Apatinės nugaros dalies skausmas - ne problema, jei žinai, kaip to išvengti

Nejudrus gyvenimo būdas verčia mus kęsti nugaros skausmus. Dažnai darbingo amžiaus žmonės skundžiasi, jog juos vargina apatinės nugaros dalies skausmas, kuris gali būti bukas, erzinantis ar net labai intensyvus, nepakeliamas.

Ir nors dauguma nugaros skausmų praeina savaime, tačiau jei nekreipsite dėmesio į pirmuosius nugaros skausmus, tuomet didelė tikimybė jog tas nemalonus skausmas ir vėl pasikartos ir gali būti, jog taps lėtiniu skausmu.

Tad yra būtina žinoti, kaip išvengti apatinės nugaros dalies skausmų ir ką daryti, kai jie „suėmė“?

 

Stuburo sandara ir nugaros skausmas

Dažnai mes padarome daugybę klaidų dėl to, jog kažko nežinome: nežinome recepto, todėl persūdome patiekalą, nežinome dydžio, todėl nuperkame per mažą arba per didelį drabužį. Panašiai yra ir su mūsų sveikata – jei nežinome savo kūno sandaros, vadinasi, nepažįstame savęs, negalime suprasti, kaip veikia mūsų kūnas ir kaip būtų galima leisti jam teisingai, be žalos sveikatai, funkcionuoti. Taigi, norint išvengti nugaros skausmo, svarbu žinoti, iš ko yra sudarytas stuburas.

Stuburą sudaro 33-34 slanksteliai, kurių 24 yra atskiri su 23 tarpslanksteliniais diskais. Stuburą taip pat sudaro 31 pora nugarinių nervų ir 140 raumenų, kurie prisitvirtina prie jo. O taip pat yra daug raiščių ir sausgyslių. Devyni stuburo slanksteliai yra suauguę: 5 – kryžkaulio ir  4 – uodegikaulio. Galvos judesius laiduoja 7 kaklo slanksteliai, 12 krūtininių jungiasi su šonkauliais ir  5 juosmens slanksteliai, kurie yra labiausia apkraunami, būtent jiems tenka didžiausias spaudimas, būtent dėl to vėliau ir atsiranda tas nemalonus nugaros skausmas.

Terminas „nugaros skausmai“ dažniausiai yra susijęs su juosmens – kryžmens dalimi. Dažniausiai nugaros skausmo vieta yra tarp juosmeninio ketvirto ir juosmeninio penkto slankstelių.

 

Kodėl atsiranda nugaros skausmas?

Skausmas žmogaus kūne neatsiranda iš niekur. Jo priežastys gali būti labai įvairios. Visgi,  dažniausia nugaros skausmo priežastis yra stuburo pažeidimai: slankstelių paslinkimai, stuburo kanalo susiaurėjimas, stuburo išvaržos, stuburo traumos, stuburo raiščių patempimas... Ir tai tik keletas stuburo pažeidimo pavyzdžių iš kurių vėliau gali išsivystyti nugaros skausmas.

Apatinės nugaros dalies skausmai žmonėms paprastai atsiranda po tam tikro judesio, pavyzdžiui, pasisukant ar lenkiantis į priekį. Lenkiantis skauda, žmogus negali išsitiesti, būna sunku vaikščioti.

Deja, tačiau žmonės į gydytoją labai dažnai kreipiasi tik tada, kai jau skausmas būna perėjęs į ūminį, lėtinį. Atėję į gydytojo kabinetą žmogus sako: „Man skauda strėnas, apatinę nugaros juosmens dalį. Daktare, patarkite, ką daryti toliau?“. Tuomet gydytojas gali išrašyti vaistus nuo nugaros skausmo, sakyti, kad tepalas nuo skausmo padės,  pasiūlyti namuose atlikti stuburo stabilizavimo pratimus ir, žinoma, daugiau dėmesio skirti savo sveikatai bei kasdieniniams įpročiams, o ypač tokiems, kaip teisinga sėdėsena.

Kita apatinės nugaros skausmų priežastis – neteisingas daiktų kėlimas. Atliekant namų ruošos darbus reikia nuolat stengtis išlaikyti taisyklingą kūno padėtį, keliant bet kokį daiktą sulenkti kelius, o ne liemenį, kad kojų raumenys, bet ne stuburas, atliktų didžiausią darbą.

Taip pat nepamirškite stebėti savo svorio - žmonės, kuriuos vargina antsvoris, dažniau kenčia nuo nugaros įtempimų, jie turi didesnę riziką nugaros skausmams atsirasti.

Kas gali padėti išvengti nugaros skausmus ?

Tinkamiausia sporto šaka patiriant nugaros skausmus yra plaukimas. Vandenyje stuburo apkrovimas yra nedidelis, todėl ir traumos galimybė yra maža. Be plaukimo taip pat rekomenduojama užsiimti ėjimu.

Kad nugaros skausmai niekada daugiau nepasikartoti,  taip pat būtina išmokite taisyklingai sėdėti, kelti, nešti svorius.

Taigi, skirkite dėmesio savo sveikatai ne tada, kai skauda, bet tada, kai jaučiatės gerai, tuomet ateityje būsite tikri, jog apatinės nugaros skausmai – tai sveikatos problema, kuri jums visai neaktuali.

 

L.Rimgailė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai