„Labai dažnai pasitaiko atvejų, kai, paklausus šešiolikmetės ar septyniolikmetės, ar ji gyvena lytinį gyvenimą, gauni savotišką antausį. Užklaustoji pasižiūri su tokia priešprieša, kad, rodos, išsigąsti to paklausęs,“ – teigia ginekologė. – Atsakymas – „taip, žinoma!“.
Gydytojos nuomone, merginos seksualinius santykius vertina labai lengvabūdiškai. To priežastis ji įžvelgia kelias. Pirmiausia, tai šeima, kurioje turėtų atsiskleisti visapusiškas vaikų ugdymas. Deja, taip nėra. Mamos akivaizdžiai per mažai šnekasi tuo klausimu su dukromis arba išvis nešneka. Kažkodėl jos galvoja, kad jų dukros apie tai išgirs kitur.
Viena mama gydytojai teigusi, esą nieko nemoko mokykloje. Norisi paklausti – o ką mergaitė veikė namuose iki septynerių metų? Kodėl tada su ja nebuvo kalbama? „Tokie pokalbiai dabar tikrai reti atvejai, – pastebi A.Damkuvienė. Intymios temos paliekamos „už borto“, tarsi jų išvis nebūtų.“
Didelę įtaką lengvo elgesio apraiškoms turi aplinka, ypač šiuolaikinė spauda ir televizija, žurnaluose mirgėte mirga grožio kultas, patarimai, kaip visuomet išlikti patrauklioms ir seksualioms. Per įvairius televizijos šou demonstruojamas laisvas moters elgesys. Rodos, temų apie žmogiškąsias vertybes nebeliko.
Gydytoja stebisi – kokie traumuojantys mergaičių psichiką straipsniai publikuojami kai kuriuose jaunimui skirtuose žurnaluose. „Taigi baisu skaityti. Būk seksuali, daryk viską, kad tik patiktum vyrams, – formuojamą nuostatą pastebi ginekologė. – Tarkime, straipsnis apie mergaitės svajonių kelionę. Ji išvažiavo į Emyratus pas šeichą, ją apipylė dovanomis. Kokia trylikametė paskaičiusi ir susiformuoja siekį – tapti šeicho meiluže! O kad kas būtų parašyta apie nekaltybės saugojimą pačiam mylimiausiam žmogui, su kuriuo tu kursi šeimą, – to nerasi“.
Reikia pritarti, kad ir mokykloje paaugliams apie lytinį gyvenimą pasakojama nepakankamai. Asta Damkuvienė centro veikloje pati veda paskaitas lytinio gyvenimo klausimais. Ji dažnai mergaičių mėgsta paklausti, kada, jų nuomone, reikėtų pradėti lytinį gyvenimą“. Ir dar prieš kokį dešimt metų sulaukdavo atsakymo, kad ištekėjus. Dabar tokio atsakymo nebeišgirsta. „Atsako, kad nuo šešiolikos, nuo septyniolikos, nuo tada, kai įsimyli... Neretai mergaitės atsako, kad lytinį gyvenimą galima pradėti, kai atsiranda mėnesinės. Bet jos juk gali atsirasti ir dvylikos, ir vienuolikos metų... Argi nuo tada jau galima turėti intymius santykius??! Kai paklausiu, ar nemano, kad lytinį gyvenimą būtų gerai pradėti ištekėjus, – mergaitės juokiasi. Esą juk pradžioje reikia įsitikint, ar vaikinas tiks lovoje!“
Ginekologė primena – kiekvienų, net ir pirmųjų lytinių santykių metu galima pastoti, apie tai mergaitės dažnai nepagalvoja. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad 57 proc. merginų lytinių santykių metu nenaudoja jokios kontracepcijos. Nenaudojant apsaugos, kiekvienų lytinių santykių metu galima užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis. „Kai jaunimo paklausiu apie galimas ligas, tai dažniausiai pasako tris – ŽIV, sifilis ir triperis. Šiomis ligomis žinios ir baigiasi. O kur visos kitos?“ Informuojame – lytiškai plintančių ligų yra apie dvidešimt.
Ankstyvas lytinis gyvenimas merginoms atneša daug žalos. Tiek fiziškai, tiek psichologiškai. „Kaipgi nepaveiks merginos psichologiškai, jei tai atliekama kur nors garaže, tarpuvartyje ar parke. Apie kokį nors švelnumą negali būti nė kalbos“, – samprotauja A.Damkuvienė.
Tiesa, pas ginekologus paprastai ir lankosi tos, kurios jau gyvena lytinį gyvenimą. „Dar neturėjusios lytinių santykių paprasčiausiai neateina,“ – pastebi A.Damkuvienė.
Psichologė Rasa SLONSKIENĖ pastebėjo, kad daugelis merginų po pirmojo lytinio akto nesijaučia patenkintos, greičiau, atvirkščiai – psichologiškai sugniuždytos. Jos nenorėtų, kad tai įvyktų antrą kartą. Beveik du trečdaliai merginų teigia, kad po lytinių santykių jos jaučia slogią nuotaiką. Iš tikrųjų tos merginos, kurios lytinį gyvenimą pradeda po ilgalaikių santykių su draugu, patirtį įvardina geresne, jų prisiminimai šiltesni nei tų, kurios „tai“ pabando itin anksti, tarkime, trylikos penkiolikos metų.
Merginos, kurios patiria ankstyvus lytinius santykius, pasižymi maža saviverte. Jos nepriima savęs. Amerikiečių tyrimais įrodyta, kad tokios merginos turi bendravimo problemų. „Tie dalykai ateina iš vidaus, veikia ne vien tik spontaniškas įsimylėjimas,“ – sako psichologė.
Beje, reikia nepamiršti ir fakto – jei jaunuolis ar jaunuolė yra linkę į depresines nuotaikas ir jie jau pradėję lytinius santykius, tai depresinė būsena dar labiau sustiprėja. Tokie paaugliai mano, kad lytiniai santykiai galbūt atitolins juos nuo vienišumo, pakels savivertės jausmą, bet jei lytinis aktas nepavyksta (o dažniausiai taip ir yra), jų psichologinė būsena pablogėja. Literatūroje kai kur rašoma, jog po lytinių santykių netgi gali atsirasti savižudybės poreikis.
Psichologė pastebi, jog nei viena mergina nesidžiaugia, jei pastoja, atvirkščiai, jos labai dėl to išgyvena (tiek dėl aplinkos, bendraamžių požiūrio, tiek dėl savo ateities).
Bet būna ir kitas atvejis. „Jei pastojusi mergina laimingai išteka ir dėl antros pusės jai problemų nekyla, ji dažnai tampa arogantiška, pasipūtusi, jaučiasi viršesnė už kitas. Bet jei, tapusi nėščia, ji lieka vieniša, tai smarkiai traumuoja jos psichiką,“ – sako R.Slonskienė.
Lytinio gyvenimo pasirinkimo pradžia labai priklauso nuo santykių šeimoje, nuo socialinio statuso. Kuo santykiai su tėvais artimesni, šiltesni, tuo labiau lytinio gyvenimo poreikis atitolinamas. Tokie paaugliai turi įdomių užsiėmimų, kuriuos skatina tėvai, jie vaikus palaiko, kad šie visapusiškai tobulėtų. Tai, anot psichologės, labai jaučiasi bendraujant su gimnazijoje besimokančiais paaugliais, kur vyrauja pagarba, tolerancija vienas kitam. „Yra porų, kurios draugauja ne vienerius metus. Tokios poros sako, kad apie lytinius santykius negalvojantys, nes turi intelektualios veiklos ir gali save suvaldyti,“ – pastebi psichologė.
Tuo tarpu vaikai iš prastai gyvenančių, asocialių šeimų stokoja dėmesio iš tėvų. Jie tą šilumos trūkumą bando kompensuoti ankstyvu lytiniu gyvenimu.
Mergaitės gimnazistės apie tai šneka labai santūriai, ir, jei jau to yra pabandžiusios, jos sako, kad niekada negalėtų pasidalinti ta patirtimi su klasės draugėmis“.
Taigi, anot psichologės R.Slonskienės, galima teigti, kad aukštesniuose sluoksniuose nekaltybė yra vertybė.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Kiekviena save gerbianti mergina ar moteris nepasirašys vienam nuotikiui.
del socialiniu sluoksniu tikrai neteisybe. cia kiekvieno zmogaus asmeninis apsisprendimas. zinau ne viena pavyzdi, kur pijokeliu vaikai, pradejo tai sulaukus pilnametystes ir sekmingai sukure seimas. o moksliukes is ,,geru seimu,, iki dvyliktos klases runktiniavo, kuri permiegos su daugiau vaikinu is savo mociuciu kaimuku. meiste to nepraktikavo
vienoj tokioj zinomoj katalikiskoj gimnazijoj kaune...kurios pavadinimo neminesiu, seksa imi keisti narkotikai
Zinoma, vaikinai iki santuokos gali pasimyleti su daugybe keksiu, bet zmonos, turejusios lytiniu santykiu nenori. daug merginu mylisi todel, kad nori vaikinas, o jos vyras nores nekaltos. Tai kaip gi elgtis norint, kad musu mylimieji vyrai butu patenkinti?
1. Psichologe gali kalbeti tik apie paneles, kurios kreipiasi i ja del siu ar kitu problemu - tai sudaro apie 10-15% procentu visu paneliu. Ar galime remtis tokia pavirsutiska statistika? 2. Kitais tyrimais irodyta, kad vyresnes nei 24 metu nekaltos merginos turi psichikos ir bendravimo problemu(o reta pora tuokiasi vos 18). 3. Rimtai ziurint i vaikina ar mergina, gerai pazistant, pasitikint ir taip toliau seksas pagerina santykiu kokybe, padeda atsipalaiduoti,o musu gimnazistai uzsiverte 10 ivairiu veiklu, namu darbais pamazu mato iskreipta vaizda... Tikrai cia nenoriu nieko izeisti, taciau daugumu vadimu ”moksliuku” turi daug rimtesniu psichikos problemu ir net atsiduria atitinkamose istaigose.
Zinoma, nekalbu, kad reikia afisuoti lytinius santykius auksciau visko, ir apskritai man yra nesuprantamas 10-15metu paaugliu buvimas pora... ir butent cia prasideda norejimas but panasiu i suaugusius. Bet vyresni paaugliai, kurie pasitiki vienas kitu pasitiki myli vienas kita turetu leisti sau gyventi visapusiska ir pilnaverti lytini gyvenima. Ir dar, esu busima specialiste ir dirbu su vaikais globos namuose, kaip tik teko kalbetis su mergaitemis lytiskumo klausimais ir ju vertybes ir saviverte yra ne ka zemesne, nei cia taip ivardinto ”aukstesniojo” sluosnio! Asmeniskai as dar tikrai nekeliu vestuviu, bet gyvenu su savo partneriu visiskai normalu tiek lytini tiek seimynini gyvenima.