Kad atostogos neapkarstų, reikia tinkamai pasiruošti

Kasmet mūsų tautiečiai vis intensyviau lanko anksčiau beveik nepasiekiamus pasaulio kampelius. Žmonės vyksta poilsiauti, pramogauti, kiti – mokytis ar dirbti. Kelionė visada susijusi su tam tikra rizika – ir visai nesvarbu, ar keliaujame verslo reikalais, ar ketiname puikiai praleisti atostogas egzotiškuose kraštuose. Kaip tinkamai pasiruošti atostogoms, kad netikėti negalavimai neaptemdytų kelionės malonumų? Komentuoja Kauno 2-osios ligoninės gydytoja dr. Eglė Tamulevičienė. „Labai svarbu kelionėms ruoštis iš anksto. Sakykim, norint išvengti dažniausio keliaujant į egzotiškus kraštus sutrikimo – viduriavimo, reikia bent kelios savaitės iki kelionės pradėti stiprinti žarnyno mikroflorą – vartoti probiotikus“, – sako specialistė.
 

Dažniausia keliautojų liga – viduriavimas


Keliautojus lydi įvairiausi pavojai, tačiau tai nereiškia, kad reikia atsisakyti kelionių. Daugelių negalavimų galima išvengti visai nesudėtingų priemonių pagalba. Svarbu tinkamai ir iš anksto tam pasiruošti.
Kelionių metu patiriamų negalavimų sąraše pirmauja (20–50 proc.) keliautojų viduriavimas. Kauno visuomenės sveikatos centro duomenimis, pasaulyje kasmet registruojama iki 2,5 mln. viduriavimo atvejų, susijusių su kelionėmis, ir dėl to net 40 proc. keliautojų tenka nutraukti kelionę ir grįžti į namus, apie 30 proc. keliautojų didžiąją dalį kelionės praleidžia kambaryje, apie 20–30 proc. periodiškai viduriuoja, atsisakydami daugybės kelionės teikiamų malonumų. Dažniausiai šis negalavimas vargina keliaujant po Lotynų Amerikos, Afrikos, Vidurio Rytų bei Azijos, t.y. šiltesnio klimato šalis.
Apie 70 proc. atvejų keliautojų viduriavimą sukelia bakterijos E.coli, išskiriančios enterotoksinus. Tačiau ligą gali sukelti ir kitos bakterijos – invazinės Campylobacter, Shigella, Salmonella, rečiau virusai – rotavirusas, norovirusas ir kt. ar parazitai –Giardia lamblia ir Cryptosporidia. Taigi 80–85 proc. atvejų viduriavimas yra bakterinės kilmės, rečiau – 10 proc. – ligą sukelia parazitai, dar rečiau – apie 5 proc. – virusai.

 

Visada nelaiku


Viduriavimas visada užtinka nelaiku. Dažniausiai problemų atsiranda jau pirmą kelionės savaitę, o liga trunka 3–4 dienas. Ir nors paprastai liga nebūna sunkios eigos, tačiau kelionę apkartina ne tik pačiam sergančiajam, bet ir jo bendrakeleiviams. Tiesa, nereti ir sunkios ligos atvejai, kai pakyla temperatūra arba tuštinamasi su krauju.
Viduriavimas itin pavojingas žmonėms, sergantiems imuninę sistemą slopinančiomis ligomis (pvz., ŽIV, vėžiu), vartojantiems steroidų arba gaunančių chemoterapiją, taip pat sergantiems diabetu bei virškinamojo trakto ligomis (dirgliosios žarnos sindromu, kolitu). Be to, keliautojų viduriavimu (diarėja) dažnai suserga žmonės, vartojantys skrandžio rūgšties išsiskyrimą blokuojančius vaistus, nes skrandžio rūgštis yra natūralus barjeras, kuris užkerta kelią viduriavimą (diarėją) sukeliančioms bakterijoms. Itin didelis viduriavimo pavojus kyla vaikams, kurie net ir įprastomis sąlygomis ne visuomet paiso higienos reikalavimų, o pasikeitus aplinkai – juo labiau.
Taigi keliaujant būtina laikytis asmens higienos. Jei keliaujate po šiltus kraštus – valgant rekomenduojama laikytis šių taisyklių – išvirk, iškepk, nulupk. Jei to padaryti negali – išmesk.
 

Viduriavimo gydymas


Patogenezinis viduriavimo gydymas – skysčių kieko normalizavimas, todėl viduriuojant visų pirma svarbu daug gerti. Galima vartoti specialių rehidratacijai skirtų druskų tirpalų, kurie normalizuoja ne tik sutrikusį skysčių, bet ir elektrolitų (mineralinių medžiagų, cukraus) balansą. Jei žmogus nepajėgia gerti, galima skysčius leisti į veną.
Gydant bakterinės kilmės viduriavimą gydytojas gali paskirti antibiotikų. Tačiau tiek bakterinio, tiek virusinio viduriavimo atvejų, siekiant atkurti žarnyno mikroflorą, rekomenduojama vartoti probiotikų. Svarbu, kad būtų parinkta pakankama jų dozė: jeigu probiotikai skiriami gydymo tikslu – jų dozė turi būti didesnė.
 

Probiotikai ligų profilaktikai ir gydymui


Šiuo metu ypač padidėjęs susidomėjimas probiotikais ir jų poveikiu bei nauda žmogaus organizmui. Probiotikai – gyvi mikroorganizmai, kurių pakankamas kiekis teigiamai veikia žmogaus sveikatą. Jie yra nepatogeniški ir netoksiški. Šių mikroorganizmų, kaip maisto papildų, dedama į jogurtus, varškę, kefyrus arba jie vartojami liofilizuotų miltelių (kapsulių, mikrokapsulių) ir tablečių forma.
Manoma, kad probiotikai atlieka nemažai naudingų žmogaus organizmui funkcijų. Probiotikai vartojami įvairių ligų profilaktikai ir joms gydyti. Jie saugo nuo bakterijų ir virusų sukelto viduriavimo, nes yra infekcijų sukėlėjų antagonistai. Gerina maisto virškinimą ir jo pasisavinimą, mažina pilvo pūtimą, skaido laktozę, kai žmogus jos netoleruoja. Stiprina imunitetą, aktyvindami antikūnų gamybą ir imuninį atsaką ląstelių lygiu. Slopina organizmo alergines reakcijas maistui Turi priešvėžinį poveikį.
 

Kokį pasirinkti?


Probiotikai skiriasi sudėtimi ir mikroorganizmų kiekiu. Koks turėtų būti probiotikas?
Lietuvos vaistinėse neseniai atsirado maisto papildas, priklausantis probiotikų šeimai, – ErceFlora duo. Šis preparatas ypatingas tuo, kad jame yra trijų skirtingų sudedamųjų medžiagų: dviejų rūšių pieno rūgšties bakterijų (Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus acidophilus) ir mielių (Saccharomyces boulardii). Šių padermių veikimas yra sinergistinis, t.y. sustiprina viena kitos poveikį.
Be to, ErceFlora duo sudėtyje nėra karvės pieno baltymų bei laktozės. Rinkdamiesi probiotikus, į tai dėmesį turėtų atkreipti žmonės, kurie netoleruoja pieno (dažniausiai dėl laktazės stokos ar alergijos pieno baltymui).
Ypatinga yra mieliagrybio Saccharomyces boulardii savybė – prigimtinis atsparumas antibiotikams. Todėl, kai viduriavimas ar kita bakterinė liga gydoma antibiotikais, ir papildomai vartojant probiotikai, kurių sudėtyje yra Saccharomyces boulardii, užkertamas kelias antibiotikų sukeltam viduriavimui. ErceFlora duo galima gerti kartu su antibiotikais, nedarant jokios pertraukos tarp preparatų vartojimo. Jei anksčiau pacientas yra sirgęs sunkia žarnyno liga, prieš gerdamas šį maisto papildą būtina pasitarti su gydytoju.
Probiotikas ErceFlora duo yra ištirtas Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, o gauti rezultatai patvirtino jo efektyvumą.
 

Kaip tinkamai pasiruošti atostogoms?


Tik būdamas saugus ir pasiruošęs nenumatytiems atvejams, keliautojas gali atsipalaiduoti ir mėgautis visais kelionės ir atostogų teikiamais malonumais. Kaip tinkamai pasirengti atostogoms?
Visų pirma, kelionei reikia ruoštis iš anksto, o norint išvengti viduriavimo, vartoti probiotikų taip pat reikėtų iš anksto – likus kelioms savaitėms iki kelionės.
ErceFlora duo padeda stiprinti žarnyno florą vartojant antibiotikus bei atsiradus mitybos ir higienos pokyčiams kelionių metu ar pasikeitus dietai. Tai iš natūralių medžiagų pagamintas maisto papildas, kurį saugu vartoti ir mažiems vaikams, ir senyviems žmonėms. Preparatą geriausiai gerti ryte nevalgius arba pusvalandį prieš valgį su trupučiu vandens ar vaisių sulčių. Nerekomenduojama kartu gerti per karštų ar alkoholinių gėrimų. Per dieną vaikams, gydant viduriavimą, rekomenduojama išgerti 1–2 kapsules, suaugusiesiems – 3–5 kapsules. ErceFlora duo ypač patogus kelionėje, nes jo nereikia laikyti šaldytuve.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai