Asbesto pavojai: ką turime žinoti?

Asbestas yra gamtinis pluoštinis mineralas, netirpus vandenyje, šarmuose, rūgštyse, neskylantis šviesoje, atsparus temperatūros poveikiui, negaruoja. Jis susideda iš magnio silikatų, geležies, magnio, aliuminio, kalcio ir silicio oksidų. Atsižvelgiant į oksidų sudėtį ir kristalų struktūrą, asbestas skirstomas į kelias atmainas: chrizotilą, amozitą, krokidolitą, aktinolitą ir kt. Visos asbesto atmainos yra pavojingos žmogaus sveikatai. Todėl Europos šalyse buvo uždrausta gaminti, prekiauti ir naudoti visų rūšių asbestą ir gaminius bei medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto. Lietuvoje asbestas buvo uždraustas nuo 2005 metų. Šiuo metu valstybė skiria lėšų kaimo gyventojams, kad jie galėtų pašalinti asbestinio cemento šiferinę stogų dangą, pakeičiant ją nekenksminga sveikatai. Tačiau jeigu turite finansinių galimybių, nelaukite, kol valstybė pasirūpins jūsų būsto saugumu, asbesto stogų dangą paskubėkite patys pakeisti sveikatai nekenksminga.
 

Istorija byloja


Išvertus iš graikų kalbos asbestas reiškia nedegus, neyrantis. Archeologiniai kasinėjimai Skandinavijoje parodė, kad asbestas žmonių buvo naudojamas jau 3 tūkst. metų prieš Kristų. Manoma, jog pirmasis asbesto karjeras buvo I a. Graikijos saloje Enoia.
Asbestas įvairiose kultūrose buvo naudojamas įvairiais tikslais. Ankstyvaisiais amžiais asbestas buvo naudojamas keramikoje, kaip statybinė medžiaga namų rąstų plyšiams užtaisyti, nedegiems ir moteriškiems rūbams. Romėnai viešose gyventojų maitinimosi vietose naudojo asbesto staltieses. Egiptiečiai naudodavo šviestuvus su asbestu, o persai importuodavo asbestą iš Indijos ir gamindavo audeklą, į kurį įvyniodavo mirusiuosius. Istorikas Plinijus vyresnysis manė, kad asbestas buvo naudojamas magijoje kaip apsaugos priemonė nuo visų burtų.
Viduramžiais asbestas buvo plačiai naudojamas kaip apsaugantis audeklas riterių šarvuose. Įdomu, kad nesąžiningi pirkliai gamino iš asbesto kryžius ir tvirtindavo, kad jie padaryti iš tikrojo kryžiaus, ant kurio buvo nukryžiuotas Kristus. Mat kai kurios asbesto formos panašios į seną medieną. Šie kryžiai nedegdavo, todėl, anot pirklių, tai buvo įrodymas, kad kryžiai yra stebuklingi.
 

Kur asbestas buvo naudojamas?


Didžiausi asbesto žaliavos ir produkcijos gamintojai yra Rusija, Kinija ir Kanada. Lietuvoje ilgai veikė du asbestinio cemento produktų fabrikai. Daugėlių statybinių medžiagų kombinatas asbestinio cemento produktams gaminti asbestą naudojo daugiau kaip keturiasdešimt metų. „Akmenės cementas“ nuo 1963 m. iki 2003 m. gamino asbestinio cemento vamzdžius ir šiferio lakštus. Nuo 1961 metų iš Rusijos importuoto asbesto žaliavos, pagrinde chrizotilo, Lietuvoje buvo sunaudota daugiau kaip 700 tūkst. tonų. Ekspertų duomenimis, iš viso Lietuvoje gali būti sunaudota apie 1 mln. tonų asbesto turinčių gaminių, iš kurių apie 96 proc. sudaro šiferinė stogų danga.
Pasak Higienos instituto Rizikos veiksnių tyrimo laboratorijos vadovės Danutės Adamonienės, asbestas dėl savo techninių savybių (tvirtumo, lankstumo, atsparumo karščiui) ir nesudėtingos bei nebrangios gavybos anksčiau plačiai buvo naudojamas įvairiose pramonės srityse: asbestinio cemento produktų gamyboje, laivų statyklose, statybų pramonėje vamzdynų, katilų šiluminiam izoliavimui, statybiniuose glaistuose, dažuose, grindų plytelėse ir kokliuose, taip pat kaip trinties medžiaga stabdžių ir sankabų dangose.
 

Kuo asbestas yra kenksmingas žmogaus sveikatai?


Pasak D. Adamonienės, asbestas gali būti sujungtas su netrapios medžiagos jungikliu arba birus. Pastaroji medžiaga labai dulka, užtenka paliesti ją rankomis, todėl birusis asbestas yra ypač pavojingas sveikatai.
„Kol asbesto turintys statiniai ar gaminiai yra neliečiami, asbestas didesnio pavojaus nekelia. Tačiau, tuos statinius griaunant, o asbesto gaminius ardant, laužant ar kitaip apdorojant, aplinkoje pasklinda labai smulkūs akimi nematomi plaušeliai. Žmogui įkvepiant asbesto plaušelių, jie susminga į kvėpavimo takų audinį ir ilgainiui tampa specifinių lėtinių ligų ir vėžinių ligų priežastimi. Pagal kenksmingumą asbestas prilyginamas net tokioms nuodingoms medžiagoms, kaip arsenas ir gyvsidabris“, – pasakojo VU Onkologijos Instituto Vėžio profilaktikos ir kontrolės centro epidemiologinės grupės vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rūta Petrauskaitė-Everatt.
Asbestas yra vienas iš pavojingiausių pramoninių teršalų. Dar 1977 m. Prancūzijoje įsikūrusio Tarptautinio vėžio tyrimų centro ekspertai asbestą pripažino kancerogenišku žmogui ir priskyrė veiksnių, kurių kancerogeniškumas įrodytas, grupei. Tai pagrindinis piktybinius navikus sukeliantis pramoninis teršalas. Sveikatos sutrikimai išsivysto dėl į plaučius patekusių asbesto plaušelių jų įkvėpus. Dažniausiai asbesto sukeliamos ligos – asbestozė, plaučių vėžys, mezotelioma, pleuros pažeidimai.
„Asbesto plaušeliai yra labai ploni. Patekę į orą jie yra lengvai įkvepiami. O kadangi asbesto plaušeliai yra atsparūs cheminiam poveikiui ir karščiui, jie plaučiuose išlieka labai ilgai. Nors organizmo apsauginė sistema siekia juos suardyti ir pašalinti, tačiau daug plaušelių lieka ir tampa potencialiu ligą sukeliančiu veiksniu, – pasakojo R. Petrauskaitė-Everatt. – Kiekvienas plaušelis yra svetimkūnis. Todėl organizme išsivysto uždegimas. Šie procesai skatina įvairių asbesto sukeliamų ligų atsiradimą. Asbesto poveikis sukelia asbestozę, plaučių vėžį, mezoteliomą ir gerybinius pleuros pakitimus. Šios ligos išsivysto ne iš karto, o po ilgo 20–40 metų laikotarpio.
Jei asmuo yra rūkantis ir yra veikiamas asbesto, plaučių vėžio išsivystymo rizika yra daug didesnė negu atskirai paėmus ir sudėjus rūkymo ar asbesto keliamą pavojų. Nėra nustatytos tokios asbesto plaušelių koncentracijos, kuri būtų saugi, t.y. nebūtų susijusi su padidėjusia rizika susirgti.“
Moksliniai tyrimai parodė, kad apie 4–12 proc. visų plaučių vėžio atvejų ir apie 80 proc. pleuros mezoteliomos atvejų vyrams yra sukeliami dėl asbesto poveikio darbe.
„Asbestas gali sukelti ir kitų organų vėžines ligas. Daugelio tyrimų rezultatai rodo, kad susirgimų ir mirčių nuo virškinimo trakto organų vėžio skaičius tarp dirbančiųjų asbesto pramonėje yra didesnis už vidutinį statistinį tarp nedirbančių. Žinomi atvejai, kai asbestas buvo inkstų, gerklų vėžio, imuninės sistemos nusilpimo priežastis“, – vardijo Onkologijos instituto darbuotoja.
 

Asbesto nukenksminimo būdai


Nepaisant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, griežtų aplinkosaugos, saugos darbe ir higienos reikalavimų, asbesto aplinkoje yra. Šiuo metu daugiausiai dėl asbesto gali nukentėti žmonės, dirbantys statybų pramonėje ir atliekantys izoliavimo, įrengimų priežiūros, pastatų remonto, griovimo ir asbesto šalinimo darbus.
„Todėl pirmiausia reikia saugiai dirbti su asbesto gaminiais. Labai svarbu naudoti specialias apsaugos priemones (spec. drabužius, kaukes, respiratorius), kad aplinkoje pasklidusių asbesto plaušelių nepatektų į žmogaus kvėpavimo takus ir plaučius. Atliekant asbestinių stogų (šiferio) dangų ir kitų gaminių, turinčių sudėtyje asbesto, šalinimo, griovimo ar remonto darbus, būtina laikytis saugaus darbo reikalavimų ir užtikrinti, kad asbesto plaušeliai nepakliūtų į aplinką. Darbo vietą atskirti arba izoliuoti ir pažymėti įspėjamaisiais ženklais – ATSARGIAI! ASBESTAS, šalinamus paviršius drėkinti vandeniu, nupurkšti juos specialiais skysčiais arba užtepti statybinėmis mastikomis, vengti laužyti ir mėtyti asbesto turinčias medžiagas, nenaudoti elektrinių įrankių, nešluoti nuolaužų, atliekų, o išvalyti drėgnais popieriniais rankšluosčiais arba H kategorijos dulkių siurbliu. Atliekas, turinčias asbesto, tvarkingai apvynioti polietilenu arba sudėti į dvigubus maišus, paženklinti etikete ,,ASBESTAS ir išvežti į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles ar jas priimančius sąvartynus. Jokiu būdu negalima asbesto atliekomis užkloti kelio duobių ir įvažų. „Atlikus asbesto šalinimo, griovimo ar kitus darbus, būtina nustatyti asbesto plaušelių koncentraciją aplinkos ore ir įsitikinti, kad aplinka neužteršta asbesto plaušeliais.
Sodybų su asbestinio cementinio šiferio stogais savininkams nerekomenduojama naudoti lietaus vandens nuo šių stogų skalbiant, prausiantis ar grindims plauti“, – patarė Rizikos veiksnių tyrimo laboratorijos vadovė D. Adamonienė. Saugus darbas su asbesto turinčiais gaminiais ir atitinkamos prevencinės priemonės apsaugotų nuo jo keliamo žalingo poveikio aplinkai ir žmogaus sveikatai.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai