Piktnaudžiavimo vaistais nuo skausmo pavojai

Vos tik suskausta galvą, dantį ar nugarą, skubame gerti vaistų nuo skausmo, kad šis neįsisiūbuotų ir būtų lengviau jį nuslopinti. Dažniausiai vartojame skausmą mažinančius vaistus. Ir ne taip retai pasitaiko, kad, skausmui užsitęsus, nė patys nepastebime, kad jų suvartojame gerokai daugiau nei reikėtų. Būtent tada mūsų organizmui iškyla pavojus, apie kurį kalbamės su farmakologijos profesoriumi Vytautu Budniku.

 

Kaip veikia analgetikai?

 

Dažniausiai mūsų vartojami vaistai nuo skausmo yra acetaminofenas (paracetamolis), ibuprofenas, acetilsalicilo rūgštis (aspirinas) ir anksčiau plačiai vartotas metamizolis (analginas). Visi vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu. Iš jau minėtų analgetikų mažiausią šalutinį poveikį turi paracetamolis ir ibuprofenas. O analgino šiais laikais vartoti nerekomenduojama, kadangi jis dažniau nei kiti analgetikai gali pažeisti kraujo gamybą. Dėl tos pačios priežasties anksčiau vartotas analgetikas amidopirinas buvo apskritai uždraustas vartoti.

Populiariausias vaistas nuo skausmo paracetamolis yra skirtas silpnam ir vidutiniam skausmui ir pakilusiai temperatūrai malšinti, tačiau šis populiarus vaistas beveik nemažina uždegimo. Pasak prof. V. Budniko, šis vaistas sėkmingai pakeitė populiaria „bobučių duona“ buvusį fenacetiną (citramoną), nes, ilgiau vartojant didesnes citramono dozes, dažnai tekdavo šauktis nefrologų pagalbos, kadangi šie vaistai pažeisdavo inkstus. Šiuo metu fenacetinas nebevartojamas ir vaistinėse jo neįsigysite.

Kitas populiarus vaistas nuo skausmo – ibuprofenas gerai malšina vidutinį ir stiprų skausmą, pakankamai stipriai mažina pakilusią kūno temperatūrą, tačiau pasižymi silpnesniu uždegimą slopinančiu poveikiu. Šis vaistas veikia skrandžio gleivinę, todėl, norint išvengti neigiamo poveikio, geriau ibuprofeną vartoti po valgio.

Acetilsalicilo rūgštis, arba visiems gerai žinomas aspirinas, anksčiau buvo vartojamas ne tik kaip temperatūrą mažinantis, bet ir kaip uždegimą slopinantis vaistas. Tačiau, atsiradus efektyvesniems ir mažiau nepageidaujamų poveikių keliantiems preparatams nuo uždegimo, šiuo metu kaip vaistas nuo uždegimo beveik nevartojamas. Juo sėkmingai malšinama padidėjusi kūno temperatūra ir silpnas bei vidutinis skausmas. Laiku išgerta aspirino tabletė gali padėti visiškai nuslopinti ką tik prasidėjusį migrenos priepuolį. Be to, aspirinas veiksmingai slopina trombocitų agregaciją, todėl šis vaistas yra plačiai vartojamas infarkto ir insulto profilaktikai.

Kita vertus, piktnaudžiaujant aspirinas gali sukelti skrandžio gleivinės dirginimą, rėmenį. Ilgai vartojant šio vaisto, gali atsirasti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų, kraujavimas iš virškinamojo trakto. Siekiant išvengti šio itin nemalonaus šalutinio poveikio, aspiriną būtina gerti po valgio, užgeriant stikline vandens. Dar geriau pasirinkti šnypščiąsias aspirino tabletes, ištirpdžius pusėje stiklinės vandens, jos ir suveiks greičiau, ir ne taip stipriai dirgins skrandžio gleivinę.

 

Sudėtiniai analgetikai

 

Yra ir sudėtinių analgetikų, kurie, be pagrindinių, dar turi ir kitų cheminių medžiagų. Pavyzdžiui, be paracetamolio vaisto sudėtyje gali būti acetilsalicilo rūgšties ir kofeino (askofenas). Beje, nustatyta, kad kofeinas sustiprina skausmą malšinantį poveikį.

Uždegimui slopinti gerai tinka diklofenakasnesteroidinis vaistas, skirtas kovoti su raumenų uždegimu ir sąnarių skausmais. Taip pat indometacinas, kuris labai stipriai slopina uždegimą, šiek tiek silpniau – skausmą ir silpnai veikia karščiavimą. Jis šalina reumato sukeltus simptomus: uždegimą, skausmą, sąnarių patinimą ir stingimą. Menstruaciniams skausmui malšinti dažna moteris renkasi ketorolaką, kuris yra nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, vartojamas vidutinio stiprumo ir stipriam skausmui malšinti trumpą laiką.

Minėti vaistai geriausiai malšina periferinį – galvos, dantų, raumenų, menstruacijų metu atsiradusį skausmą. O vidaus organų skausmus geriausiai malšina narkotiniai analgetikai (morfinų grupės preparatai), kuriuos griežtai skiria tik gydytojas, ir vaistinėje jų įsigyti galima tik pateikus gydytojo receptą.

 

Atsargiai – analgetinis skausmas

 

Kartais taip jau nutinka, kad skausmas neduoda ramiai gyventi net kelias dienas. Dažnai toks ramybės drumstėjas yra stiprus galvos skausmas. Tada atrodo, kad nuo vienos vaisto dozės praėjo kankinamai ilgas laiko tarpas, nes skausmas vėl atsinaujina ir ranka pati siekia naujos tabletės. Taip neretai yra pažeidžiama leistina vaisto paros dozė, ir medikamentų suvartojame daugiau nei leistina. Tai gresia antriniu analgetiniu skausmu, kuris gali išsivystyti dėl per dažno vaistų nuo skausmo vartojimo. Todėl jau minėtų preparatų nuo skausmo nereikėtų vartoti ilgai ir nuolat, nes šie vaistai labiau tinka epizodiniams skausmams malšinti. „Jeigu matote, kad savo pastangomis ir turimais vaistais skausmo niekaip nepavyksta įveikti, nutraukite analgetikų vartojimą ir nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba į vaistininką. Skausmas – apsauginė organizmo reakcija, įspėjanti žmogų, kad kažkas jo organizme yra negerai. Todėl beatodairiškai vartojant skausmą malšinančius vaistus galima užmaskuoti tikrąją skausmo priežastį. Tad, jeigu skausmas ilgai nepraeina arba dažnai kartojasi, nereikia imtis savigydos analgetikais, o reikia neatidėliojant kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tikroji ligos priežastis“, – pataria prof. V. Budnikas.

 

Žala organizmui

 

Moterys dažniau negu vyrai skuba gerti vaistų nuo skausmo, o taip nuo vienos dozės iki piktnaudžiavimo, žiūrėk, vos vienas žingsnis. Kuo tai gresia mūsų organizmui?

Pasak prof. V. Budniko, nenarkotiniai analgetikai nesukelia fizinės arba psichinės priklausomybės, tačiau noras juos vartoti neretai būna didelis, ir kartais jais gali būti piktnaudžiaujama dažnai juos vartojant. Tai yra rimtas signalas sustoti, nes ir šie vaistai turi šalutinį poveikį, galintį pakenkti mūsų organizmui. 

Dažniausias aspirino šalutinis poveikis – skrandžio gleivinės dirginimas, rėmuo. Ilgai jo vartojant, gali atsirasti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų, kraujavimas iš virškinamojo trakto ir net alerginė astma. Vartojant dideles šio vaisto dozes, gali atsirasti ūžimas ausyse ir galvos svaigimas. Didelės paracetamolio dozės gali sukelti kepenų pažeidimus. Ibuprofenas gali sukelti virškinamojo trakto dirginimą, kraujavimą, alergines reakcijas. Citramonas gali sukelti pykinimą arba vėmimą, dispepsiją ir pilvo skausmus, taip pat inkstų ir šlapimo takų sutrikimus bei kitų organų pažeidimus.

Taigi piktnaudžiavimas analgetiniais vaistais nuo skausmo gresia įvairiais šalutiniais poveikiais mūsų organizmui – nuo medikamentinės opaligės iki analgetinio skausmo arba analgetinės nefropatijos. Tai žinodami, būkite atsargūs ir pasirūpinkite savo sveikata tinkamai.

 

Farmakologo patarimai

 

* Jei kamuoja menstruaciniai skausmai, iš visų analgetikų geriausia rinktis ibuprofeną.

* Jei vargina galvos skausmas, rinkitės paracetamolį arba ibuprofeną. Paracetamolis gali būti ir sudėtinis (pvz., su kofeinu ir kodeinu).

* Dantų skausmo atveju geriau rinktis aspiriną arba ibuprofeną, nes jie ne tik malšina skausmą, bet ir mažina uždegimą.

* Nugaros skausmui malšinti rinkitės ibuprofeną arba aspiriną. Jei nugaros skausmo priežastis yra uždegimas, tada rinkitės nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (pvz., diklofenaką).

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai