Užkrečiamos ligos

Prieš išvykstant į tolimą egzotinę šalį Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pataria keliautojams pirmiausiai pasikonsultuoti su kelionių medicinos specialistu, paisyti patarimų ir taikyti profilaktikos priemones. Saugantis užsikrėsti sunkiomis ligomis – geltonuoju drugiu, hepatitu A ir hepatitu B, vidurių šiltine bei kitomis, plintančiomis per maistą ir vandenį, geriausia pasiskiepyti. Ligos požymiai atsiranda ne iš karto, todėl užkratą keliautojai gali parvežti į Lietuvą šito net neįtardami ir namuose platinti pavojingos ligos infekciją.
 

Hepatitas A


Hepatitu A kasmet pasaulyje suserga iki 1,4 mln. žmonių. Tai virusinė kepenų infekcija, plačiausiai paplitusi besivystančiose šalyse: Afrikoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Vidurio Rytuose, Pietryčių Azijoje, o Viduržemio jūros regione - vidutinė rizika. Užsikrėsti galima nuo sergančiųjų, per gyvūnų ir žmonių ekskrementais užterštą maistą ir vandenį. Hepatitui A būdinga gelta, silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, karščiavimas. Du kartus pasiskiepijus apsauga nuo šios ligos - mažiausiai 10 metų.
 

Hepatitas B


Susirgus hepatitu B (virusinė kepenų liga), dažnai išsivysto kepenų cirozė, kepenų vėžys ar net mirtis. Šis virusas plinta tuo pačiu būdu kaip ir AIDS: intymių santykių metu, kontaktuojant su sergančiojo krauju ar kitais kūno skysčiais, naudojantis ligonio dantų šepetuku, skustuvu, įsidūrus užkrėsto švirkšto adata ar i nesteriliais instrumentais atliekant manikiūrą, tatuiruotes, veriant auskarus ir t.t. Plačiai paplitęs Afrikoje, Pietryčių Azijoje, Vidurio Rytuose, Amazonės Baseino regione, kai kuriose Karibų vietovėse. Specifinio gydymo nėra. Pasiskiepyti reikia trimis vakcinos dozėmis.
 

Vidurių šiltinė


Vidurių šiltine užsikrečiama tiesioginio kontakto metu, per užterštą vandenį ir maistą. Pakyla aukšta – iki 40 laipsnių temperatūra, pykina, viduriuojama, skauda pilvą. Šia liga pasaulyje kasmet suserga iki 16 mln. žmonių, apie 600 tūkst. miršta. Apie 70 proc. ligonių – keliautojai. Paplitusi: Afrikoje, Azijoje, Vidurio Rytuose, Karibuose, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Indijos žemyne yra antibiotikams atsparių vidurių šiltinės formų, keliančių grėsmę gyvybei. Viena vakcinos dozė – apsauga nuo šios ligos trejiems metams.


 

Geltonasis drugys


Geltonasis drugys (virusinė liga, kurią platina uodai) paplitęs Centrinėje bei Pietų Amerikoje. Čia kasmet suserga 1,5-2 tūkst. žmonių, tropinėse Afrikos šalyse kasmet registruojama 13-15 tūkst. ligonių. Ligos pradžia primena gripą, vėliau pykina, vemiama, kraujuojama, skauda pilvą, išsivysto gelta. Specifinio gydymo nėra. Paskiepijus imunitetas susiformuoja po dešimties dienų ir trunka dešimt metų.
 

Meningokokinė infekcija


Meningokokinė infekcija kai kuriose šalyse sukelia protrūkius ir epidemijas, miršta daug žmonių. Infekcija plinta oru (kosint, čiaudint) ir tiesioginiai kontaktuojant su ligoniu. Meningokokinė bakterija sukelia meningitą – smegenų dangalų uždegimą, pakyla aukšta temperatūra, skauda galvą, silpna. Liga išplitusi kai kuriose Afrikos šalyse ir Vidurio Rytuose. Viena vakcinos dozė suformuoja organizmo apsaugą trims metams.
 

Stabligė


Stabligės požymiai - raumenų spazmai, dėl kurių gali sutrikti kvėpavimas ir širdies veikla. Laiku nepagelbėjus, žmogus gali mirti. Stabligės sukėlėjais užsikrečiama, kai susižeidus ar nusideginus žaizda užteršiama dirvožemiu. Nuo šios ligos visi žmonės skiepyti vaikystėje, tačiau kas 10 metų imunitetą būtina sustiprinti – suleisti dar vieną vakcinos dozę.
 

Poliomielitas


Besivystančiose šalyse vis dar sergama poliomielitu, nuo kurio paralyžiuojama. Poliomielito virusu užsikrečiama kontaktuojant su ligoniu arba viruso nešiotoju, per užterštą aplinką, maistą, vandenį. Nuo poliomielito skiepijama vaikystėje, tačiau vykstant į šalis (Afganistanas, Indija, Pakistanas, Nigerija), kuriose vis dar sergama šia liga rekomenduojama papildoma vakcinos dozė. Tuomet nesergama dar 10 metų.
Rengiantis į kelionę, kiekvienas keliautojas turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kelionių medicinos specialistą, kurie atsižvelgdami į keliautojo sveikatos būklę, šalį, trukmę, informuos apie privalomąjį bei rekomenduojamą skiepijimą ir patars, kaip išvengti kitų kelionės nemalonumų.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai