Ką būtina žinoti ruošiantis kelionei?

Ruošiantis kelionei į egzotiškas šalis, verta žinoti, kad  gražaus įdegio, puikių įspūdžių, skanaus maisto emocijas gali užtemdyti užklupusi  keliautojų diarėja.

Diarėjos priežastys

Apskaičiuota, kad žmogaus žarnyne gali būti apie 500 bakterijų rūšių, 9 milijonai unikalių bakterinių genų, 100 trilijonų mikrobinių ląstelių. Viena dalis mikroorganizmų yra kenksminga, kita dalis- neutrali, dar kita- būtina virškinimui. Įvairių regionų gyventojų mikroorganizmų sudėtis ir santykis skiriasi. Be to, organizmas adaptuojasi prie „naminių“, net ir kenksmingų mikrobų, o svetimus stengiasi išmesti lauk. Tam reikalui organizmas skystina vidurius ir iššaukia dažną tuštinimąsi. Šis reiškinys vadinamas keliautojų diarėja.

Pagal statistinius duomenis, 70 procentų susirgusiųjų, kenksmingus mikrobus pasigauna pietinėje Rytų Azijoje, Centrinėje ir Rytų Amerikoje, Afrikoje. Rečiau sergama Karibų baseino regione ir Pietų Europos šalyse. Dar mažesnė tikimybė- Šiaurės Europoje, Kanadoje, JAV.

 

Infekcinių ligų sukėlėjai:

-enteropatogeninės bakterijos. Tai bakterijos, sukeliančios ūmius žarnyno susirgimus: salmonelės – salmoneliozę, šigelės – dizenteriją.  Dizenteriją sukelia keturių grupių lazdelės, besiskiriančios antigenine struktūra, patogeniškumu, toksiškumu. Ligos atveju sukeliamas storosios žarnos uždegimas, pasireiškiantis skausmingu viduriavimu su gleivėmis ir krauju išmatose.

-roto virusas. Rotavirusinė infekcija – tai virusinė žarnyno infekcija, pasireiškianti karščiavimu, viduriavimu, vėmimu, bendra organizmo intoksikacija. Infekciją sukelia virusas, priklausantis Reoviridae šeimai, Rotavirus genčiai.

-liamblijos. Liamblijos yra pirmuonys, vienaląsčiai, kurių žmogaus plonajame žarnyne prisidaugina tūkstančiais milijonų, jos padengia žarnyno gleivinę, sutrikdo maisto medžiagų  įsisavinimą. 

Daugumoje atveju užsikrečiama dėl elementarios asmeninės higienos nebuvimo. Neplautos rankos, neplauti vaisiai, vietinio vandentiekio vanduo gali sukelti diarėją ir tapti  viduriavimo, ūmių pilvo srities dieglių ir skausmų, pykinimo, vėmimo, sausumo burnoje kaltininkais. Keliautojai ypač atsargiai privalo rinktis maistą, pagamintą gatvės prekiautojų. Maistas karštyje greitai genda, gaminamus patiekalus gali užkrėsti infekcijos nešiotojas- pardavėjas, infekciją taipogi platina musės.

Egzotinis ir neįprastas maistas- negandų šaltinis

Keliautojų diarėja gali kilti valgant maistą, pagamintą iš neįprastų produktų, netgi  laikantis visų būtinų sanitarinių- higieninių sąlygų. Tai vietinių virtuvių nacionaliniai egzotiški patiekalai. Poilsiautojams jų ragavimas yra viena iš programos dalių, tačiau dažnai baigiasi viduriavimu, vėmimu, pilvo pūtimu, pilvo raižymu. Patartina, kai norisi išragauti vietinę virtuvę, geriau rinktis patiekalus, į kurių sudėtį įeina įprasti produktai. O išskirtinius, kaip kupranugario kepenis Egipte ar ryklio mėsą Japonijoje skanauti mažais kiekiais.

 

Apsinuodijimo simptomai

 Pirmieji simptomai- tai aštrūs pilvo skausmai, galvos skausmai, raumenų, sąnarių „laužymas“. Greitai pavargstama, norisi vemti, pakyla temperatūra, krečia šaltis ir drebulys. Viename iš 10 atvejų išmatose atsiranda kraujo. Jei negalavimai nekomplikuoti, diarėja praeina maždaug per savaitę. Suaugusiam žmogui tai nėra pavojinga.

 

Galimos komplikacijos

7- 8 procentams susirgimų gresia dirgliosios žarnos sindromas, lydimas dideliu žarnyno dujų išsiskyrimu, ūmiu pilvo skausmu, vidurių konsistencijos kitimu nuo užkietėjusių iki skystų ( gali kisti kas kelias valandas). Kankina galvos, raumenų, sąnarių skausmai.

 

Profilaktikos taisyklės

Ilgalaikis viduriavimas dehidratuoja organizmą, išveda iš žarnyno gerąsias bakterijas, sutrikdo druskos balansą. Norint išvengti keliautojų diarėjos, reikia:

-atidžiai vertinti vandentiekio vandenį, naudoti jį tik prausiantis vonioje ar duše. Gerti, plauti rankas prieš valgį, skalauti burną, plauti vaisius tik filtruotu, virintu ar vandeniu iš pirktinių butelių.

-visada prieš valgį plauti rankas. Net jei valgote obuolį ar sausainį. Plauti su muilu ar dezinfekuojančia priemone.

-atsisakyti termiškai pilnai neapdoroto maisto. Negerti gėrimų su ledukais. Atsargiai rinktis pieno produktus.

Jei infekcijos išvengti nepavyko, nuo pirmųjų negalavimo dienų pradėkite gydytis gydytojų rekomenduotais medikamentais.

Turiningų atostogų be sveikatos problemų!

 

Parengė: L.Varanavičienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai