Miškas – visų namai

Kai nusibosta mieste tvyrantis karštis ir tvankuma, ne vienas susimąstome apie ramybę siūlantį poilsį gamtoje ir gaivinančias vandens pramogas. Sėdint prie popieriais užkrauto darbo stalo neretai pasižadame per laisvąjį ilgąjį savaitgalį išsijungti visus elektroninius prietaisus, „susikrauti“ šeimą ir neišlįsti iš upės ar ežero. Vienintelė bėda – lovos į mišką nenusiveši, o miegoti ant kietos žemės, po galva pasidėjus rąstą nesinori... Išeitis paprasta – į mišką vežkitės laikinuosius namus – palapinę. O kaip ją išsirinkti ir į ką atkreipti dėmesį, sužinosite perskaitę šį straipsnį.
 

Noriu melsvos su geltonais taškeliais...


Šiuolaikiniai palapinių gamintojai siūlo įvairiausio dizaino, spalvų ir raštų palapines. Tačiau vis dėlto, jei norite grįžę iš „žygio“ po miškus į darbą ateiti žvalūs, o ne su melsvais nuo nemigos maišeliais po akimis, – palapinę rinkitės ne pagal spalvą, o pagal paskirtį. Kalbant apie svarbiausius palapinių tipus reiktų išskirti šiuos: palapinės įprastiniam turizmui, palapinės, skirtos turizmui automobiliu (kempingams) ir žiemai bei ekstremalioms kelionėms pritaikytos palapinės. Žinoma, turizmo parduotuvėse galima nusipirkti įvairių paskirčių palapinių, tačiau šiame straipsnyje kalbėsime apie didžiausią paklausą turinčias ir įprastiniam vasaros poilsiui gamtoje tinkamas paprastas turistines palapines.
Įprastinės turistinės palapinės būna dviejų sluoksnių ir vieno sluoksnio. Dvisluoksnių palapinių vidinė dalis padaryta iš gerai orą praleidžiančios, tačiau peršlampamos medžiagos, o viršutinė, – iš neperšlampamos ir neperpučiamos. Todėl ši palapinė kiek patogesnė nei vienasluoksnė. Miegant oras palapinėje yra gerokai šiltesnis nei lauke, todėl palapinės viršuje susidaro „rasa“. Vienasluoksnėse palapinėse ji nuteka žemyn, kaip tik ten, kur jūs ilsitės. Tuo tarpu dvisluoksnėje palapinėje, kurios vidinėje dalyje numatyta ventiliacija, „rasa“ susikaupia daugiausia ant išorinės dalies, todėl nutekėjęs žemyn vanduo atsiranda ne jūsų palapinės viduje. Todėl geriausia rinktis norimos formos dvisluoksnę palapinę.


 

Palapinėje kaip namuose


Net ir ilsintis miške norisi, kad „laikini namai“ būtų patogūs. Todėl renkantis palapinę būtina gerai apsvarstyti, keliems žmonėms ji bus skirta. Paprastai palapinės informaciniame lapelyje nurodyta, kiek žmonių gali joje miegoti, tačiau juk kiekvieno mūsų supratimas apie patogumą skiriasi. Todėl pakalbėkime apie vidinės palapinės dugno išmatavimus. Jei vienam žmogui palapinėje tenka maždaug 45–50 cm – poilsis bus spartietiškas (na, nebent tokių matmenų dvivietė palapinė bus skirta jaunavedžiams).
Palyginimui galima paimti turistinių kilimėlių, kurie paprastai klojami ant grindų, kad nebūtų kieta, matmenis. Įprastinio kilimėlio plotis yra 50–60 cm. Taigi, jei vienam žmogui palapinėje išskirsite 50–65 cm. – tikėtina, kad išsimiegosite gana gerai, nebadydami vieni kitų alkūnėmis ir keliais. Didesnio ploto palapines jau galima vadinti „prabangiomis“. Kalbant apie palapinės dydį reiktų pasakyti, kad kuo didesniam žmonių skaičių skirta palapinė, tuo mažiau joje skiriama vietos vienam žmogui. Pavyzdžiui, trivietę ir keturvietę palapines kai kuriais atvejais gali skirti vos trisdešimt centimetrų. Kaip jūs išsimiegotumėte trisdešimties centimetrų pločio lovoje?
 

Įeikite, durys atviros


Kai apsispręsite, kokio dydžio palapinę pirkti, atkreipkite dėmesį į kitą nemažiau svarbų namų atributą – duris ir prieangį. Čia taip pat galima rinktis. Tuo atveju, jei palapinė skirta ne daugiau kaip trims žmonėms – visiškai pakanka vieno įėjimo, jei palapinėje ketina apsistoti keturi ir daugiau žmonių – patogiau rinktis dviejų įėjimų „laikinuosius namus“. Tuomet prieš miegą prie durų nesusidarys spūstis ir nereikės laipioti per galvas (tiesiogine šia žodžio prasme), naktį užsinorėjus „pakvėpuoti grynu oru“. Taip pat nemažiau svarbu, kad įėjimą skirtų dvejos užtrauktukais užsegamos durys – iš išorės neperšlampama medžiaga, o viduje tinklelis. Tinklelis skirtas ne tik tam, kad naktį prie ausies neišgirstumėte, o dar blogiau nepajustumėte bjauraus kraujasiurbio, bet ir tam, kad dieną palapinę būtų galima išvėdinti.
Prieangis palapinėje nemažiau svarbus nei namuose ir atlieka labai panašią funkciją – čia galima susidėti įvairius palapinės viduje netelpančius daiktus, drėgnus drabužius, ruošti maistą iškylai. Beje, prieangyje būna kiek šalčiau nei palapinės viduje, kur šiltą orą pasigaminame patys, todėl ten geriau laikyti maisto produktus. Žinoma, gyventi galima ir palapinėje be „prieškambario“, tačiau, jei norite, kad jūsų laikinuosiuose miško namuose būtų daugiau erdvės ir mažiau kvapų – geriau rinktis palapinę su juo.
 

Jei neturite patrankos


Kad ir kaip gaila, nepaisant to, kad gyvename XXI amžiuje, daryti įtakos orams mes vis dar neišmokome (išskyrus mūsų kaimynus, kurie gerą orą užsitikrina į debesis šaudydami patrankomis). Tačiau, jei tokios „stebuklingos“ patrankos neturite, gali taip nutikti, kad smagiai leidžiant laiką miške jus gali užklupti lietus. Liūdna... Tačiau dar liūdniau, jei lyti nepaliauja ir palapinės viduje. Todėl renkantis palapinę būtina pagalvoti apie tai, kaip neatsibusti baloje.
Rinkdamiesi išorinę palapinės medžiagą būtinai įsitikinkite, kad ji ne tik nepraleidžia vandens, bet ir yra patvari. Pasitaiko, kad po kurio laiko dėl mechaninių pažeidimų ar ultravioletinių spindulių medžiaga tampa nebe tokia saugi per lietų. Todėl skaitydami palapinės aprašą, atidžiai įsiskaitykite į vietą, kur kalbama, apie peršlapamumą ir patvarumą tempimui bei saulės spinduliams. Atsparumas vandeniui turi būti nemažesnis nei 2000 mm. Geriausia rinktis aukso viduriuką tarp 2000 ir 4500 mm nepralaidumo, didesnio atsparumo vandeniui jums tikrai neprireiks, nebent išsiruošėte atostogauti į Amazonę lietinguoju periodu.
 

Namų ruoša


Kaip ir namus, palapinę taip pat reikia tinkamai prižiūrėti. Gera žinia ta, kad ją tvarkyti kur kas paprasčiau. Pagrindinė taisyklė – palapinė turi būti saugoma sausa sausoje vietoje. Todėl, jei prieš supakuodami nespėjote jos išdžiovinti miške, – tai būtina padaryti grįžus namo. Kiek sudėtingesnės priežiūros reikia nenaujai, atsparumą drėgmei praradusiai palapinei: ją reikia atsargiai suvynioti ir sudėjus į palapinės maišelį atsargiai išmesti į šiukšlių dėžę. Ar galima sugrąžinti medžiagai atsparumą vandeniui? Kai kurių specialistų teigimu galima, ilgai kankinantis iki tol, kol palapinė atsidurs šiukšlių dėžėje. Mat įvairūs impregnatoriai padeda iki pirmo lietaus.
Miške palapinė taip pat reikalauja tam tikros priežiūros: nestatykite palapinės arti laužo, nes nuo atsitiktinių žiežirbų palapinėje gali likti skylutė. Nekurkite palapinės viduje mažos, žibalu kūrenamos viryklės, o su žvakėmis nuo uodų būkite ypač atsargūs. Tai tiek apie tą priežiūrą. Geros kelionės ir mažiau kraujasiurbių!
 

Palapinė – saulės baterija


Kai kuriems mūsų yra tekę susidurti su situacija, kai grįžtant po naktinio „pasivaikščiojimo“ miške staiga ima ir išsijungia žibintuvėlis, o atsarginių baterijų nėra. Viskas būtų ne taip blogai, jei miške neketintumėte praleisti dar kelių dienų. Išradingieji gamintojai sugalvojo išeitį – Woods Solar Powered EZ-Tent. Tai saulės baterijų plokštė, dengianti palapinės paviršių, kurią galima naudoti baterijoms įkrauti. Šią plokštę taip pat galima naudoti ir vietoje prožektoriaus, kaip centrinį palapinės vidaus šviestuvą. 4–6 valandoms dienos metu tiesioginiuose saulės spinduliuose palikę palapinę, apšvietimu galėsite mėgautis 2–4 valandas vakare. Apšvietimą galima net „nustatyti“ beveik kaip žadintuvą, tiesa, tai labiau tiks vakarui – pradėjus leistis saulei, šviesa tuomet įsijungs automatiškai. Tiesa, šis malonumas nepigus, tokia saulės baterijų plokštė kainuoja maždaug šešis šimtus litų.
www.sport-line.lt

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai