Įsimylėjimo biochemija

Pastarieji penkeri metai davė nemaža naujų žinių apie tai, kas meluojama dėl gražaus ir nuostabaus jausmo, kurį mes visi patiriame, kai įsimylime. Gaunami duomenys parodo, kad romantiški jausmai prasideda apatiniame smegenų regione, vadinamame pogumburiu.
 

Jis yra sudarytas iš tankių nervų grupelių, kurios kontroliuoja šimtus kūno funkcijų ir įsilieja į vientisą nervų sistemą. Kai tik žmogus subjektyviai suvokia kitą esant romantiškai patrauklų, dalis pogumburio įvairių cheminių medžiagų būdu perduoda žinią į hipofizę. Savo ruožtu hipofizė išskiria daugybę savų hormonų, kurie greitai užlieja visą kraujotaką. Lytinės liaukos atsako į šiuos hormonus, greitai išskirdamos į kraujotaką savo hormonus, kurie, net ir paaugliams, sukelia dažnesnius širdies susitraukimus ir šviesumo, geros nuotaikos jausmus. Tuo pačiu metu nervai pogumburyje ir aplink jį gamina chemines medžiagas, kurios užtikrina, kad šios medžiagos toliau bus gaminamos ilgą laiką – tai žmonės vadina įsimylėjimu.
Tai, į ką dabartiniai tyrimai turėtų ypač susitelkti, yra klausimas, ar droviųjų įsimylėjusiųjų pogumburio aktyvumas yra padidėjęs (hiperaktyvus) bei reaguoja su „meilės cheminėmis medžiagomis“ pastebimai anksčiau nei kitiems žmonėms ir ar tos pogumburio reakcijos yra stipresnės bei išlieka jiems per pirmus tris gyvenimo dešimtmečius ilgiau nei nedroviems žmonėms. Daugelio apatinės smegenų dalies sluoksnių sudedamųjų dalių aktyvumas yra labiau padidėjęs žmonių, susitelkusių savo vidaus pasaulyje (intravertų), nei ambivertų ar ekstravertų. Atrodo, kad neuronai, išsidėstę coeruleus ir kitose kylančiose tinklinės sandaros smegenų vietose, yra daug aktyvesni, kai žmogus uždaras. Vadinasi, yra maža priežastis įtarti, kad pogumburio „meilės branduolio“ komponentas taip pat gali nebūti hiperaktyvus vyrams, kurie yra labai uždari ir drovūs.


Jei taip yra, tai sudarytų svarbiausią dalį paaiškinimo, kodėl tiek daug įsimylėjusių drovuolių stipriai įsimyli daug anksčiau nei galingus romantiškos meilės jausmus patiria dauguma žmonių. Tai taip pat dalinai paaiškintų, kodėl įsimylėję drovūs vyrai linkę įsimylėti taip anksti ir taip dažnai – nuo pradinės mokyklos iki vidurio suaugusiųjų amžiaus. Paprastai sakant, labai droviems vyrams „meilės branduolio“ dalis gali „pabusti“ septyneriais aštuoneriais ar devyneriais metais anksčiau, t.y. anksčiau nei paauglystėje, kai ji ateina kartu su normaliu lytinių hormonų antplūdžiu. Nesulaukęs lytinio brendimo vaikas, kuris neturi supratimo apie seksą ir erotinius jausmus (jie paprastai pasirodo prieš paauglystę), supranta galingus juntamus jausmus kaip romantišką meilę.
Tarp įsimylėjimo iš pirmo žvilgsnio yra svaiginamai didelis panašumas į tai, kas gali būti, kai padaugėja kraujyje amfetamino. Šis „didumas“ yra ženklas, kad smegenys įžengė į atskirą neurocheminę būseną. Tai pasireiškia, kai pogumburis išskiria cheminę medžiagą (tikriausiai feniletilaminą), labai panašią į amfetaminą, kuri, kaip „aukštesnė“, priverčia širdį plakti greičiau ir teikia energiją. Šį biochemija paremtą „aukštį“ yra patiria visi įsimylėjusieji, neatsižvelgiant į jų chronologinį amžių. Bet kokio amžiaus drovuolių problema yra ta, kad jie emocionaliai negali „įkinkyti“ energijos, kuri yra jų biochemija paremto „aukščio“ bioproduktas. Iš esmės jie yra bejėgiai pasiekti savo, flirtuoti ir laimėti mylimo žmogaus dėmesį. Jei jie siektų savo ir būtų atstumti, tas biocheminis „aukštis“ greitai ir pakankamai lengvai sustotų pusiaukelėje. Negalėdamas priartėti prie mylimo žmogaus, biocheminis „aukštis“ lieka endeminis drovaus vaiko smegenyse neapibrėžtam, paprastai pakankamai ilgam gyvenimo periodui. Ir pradinių klasių mokinys (ar vyras, kaip gali būti) tampa „susižavėjęs“ savo paties biocheminėmis smegenų medžiagomis. Trumpai tariant, droviam vaikinui, kuris negali priartėti prie merginos, meilė greitai tampa užplūstančiu stipriu polinkiu, kuris tikriausia yra toks pat stiprus ir reikalaujantis daug pastangų, kaip ir narkomanų polinkis vartoti amfetaminą. (Galimybė pasidalyti daugybe potyrių su mylimu objektu pašalintų aklos mielės „rausvą priedangą“ ir taip apsaugotų nuo šio polinkio.)
Žinoma, kiekvienas „pakilimas“ turi baigtis. Šis įrodymas reiškia, kad mažiau tikėtina, jog vyrai, kurie gali pradėti pokalbį su merginomis, kuriomis domisi, patirs bet kokią skausmingą nesėkmę. Bent jau jų jautrumas tokioms nesėkmėms liks labai mažas iki ankstyvos paauglystės. Ir tik tada jie bus jautrūs, jei vaikino ir merginos meilė, besitęsusi kelis mėnesius, suduš, jiems to nenorint. Priešingai, drovūs vyrai yra jautrūs tokioms nesėkmėms nuo penkerių metų paprasčiausiai todėl, kad jų nesugebėjimas užkalbinti ir pažinti meilės objekto sukelia ilgai trunkantį nuolatinį susirūpinimą ir fantazijos pasaulį, tai gali tęstis ir tęsiasi keletą mėnesių. Tai, ką visi penkerių, septynerių ar devynerių metų berniukai turi daryti, tai žiūrėti į meilės objektą mokyklos koridoriuose ar žaidimų aikštelėje, ir jų pogumburis išskirs kiekį kraujo amfetamino. Nepaisant naivaus tėvų polinkio vartoti nepagarbų posakį „vaikiška meilė“, biocheminis aštuonmečio meilės pagrindas nesiskiria nuo suaugusio žmogaus.
Visiems, kurie vartoja narkotikus, didžiausią reikšmę turi atpratimas. Ar žmogus vartoja tabletes, ar kitus natūralius narkotikus, kuriuos gamina smegenys, „avarija“, bandant atprasti, gali būti sekinanti ir trikdanti bet kokio amžiaus žmogui. Bet ypatingą reikšmę turi faktas, kad žmonės po tokios „nesėkmės“ linkę neįprastai mėgti šokoladą. Vertas dėmesio yra faktas, kad šokoladas turi daug feniletilamino – medžiagos, kuri taip pat yra išmetama smegenų į kraujotaką įsimylėjimo metu. Kai meilės jausmas baigiasi, organizmas trokšta šokolado, nes tai išugdė priklausomybę nuo fenilmetilamino, kurio daugiau nebegauna, kadangi smegenys nustoja gaminti. Todėl dabar pakanka pasakyti, kad šis saldumynų troškimas yra mokestis už nuolatines beviltiškumo kančias, patiriant meilę be atsako.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Carina
2009-12-10 23:25
Super. To ir ieškojau, dabar viskas paaiškėjo. Ačiū. Man reikia šokolado...
Lolita
2007-05-06 01:54
Banalu, kam meiles jausmas taip suprimityvintas, zodziu, viska mokslininkai geba paaiskinti.nu negrazu man, kai apie tokias chemijas. gal as idealiste...
sos
2007-04-11 19:15
kuris zodis(-iai) neaiskus?
PauLyo
2007-04-04 12:21
salia biologiniu savoku galetumet skliaustuose labiau paaiskinti, kas tai, arba pazymet skaiciuku ir teksto apacioje paaiskinimus ideti.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai