Su kokiais sunkumais susiduria jauni tėvai?
Jauni tėvai turi daug energijos, ir tai svarbiausias jų privalumas auginant vaikus. Jaunystėje norisi visko iškart: mokytis, užsidirbti, linksmintis, mėgautis gyvenimu, visur dalyvauti. Jauniems tėčiui ir mamai sunku paaukoti savo poreikius vardan vaikų gerovės, sunku tarpusavyje susiderinti, kuris ir kiek laiko skirs vaikams. Gali būti, kad abu dar mokosi, vienas jų dirba, o norisi ir su draugais susitikti, pasilinksminti. Pasitaiko, kad jauni žmonės vaikų susilaukia turėdami idealizuotų lūkesčių, kad viskas vyks savaime, lengvai, kaip Holivudo filmuose ar reklaminiuose vaizdeliuose. Realybė tampa košmaru, kurio jaunas žmogus be išorinės pagalbos negali suvaldyti, kad ir kaip jai priešintųsi. Tuomet atsigręžiama į mamas, močiutes, tačiau aktyviai besikišanti mama gali pagadinti jaunų tėvų tarpusavio santykius – tai kitas lazdos galas. Taip jauna šeima ir ieško kūrybinių sprendimų, laviruoja, stengdamasi suderinti visų šeimos narių poreikius, ir taip bręsta.
Internete radau tokius pamąstymus:„Manau, kad susilaukti vaikų 20-ties geriausia, nes esi jaunas ir energingas su jais dūkti...“ Ar to pakanka? Ką gali suteikti savo vaikams jauni tėvai, ko negalėtų vyresni?
Iš tiesų, jauni tėvai turi daug energijos ir entuziazmo, kurio trūksta vyresniems. Gerai, kai jaunos šeimos nemažai bendrauja tarpusavyje, kooperuojasi prižiūrėdamos vaikus ir taip suteikia vaikams progą augti kartu. Tačiau jauniems tėvams pritrūksta patirties sprendžiant sunkias situacijas, susijusias su ligomis, konfliktais. Vaikams labai reikalingas emociškai ramus klimatas namuose, kad jie jaustųsi saugiai ir galėtų pasitikėti tėvais bei pasauliu. Jauniems žmonėms gali būti sunkiau tą užtikrinti dėl jų pačių neužtikrintumo, nesaugumo – juk savarankiškas gyvenimas dar tik pradėtas, jiems ir patiems dar reikia subręsti.
Kada žmonės pakankamai subrendę tėvystei?
Amžiaus kriterijus vis dėlto neturėtų būti pagrindinis sprendžiant šį klausimą. Tėvystė ir motinystė neatskiriami nuo bendros žmogaus brandos, kuri kiekvienam ateina skirtingu metu. Subrendęs žmogus yra savarankiškai mąstantis, galintis atlaikyti emocinę įtampą, suvaldyti nerimą, įvairius impulsus, turintis profesinių įgūdžių, sugebantis save finansiškai išlaikyti. Jei kalbame apie tėvystę, manau, svarbu pasitikrinti, ar žmogus jaučiasi pasitikintis savimi, ar jaučiasi saugus poroje, ar pasitiki partneriu, ar moka ne tik imti, bet ir duoti. Juk duoti reikės labai daug: kai atsiras vaikelis, jis taps nauju šeimos centru, aplink kurį viskas suksis. Tiek vyrui, tiek moteriai gali būti sunku susitaikyti su tuo, kad sutuoktinis didelę dalį dėmesio ims skirti vaikui.
Vis dažniau tenka matyti, kaip į darželį vaiko ateina pasitikti tėtis ar mama, kurie beveik galėtų būti jų seneliais. Neretas pagalvojame: juk kai vaikas baigs mokyklą, tokiems tėveliams jau teks slėpti ne vieną žilą sruogą. Su kokiais sunkumais susiduria vyresni tėvai?
Vyresni tėvai dažniau būna subrendusios asmenybės, sukaupusios daug įvairios gyvenimo patirties, galintys numatyti vienokio ar kitokio elgesio pasekmes. Tai didelis tokių tėvų privalumas tarp daugelio kitų. Vis dėlto jie turi mažiau energijos, reikalingos keltis naktimis, o dieną darbuotis pakankamai nepamiegojus ir spėti su vaikų diktuojamu tempu. Jiems gali būti sunkiau rasti panašių šeimų, su kuriomis norėtųsi bendradarbiauti auginant vaikus. Jų interesai gali būti giliai susiję su profesine veikla, kurią sunku atidėti ne tiek dėl įsitvirtinimo karjeros srityje, kiek dėl įsitikinimo jos prasmingumu. Kartais vyresni tėvai gali nerimauti dėl vaikų ir labai juos saugoti, kaip ilgai lauktą ir didžiausią savo turtą. Jei tai virsta hipergloba, vaikui ji atsiliepia neigiamai: jam sunku atsiskirti nuo tokių tėvų ir jaustis pasitikinčiam savimi.
Ar vaikai nesigėdi vyresnio amžiaus tėvų (palyginti su dar jaunais bendraamžių tėveliais)?
Vaikai paauglystėje dažnai gėdijasi savo tėvų, nepaisant jų amžiaus. Jie maištauja, nori parodyti savo nepriklausomybę, užtat nenori būti hiperglobojami. Tėvams svarbu patiems save gerbti ir gerbti bei mylėti savo vaiką, tuomet ir vaikai juos gerbia ir myli.
Tampa įprasta dėl karjeros ar kitų aplinkybių atidėti šeimos pagausėjimą. Ko netenka tiek tėvai, tiek vaikai? Štai internete viena moteris samprotauja taip:
Mano prioritetas buvo ne motinystė, o darbas. 33 metų pradėjau susitikinėti su Žydrūnu. Kai man buvo 36-eri, mes susituokėme, ir jis tikėjosi, kad iš karto susilauksime vaikų. Tačiau aš dar nebuvau pasiruošusi. Su vyru mėgavomės maloniu ir rūpesčių nekeliančiu gyvenimu. Mes daug keliaudavome ir visą dėmesį skirdavome tik sau. Tačiau vis dažniau grįžus namo, ruošdama vakarienę tik sau ir vyrui, pajusdavau liūdesį ir vienišumo jausmą. Darbas nebeteikė tokio malonumo kaip anksčiau...“
Tokia moters savijauta liudija apie lengvo gyvenimo prasmės praradimą ir ilgesį kažko tikro, kas labiau įprasmintų jos gyvenimą. Labai suprantama, kai tokiu atveju moteris ar vyras ima galvoti apie vaikus, juk rūpinimasis kitais (vaikais, silpnaisiais, sergančiais, senais, alkstančiais ar pan.) išties žmogui įprasmina būtį. Sveikos, pilnos asmenybės poreikiai neapsiriboja vien saugumu ir malonumu – yra ir natūralus noras duoti, dalintis, išgyventi prasmingą ryšį su kitais, pasauliu, dvasine tikrove. Motinystėje ir tėvystėje visa tai atsiskleidžia ištisa išgyvenimų gama!
O štai dar viena nuomonė: Kiekviena moteris, mama, privalo turėti gyvenimo partnerį. Jei moteris yra pasirengusi tapti mama, tačiau vis dar neturi tinkamo partnerio, aš jai patarčiau palaukti.
Taigi ar galvoja apie būsimo vaiko poreikius moteris, nusprendusi tapti vieniša mama?
Sunku kalbėti apie tai bendrai. Juk gali būti, kad moteris pati augo tik su mama, o gal tėvas buvo agresyvus smurtautojas, ir vyriškas pasaulis moterį išgąsdino, nuvylė. Sąmoningai galvodama apie motinystę moteris, be jokios abejonės, nori visko paties geriausio savo vaikui. Ne visada ji gali įvertinti, ko motinystė iš jos pareikalaus ir kokių vaiko poreikių ji negalės patenkinti. Stiprus ir mylintis tėvas labai svarbus vaiko gyvenime: jis skatina mokytis naujų dalykų, suteikia saugų užnugarį, moko vyriškos disciplinos, galiausiai jis tiesiog visai kitaip myli nei mama. Vaikui svarbu patirti tiek motinos, tiek tėvo meilę. Laimė, kad vaiko psichika labai lanksti. Tėvą jam iš dalies gali pakeisti senelis, dėdė, mokytojai, treneriai, dvasininkai.
Kita vertus, kaip dėl tų vaiko poreikių, kai auga su vienu iš tėvų. Ar skiriasi vaiko padėtis, kai tėvai išsiskiria ir kai tėčio nė nebuvo (kad ir spermos bankai, pan.)?
Aišku, kad skyrybos visada palieka vaiko psichikoje pėdsakų. Tačiau agresyvus smurtautojas ar alkoholikas tėvas gali pridaryti vaikui daugiau žalos negu laiku įvykusios skyrybos. O sveikas tėvas ir po skyrybų nenustoja vaiku rūpintis, taigi negalima sakyti, kad vaikas tuo atveju auga visai be tėvo. Kai tėvo išvis nėra nuo pat gimimo, situacija visai kitokia – ji nuo pat pradžių nenatūrali, negamtiška, reikalaujanti labai atidaus žvilgsnio ir sprendimų. Tai didžiulė atsakomybė moteriai, kuri ryžtasi tokiam žingsniui, kuris greičiausiai turės ne tik džiaugsmingų, bet ir sudėtingų pasekmių.
Kiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauKiekvienam labai svarbu turėti palikuonių, pratęsti savo giminę. Tam reikalinga sveika sėkla (sperma – skystis, susidedantis iš spermatozoidų ir pridėtinių lytinių liaukų sekreto)....
Skaityti daugiauKai kuriose kultūros oralinis seksas yra uždraustas. Draudimai dažniausiai remiasi tuo, jog po tokių santykių vaikų nebus – todėl tai beprasmiška, nuodėminga, tai nusikaltimas gamtai. Kunilingas didelio nepalankumo susilaukdavo dar ir todėl, kad ilgą laiką jis buvo laikomas išimtinai tik lesbiečių meilės forma. Negana to, netgi dabar kai kuriose JAV valstijose teisiškai uždraustas burnos ir lytinių organų kontaktas. Tačiau dažniausiai šis draudimas taip ir lieka dulkėti knygų lentynose… ...
Skaityti daugiauPasaulyje vis nesiliauja diskusijos dėl varpos didinimo operacijų. Nors tai nėra pigus malonumas, tačiau į plastikos centrus kreipiasi vis daugiau vyrų, norinčių atsikratyti savo „gėdos“. Niekas taip nenuginkluoja ir nepažemina „stipriosios“ lyties atstovų, kaip juokelis apie mažą varpą. Nefridos klinikos ir radijo stoties „Vox Maris“ laidos „Apie tai...“ vedėjas dermatovenerologas-seksologas Pragiedrulis VELIČKA skuba nuraminti tokius nusivylusius vyrus: legendinis Kazanova irgi nepasižymėjo dideliais gabaritais, tačiau jam tai netrukdė būti puikiu meilužiu....
Skaityti daugiau1. burokėlis neišvaizdi, bet naudinga daržovė. kodėl sveika? burokėlis – ...
Skaityti daugiauGyvenimas lieka gyvenimu, ir norime to ar ne, kartais atsiduriame meilės trikampyje. Gana dažnai moterys draugauja su vedusiais vyrais. Kartais tai tęsiasi ne metus ar dvejus, o dešimtmečius. Kodėl tai vyksta? Mūsų pašnekovė gydytoja ginekologė Ingrida Kravčenkienė sako: „Esu moteris, sukaupusi nemažą gyvenimo patirtį. Bėgant metams jaunatvišką maksimalizmą iškeičiau į maksimalią toleranciją.“ Taigi laisvos moters ir vedusio vyro santykių peripetijos ir perspektyvos moterų gydytojos akimis....
Skaityti daugiauVienas iš didžiausią atgarsį sukėlusių TV laidos siužetų paskutiniuoju metu buvo pasakojimas apie pirmąjį ir kol kas vienintelį kontraceptinį pleistrą. Akivaizdu, kad šia veiksminga, saugia ir turinčia daug kitų praktiškų privalumų apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo priemone moterys domisi. Sulaukėme prašymų apie šį būdą papasakoti žurnale. Į dažniausius mūsų žiūrovių ir skaitytojų klausimus paprašėme atsakyti dr. Lolitos JAKUBAUSKIENĖS....
Skaityti daugiauPagaliau po sunkios darbo savaitės atėjo ilgai lauktas savaitgalis. Visą dieną praleidote drauge, pasilepinote puikia vakariene, o ir intymus vakaras prie žvakių šviesos ir liepsnojančio židinio turėjo būti kaip niekada malonus, tačiau... Deja, neretai moteriai romantiška nuotaika dingsta vos tik pagalvojus apie skausmingus intymius santykius. Dažna to priežastis - makšties sausumas. Plačiau apie šią problemą papasakoti paprašėme Kauno Medicinos universiteto Klinikų akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoją rezidentą GEORGE HAROUN....
Skaityti daugiauVidutinio amžiaus krizė – problema, su kuria tam tikru amžiaus tarpsniu neišvengiamai susiduria kiekvienas vyras. Tačiau ne kiekvienas, pametęs šeimą, lekia į jaunesnės moters glėbį. Nuo ko priklauso šis pasirinkimas ir apskritai, ar valia tokius vyrus teisti, klausiame Kauno medicinos universiteto klinikų psichologės-psichoterapeutės dr. Viktorijos GRIGALIŪNIENĖS. ...
Skaityti daugiauSekso biologinė paskirtis, kaip visi žinome, yra giminės pratęsimas, vaikų atsiradimas. Poreikį turėti palikuonių jaučia daugelis žmonių, tačiau ne visi vienodai. Kai kas tariasi visai nenorintys turėti vaikų. Mat lytinį instinktą didžia dalimi lemia galvos smegenų žievės veikla, t.y. žmogaus protas. Be jo žmogus, kaip ir visi gyvūnai, rūpintųsi vaikų atsiradimu tik instinktyviai. Tačiau sekso funkcija vaikais neapsiriboja. Žmonės, kaip ir dalis laukinių gyvūnų (pvz., liūtai) lytiškai santykiauja daug dažniau nei reikia giminei pratęsti. Tokį elgesį lemia lytinio instinkto savybės: periodiškai kyla specifinė fiziologinė įtampa, kai instinktas patenkinamas, įtampa atslūgsta, atsiranda malonumo pojūtis, po tam tikro laiko įtampa vėl atsiranda... Šis "užburtas ratas", jei nėra sutrikimų ar nukrypimų, sukasi beveik visą gyvenimą. Intelektas, išgyvenimai, seksualinės nesėkmės gali visiškai ar ilgesniam laikui "užblokuoti" lytinį potraukį. Pasitaiko ir kitų lytinių santykių nukrypimų, pvz., keršto tikslais, siekiant patirti ypatingų pojūčių, imami "kolekcionuoti" priešingos lyties atstovai ir kt. Tuomet žmogus sąmoningai suaktyvina savo seksualinę veiklą ir padidina patį lytinį potraukį....
Skaityti daugiauProf. Balys Dainys, paklaustas, kiek kartų reikėtų „mylėtis dėl sveikatos“, atsako vienos liaudies dainos žodžiais: „Tris kartus per savaitę, 160 kartų per metus“. Pasak urologo, reguliarus seksualinis gyvenimas – tai puikios prostatos būklės užtikrinimas....
Skaityti daugiauPastaruoju metu medicinos pasaulyje vis dažniau imama kalbėti apie šalutinį kontraceptinių tablečių poveikį – libido slopinimą. Vartojančios kontraceptines priemones moterys, nelaukdamos medikų išvadų ir ilgalaikių tyrimų rezultatų, uždaruose vakarėliuose, internete ir mažose kavinukėse drąsiai kalba apie mažėjantį seksualumą. Moterys įsitikinusios, kad jų nenorą mylėtis nulemia kasdien geriamos kontraceptinės tabletės. ...
Skaityti daugiauŠiaulių apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centro direktorė ginekologė lektorė Asta DAMKUVIENĖ, remdamasi savo dirbo su paaugliais praktika, pastebi tendencijas, verčiančias labiau pritarti pirmajam teiginiui. ...
Skaityti daugiauSkirtingai nei vyrams, moterims, kad įvyktų lytinis aktas, nebūtina susijaudinti, šiaip ar taip makštis bus atvira kontaktui. Tačiau pasitaiko, kad visavertis lytinis aktas tampa neįmanomas dėl makšties būklės, vadinamos vaginizmu....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę