Neištikimybė laužo gyvenimus, skaudina sielas ir gadina sveikatą

Tikriausiai nė viena pora, priimdama santuokos sakramentą, negalvoja apie neištikimybę. Žingsnį kairėn, kuris vienam jų gali atnešti daug skausmo ar net sutrikdyti sveikatą... Bet, kaip prancūzai sako, c‘est la vie (toks gyvenimas).
 

Genuose neužkoduota
Sutuoktinių neištikimybė
– viena labiausiai mitais apaugusių temų. Kad suvoktume, kas mylimuosius taip traukia į svetimą glėbį, pirmiausia verta paneigti plačiai įsigaliojusius ir sustabarėjusius pasakymus.
Vienas jų, kad vyrų genuose užprogramuota turėti kuo daugiau moterų. Jie esą medžiotojai ir visą laiką turi pasitikrinti, ar gali ką nors suvedžioti. Gal ir taip, bet tai nepateisina neištikimybės, juolab kad kiekvienas ant pečių galvą nešiojantis vyras gali susilaikyti. Tiesa, moterys irgi ieškotų naujo partnerio ne rečiau, kaip ir stiprioji lytis (ypač ovuliacijos metu), tik jas nuo šio žingsnio sulaiko visuomenėje įsigaliojęs laisvo elgesio merginas smerkiantis požiūris.
Kitas mitas, kad polinkis į neištikimybę – charakterio bruožas. Tai informacija iš fantastikos srities, juk žmogaus charakterį dažniausiai formuoja genai, aplinka. Dar svarbesnė yra šeima, kurioje buvo auklėjamas vaikas, būsimasis sutuoktinis. Pastebėta, kad vienas kitam ištikimų tėvų vaikai užaugę rečiau leidžiasi į įvairius seksualinius nuotykius, o neištikimų tėvų vaikai perima tokį šeimos modelį. Patarimas – nesiaiškinkite neištikimybės aplinkybių girdint bet kokio amžiaus vaikams.
Nereikia atskirti fizinės ir moralinės neištikimybės, nes kažin, ar kas užsiima seksu, nepajutęs susižavėjimo ar bent jau simpatijos... Nuomonė, kad vyro neištikimybė yra tik seksas, taip pat neteisinga. Daugelis tvirtina, kad galėtų atleisti seksualinę, bet ne moralinę neištikimybę. Tačiau tai tik saviapgaulė: abiem atvejais skauda vienodai.
Neištikimybės nepaslėpsi
Dar vienas mitas – svetimoteriavimas gydo, leidžia pailsėti po įtemptos darbo dienos ar savaitės. Tačiau iš tiesų tai yra irgi saviapgaulė – tokie santykiai sukelia kaltės jausmą ir dar labiau vargina. Be to, neištikimybės objekto paieškos dažniausiai reiškia, kad poros santykiuose atsirado plyšelių (jei nieko nedarysite, jie gilės ir šeima sugrius).
Kai kas naiviai mano, kad neištikimybę galima paslėpti. Banalu, nes ši paslaptis anksčiau ar vėliau išaiškės: kartais ji išlenda pačiu netikėčiausiu momentu tarsi yla iš maišo. Tuomet šeimoje ima tvyroti tyli įtampa, kuri graužia abu: tiek neištikimąjį, tiek išduotąjį. Be to, atsiradus menkiausiai progai nusikaltusi pusė gali sulaukti nemalonių priekaištų ne pačiu geriausiu momentu, pavyzdžiui, prie šventinio stalo girdint dešimčiai giminaičių.
Šeimoje gyventi sveikiau
O gal būti neištikimu madinga? Kai kuriems vyrams brangus automobilis, žinomos kompanijos laikrodis, žmona su trimis vaikais ir meilužė yra „vyriškumo“ įrodymas. Tačiau kur kas sveikiau ir naudingiau turėti tvirtą šeimą.
Nuolatinė baimė ir kaltės jausmas sukelia stresą, o stabili santuoka ilgina gyvenimą. Dar daugiau – mėgstantys lakstyti kairėn rizikuoja susirgti cukriniu diabetu (tai nustatyta atlikus tyrimą Europoje). Vyrams, pasirodo, daug sveikiau gyventi tvirtoje šeimoje: jie geriau maitinasi, dažniau klauso žmonos patarimų, kaip išsaugoti sveikatą, tad santuoka jiems daug naudingesnė nei moterims.
Pakarti negalima pasigailėti
Pagal Napoleono kodeksą, kuris buvo priimtas 1804 m. Prancūzijoje, vyro neištikimybė neleido porai išsiskirti. Tačiau moters nuklydimai suteikė galimybę šeimą išskirti iškart, net nepaklausus jos nuomonės. Šiandien panašios taisyklės galioja arabų šalyse.
Vakaruose vyrai ir moterys yra lygiateisiai, abiejų lyčių atžvilgiu neištikimybė vertinama vienodai. Italijoje moterys yra ypač saugios – sužinojusios apie vyro neištikimybę, jos turi teisę brangiausiąjį išmesti į gatvę, pasilikti sau namą, automobilį, šeimos verslą ir visas brangenybes. Tiesa, jei prieš tai buvo sudaryta santuokos sutartis.
Nepaisant šalies ir jos tradicijų, įgyto turto, neištikimybė laužo gyvenimus, skaudina sielas ir gadina sveikatą. Retas, sužinojęs apie partnerio neištikimybę, numoja ranka – dažniau prireikia psichologo ar net psichiatro pagalbos.


Psichologai pataria: neištikimajam reikia atleisti. Ilgai nešiojamas pyktis gali sukelti daugybę ligų: nuo peršalimo iki ginekologinių ar vėžio. Tačiau ar verta toliau gyventi su neištikimu partneriu, ar skirtis ir gyvenimą pradėti iš naujo, – kiekvienam spręsti teks pačiam. Kol nuspręsite psichologai pataria kartoti mantrą: „aš galiu atleisti“ vietoj pasakymo „aš niekada neatleisiu“. Pasak statistikos, 65 proc. porų vis dėl to išsiskiria, kai vienas partnerių sužino apie kito neištikimybę.
Įspėjamieji ženklai
Teigiama, kad 85 proc. moterų, įtarinėjančių savo partnerį neištikimybe, neklysta. Kadangi vyrų intuicija kiek silpnesnė, jų spėjimai dėl apgavystės pasitvirtina tik apie 50 proc. atvejų.
Jei kyla įtarimų dėl partnerio neištikimybės, pabandykite kuo objektyviau atsakyti, ar pastebite šiuos neištikimybei būdingus ženklus:
• Sutuoktinis netikėtai ima rodyti kur kas daugiau dėmesio – tokiu būdu jis bando nuraminti kaltės jausmą.
• Vyras ar žmona vakarais vis ilgiau negrįžta namo, nes sakosi turį labai daug reikalų, tačiau atsisako juos tvarkyti drauge.
• Sumažėja seksualinio gyvenimo intensyvumas. Meilės žaidimuose atsiranda naujų ir keistų pageidavimų.
• Partneris labiau ima rūpintis savo išvaizda: perka naujus drabužius, brangią kosmetiką, kvepalus, vaikšto pas grožio specialistus, kitaip gražina kūną.
Specialistės komentaras
Psichologė Laura Bratikaitė

Neištikimybė – vienas sunkiausių išbandymų poros gyvenime. Paprastai skausmo „dydis“ priklauso nuo to, kokioje santuokos stadijoje tai įvyko (jauna šeima neištikimybę išgyvena sunkiau, brandi – lengviau); tai išskirtinai seksualinis ar emocinis ryšys; tai vienkartinis ar ilgai trunkantis ryšys. Dažniausiai neištikimybės pasitaiko santuokinių krizių metu: 3-7 santuokos metais ir 17-24 metais. Pablogėja santykiai ir žmogus bėga nuo problemų šeimoje, tačiau išaiškėjusi neištikimybė visada pridaro dar daugiau bėdų...
Ne mažiau svarbu, kaip elgiasi neištikimasis ir kokia yra apgautojo asmenybė. Kad ir kaip būtų, išaiškėjus neištikimybei, beveik visuomet išduotasis išgyvena stiprias emocijas, kurios netgi prilyginamos reakcijai į žinią apie artimo žmogaus mirtį. Todėl ir „gedėjimo“ periodas užtrunka ne vieną mėnesį ir pareikalauja didelės abiejų partnerių kantrybės.
Sužinojus apie neištikimybę, atsiranda didžiulis poreikis viską išsiaiškinti: kada, kaip ir kur prasidėjo santykiai. Dažna klaida – neištikimo partnerio atsitvėrimas tylos siena. Neištikimasis turėtų visada stengtis atsakyti į užduodamus klausimus, nepykti, kad partneris vis grįžta prie šios temos ir klausia tų pačių dalykų. Ilgainiui panašaus pobūdžio pokalbių turėtų mažėti. Jeigu ne, galima įtarti, kad pora „užstrigo“ spręsdama problemą.
Antra taisyklė – jokių skubotų sprendimų. Nors dažnai norisi „pabėgti“, to daryti nereikia, tačiau patartina šiek tiek atsitraukti, kol nuslūgs emocijos ir bus galima viską ramiai apsvarstyti.
Trečia, suteikti galimybę emocijoms „išeiti“, nelaikyti savyje: išsipasakoti artimam žmogui, rašyti dienoraštį, piešti jausmus ir pan. Užgniaužtos emocijos ir jausmai vis vien ieško išeities ir daug blogiau, jei tokią išeitį suras fizinės ligos pavidalu.
Neištikimybė visada naikina pasitikėjimą, todėl natūralu, kad partneris gali darytis įtaresnis, pavydesnis. Tad rekomenduojama šiek tiek išplėsti kontrolės ribas (atsiliepti į skambučius, pranešti apie tai, kad užtrunka ir pan.). Nepriklausomybės sumažėjimas „paslydusiajam“ – neištikimybės kaina. Tačiau tai būtina, siekiant santykių atitaisymo.
Ir svarbiausia taisyklė – vaikų neliečiamumas! Vaikai neturėtų tapti barnių liudininkais ar skubotų sprendimų aukomis.
Partnerio neištikimybei vienodai jautrūs tiek vyrai, tiek moterys. Tiesiog moterys linkusios kreiptis į psichologą intensyviuoju emocijų periodu, o vyrai kreipiasi tada, kad laikas niekaip neužgydo žaizdų.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai