10 įdomybių apie aukso vertės linų sėmenis

Linų sėmenys savyje kaupia dideles galias – ne be reikalo senovėje linas laikytas šventu augalu. Šiandien linų sėmenys vadinami supermaistu. Jų galima rasti ir vaistinėse, ir sveiko maisto krautuvėlėse, ir eiliniuose prekybos centruose. Taigi pristatome 10 įdomybių apie naudinguosius linų sėmenis – kodėl jais taip vertinga papildyti mitybą, kuri kai kuriais atvejais itin skurdi?

 

1) Sėjamasis linas (Linum usitatissimum) – lininių (Linaceae) šeimai priklausantis augalas. Tai vienmetis žolinis augalas, kuris auga iki 1,2 m aukščio. Vidutinis jo „ūgis“ – apie 80 cm. Jo cilindrinis stiebas plonas, o lapai siauri, išsidėstę pražanginiu būdu. Lino žiedynai – mėlynos spalvos, o sėklos – smulkūs, plokšti, rudai gelsvos spalvos sėmenys.

 

2) Linų sėmenų pagrindinė sudedamoji dalis – aliejus, kurio juose yra net iki 40-50 procentų. Iki 12-14 procentų sėklų sudaro organizmui naudingos gleivės. Svarbiausios sudėtinės dalys yra būtent nesočiosios riebalų rūgštys ir gleivės, tačiau apie pusę sėklų maistinės vertės sudaro baltymai kartu su angliavandeniais.

 

3) Riebalų rūgštys itin naudingos širdies ir kraujagyslių sistemai, odai, imuninei sistemai, plaukų, odos ir nagų būklei, normalios smegenų veiklos palaikymui. Linų sėmenys yra puikus Omega 3 ir Omega 6 polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, padedantis palaikyti normalų cholesterolio kiekį kraujyje. Tyrimais įrodyta, kad reguliarus linų sėmenų vartojimas gali padėti reikšmingai sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.

 

4) Gleivės atlieka apsauginę virškinimo trakto funkciją – saugo stemplės, skrandžio ir žarnyno gleivines nuo uždegiminių reakcijų ir agresyvių medžiagų poveikio. Linų sėmenys itin naudingi tiems, kurie linkę sirgti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opomis ir (arba) nuolat kenčia nuo gleivinių erozijų susiformavimo. Gleivės, kaip ir skaidulinės medžiagos, padeda minkštinti žarnų turinį ir išvengti vidurių užkietėjimo.

 

5) Kitos svarbios linų sėmenų sudėtinės dalys yra baltymai – mat linų sėklose galima rasti visų organizmui svarbių aminorūgščių. Baltymai sudaro apie ketvirtadalį maistinės vertės – ši dalis didesnė už angliavandenių sudaromą dalį.

 

6) Linų sėmenys – puikus augalinių skaidulų šaltinis, mat 100 gramų šių aukso vertės sėklų yra net iki 8-10 gramų ląstelienos. Dėl šios priežasties linų sėmenys labai tinkamos norint pagerinti virškinimo funkciją, pagreitinti žarnų turinio slinkimą virškinimo traktu, išvengti vidurių užkietėjimo. Linų sėmenys padeda iš žarnyno šalinti toksinus ir veikia tarsi „šluota“.

 

7) Linų sėmenys turtingos vitaminais ir mineralais. Jose yra B grupės vitaminų, vitamino C, A, E, K, D ir kitų. Taip pat randama geležies, cinko, magnio, mangano, vario, seleno ir kitų. Vienas svarbiausių išvardintųjų medžiagų poveikių – antioksidantinis poveikis, saugantis nuo vėžinių susirgimų ir tokių ligų, kaip Alzheimerio liga.

 

8) Linų sėmenys naudingi ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Ypač vertingas šaltuoju būdu spaustas linų sėmenų aliejus. Jis tinkamas sudirgusiai, pažeistai ir sausai odai. Linų sėmenų aliejus padeda gydyti egzemą, rožę ir kitas odos ligas. Linų sėmenų aliejus nuo seno naudojamas randų ir nudegimų gydymui. Šis aliejus padeda pagerinti lūžinėjančių ir sausų plaukų būklę – šiek tiek pašildytas aliejus yra puiki plaukų kaukė, kurią galima palikti per visą naktį. Taip pat aliejumi galima tepti ir išsišakojusius plaukų galiukus.

 

9) Geriausia vartoti nemaltus linų sėmenis – taip išsaugoma didžioji dalis jų naudingųjų savybių. Jei siekiama pasirūpinti virškinimo trakto gleivinių apsauga, tuomet galima įsigyti sumaltų linų sėmenų – 100 ml vandens užpylus 4 gramus tokių sumaltų sėklų, gaunamas puikus ir virškinimo traktą apsaugantis gėrimas, kurį galima gerti kelis kartus per dieną. Nemaltais linų sėmenimis galima gardinti varškę, košę, jogurtą ir kefyrą, įvairius žaliuosius kokteilius bei salotas. Linų sėmenų geriau nekaitinti.

 

10) Šaltuoju būdu spaustu linų sėmenų aliejumi gardinamos salotos, rauginti kopūstai, bulvių košė, silkės patiekalai. Jį galima gerti ir vieną, tačiau skonis labai specifinis, todėl jis gali patikti ne visiems. Geriausia linų sėklų aliejų (kaip ir pačias sėklas) įsigyti tik iš patikimų tiekėjų. 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai