Gražaus ir sveiko įdegio paslaptys

Saulėtas ir šiltas vasaros sezonas – tikras malonumas mūsų kūnui. Nors daugeliui iš mūsų tolygiai įdegusi oda yra tikras grožio etalonas, reikia nepamiršti, kad per daug intensyvios saulės vonios gali padaryti nepataisomos žalos jūsų odai. Apie tai, kaip teisingai reikia degintis ir kokių klaidų vengti paplūdimyje, kalbamės su Vilniaus gydomosios kosmetologijos centro vadove gydytoja dermatologe Dalia Pusvaškiene.
 

Kokias klaidas dažniausiai daro žmonės degindamiesi saulėje?


Ištroškę malonumų savo odai, saulėtomis dienomis žmonės dažnai beatodairiškai puola išnaudoti galimybę pasideginti. Tačiau reikia nepamiršti, kad pirmą kartą saulėje degintis galima labai trumpai. Tai gali užtrukti ne ilgiau kaip 15–20 minučių, tai priklauso nuo odos tipo. Jei žmogus jau yra buvęs saulėje, pasidžiaugti saulės voniomis galima ir šiek tiek ilgiau.
Tačiau reikia nepamiršti, kad pirmą kartą besikaitinant saulėje labai pavojinga užsnūsti ar tiesiog pasimiršus per ilgai degintis viena ir ta pačia poza. Tai gali pasibaigti stipriais odos nudegimais, kuriuos reikės ilgai gydyti.
Eidami į paplūdimį stenkitės nenaudoti kvepalų, dezodorantų ir kitų parfumerijos bei kosmetikos priemonių. Be makiažo gal neatrodysite taip įspūdingai, bet taip apsaugosite veido odą nuo sudirginimo ir alerginių reakcijų kaitindamiesi saulėje. Be to, įvairios parfumerijos priemonės gali būti kaltos dėl netikėtai atsiradusių rudų pigmentinių dėmių, kurias labai sunku pašalinti. Taigi, prieš einant į paplūdimį visiškai pakanka švariai nusiprausti ir kruopščiai pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės, nenaudojant jokių kitų papildomų priemonių.
Viena iš dažnai pasitaikančių klaidų – pernelyg saikingas apsauginio kremo naudojimas. Jau geriau užtepkite daugiau nei per mažai, nes per mažas kiekis kremo jūsų odos nuo saulės neapsaugos. Mat, per mažai užtepus apsauginio kremo, net jei ir naudojate kremą su pačiu didžiausiu apsaugos nuo UV indeksu, kremas netenka didesnės dalies savo efektyvumo. Taigi, pasitepus nepakankamu sluoksniu kremo su SPF 30, jūsų oda bus apsaugota tik tiek, lyg būtumėte pasitepę kremu su SPF 10.
Beje, kaitintis saulėje nerekomenduotina vyresnio amžiaus žmonėms, nėščioms moterims, sergantiesiems kai kuriomis lėtinėmis ligomis, taip pat ūminėmis odos alergijomis ir infekcijomis.

 

Kaip reikėtų teisingai degintis, kad nepakenktume odai?


Negulėkite paplūdimyje nuo ryto iki vakaro. Saugiausias laikas degintis – nuo 11 iki 13 valandos ir nuo 15 iki 18 valandos. Net jei saulė slepiasi už debesies ir pučia vėjelis, slėpkitės pavėsyje, nes tokiu oru lengviausia nudegti.
Kaitintis saulėje reikia protingai, atsižvelgiant į savo odos tipą. Šviesiaodžiai visuomet turi degintis gerokai trumpiau nei tamsaus gymio žmonės. Be to, jie turi naudoti apsauginius kremus su pačiu didžiausiu SPF 50 indeksu. Tamsesnės odos savininkai arba besideginantys nebe pirmą kartą turėtų naudoti kremus, kurių apsaugos nuo saulės indeksas siekia SPF 15–30.
Nesvarbu, koks jūsų odos tipas, tačiau prieš deginantis saulėje būtina pasitepti apsauginiu kremu nuo UV spindulių. Juo labiau kad šiandien galima įsigyti pačių įvairiausių apsauginių kremų: pagal odos tipą, pagal tai, ar daugiau laiko leisite ant kranto, ar vandenyje, ir pan. Beje, šias priemones patartina įsigyti vaistinėje, kur vaistininkas ne tik parduos tinkamą kremą, bet ir paaiškins, kaip tinkamai jį naudoti.
Paplūdimyje saulėtą dieną reikia nepamiršti ne tik pasitepti odos apsauginiu kremu nuo saulės, bet ir stengtis apsaugoti ją kitomis priemonėmis. Akis – akiniais nuo saulės, veidą – plačiabryle skrybėle; kitas kūno vietas – drobiniais ar kitais natūralaus pluošto drabužiais, skėčiu nuo saulės ar specialia užuovėja nuo vėjo ir apsauga nuo saulės.
Į paplūdimį būtinai pasiimkite negazuoto mineralinio vandens, kurį gerdami ne tik numalšinsite troškulį, bet ir aprūpinsite odą reikiama drėgme.
 

Ką reikia žinoti naudojantis kremu nuo saulės?


Apsauginį kremą nuo saulės, kaip ir bet kurį kitą kremą, reikia tepti tik ant švarios odos. Paprastai apsauginiu kremu reikia išsitepti dar prieš einant į paplūdimį, kai kūnas dar nesuprakaitavęs. Nors tai galime padaryti ir iš karto atvykę į paplūdimį, vos tik nusimetame viršutinius drabužius.
Reikia nepamiršti pasitepti kremu nuo saulės ne tik nugaros, kojų ir rankų, bet ir jautresnių kūno vietų: plikės, nosies, ausų, pečių, moterims – krūtinės, sėdmenų ir nugarinės kojų pusės. Šių vietų oda ypač jautriai reaguoja į saulę.
Rekomenduojama kremu teptis kas dvi valandas. O jei gausiai prakaituojate, dažnai maudotės ir šluostotės rankšluosčiu, teptis reikia dar dažniau.
Jei paplūdimyje daugiau laiko praleidžiate prie vandens ar vandenyje, pavyzdžiui, maudydamiesi ar užsiimdami kitomis vandens sporto pramogomis, jums reikėtų padengti odą specialiu apsauginiu kremu nuo saulės, kuris yra atsparus vandeniui.
Beje, net ir būnant pavėsyje, reikėtų pasitepti apsauginiu kremu nuo saulės. Mat skėčio nuo saulės poveikis atitinka penktą apsaugos nuo ultravioletinių spindulių lygį: 10 minučių išbuvęs tiesioginėje saulėje, žmogus įdega tiek pat, kiek per 50 minučių po skėčiu.
 

Kuo gresia neteisingas deginimasis saulėje?


Vasaros malonumų ir saulės vonių pasekmės paprastai įvertinamos rudenį, tad į gydytojus dermatologus kreipiasi nemažai žmonių dėl įvairių odos problemų, pavyzdžiui, dėl po vasaros atsiradusių rudų pigmentinių dėmių arba dėl netikėtai susiformavusio ar padidėjusio jau esamo apgamo, kuris gali pavirsti net ir vėžinę odos ligą – melanomą. Tokiais atvejais dažniausiai žmonės pripažįsta per ilgai deginęsi saulėje, netinkamai naudojęsi arba iš viso nenaudoję apsaugos priemonių nuo aršių saulės spindulių. Paprastai tie žmonės, kurie vasarą įdega tolygiai ir ne per stipriai, pas odos gydytojus nesilanko. O ateina tie, kurie nepaisė patarimų, kaip teisingai elgtis saulėje.
Apskritai negailestingai saulės spindulių veikiama oda sensta, storėja, praranda elastingumą, atsiranda kraujagyslių pakitimų, sutrinka pigmentacija. O odos vėžys dažniau užklumpa tuos žmones, kurie vaikystėje ne kartą buvo nusvilę iki pūslių.
 

Kaip išsaugoti gražų įdegį?


Jeigu jūsų oda tolygiai ir gražiai įdegė, stenkitės ją tokią ir išsaugoti. Tai nereiškia, kad būtina kasdien eiti į paplūdimį ir degintis toliau. Pakaks saulėje pasirodyti bent porą kartų per savaitę ilsintis prie vandens telkinio ir saulėje būnant ne ilgiau kaip 15–20 min. Nepamirškite, kad lygus įdegis beveik visuomet garantuotas ne statiškai gulintiems viena poza, o daugiau judantiems, žaidžiantiems paplūdimio žaidimus, bėgiojantiems.
Ir dar. Kad oda saulėje nesausėtų, nepamirškite pasitepti riebiu kremu ir tik po to tepkitės apsauginį kremą nuo saulės. Venkite prausti veidą muilu, taip pat nenaudokite spirituotų tonikų ir losjonų.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Inesa
2018-06-22 12:15
As tai ant saves issibandziusi ir kasmet vartoju pries vasaros sezona Bio carotena, tikrai graziau idegu ir ilgiau issilaiko idegis.
Aiste
2017-03-17 09:32
O kaip manote, ar papildai padeda sveikai idegti? Nes as visuomet pavasari ji pradedu naudoti, tai niekad nenudegu raudonai, nors ir esu sviesiaode...

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai