Be reikalo pamirštas jeronimas

Augalus mūsų namuose ant palangių, kaip drabužius spintoje, metai nepastebimai keičia pagal tam tikrus mados dėsnius. Išsišakojusiu, lanksčiu stiebu, giliai ir siaurai skiautėtais, plaukeliais padengtais ir itin kvapniais lapeliais jeronimas (kvapioji pelargonija), dažnai augintas mūsų senelių ir prosenelių, dabar tapo jau gana retu augalu. Tiesa, pasidairę vyresnių kaimo gyventojų namuose, jų dar aptiktume. Vaikštinėdama Vilniaus senamiestyje ir žvalgydamasi į auginamas gėles, taip pat ne kartą mačiau jeronimą.
 

Kelios istorijos


Iš vaikystės pati puikiai prisimenu aukštą išsišakojusį jeronimą ant močiutės palangės didžiausiame trobos kambaryje. Močiutė ne kartą, kai man skaudėjo ausį, jo lapelius dėdavo į ausį ir šaliku aprišdavo galvą. Kiek atsimenu, skausmas atlėgdavo. Močiutė sakė, kad tai labai vaistingas augalas. Atsimenu, kaip ne kartą ji davė jeronimo šakelių draugėms, sakydama, kad jis padeda nuo įvairių ligų – tegul auginasi, nereikės prašyti.
Jeronimas ypač žinomas kaip ausies skausmą malšinantis augalas. Viena bičiulė pasakojo, kaip, sūnui įsiskaudus ausį, senamiestyje pamačiusi ant palangės Jeronimą, pasibeldė į nepažįstamas duris, prašydama – ar negalį duoti kelių šakelių? Pagyvenusi buto šeimininkė mielai pasidalino vaistiniu augalu.
 

Liaudies medicinos žinovų žodžiai


Lietuvos liaudies kultūros centro archyvarė Rita Balkutė, jau daugiau kaip dvidešimtį metų renkanti duomenis apie liaudies mediciną, pastebėjo, kad jeronimas – palyginti naujas vaistinis augalas, į Lietuvą atklydęs 18–19-ame amžiuje. Tai moterų labai mėgta palangių gėlė, kurios lapais dažniausiai buvo gydomas ausies skausmas.
Vilnietė biologė Gražina Gaidienė, jeronimą naudoja nuo plaučių ligų, kambario orui dezinfekuoti. Jeigu moteriai pakyla kraujo spaudimas, nusiskina lapelį, palaiko ant riešo, vidinėje pusėje ant kraujagyslių, kur skaičiuojame pulsą. O kosuliui gydyti, gleivių išsiskyrimui gerinti į arbatą deda jeronimo lapelių.
Pasak Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjo Juozo Ruolios, šis vaistingas augalas be reikalo pamirštas, išėjęs iš mados. Jis galėtų dažnai pasitarnauti, padėti gydant įvairius negalavimus. Fitoterapeutas pabrėžė, kad liaudies medicina šiam augalui priskiria daug uždegimus gydančių, organizmą tonizuojančių, nervų sistemą balansuojančių, gliukozės kiekį kraujyje, skausmą, kraujagyslių spazmus mažinančių, net vyriškas galias stiprinančių ir ligas gydančių savybių. Tačiau labai didelių ir rimtų šio augalo studijų J. Ruolia neaptiko. Farmakopėja rašo tik apie orą gryninančias, žaizdų ir pūlinių gijimą skatinančias šio augalo savybes.
 

Gimtinė ir savybės


Kvapioji pelargonija (lot. Pelargonium odoratissimum) – snaputinių (Geraniaceae) šeimos augalas, liaudiškai vadinamas jeronimu, yra kilęs iš Pietų Afrikos, kur auga savaime. Ten žinoma apie 350 pelargonijų rūšių.
Manoma, kad į Europą jeronimas buvo atvežtas XVI amžiaus pabaigoje, Lietuvoje jau daugiau kaip porą šimtmečių auginamas kaip kambarinė dekoratyvinė gėlė.
Jeronimas – vienas iš lengvai auginamų augalų, žydi nuo gegužės iki spalio mėnesio smulkiais rožinės spalvos žiedais. Gėlė dauginama auginiais ir sėklomis, pasižymi stipriu aromatu, priklauso efektyviai kambarių orą gryninančių augalų grupei. Jis skleidžia stiprų kvapą – lakias biologiškai veiklias medžiagas, kurios vadinamos fitoncidais. Jos padeda pašalinti nervinę įtampą, nuovargį, reguliuoja kraujagyslių veiklą, turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurias lemia veiklusis komponentas – geraniolas.
Todėl, pasak fitoterapeuto J. Ruolios, jeronimą kaip švarinantį ir jonizuojamąjį orą augalą tiktų laikyti prie kompiuterių, auginti butuose, kur yra tuberkulioze sergančių, dažnai kosinčių, ryklės uždegimų varginamų šeimos narių.
 

Keliolika receptų


Teigiama, kad jeronimo preparatai gydo uždegimus, stabdo kraujavimą, mažina kraujospūdį, tirpdo druskas iš organizmo, padeda atsipalaiduoti. Iš jo galima pasiruošti įvairių vaistų formų: lapų košelę, šviežių sulčių, lapų užpilą, spiritinę trauktinę, tepalus ir balzamus.
Ausies skausmą ir uždegimą galima numalšinti patrintą jeronimo lapelį įdėjus į ausį. Kenčiantiems nuo danties skausmo reikia sutrintą lapelį prispausti prie dantenų. Vaikučiams lengviau ir be skausmo kalsis dantukai, jei prie skruosto iš išorės pridėsite jeronimo lapelį. Kenčiantiems nuo radikulito ir osteochondrozės rekomenduojama dėti susmulkintų pelargonijos lapų kompresus prie skaudamų vietų. Jei skauda gerklę, patariama ją skalauti jeronimo lapų nuoviru, sergant kojų nagų ar odos grybeliu, kasdien siūloma ant pažeistos vietos uždėti po šio augalo lapą. Vienas lapelis, pridėtas prie riešo, normalizuoja arterinį kraujo spaudimą, laikomas prie kaktos, padeda nuo galvos skausmo ir migrenos.
Užplikius saują jeronimo lapelių verdančiu vandeniu dešimčiai minučių, nukoštą skystį galima supilti į vonią – padės atsipalaiduoti, pagerins nuotaiką, mažins depresiją.
Be viso to, jeronimas padeda užmigti ir valo patalpų orą, jo skleidžiami eteriniai aliejai padeda sumažinti įtampą ir stresą, gerina kraujotaką, virškinamojo trakto veiklą, kepenų funkciją, gerina tonusą.
Susmulkinti jeronimo lapai dėl savo aromato ir skonio naudojami salotoms, sriuboms, vaisių patiekalams, želė, ledams, pyragams gardinti. Jie vertinami ir kaip repelentai: atbaido uodus, muses, kandis.
 

Eterinis aliejus


Beje, ieškodama informacijos apie šį augalą internete, labai daug medžiagos aptikau apie aromaterapijoje naudojamą kvapiosios pelargonijos eterinį aliejų, kuris esą pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, mažina uždegimą.
Šiltu vandeniu su keliais lašais eterinio aliejaus patariama skalauti gerklę sergant faringitu, tonzilitu ir kitomis burnos (atsiradus opelių), gerklės, odos ligomis. Juo galima gydyti įvairias odos ir gleivinės žaizdas. Labai sveika skalauti burną vandeniu su pelargonijų eteriniu aliejumi atsiradus burnos opelių.
Sakoma, kad pelargonijų eteriniu aliejumi galima gydyti viduriavimą ir dirgliosios žarnos sindromą.
Nudegę odą sumaišykite po keletą lašų pelargonijų ir levandų eterinio aliejaus, mažą marlės gabalėlį sudrėkinkite šiuo mišiniu ir uždėkite jį ant žaizdos. Kas porą valandų marlę iš naujo sudrėkinkite minėtu mišiniu. Taip nudegimą gydyti reikia 1–2 paras.
Užsikrėtus utėlėmis, galvos odą reikia įtrinti pelargonijų ir levandų eterinių aliejų mišiniu. Palaikyti pusę valandos, plaukus iššukuoti tankiomis šukomis ir ištrinkti. Ištrinktus plaukus perskalauti vandeniu su keliais pelargonijų eterinio aliejaus lašais.
Šis aliejus vartojamas parfumerijoje ir kaip repelentas vabzdžiams atbaidyti. Augantis augalas taip pat baidys muses, ypač jei lapai retkarčiais bus patrinami, kad labiau skleistų savo kvapą. Jeronimo lapai yra džiovinami ir naudojami gydomosioms pagalvėlėms.
Medicininėje literatūroje pabrėžiama, kad, prieš pradedant vartoti vaistinį augalą, būtina pasitarti su gydančiu gydytoju. Fitoterapeutas J. Ruolia pabrėžė, kad, ruošiantis vartoti jeronimą, reikia patikrinti, ar žmogus, ypač vaikai, nėra jam nealergiški. Tam reikėtų vidinį lūpos kraštą įtrinti augalu ir žiūrėt, ar nėra paraudimo.
„Liaudies medicinos receptas, kai į vaiko ausį kiša jeronimo šakelę, man atrodo pražūtingas, itin nemoksliškas gydymas – taip ir ausį galima pradurti. Gal toks gydymas prieš šimtą metų ir buvo protingas, dabar jis – atgyvenęs“, – sakė J. Ruolia.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rasa
2020-08-01 16:42
Su siuo augalu uzauginau 4 vaikus galiu pasidalinti jo savybem .Kai tik kudikiui prasideda sloga nelasinau jokiu vaistu I nosyte o patrinu kelis lapelius jaronimo tarp savo delnu ir duodu pakvepuoti vaikui ,padedu ant pagalves ,kas kiek laiko pakeiciu .Kita diena slogos nera.Kai sirgo bronchitu daviau jaronimo arbata, labai padeda , pati augala laikiau kambari kur miega vaikas prie lovytes .Neliko ir bronchitu.
Audrius
2019-11-05 09:00
Kada ir kaip galima sodinti Jeronimą vaistinį?
elvyra
2017-06-30 16:02
nesuprantu kodel mano jeronimas ne zydi?
Bronius
2015-12-18 11:48
turiu sia augala, tikrai geras efektas, galiu pasidalinti. 868 444 942(hi)
Bronius
2015-12-18 11:44
turiu sia augala, tikrai geras efektas, galiu pasidalinti. 868 444 942(hi)
Vaida
2015-12-04 18:45
Labas vakarelis as girdeja apie sia gelia mano sunukas serga ir sake isigyt mum sios geles. kur jos galima ysigyt labai mum jos reikia. laukiu atsakymo.
Rima
2015-04-22 22:09
pati isbandziau jeronima .Geriau arbata .nes kosedavau sloguodavau bevaik kiekviena menesi.Man padejo.
bb
2013-12-07 22:16
" ...kai į vaiko ausį kiša jeronimo šakelę..." Reikia sutrinti lapelį ir tada dėti.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai