Vėžio profilaktikos reikšmė ir problemos

PROFILAKTIKA YRA SVARBI IR EFEKTYVI KRYPTIS KOVOJANT SU ĮVAIRIOMIS LIGOMIS, TARP JŲ IR SU VĖŽIU. ĮRODYTA IR APRAŠYTA, KAD VYKDANT PROFILAKTINES PRIEMONES: PIRMINĘ PROFILAKTIKĄ – ŠALINANT IŠ ŽMOGAUS APLINKOS NAVIKĄ SUKELIANČIUS VEIKSNIUS, ANTRINĘ – GYDANT LIGONIUS, SERGANČIUS IKINAVIKINĖMIS LIGOMIS, SERGAMUMAS VIENŲ AR KITŲ ORGANŲ VĖŽIU GEROKAI MAŽĖJA.
 

Tačiau plačiau įgyvendinti vėžio profilaktiką nepavyksta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, tiek gydytojai, tiek visuomenė vis dar netiki, kad vėžio galima išvengti. Iš tiesų – visų piktybinių navikų profilaktika neįmanoma. Būtina nustatyti profilaktikos prioritetus, įvertinus jos reikalingumą ir galimybes. Antra - išlieka klausimas – kas turi vykdyti vėžio profilaktiką - onkologai, šeimos gydytojai ar kas nors kitas. Dar nėra įsisąmoninta, kad piktybinių navikų profilaktika yra visų bendras tikslas ir bendras reikalas. Joje turi dalyvauti ir visuomenė, ir gydytojai, ir valdžios organai.
Piktybiniai navikai, kurių profilaktika yra neabejotinai efektyvi, – tai tokie navikai, kurių pagrindinės priežastys (pvz., rūkymas, kai kurios profesinės kensmingos sąlygos) yra žinomos, arba tie, kuriuos nulemiantys iki vėžiniai pokyčiai išgydomi.
Lietuvoje vyrai dažniausiai suserga plaučių ir prostatos vėžiu, o moterys – krūties ir lyties organų vėžiu. Todėl būtent šių lokalizacijų navikų profilaktika ypač aktuali.
Kaip galėtume ją vykdyti? Keliai įvairių navikų atsiradimui ir plėtrai sulaikyti yra įvairūs.
Nustatyta, kad svarbiausia plaučių vėžio atsiradimo priežastis yra tabako rūkymas. Lietuvoje 90-92 proc. susirgusiųjų plaučių vėžiu yra rūkantieji arba asmenys, kuriems teko „rūkyti pasyviai“, tie, kurie gyveno arba dirbo kartu su daug rūkančiais asmenimis. Pagrindinė kovos su plaučių vėžiu priemonė – nerūkymas, o tai priklauso ne nuo medikų, o nuo kiekvieno žmogaus pasirinkimo. Medikų dalyvavimas plaučių vėžio profilaktikoje apsiriboja visuomenės informacija apie rūkymo žalą ir pagalba asmenims, kurie norėtų, bet negali savarankiškai mesti rūkyti. Tą pagalbą teikia narkologai.


Krūties vėžys dažniausiai atsiranda dėl estrogenų – moters lytinių hormonų balanso sutrikimo, kurį valdyti nėra paprasta. Jis daug priklauso nuo įgimtų ypatybių, seksualinio gyvenimo, kuris taip pat ne visuomet lengvai reguliuojamas. Čia turi būti vykdoma antrinė profilaktika – būtina, kad kiekviena moteris atidžiai sektų savo krūtų pokyčius, kas mėnesį jas pati pasitikrintų apžiūros ir apčiuopos būdu, o atsiradus mažiausiems sustandėjimams ar mazgeliams, kreiptųsi į gydytoją. Jis, panaudojęs atitinkamus tyrimo metodus, nustatys diagnozę ir paskirs gydymą, jei jis reikalingas. Reikėtų nepamiršti, kad krūtyse dažnai būna įvairių nepiktybinių pokyčių.
Ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus lengvai gali atpažinti akušeriai-ginekologai arba bendrosios praktikos gydytojai, šie pakitimai nesunkiai išgydomi. Bet to, moteris ir pati turi žinoti, kad privalo reguliariai (bent kartą per 1-2 metus) pasirodyti ginekologui.
Panašiai rūpestingi savo sveikatos atžvilgiu turėtų būti ir vyresnio amžiaus vyrai. Norėdami išvengti prostatos vėžio, jie, net nejausdami nieko blogo, turėtų kartą per 1-2 metus pasitarti su gydytoju urologu.
Minėtų ligų profilaktika pirmiausia priklauso nuo kiekvieno žmogaus rūpesčio savo sveikata, pastangų vengti tabako rūkymo ir nevengimo bendrauti su medikais. Be abejo, svarbu, kad visi medikai gerai pažintų ir ikinavikinius pokyčius, ir navikus.
Labai svarbus vaidmuo navikų profilaktikoje tenka šeimos gydytojams. Pagal 2000-05-31 sveikatos apsaugos ministro įsakymą Nr. 301 įvairių rūšių profilaktinius sveikatos tikrinimus turi vykdyti bendrosios praktikos gydytojai. Šiuo įsakymu yra reglamentuota ir neinfekcinių ligų profilaktikos ir kontrolės tvarka, kurioje nurodyti ir šių ligų, tarp jų ir onkologinių, profilaktiniai tikrinimai. Vadovaudamiesi šia tvarka, bendrosios praktikos gydytojai turėtų aktyviai kviesti savo pacientus tikrintis sveikatos. Šie gydytojai turi žinoti, kurie iš jų pacientų visų pirma turi būti tikrinami profilaktiškai, tai reiškia, kad jie privalo žinoti grupes žmonių, kuriems yra didelė rizika susirgti onkologine liga. Deja, dėl lėšų stygiaus šis darbas aktyviai nėra vykdomas. Lietuvoje vis dar trūksta lėšų vykdyti atrankinių grupių sveikatos patikrą (angl. screening) norint nustatyti gimdos kaklelio patologiją bei ankstyvą krūties vėžio stadiją. Atsižvelgdami į tai, medikai privalo nuolat raginti gyventojus profilaktiškai tikrinti savo sveikatą. Žinodami, kad piktybinių navikų tiek pasaulyje, tiek ir Lietuvoje sparčiai daugėja, visų specialybių gydytojai privalo nepamiršti onkologinio budrumo. Įtariant vėžinę ligą būtina taip apžiūrėti ir ištirti ligonį, kad galima būtų užtikrintai atmesti arba patvirtinti šį įtarimą.
Siekiant aprėpti visus piktybinių navikų kontrolės aspektus, tarp jų ir profilaktiką, Lietuvoje jau 1990 m. buvo parengta Nacionalinė vėžio kontrolės programa, kuri, atsižvelgiant į onkologinę situaciją bei gydymo įstaigų restruktūrizaciją, yra koreguojama ir papildoma. Tikimės, kad artimiausiu metu Vyriausybė, skirdama ypatingą dėmesį onkologijai, patvirtins šią programą ir skirs jai vykdyti būtinas lėšas. Kad būtų sudarytos kuo geresnės sąlygos kovai su vėžiu, būtinas Vyriausybės bei Sveikatos apsaugos ministerijos rūpestis. Siekiant užtikrinti profilaktinių tikrinimų efektyvumą turi būti organizuota gydytojų darbo kokybės kontrolė.
Taigi vėžio profilaktika yra visų ir kiekvieno bendras reikalas. Efektyvi ji gali būti tik tuo atveju, kai bus suvienytos gyventojų, medikų bei Vyriausybės jėgos.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai