Nesuklysk pasirinkdamas

Kam per dvidešimt, tas puikiai žino – paauglystė iš tiesų ne pats maloniausias laikotarpis. Greičiau net pavojingas dėl galimų nuklydimų „į šonus“. Šiuos veiksnius išduoda bemiegės tėvų naktys, „nežinia iš kur“ atsiradę žili jų plaukai. Vienas iš rizikos veiksnių – seksualinis brendimas bei dėl to iškylančios problemos. Būtent tuomet susiformuoja seksualiniai sutrikimai, tokie kaip fetišizmas, ekshibicionizmas, vojerizmas, zoofilija ir kiti, pasireiškiantys vėliau. Apie šiuos rizikos veiksnius kalbamės su gydytoju psichoterapeutu–seksologu Viktoru ŠAPUROVU.
 

Rizikos amžius


Jau vaikui iki trejų ar ketverių atsiranda priklausymo tam tikrai lyčiai jausmas, vadinamoji seksualinė tapatybė. Paauglystė yra labai svarbus seksualumui laikotarpis. Jo pradžioje padidėja lytinių hormonų gamyba, tvarkosi lytinių organų fiziologija. Tuomet susiformuoja seksualinis pasirinkimas, psichologinės ir fizinės sąlygos. Nuo jų priklauso žmogaus požiūris į tam tikrus seksualinius reiškinius, sugebėjimas bei noras mylėtis.
Patirtis byloja, jog dauguma seksualiniuo pasirinkimo sutrikimų susiformuoja būtent paauglystėje ir jie daugiau nesikeičia. Mat instinktai (varos) yra pamatiniai žmogaus asmenybės elementai, jų funkcionavimo formų paprastai negali pakeisti net ir analitinės psichoterapijos specialistai. Sakykime, paauglystėje jau kartą susiformavus mazochizmui, išlieka mažai vilčių, kad šio seksualinio sutrikimo požymiai išnyks.

 

Sutrikimų atsiradimo priežastys


Žinoma, jog nei vienas, kad ir būdamas paaugliu, nenori būti kitokios seksualinės orientacijos nei įprasta. Tokių problemų atsiradimui daug įtakos turi tam tikros sąlygos, į kurias paauglys pakliūna. Tiksliau, aplinkybės sukuria gerą terpę sutrikimo išvešėjimui.


Kai paauglystės pradžioje vienas iš pirmųjų susijaudinimų, orgazmų atsitiktinai sutampa su skausmu, nemaža tikimybė, kad gali susiformuoti mazochizmo sutrikimas. Jo atsiradimui didelę reikšmę turi griežtas auklėjimas, fizinės bausmės paauglystės metu, perdėtas motinos valdingumas. Ypatingą pavojų gali sukelti motina, kurią neplanuoto nėštumo metu palieka draugas ir ji patiria didžiulę skriaudą. Neapykantos vyrams ir lytinio potraukio mišinys išsilieja ant ne laiku gimusio sūnaus. Tokia moteris nesąmoningai slopina visus vyriškus savo vaiko bruožus, pati to nesuvokdama žemina jį. Toks auklėjimas gali būti reikšmingas netgi seksualinio sadizmo ar potraukio prievartauti moteris suklestėjimui.
Ekshibicionistai – tai infantilūs, užsisklendę, neryžtingi vyrai. Neretai, psichiniam vystymuisi sulėtėjus, vaikystėje dalis vaikų mėgsta apsinuoginti. Sutrikimas prasideda tuomet, kai besimasturbuojantį paauglį užklumpa motina, sesuo ar kokia kita mergaitė. Vėliau gali susiformuoti patologinis potraukis pasiekti orgazmą, kai lytiniai organai apnuoginti ir juos pamačiusios merginos išsigąsta ir išreiškia pasibjaurėjimą.
Tokio sutrikimo atstovai nėra pavojingi juos stebinčioms moterims. Dabartiniais laikais moterys tampa vis labiau išprususios, įvertinančios situaciją, todėl ekshibicionistai vis rečiau pasiekia savo rezultatą. Moterų ekshibicionizmas yra daug švelnesnių formų. Kai kurios striptizo šokėjos seksualiai susijaudina, kitos moterys mėgsta apnuoginti krūtis.
Zoofilijos sutrikimas paprastai būdavo labiau paplitęs kaimo vietovėse, kai paaugliams dažnai tekdavo piemenauti ir vyrai buvo griežtai atskirti nuo moterų. Manoma, kad šis sutrikimas atsiranda ir griežto ikisantuokinių lytinių santykių draudimo atvejais. Zoofilija gali pasireikšti ir vyresniam amžiuje, kai ligą laiką normalus lytinis gyvenimas nėra prieinamas. Grįžus į normalias sąlygas zoofilija dažniausiai praeina.
Į paauglius kreipiasi Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė Agnė GRUŠAUSKAITĖ.
Seksualinių nukrypimų, tokių kaip zoofilija, nekrofilija ar homoseksualumas brendimo laikotarpiu praktiškai nepasitaiko. Tai jau rimtesni asmenybės sutrikimai, kurie pasireiškia vėlesniame amžiuje. Tačiau jų atsiradimo priežastys formuojasi būtent paauglystėje, kai asmenybės brendimui didelę įtaką turi gyvenamoji aplinka, ypač santykiai su tėvais ar draugais, jų požiūris į besiformuojančią asmenybę.
Tikriausiai pati opiausia problema, su kuria susiduriame, – tai eksperimentai su savimi. Taip atsitinka dėl nežinojimo apie visavertį seksualinį gyvenimą ir kaip jis gali būti sukuriamas, dėl jūsų impulsyvumo. Virš viso iškyla noras „neatsilikti nuo gyvenimo“ ir nuo aplinkinių, įrodyti, kad „aš esu stipriausias, skirkite man didžiausią dėmesį“.
Vaikinai, būdami paaugliais, dažniausiai vadovaujatės savo norais, jūsų sąmonėje iškeltas labai didelis savo ego. Jei norite su mergina užmegzti rimtesnius santykius, bet jaučiate, kad nepavyksta, pasistenkite daugiau ją išklausyti, suprasti merginos norus. Daugiau su jomis bendraukite, paklausinėkite apie rūpimus dalykus, nesiekite vien to, kad tik jums būtų gerai. Tikrai neatsiliksite nuo draugų, jei nuspręsite ilgiau padraugauti su mergina, pirmiau tapti jos tikru draugu, o seksą atidėsite vėlesniam laikui.
Paauglėms merginoms labai būdingas nesugebėjimas atsispirti spaudimui. Sakykime, kai vaikinas mano esąs pasiruošęs mylėtis ir įvairiais būdais kalbina merginą tai atlikti, ji dažniausiai sutinka, nenorėdama būti atstumta ar elgtis „ne taip, kaip reikia“. Be to, tokios merginos dažnai draugauja su vyresnio amžiaus vaikinais. Sakykime, kai draugauja penkiolikos ar šešiolikos metų mergina su vaikinu, vyresniu nei dvidešimties, jų seksualiniai poreikiai labai išsiskiria.
Merginos, jei draugaujate su vyresniais vaikinais, jums tikriausiai svarbesni socialiniai poreikiai – turėti draugą, kad jis nepaliktų jūsų, kad jis jums patartų (juk maloniau klausyti Jo nei amžinai nepatenkintų, rėkiančių tėvų, ar ne?) kad draugės pamatytų jūsų mylimąjį. Dažniausiai mylitės dėl to, kad ant jūsų vaikinas neužpyktų ar jūsų nepaliktų. Panašios situacijos, ar ne?
Merginos, nebijokite pasakyti „ne“, kai manote, jog seksualiniai žaidimai iš antros pusės jums neatneš pasitenkinimo ir jūs tam nepasiruošusi. Tikrai jei neįvykdysite to, ko prašo iš jūsų ar net liepia, patikėkite, jums nieko blogo neatsitiks. Daug blogiau bus tada, kai pasimylėsite ar atliksite kitus seksualinius veiksmus to nenorėdamos – tai gali privesti prie psichologinių asmenybės sutrikimų, kai būsite vyresnės. Pasiduodamos kitų norams, tikrai stipriai nukenčiate tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Atsisakiusios nenorimo sekso, išliksite daug garbingesnėje ir oresnės nei tos, kurios sutinka su bet kokiais pasiūlymais. Saugokite save, nes būtent jūs pačios esate sau brangiausias turtas!

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Mantas
2009-02-16 12:03
O kokios gali buti pasekmes jei mergina pradeda savo lytini gyvenima 13metu ?
Vytas
2008-02-25 21:25
Taip jo dar su mergina reikia draugauti ir nespausti prie to reikalo, juk viskas ateina savaime.
As
2008-01-09 17:25
Privalu butu susirupinti psichologes kompetencija, kuri i viena eile rykiuoja homoseksualuma su zoofilija ir nekrofilija. Ar jums bent TLK, kuriuo turetumete vadovautis, yra girdetas?
Senis
2007-10-11 16:09
„Tikrai neatsiliksite nuo draugų, jei nuspręsite ilgiau padraugauti su mergina, pirmiau tapti jos tikru draugu, o seksą atidėsite vėlesniam laikui“, geriau masturbuokitės, o jei jus užtiks kokia moteris tai nieko tokio tapsit ekshibicionistais (anot autorės) ir seksulinių santykių išvis visą gyvenimą nereikės.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai