Šiuolaikiniai palapinių gamintojai siūlo įvairiausio dizaino, spalvų ir raštų palapines. Tačiau vis dėlto, jei norite grįžę iš „žygio“ po miškus į darbą ateiti žvalūs, o ne su melsvais nuo nemigos maišeliais po akimis, – palapinę rinkitės ne pagal spalvą, o pagal paskirtį. Kalbant apie svarbiausius palapinių tipus reiktų išskirti šiuos: palapinės įprastiniam turizmui, palapinės, skirtos turizmui automobiliu (kempingams) ir žiemai bei ekstremalioms kelionėms pritaikytos palapinės. Žinoma, turizmo parduotuvėse galima nusipirkti įvairių paskirčių palapinių, tačiau šiame straipsnyje kalbėsime apie didžiausią paklausą turinčias ir įprastiniam vasaros poilsiui gamtoje tinkamas paprastas turistines palapines.
Įprastinės turistinės palapinės būna dviejų sluoksnių ir vieno sluoksnio. Dvisluoksnių palapinių vidinė dalis padaryta iš gerai orą praleidžiančios, tačiau peršlampamos medžiagos, o viršutinė, – iš neperšlampamos ir neperpučiamos. Todėl ši palapinė kiek patogesnė nei vienasluoksnė. Miegant oras palapinėje yra gerokai šiltesnis nei lauke, todėl palapinės viršuje susidaro „rasa“. Vienasluoksnėse palapinėse ji nuteka žemyn, kaip tik ten, kur jūs ilsitės. Tuo tarpu dvisluoksnėje palapinėje, kurios vidinėje dalyje numatyta ventiliacija, „rasa“ susikaupia daugiausia ant išorinės dalies, todėl nutekėjęs žemyn vanduo atsiranda ne jūsų palapinės viduje. Todėl geriausia rinktis norimos formos dvisluoksnę palapinę.
Net ir ilsintis miške norisi, kad „laikini namai“ būtų patogūs. Todėl renkantis palapinę būtina gerai apsvarstyti, keliems žmonėms ji bus skirta. Paprastai palapinės informaciniame lapelyje nurodyta, kiek žmonių gali joje miegoti, tačiau juk kiekvieno mūsų supratimas apie patogumą skiriasi. Todėl pakalbėkime apie vidinės palapinės dugno išmatavimus. Jei vienam žmogui palapinėje tenka maždaug 45–50 cm – poilsis bus spartietiškas (na, nebent tokių matmenų dvivietė palapinė bus skirta jaunavedžiams).
Palyginimui galima paimti turistinių kilimėlių, kurie paprastai klojami ant grindų, kad nebūtų kieta, matmenis. Įprastinio kilimėlio plotis yra 50–60 cm. Taigi, jei vienam žmogui palapinėje išskirsite 50–65 cm. – tikėtina, kad išsimiegosite gana gerai, nebadydami vieni kitų alkūnėmis ir keliais. Didesnio ploto palapines jau galima vadinti „prabangiomis“. Kalbant apie palapinės dydį reiktų pasakyti, kad kuo didesniam žmonių skaičių skirta palapinė, tuo mažiau joje skiriama vietos vienam žmogui. Pavyzdžiui, trivietę ir keturvietę palapines kai kuriais atvejais gali skirti vos trisdešimt centimetrų. Kaip jūs išsimiegotumėte trisdešimties centimetrų pločio lovoje?
Kai apsispręsite, kokio dydžio palapinę pirkti, atkreipkite dėmesį į kitą nemažiau svarbų namų atributą – duris ir prieangį. Čia taip pat galima rinktis. Tuo atveju, jei palapinė skirta ne daugiau kaip trims žmonėms – visiškai pakanka vieno įėjimo, jei palapinėje ketina apsistoti keturi ir daugiau žmonių – patogiau rinktis dviejų įėjimų „laikinuosius namus“. Tuomet prieš miegą prie durų nesusidarys spūstis ir nereikės laipioti per galvas (tiesiogine šia žodžio prasme), naktį užsinorėjus „pakvėpuoti grynu oru“. Taip pat nemažiau svarbu, kad įėjimą skirtų dvejos užtrauktukais užsegamos durys – iš išorės neperšlampama medžiaga, o viduje tinklelis. Tinklelis skirtas ne tik tam, kad naktį prie ausies neišgirstumėte, o dar blogiau nepajustumėte bjauraus kraujasiurbio, bet ir tam, kad dieną palapinę būtų galima išvėdinti.
Prieangis palapinėje nemažiau svarbus nei namuose ir atlieka labai panašią funkciją – čia galima susidėti įvairius palapinės viduje netelpančius daiktus, drėgnus drabužius, ruošti maistą iškylai. Beje, prieangyje būna kiek šalčiau nei palapinės viduje, kur šiltą orą pasigaminame patys, todėl ten geriau laikyti maisto produktus. Žinoma, gyventi galima ir palapinėje be „prieškambario“, tačiau, jei norite, kad jūsų laikinuosiuose miško namuose būtų daugiau erdvės ir mažiau kvapų – geriau rinktis palapinę su juo.
Kad ir kaip gaila, nepaisant to, kad gyvename XXI amžiuje, daryti įtakos orams mes vis dar neišmokome (išskyrus mūsų kaimynus, kurie gerą orą užsitikrina į debesis šaudydami patrankomis). Tačiau, jei tokios „stebuklingos“ patrankos neturite, gali taip nutikti, kad smagiai leidžiant laiką miške jus gali užklupti lietus. Liūdna... Tačiau dar liūdniau, jei lyti nepaliauja ir palapinės viduje. Todėl renkantis palapinę būtina pagalvoti apie tai, kaip neatsibusti baloje.
Rinkdamiesi išorinę palapinės medžiagą būtinai įsitikinkite, kad ji ne tik nepraleidžia vandens, bet ir yra patvari. Pasitaiko, kad po kurio laiko dėl mechaninių pažeidimų ar ultravioletinių spindulių medžiaga tampa nebe tokia saugi per lietų. Todėl skaitydami palapinės aprašą, atidžiai įsiskaitykite į vietą, kur kalbama, apie peršlapamumą ir patvarumą tempimui bei saulės spinduliams. Atsparumas vandeniui turi būti nemažesnis nei 2000 mm. Geriausia rinktis aukso viduriuką tarp 2000 ir 4500 mm nepralaidumo, didesnio atsparumo vandeniui jums tikrai neprireiks, nebent išsiruošėte atostogauti į Amazonę lietinguoju periodu.
Kaip ir namus, palapinę taip pat reikia tinkamai prižiūrėti. Gera žinia ta, kad ją tvarkyti kur kas paprasčiau. Pagrindinė taisyklė – palapinė turi būti saugoma sausa sausoje vietoje. Todėl, jei prieš supakuodami nespėjote jos išdžiovinti miške, – tai būtina padaryti grįžus namo. Kiek sudėtingesnės priežiūros reikia nenaujai, atsparumą drėgmei praradusiai palapinei: ją reikia atsargiai suvynioti ir sudėjus į palapinės maišelį atsargiai išmesti į šiukšlių dėžę. Ar galima sugrąžinti medžiagai atsparumą vandeniui? Kai kurių specialistų teigimu galima, ilgai kankinantis iki tol, kol palapinė atsidurs šiukšlių dėžėje. Mat įvairūs impregnatoriai padeda iki pirmo lietaus.
Miške palapinė taip pat reikalauja tam tikros priežiūros: nestatykite palapinės arti laužo, nes nuo atsitiktinių žiežirbų palapinėje gali likti skylutė. Nekurkite palapinės viduje mažos, žibalu kūrenamos viryklės, o su žvakėmis nuo uodų būkite ypač atsargūs. Tai tiek apie tą priežiūrą. Geros kelionės ir mažiau kraujasiurbių!
Kai kuriems mūsų yra tekę susidurti su situacija, kai grįžtant po naktinio „pasivaikščiojimo“ miške staiga ima ir išsijungia žibintuvėlis, o atsarginių baterijų nėra. Viskas būtų ne taip blogai, jei miške neketintumėte praleisti dar kelių dienų. Išradingieji gamintojai sugalvojo išeitį – Woods Solar Powered EZ-Tent. Tai saulės baterijų plokštė, dengianti palapinės paviršių, kurią galima naudoti baterijoms įkrauti. Šią plokštę taip pat galima naudoti ir vietoje prožektoriaus, kaip centrinį palapinės vidaus šviestuvą. 4–6 valandoms dienos metu tiesioginiuose saulės spinduliuose palikę palapinę, apšvietimu galėsite mėgautis 2–4 valandas vakare. Apšvietimą galima net „nustatyti“ beveik kaip žadintuvą, tiesa, tai labiau tiks vakarui – pradėjus leistis saulei, šviesa tuomet įsijungs automatiškai. Tiesa, šis malonumas nepigus, tokia saulės baterijų plokštė kainuoja maždaug šešis šimtus litų.
www.sport-line.lt
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę