Ūsuoti ir uodeguoti įnamiai: privalumai ir pavojai

Mieli keturkojai – tai nuolat gera nuotaika namuose ir džiaugsmas mūsų vaikams. Abejojantiems, ar verta priimti naują įnamį, priminsime jo laikymo privalumus ir pavojus.

 

Moko bendrauti ir gyventi sveikiau

 

Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus specialistės Dianos Mekšriūnaitės, jau niekas neabejoja, kad vaiko augimui ir vystymuisi yra svarbi jį supanti aplinka, namie auginami gyvūnai. „Vaikai dažniausiai nori turėti augintinį – šunį, katę, papūgą ar kitą gyvūnėlį. Tik prieš parsivedant naują įnamį svarbu gerai apsvarstyti visus „už“ ir „prieš“, – tėvams pataria ji.

Augintiniai plečia vaiko akiratį, padeda geriau pažinti pasaulį, suvokti gyvenimą ir jo ciklą: gimimą, mirtį, ligas ir dauginimąsi. Vaikai išmoksta gyvūnui atleisti už nusižengimus, klaidas ir toliau jį mylėti. Naminiai gyvūnai moko vaikus susidoroti su liūdesiu, sielvartu, ugdo jų atsakingumą ir rūpestingumą.

Jau žinoma, kad vaikas, užaugęs kartu su šunimi ar kitu naminiu gyvūnu, geba geriau suprasti artimuosius ir draugus. Psichologai tikina, kad augintinis padeda vaikams ugdyti meilę, dvasinį atvirumą, atsakomybę, pareigos jausmą, įgyti pasitikėjimo savimi, gerina socialinius įgūdžius, todėl paaugę jie lengviau susiranda draugų.

Naminių gyvūnėlių laikymo privalumai akivaizdūs ir sveikatos požiūriu – jie skatina fizinį aktyvumą. Juk kasdien tenka pasivaikščioti su šunimi – be jo tikriausiai neišsiruoštumėte paėjėti kilometrą kitą... Kai kurių veislių šunys (niufaulendai, labradorai) mėgsta plaukioti, ir tai yra puiki proga pasportuoti kartu su augintiniu. Tik nesimaudykite su šunimi ten, kur stipri srovė, – išsigandęs jis gali lipti jums ant pečių, galvos.

Pastebėta, kad žmonės, namuose laikantys naminių gyvūnėlių, yra labiau patenkinti savo socialine, fizine ir emocine būsena.

 

Labiausiai reikia saugotis... savo šuns

 

Dauguma tėvų baiminasi dėl vaiko saugumo – laikant šunį ar katę vaikui kyla grėsmė būti apkandžiotam. D. Mekšriūnaitė pateikia statistiką: 2010 m. Lietuvoje dėl šunų įkandimų į asmens sveikatos priežiūros įstaigas kreipėsi 1 010 asmenų, trečdalį jų sudarė vaikai iki 18 metų amžiaus. 2011 m. dėl šunų įkandimų kreipėsi 1 070 asmenų, beveik pusė jų – vaikai. „Vaiką šuo dažnai apkandžioja dėl panašaus abiejų ūgio – vaiko veidas paprastai būna viename lygyje su šuns, ir jam šis gali įkąsti į veidą ar kaklą. Dažniausiai nukenčia vaikai iki 9 metų amžiaus“, – pastebi specialistė. Gyvūnų įkandimai žmogui gyja ilgai, gali likti randų, kilti infekcijų.

Prisiminkite, kad dauguma vaikų negali atskirti, kada šuo draugiškas, o kada jis agresyvus (pvz., šuo, rodydamas dantis, rodo savo agresiją, o vaikas tai gali suprasti kaip šypseną). Taip pat neretai žmones apkandžioja savi ar draugų šunys, o dažniausiai nuo jų nukenčia maži vaikai. Ko gero, daugelis žmonių prisibijo svetimų šunų, todėl išvengia įkandimų, o su savais šunimis tiek suaugusieji, tiek vaikai elgiasi neatsargiai, taip išprovokuodami jų agresiją.

Jei vaikui ar jums įkando šuo, katė ar graužikas, žaizdą reikia gerai nuplauti tekančiu vandeniu, po to dezinfekuoti ir užklijuoti specialiu orą praleidžiančiu pleistru. Jei įkandimas yra gilus, gausiai kraujuoja, reikia nedelsiant užspausti kraujuojančią vietą ir kviesti medikus. Tiesa, ir pirmuoju atveju būtina kreiptis į medikus: pasakykite jiems, ar įkando savas, ar svetimas gyvūnas, ar jis buvo skiepytas nuo infekcinių ligų, pasiutligės.

 

Svarbiausia – tinkama higiena

 

Įsigijus augintinį baiminamasi, kad jis į namus neš purvą, kad gali užkrėsti vaiką įvairiomis infekcinėmis ligomis, tačiau ši baimė yra nepagrįsta, jei augintinis tinkamai prižiūrimas. Nustatyta, kad maži vaikai, turėję nuolatinį kontaktą su šunimi, rečiau serga įvairiomis infekcijomis ir rečiau vartoja antibiotikus. Vaikai, pirmuosius savo gyvenimo metus praleidę kartu su šunimi, rečiau serga ir alerginėmis ligomis – alerginiu rinitu ir astma.

Vis dėlto auginant šunį ar katę patariama nevalgyti su augintiniu iš tų pačių indų (nors jie ir išplauti!). Labai svarbu šunis vedžioti tik jiems skirtose aikštelėse, išmatas surinkti į maišelius ir išmesti į konteinerį, o katės tualetą nuolat valyti ir keisti kraiką. Neleiskite augintiniui raustis šiukšlių dėžėje, draugauti su valkataujančiais gyvūnais, nemaitinkite jo žalia mėsa ar žuvimi. Šuniui neleiskite laižyti veido, o paglostę jį būtinai nusiplaukite rankas.

Namuose laikomą augintinį būtina skiepyti pagal veterinarų sudarytą grafiką, periodiškai tikrinti dėl kirminų, o prireikus – gydyti. Neleiskite vaikams žaisti su sergančiais gyvūnais, tačiau nesijaudinkite, kad sveikas šuo gali užkrėsti vaiką mikroorganizmais – šiuo požiūriu pavojingesni yra žmonės. Tiesiog pamokykite vaiką dažniau plautis rankas.

 

Šiek tiek apie zoonozes

 

Kačių toksoplazmozė, reptilijų salmoneliozė, niežų užkratas... Perskaičius įvairius gyvūnų pernešamų ligų (zoonozių) aprašus, atrodo, kad į namus su šunimi ar katinėliu galime parsinešti ir pavojingų ligų puokštę. Tačiau taip nebus, jei augintinį skiepysime, laiku jį „pamaitinsime“ vaistais nuo kirminų. Zoonozėmis žmonės dažniau suserga suvalgę užkrėstos galvijų ar paukščių mėsos.

Vis dėlto, jei kiltų įtarimų, kad jūs ar kuris šeimos narys gali negaluoti užsikrėtęs nuo augintinio, priminsime dažniausiai pasitaikančių ligų simptomus.

 

Leptospirozės sukėlėjos leptospiros į žmogaus organizmą patenka per pažeistą odą ar sveikas gleivines tiesioginio sąlyčio su infekuotais gyvuliais, jų šlapimu ar kitais kūno skysčiais metu. Liga prasideda staiga: iki 39–40 °C pakyla temperatūra, skauda galvą, strėnas, ypač blauzdų raumenis. Kartais prasideda pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai. Kai kuriems ligoniams atsiranda geltos požymių, inkstų pažeidimo ir meningito reiškinių, gali išberti.

 

Toksoplazmoze gali užkrėsti katės, suėdusios užsikrėtusią pelę, paukštelį, užkrėstos žalios mėsos. Ligos simptomai būna panašūs į gripo: raumenų, galvos, gerklės skausmai, padidėję limfmazgiai, karščiavimas, bendras silpnumas. Ji pavojinga nėščiosioms – moteris gali patirti persileidimą arba žūti jos vaisius.

 

Pasiutlige žmogus užsikrečia, kai jam įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą. Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripo: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Šis periodas gali užtrukti apie savaitę. Ligai progresuojant atsiranda ir kitų simptomų.

 

Patarimai auginantiems šunis

 

Svarbiausia – suprasti gyvūno elgesį ir to mokyti vaikus:

Šuo uosto daiktus, nes taip bendrauja, todėl, prieš glostydami šunį, leiskite jus apuostyti.

Šuniui instinktyviai patinka vytis judančius daiktus, todėl nebėkite paskui šunį ar nuo jo.

Šunys bėga greičiau nei žmonės, todėl nelenktyniaukite su juo.

Šaukimas gali paskatinti agresyvų šuns elgesį, todėl išlikite ramus ir nepulkite į paniką, jei šuo artinasi.

Šunys šeimą, kurioje gyvena, laiko savo gauja, todėl kūdikius, naujus šeimos narius gali laikyti įsibrovėliais ar žemesnio rango individais, todėl kūdikiai ir maži vaikai neturėtų šuns apkabinti ar bučiuoti.

Tiesioginis akių kontaktas gali būti suprastas kaip agresijos demonstravimas, todėl geriau vengti žiūrėti tiesiai šuniui į akis.

Šunys linkę kąsti į galūnes, veidą ir kaklą, todėl jeigu šuo puola, reikia stengtis išlikti ramiam, rankomis užsidengti veidą ir kaklą.

Gulėjimas ant žemės šunis provokuoja pulti, todėl geriau atsistoti. Jei keturkojis jus užpuola gulintį, apsiverskite veidu į žemę, rankomis užsidenkite ausis ir nejudėkite.

Jei šunys tarpusavyje kaunasi, tai neišmanančiam jų psichologijos kištis negalima – tokioje situacijoje jie kanda bet ką, kas yra arti jų.

Lietuvoje pavojingais šunimis laikomos šios veislės ar jų mišrūnai: amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, brazilų mastifas, kangalas (turkų aviganis), Pietų Rusijos aviganis. Net jei išsirinkote veislę, kuri gerai sugyvena su vaikais, vis tiek būkite atidūs – net draugiškiausias šuo gali sužaloti jus ar vaiką. Svarbiausias veiksnys, lemiantis, ar šuo agresyvus, yra ne jo veislė, o auklėjimas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Danutė
2013-04-05 14:33
Koks šeimininkas-toks ir augintinis.(super):)

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai