Kad romantiška vakarienė baigtųsi romantiškai

Pagaliau po sunkios darbo savaitės atėjo ilgai lauktas savaitgalis. Visą dieną praleidote drauge, pasilepinote puikia vakariene, o ir intymus vakaras prie žvakių šviesos ir liepsnojančio židinio turėjo būti kaip niekada malonus, tačiau... Deja, neretai moteriai romantiška nuotaika dingsta vos tik pagalvojus apie skausmingus intymius santykius. Dažna to priežastis - makšties sausumas. Plačiau apie šią problemą papasakoti paprašėme Kauno Medicinos universiteto Klinikų akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoją rezidentą GEORGE HAROUN.
 

Ar esant makšties sausumui reikia kreiptis į ginekologą? Ar tai kokia nors liga?
Makšties sausumas yra ne liga, o ligos požymis. Jeigu moteris kenčia nuo makšties sausumo, tai reiškia, kad tai gali būti dėl ligos (pvz., infekcijos). Kontracepcinės tabletės ir emocinis stresas taip pat skatina makšties sausumą. Makšties gleivinės drėgnumas priklauso nuo moteriškų hormonų (estrogenų) koncentracijos organizme - jeigu estrogenų yra pakankamai, makšties gleivinė būna drėgna, raukšlėta, rožinė, o jeigu estrogenų yra mažai, gleivinė atrodo sausa, lygi, plona ir balkšva. Makšties sausumą lemia ir išskyros iš gimdos kaklelio, jos taip pat priklauso nuo estrogenų kiekio kraujyje.
Pirmiausiai reikia išsiaiškinti makšties sausumo priežastį ir ją pašalinti - gydyti, todėl moteriai būtina kreiptis į ginekologą. Kartais, kai makšties sausumas yra vienintelis simptomas, užtenka vartoti lubrikantų (specialių gleivinę sutepančių preparatų), tačiau klimakterinio amžiaus moterims ši priemonė ne visada padeda. Tuomet, pasikonsultavus su ginekologu, reikėtų vartoti vietinio poveikio estrogeno tepalą.
Kaip makšties sausumas veikia seksualinį potraukį?
Dėl sumažėjusio makšties sienelės elastingumo ir drėgnumo lytiniai santykiai tampa skausmingi, nemalonūs, kartais net pažeidžiama makšties sienelė. Be to, makšties sausumas ne tik trikdo lytinį gyvenimą, bet ir sukelia skausmą šlapinantis bei skatina dažnai šlapintis.
Kai kurios moterys skundžiasi seksualinio potraukio sumažėjimu, nesusijusiu su skausmingais lytiniais santykiais. Tai gali būti dėl įvairių veiksnių - hormoninių, psichologinių ir socialinių. Didžiausią procentą (apie 60-80 proc.) sudaro psichologinės kilmės faktoriai - nerimas, nervinė įtampa, kaltės jausmas, baimė, pyktis.
Kokio amžiaus moterys dažniausiai susiduria su makšties sausumo problema?
Makšties sausumu skundžiasi įvairaus amžiaus moterys. Didžiausią vaidmenį vaidina estrogenų trūkumas. Maitinančių (18-35 m. amžiaus) moterų kraujyje cirkuliuoja mažas kiekis estrogenų, todėl ilgai maitinant makšties gleivinė sausėja. Jaunos moterys (20-40 m. amžiaus), kurios gydosi nuo endometriozės arba gimdos miomų estrogenų kiekį organizme mažinančiais vaistais, dažnai kreipiasi į ginekologą dėl makšties sausumo. Didžiausia moterų grupė, varginama šios įkyrios problemos, yra menopauzinio amžiaus moterys (>45 m.). Menopauzė yra moters gyvenimo fiziologinis tarpsnis, kai galutinai išnyksta mėnesinės. Mėnesinių išnykimas rodo kiaušidžių išsekimą ir moteriškų hormonų (tarp jų ir estrogenų) sumažėjimą. Šio amžiaus moterys skundžiasi ne tik makšties sausumu, bet ir karščio pylimu, padidėjusiu nervingumu, nuovargiu, galvos skausmu, nemiga, dirglumu ir sumažėjusiu seksualiniu potraukiu.
Kaip gydomos moterys, susidūrusios su šia problema?
Pagrindinė problema, dėl kurios moteris kreipiasi į ginekologą, yra ne makšties sausumas, o negalėjimas lytiškai santykiauti. Todėl svarbu padėti moteriai įveikti lytines gyvenimo problemas, susijusias su makšties sausumu. Lubrikantai gali padėti padaryti lytinius santykius pilnaverčius. Menopauzės amžiaus moteriai gali prireikti bendro ir (ar) vietinio gydymo hormonais. Lytiškai santykiaujant be lubrikantų, yra didelė tikimybė, kad makšties gleivinė bus pažeista dėl trinties, tačiau vartojant lubrikantų to galima išvengti.


Kokią įtaką partnerės makšties sausumas daro vyrui?
Lytinio gyvenimo nepilnavertiškumas vyrui turi neigiamą psichologinę įtaką. Lytinių santykių metu varpa, nors jos oda yra stipresnė negu makšties gleivinės, taip pat gali būti pažeista. Fizinis ir psichologinis diskomfortas gali paskatinti vyro impotenciją.
Kokie požymiai rodo, kad moterį jau vargina šis sutrikimas?
Pagrindinis makšties sausumo “indikatorius” yra skausmingi, nemalonūs lytiniai santykiai. Beveik visada moteris ir (arba) jos partneris pastebi, kad makštis sausesnė negu anksčiau. Tai yra ženklas, kad laikas apsilankyti pas ginekologą. Deja, moterys, ypač prasidėjus menopauzei, nesikreipia į ginekologą, manydamos, kad tai laikina. Jeigu, be makšties sausumo, moteris skundžiasi tarpvietės perštėjimu, niežėjimu arba deginimo jausmu, priežastis yra rimtesnė, ir ginekologo konsultacija neišvengiama.
Kokius lubrikantus pasirinkti?
Lubrikantų yra įvairių rūšių ir paskirčių. Tai gali būti aliejus, gelis, putos ar kremas.
Kai kuriuose lubrikantuose yra žibalo. Tokių lubrikantų reikėtų vengti. Jie yra gera terpė bakterijoms veistis, ardo lateksą (medžiagą, iš kurios gaminami vyriški prezervatyvai ir moteriškos diafragmos), jie sunkiai pašalinami iš makšties. Kai kuriuose yra spermicido nonoksinolo-9 - ši cheminė medžiaga didina riziką užsikrėsti ŽIV moterims, turinčioms 2 arba daugiau lytinių partnerių (tokie lubrikantai rekomenduojami, kai partneriai nuolatiniai).
Netgi pačios “nekalčiausios” lubrikantų sudedamosios dalys, pvz., greipfruto sėklų ekstraktas, neleidžiantis bakterijoms augti lubrikantų indeliuose, slopina spermatozoidų gyvybingumą. Tad moteriai, norinčiai pastoti, lieka vienas iš dviejų variantų: arba jos pačios išskyros, išsiskiriančios dėl susijaudinimo, arba jos arba lytinio partnerio seilės.
Reikia paminėti ir kitas priemones, padedančias įveikti makšties sausumą, tai - drėkintuvai. Jie makštį drėkina ilgesnį laiką. Tačiau šios grupės preparatų įsigyti Lietuvoje yra kur kas sunkiau nei lubrikantų.
Norėdami išsiaiškinti, kokių priemonių gali įsigyti makšties sausumu besiskundžianti moterims, kreipėmės į vaistines, tačiau ten pavyko įsigyti tiktai vienos rūšies universalią tepimo žele “Sutherland Lubricating Jelly”.
“Sutherland Lubricating Jelly”, 42 g, Sutherland Health Ltd., Didžioji Britanija.
Tai nebrangus (apie 12 litų), sterilus vandens pagrindo be riebalų tepalas, gerai sutepa, užtikrina drėkinamąjį poveikį. Naudojamas tepti makštį, kai ji sausa, taip pat juo pagal instrukciją galima tepti tamponėlius, prezervatyvus ir, esant reikalui, ginekologinių ir chirurginių procedūrų metu naudojamas priemones. Net keliose vaistinėse jokių kitų preparatų nuo makšties sausumo mums nepasiūlė, tačiau daugeliui moterų šis preparatas gali būti pakankamai efektyvus.
Didesnio pasirinkimo galimybės yra intymios paskirties reikmenų parduotuvėse. Nors siūlomos priemonės ten buvo brangesnės.
Šiose parduotuvėse galima gauti tepalų įvairiausiems specifiniams poreikiams, kuriuos trumpai ir aprašome. Prieš renkantis norimą produktą reikėtų atkreipti dėmesį, ar tepalas sukurtas vandens, ar riebalų pagrindu ir ar jį galima vartoti su prezervatyvais, nes kai kurių tepalų kartu su prezervatyvais, ypač pagamintais iš latekso, naudoti negalima. Vandens pagrindu sukurti tepalai pasižymi tuo, kad sumažėjus jų poveikiui, kartais užtenka truputį sudrėkinti vandeniu suteptą vietą ir vėl gaunamas pakankamas efektas. Riebalinių tepalų vandeniu skiesti negalima. Visi vandens pagrindu sukurti preparatai turi panašų poveikį ir renkantis kurį nors iš jų reikėtų žiūrėti į kainą ir individualų toleravimą.
“LUBRIX”, 50 ml., “Dr. Jacques Waynberg”, Prancūzija. Kaina ~ 70 Lt (100 ml ~ 85 Lt). Makščiai sutepti dermatologiškai patvirtintas vandens pagrindu sukurtas tepalas be riebalų. Galima naudoti su prezervatyvais.
“BIO glide med. lubrikant gel.”, 50 ml., “Joydivision produktions und Vertriebs GmbH”, Vokietija. Kaina ~ 60 Lt. Dermatologiškai patikrintas vandens pagrindu sukurtas gelis be riebalų. Galima naudoti su visų rūšių prezervatyvais. Tinka naudoti ilgą laiką, taip pat jautriai odai.
“WET original water based moisturizing lubricant gel”, 14 ml., “WET Formulas International”, JAV. Kaina ~ 50 Lt. Vandens pagrindu sukurtas gelis be riebalų.
“WET light water based moisturizing lubricant gel”, 14 ml., “WET Formulas International”, JAV. Kaina ~ 50 Lt. Švelnesnis vandens pagrindu sukurtas gelis.
“WET oil based moisturing lubricant oil”, 14 ml, “WET Formulas International”, JAV. Kaina ~ 50 Lt. Tai vienas iš nedaugelio riebalų pagrindu sukurtų tepalų, tinkamas ir odai ir gleivinei tepti bei drėkinti. Gamintojai vartojimo instrukcijoje teigia, kad jo poveikis yra ilgesnis už visų vandens pagrindu sukurtų gelių, negalima vartoti kartu su lateksiniais prezervatyvais.
“VAGINA”, 25 ml., “Dr. Jacques Waynberg”, Prancūzija. Kaina ~ 90 Lt. Makšties sausumui šalinti skirtas purškiklis nenorintiems makšties sutepti pirštais.
Specifiniams poreikiams.
“ANAL GEL”, 50 ml, “Dr. Jacques Waynberg”, Prancūzija. Kaina ~ 70 Lt. Specialiai analiniam seksui vandens pagrindu sukurtas gelis. Galima vartoti kartu su prezervatyvais.
“BIO glide anal”, 100 ml., “Joydivision produktions und Vertriebs GmbH”, Vokietija. Kaina ~ 125 Lt. Analiniam seksui vandens pagrindu sukurtas gelis.
“GEL VIBRATOR”, 100 ml., “Dr. Jacques Waynberg”, Prancūzija. Kaina ~ 90 Lt. Tepalas specialiai pritaikytas vartoti kartu su vibratoriais ir kitomis mechaninėmis priemonėmis lytiniam pasitenkinimui sukelti.
Už lubrikantų pavyzdžius dėkojame UAB “Meilės pasaulis” intymių reikmenų parduotuvėms Kaune: Karaliaus Mindaugo pr. 25, tel.: 22 38 94, 22 37 97; Savanorių pr. 425, tel.: 31 38 04.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rasa
2012-01-15 13:17
Dėkui už informaciją, tikrai išsami...
Verute
2011-04-02 14:26
aciu labai puiki informacija
vika
2011-03-10 14:02
ačiū, informacija puiki, tik kur gaut , vaistinėse nelabai ką turi?
leta
2011-03-06 16:50
dziaugiuosi radus informacijos,nes tikiuosi pades
STEPAS
2011-01-14 19:46
ACIU UZ APRASYMUS MEDIKAMS , BET AS MEREGINAI NAUDOJU LABRIKANTUS , BET JIE GRAIAUZE MAKSTI IR JI SKUNDZIAS , MAN NEPATOGU , ARBA TENKA " SEILIOTI" BET JI BLOGIAUSE LETAI JAUDINAS ARBA NEPATIRE ORGAZMOS - KA DARYTI ? MAN 56 M JAI 42 M.
marytė
2010-12-19 14:37
aš tai patepu aliejum ar nesūdytu sviestu-slysta super
REGINA
2010-11-10 15:33
ACIU,TIKRAI DAUGUMAI MOTERU LABAI REIKALINGA ISSAMI INFORMACIJA,KURI IR PATEIKTA SIAME STRAIPSNYJE.MANAU DAUGUMAI PADES ISSPRESTI LYTINIO GYVENIMO PROBLEMAS IR JI PAGERINTI.LAUKSIM DAUGIAU INFORMACIJOS MOTERIMS.
Gaile
2010-05-03 01:16
o kur galima rasti ji nusipirkti??:)
o straipsnis nerealus!aciu
sypsenele
2010-04-17 12:17
Sveikos merginos :) Yra nuostabus dalykas, kuris sprendzia ne tik tam kartui, bet sureguliuoja visus procesus ir nemalonius pojucius pamirsite visam laikui. Intymus gyvenimas suspindes naujomis spalvomis :) Pati as ieskojau sito produkto daugiau nei penketa metu, atradus ji vartoju ir tai tapo mano gyvenimo dalimi :) Pasiskaityti galima http://alura.blogas.lt
sandra
2010-04-12 10:48
Man taip pat pasireiske sis sausumas. Taciau naudojant lubrikanta, man griauzia viduje. Noreciau daugiau informacijos kaip atstatyti astrogenu pusiausvyra organizme, kad atsirastu naturalus dregnumas viduje. Gal yra kokie lytini susijaudinima didinantys vaistai moterims, ar maisto papildai?
svaja
2010-04-01 18:05
naudoju lubrikantus nes po operacijos issausejo.buna parduotuvese ant priekasiu.naudojau du durex ir life style.durex geresnis nes skystesnis o kitas lipnus
palete
2010-03-15 10:33
Kai pagimdziau antra vaika, prasidejo visos mano ginkologines bedos, maksties sausumas, persejimas ir t.t.Ir santariskese ir Kauno klinikose lankiausi pas ginekologus, nieko, sako viskas gerai.Aisku, jokiu tyrimu nedare, tikriausiai kai jau bus visai blogai tuomet apsauks, kur as buvau anksciau.Man 36 metai.Gydytojai tokios informacijos kokia yra siame straipsnyje, nepateikia.Geras straipsnis.
Edita
2010-03-14 22:58
Labai aciu uz informacija.Tik ar bus pirkti vaistinese ar tik seksom reikmenu parduotuveje?
inga
2010-01-25 18:44
aciu, 45 metai man. Ieskau, tobuleju.Labai gerai informacija
vika
2009-06-22 23:44
labai aciu uz tikrai issamia informacija.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai