paskui minią.
· Didžiuotis tuo, kad turi valios, esi stipresnis ir gali susilaikyti, jei to nori.
· Didžiuotis tuo, kad tavo vertybės kitokios (geresnės).
· Didžiuotis tuo, kad moki planuoti gyvenimą, moki jį valdyti, siekti savo tikslų, o ne draugų ar mylimųjų.
 

Ar dar palaukti?


Tu tik pats gali nuspręsti, kaip tau pasielgti. Turi savo galvą ir jausmus. Turi savo gyvenimą savo rankose. Tavo sprendimai jį kreipia ir valdo. Tėvai, suaugusieji kartais bando apsaugoti Tave nuo visko (jeigu paklaustum, greičiausiai atsakytų, kad iš didelės meilės Tau), tačiau tik Tu pats (ar pati) gali nuspręsti, saugotis ar ne ir kiek, nes tai Tavo sprendimai ir Tavo gyvenimas.
 

Ar Tu pasiruošęs nuspręsti? Jeigu ne – gali palaukti. Tai irgi sprendimas.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai