Ramybės ir gamtos kampelis balkone

Šyla oras, po truputį žaliuoja gamta, o jūs įkalintas mieste? Nesikrimskite per daug, jei neturite namo su kiemu ar sodo, – gamtos ir ramybės kampelį laivai įsirengti galite ir savo balkone. Gėlės, dekoratyviniai augalai, miniatiūriniai medeliai ir netgi daržovės puikiai suvešės, įdėjus vos šiek tiek pastangų bei dėmesio. Laikas pradėti pirkti sėklas, sodinukus ir kibti į darbą.
 

Vizija ir planavimas
Jei nusprendėte savo balkoną paversti žaliuojančia oaze, pirmiausia turite įvertinti jo dydį ir nuspręsti, ką auginsite. Jei balkonas didelis, bus lengviau, nes laisvai galėsite jį suskirstyti zonomis ir jose auginti skirtingas augalų grupes. Tačiau jei jis mažytis, – geriau pasirinkti tarp gėlių bei kitų dekoratyvinių augalų ir daržovių. Turėkite galvoje, kad dekoratyviniai augalai įvairūs, daugelis jų gyvuos netgi ištisus metus, o daržovės – tik savo sezono laiku.
Atsakę į šiuos du klausimus, nepamirškite ir trečiojo – į kurią pusę „žiūri“ jūsų balkonas? Stebėkite, kiek saulės per dieną jis gauna, ar pučia vėjai. Jei to nepadarysite, visas balkono apsodinimo projektas gali nueiti šuniui ant uodegos, nes skirtingiems augalams reikia skirtingų sąlygų. Patarimai, kokius augalus kokiame balkone auginti, nurodyti A lentelėje.
Galiausiai susiplanuokite, kiek ir kokių augalų norite ir kiek vazonų ar lovelių jiems sodinti prireiks. Labai patogu pasibraižyti schemą ant popieriaus: taip matysite, kiek jų galite realiai susodinti, kur ir kas geriausiai tiks, o kuri vieta tinkamiausia kėdei. Jei sunerimote, jog neužteks vietos viskam, apsvarstykite galimybę įsigyti kabinamų vazonų (jie puikiai tiks vijokliniams augalams, be to, – pagyvins vaizdą), taip pat kelių aukštų lentyną. Taip susodinsite daug daugiau norimų augalų.
Kur sodinti?
Teks šiek tiek investuoti į vazonus bei lovelius augalams. Ilgamečiams augalams, balkone stovėsiantiems net ir vėsiu oru rinkitės medinius (geriausiai – kedro) vazonus. Venkite terakotos bei plastikinių, kadangi jie, netikėtai užklupus šalčiams, gali suskilti. Šiltajam sezonui tiks bet kokie, turintys skylutes dugne vandeniui nutekėti ir, be abejo, – pagaminti iš nenuodingų medžiagų. Jų gylis priklausys nuo auginamų augalų, tačiau didesnis visada bus geriau nei per mažas. Vidutiniškas vazono gylis – 16–20 cm. Jauniems sodinukams, kuriuos po kurio laiko persodinsite, galite naudoti indelius nuo jogurto, pieno pakelius ir pan.
Kai jau turite tarą, laikas pasirūpinti žeme. Ją taip pat teks pirkti (nebent turite žinovą, mokantį sumaišyti tinkamą mišinį), kadangi pasikasti lauke nepakaks. Sodininkystei patalpose žemė ruošiama specialiai, o parduodama turgeliuose, gėlių parduotuvėse ir t.t. Būna ir iškart patręštų mišinių, tačiau, jei jūsiškis ne toks, – prireiks ir trąšų.
Sodinimas ir priežiūra
Sodinant sėklas pakaks vos šiek tiek žemės, smulkesnės detalės visuomet nurodomos ant kiekvieno augalo sėklų pakuotės. Pasodinę paliekite, tačiau ne per daug, kitaip sėklos tiesiog išplauks. Jei sodinate sodinukus ir jiems reikia paramos – ją pastatykite iš karto, kadangi vėliau besdami į žemę galite pažeisti šaknis.
Augalų balkone laistymas taip pat reikalauja nemažai dėmesio. Kadangi vazone žemės nedaug – ji greitai išdžiūna, tad vasarą, užklupus karščiams, gali tekti laistyti net du kartus per dieną. Liekite tol, kol vanduo pradės bėgti pro vazono skylutes, tačiau niekada nepermerkite ir nepalikite stovinčio vandens ant paviršiaus. Jei oras vėsus, nepersistenkite, nes šaknys pradės pūti. Augalus moliniuose vazonuose reikia kiek dažniau laistyti, nes vanduo per juos išgaruoja greičiau.
Balkone augalus sustatykite taip, kad vieni kitiems savo lapais kurtų pavėsį. Kadangi balkone augantys augalai negauna natūralių trąšų, jomis teks pasirūpinti jums. Jeigu naudojate žemę su trąšomis, ramūs būsite 8–10 savaičių, tačiau ilgiau gyvuojačius augalus vėliau teks kas 2–3 savaites patręšti skystomis trąšomis.
Nepamirškite tikrinti augalų būklės – ar neužpuolė ligos, kenkėjai. Saugokite juos nuo vėjo, per didelio karščio, netikėtų šalnų.
Darbai balkone balandį
• Persodinti kambarines gėles, kurios serga ar kurių šaknys netelpa vazonuose.
• Pakeisti viršutinį žemės sluoksnį didesniuose induose augantiems augalams.
• Balkonų lovelius puošti žydinčiomis našlaitėmis, saulutėmis, neužmirštuolėmis. Vėliau jas pakeis petunijos, surfinijos, pelargonijos, kiškiakopūsčiai.


Daržovių auginimas
Kaip jau minėjome, balkone galite užsiauginti netgi daržovių savo salotoms bei prieskoninių žolelių įvairiausių patiekalų gardinimui. Bulvių derliaus gal ir nenuimsite, tačiau tokios mažai vietos užimančios daržovės kaip ridikėliai, morkos, salotos, taip pat mažytės paprikos ar pomidoriukais puikiai tiks. Tiesa, šių bei kitų vaisių ir daržovių miniatiūrinės rūšys derliaus duos mažiau nei įprastinės.
Taip pat turėkite galvoje, kad šešėlyje augti gali tik šakniavaisiai arba lapinės daržovės, kitiems reikia bent penkių valandų tiesioginės saulės kasdien, o daugiausiai vaisių duos saulėje po 8-10 valandų saulėje per dieną išbūnantys augalai. Daugiau šviesos pritraukti padės aliuminio folija, balti paviršiai.
Pradedantiesiems sodininkams geriausia užsiimti prieskoninių žolelių auginimu. Jos reikalaujau mažiau dėmesio bei pasitenkina kuklesnėmis sąlygomis. Sėklas pasodinkite mažuose, iki 15 cm gylio vazonėliuose. Iki to laiko, kai jau galėsite gardinti salotas, prireiks apie dvylikos savaičių.
Jei esate nekantrūs, pabandykite auginti ridikėlius, jie užaugs gana greitai, sėkloms reikės 15-20 cm gylio vazonėlio. Iki kol sėklos sudygs, jį laikykite uždengtą stiklu ar plastiku.
Vaisiai, daržovės ir žolelės pradedantiesiems
• Česnakas
• Morkos
• Bazilikas
• Laiškiniai česnakai, svogūnai
• Braškės
• Rozmainas
• Ridikėliai
Ir dar...
Užveisus sodą balkone atsiveria didžiulė erdvė jūsų kūrybiškumui. Čia, jei tikrai atsiduosite darbui, galėsite praleisti didelę dalį savo laisvalaikio, eksperimentuodami su augalais, kurdami įvairias jų kompozicijas. Jei jaučiate, kad sodininkystė – jūsų sritis, nebijokite išbandyti ir įvairesnių, egzotiškesnių augalų. Jie pagyvins jūsų erdvę, suteiks naujų atspalvių, ypatingos atmosferos.
Žaiskite ir su spalvomis – išbandykite įvairius jų derinius, kartas nuo karto perstumdykite vazonus – juk taip lengva – ir įsitikinkite, kuris variantas atrodo geriausiai.
Nors augalai su žiedais ir reikalauja šiek tiek daugiau priežiūros, nebijokite jų įsigyti – balkonas atrodys daug geriau.
Galiausiai, nepamirškite ir mėgautis. Leiskite laiką tarp savo augalų, balkone skaitykite ar tiesiog gėrėdamiesi gerkite kavą ar sultis.
Sėkmės!

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai