Kaip patekti į sanatoriją?

Ką reikia daryti, norint nuvykti pasigydyti į sanatoriją ar kitą reabilitacijos įstaigą? Toks klausimas kyla ne vienam, sergančiam ūmine ar lėtine liga ar tiesiog norinčiam sustiprinti sveikatą. Taigi kokia šiandien reabilitacinio gydymo tvarka? Šį klausimą uždavėme keliems mūsų šalies sanatorinio kurortinio gydymo specialistams.
 

Pagrindinė problema ne finansai, o prieinamumas


Apie patekimo į sanatoriją ar kitą reabilitacinio gydymo įstaigą tvarką paprašėme papasakoti Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Bendrosios medicinos pagalbos skyriaus vyr.specialistės Rasos Biekšienės.

 

Kokia yra reabilitacinio gydymo Lietuvoje sistema?


Medicininei reabilitacijai lėšos skiriamos atskirai iš Privalomojo draudimo biudžeto. Jos paskirstomos visoms teritorinėms ligonių kasoms. Kiekviena gydymo įstaiga, kuri gali siųsti pacientus, lėšų gauna pagal prisirašiusiųjų skaičių. Kuo didesnė poliklinika, tuo daugiau lėšų gauna. Iš šio lėšų krepšelio dvidešimt procentų skiriama vaikų medicininei reabilitacijai.
Manau, pagrindinė problema yra ne finansai, o reabilitacinio gydymo prieinamumas. Dažnai gydytojai patys nepasiūlo pacientams šios paslaugos. Dėl to kyla kaltinimai korupcija ir nesąžiningumu.
Mes nuolat peržiūrime teisės aktus ir stengiamės kuo mažiau palikti dviprasmiškų vietų. Skatiname medikus informuoti pacientus, kad jie patys gali pasirinkti, kur atlikti reabilitaciją – sanatorijoje ar gydančios ligoninės reabilitacijos centre.
Nuo šių metų sausio įsigaliojo įstatymo pakeitimas, kuris įpareigoja gydytojus mažamečių pacientų tėvams pasiūlyti reabilitacinį gydymą. Pastarieji turi pasirašyti dokumentą, kad jiems buvo suteikta ši galimybė. Suaugusiesiems šios prievolės dar nėra, bet manau, kad ateityje tikrai bus. Taip manome užkirsti kelią nesąžiningumui.
 

O kokia pati patekimo į sanatoriją tvarka?


Jei pacientas sirgo ūmine liga ar buvo lėtinės ligos paūmėjimas ir buvo gydomas, jei buvo operuojamas, tuomet jo gydytojas turi ligoniui skirti medicininę reabilitaciją kaip kitą gydymo etapą. Dažnai ji prasideda jau pačioje ligoninėje. Į fizinės reabilitacijos įstaigą ar sanatoriją pacientas turi važiuoti iš karto ir tęsti gydymą.
Aišku, gali būti, kad paciento negalima tuo metu siųsti gydytis toliau dėl jo būklės sunkumo, bet apie tai sprendžia fizinės reabilitacijos gydytojas. Tad labai svarbu, kad pacientas patektų pas tą fizinės reabilitacijos gydytoją ir su juo pasitartų, kas jam geriausiai tiktų – reabilitacinis centras ligoninėje ar sanatorija. Gal ir keista, bet žmonės labai dažnai atsisako fizinės reabilitacijos kaip gydymo, nes iki šiol klaidingai manoma, kad tai poilsis.
 

Koks esminis skirtumas tarp ligoninių reabilitacijos centrų ar stacionarių reabilitacijos skyrių ir sanatorijų? Ar yra koks ligų paskirstymas ar kitų veiksnių, kurie nulemtų, kur geriau gydytis: sanatorijoje ar centre?


Paprastai ligoninių reabilitacijos stacionarų skyriuose gydomi daug sunkesni ligoniai. Tokie, kuriems dėl būklės pablogėjimo gali tekti grįžti į ligoninės palatą ar reanimaciją. Tie pacientai, kurie yra geresnės būklės, gali rinktis kurorte įsikūrusią sanatoriją.
Reabilitacinius centrus dažnai renkasi tie, kurie negali ar nenori išvykti iš savo miesto dėl darbo ar šeimyninių priežasčių.
Norėčiau pridurti, kad nesusipratimų dažnai kyla ne iš blogos valios, bet kad gydytojai, būdami praktikai ir turėdami didelį darbo krūvį, neperskaito teisės aktų. Todėl patys pacientai turėtų daugiau pasidomėti savo galimybėmis ir teisėmis.


 

Daug sumaišties, mažai informacijos ir pasirinkimo galimybės


Vilniaus Šeškinės poliklinikos Fizinio gydymo metodų ir reabilitacijos skyriaus vedėjas Laimutis Juozas Kacienas papasakojo, kad sumaišties vis dėlto yra daug. Pacientai turi mažai informacijos, gydytojai labai didelį krūvį, o viską išsiaiškinti užtrunka daug laiko. Tačiau visiems stengiamasi padėti ir rasti geriausią išeitį:
Reabilitacinis gydymas yra normalaus gydymo tąsa. Ūminiu ligos periodu gydoma stacionare, ligoninėje. Po to galima skirti reabilitacinį gydymą. Jį rekomenduoja gydantis gydytojas, reabilitologas arba gydytojas specialistas.
Gydymas priklauso nuo žmogaus funkcijų sutrikimo. Yra trys lygiai: trečias, antras ir ambulatorinis. Dar vaikams sveikatą grąžinantis reabilitacinis gydymas ir palaikomoji reabilitacija. Visa tai yra gydymas.
Reikėtų užmiršti seniau galiojusią nuostatą, kad sanatorija – tai poilsis kurorte. Aišku, to jūs taip pat ten galima rasti, bet tai neturi nieko bendro su reabilitacija, kurią remia valstybė. Šiuo atveju sanatorija tai taip pat ligoninė, tik reabilitacinio profilio.
Reabilitacinis gydymas gali būti stacionarinis – gulint gydymo įstaigoje, arba ambulatorinis, kai pacientas iš jos išrašytas.
Jei ligonis išleidžiamas iš gydymo įstaigos (stacionaro) ir gali pats apsitarnauti, yra socialus, tuomet nėra reikalo skirti stacionarinį reabilitacinį gydymą, jis gali gydytis ambulatoriškai. O ambulatoriniu reabilitaciniu gydymu pacientas gali pasinaudoti bet kokioje gydymo įstaigoje: tiek ligoninių reabilitacijos centruose, tiek sanatorijose. Tai jau antro lygio reabilitacija.
Ji dažniausiai taikoma esant nervų, ortopedinėms ligoms, ypač protezavimo atveju, kai ligonis pats negali atvykti į procedūras. Manau, kad iš ambulatorinės grandies atvykti į antro lygio reabilitacinį gydymą problemų nėra.
O kur ligonis nori gauti šias paslaugas – sanatorijoje, privačioje ar viešojoje reabilitacinėje įstaigoje, jo asmeninis reikalas. Jei važiuoja į sanatoriją, jam belieka tik prisimokėti už maistą, o gydymo paslaugas gauna nemokamai. Bet daug darbingo amžiaus žmonių renkasi reabilitacinius centrus, nes negali išvykti dėl darbo.
 

Moka valstybė arba vykstame savo lėšomis


Pasidomėjome, ką apie reabilitacinio gydymo galimybę sanatorijoje mano šių įstaigų darbuotojai.
Druskininkų sanatorijos „Eglė“ rinkodaros direktorius Edgaras Briedys sako, kad į jų sanatoriją dalis pacientų patenka su ligonių kasų kompensuojamais kelialapiais. Kita dalis, nusprendusių savarankiškai atvykti pasigydyti ar sustiprinti sveikatą, už buvimą ir gydymą moka patys:
„Bendrąja tvarka po rimtų ligų, operacijų ar traumų į mūsų sanatoriją pacientai siunčiami gydytojų reabilitologų. Mūsų sanatorijoje pacientų su ligonių kasų kelialapiais yra tik viena ketvirtoji dalis. Visi kiti patys susimoka už paslaugas.
Tai žmonės, kurie rūpinasi savo sveikata iš anksto ir ją stiprina. Arba tie, kurių ligos nėra labai rimtos, tačiau reikia įvairių procedūrų, kad pagreitinti gijimą. Tai labai pagirtina.
Gaila, kad mūsų šalyje lankymąsi sanatorijose labai nulemia sezoniškumas. Iš tiesų mūsų įstaiga visada pasiruošusi priimti pacientus ir jais pasirūpinti vienodai gerai, ar tai būtų vasara, ar žiema. Kurortinės Druskininkų vietovės klimatas ir ramybė įvairiais metų laikais turi savo privalumų.“
Šventojoje įsikūrusio sveikatos centro „Energetikas“ klinikos vadovė fizinės medicininės reabilitacijos gydytoja Asta Svirskienė, paklausta, kaip patenkama į jų centrą, atsakė:
„I mūsų sveikatos centrą pacientai patenka dviems būdais.
Pirmasis – turint gydytojo siuntimą ir pažymą iš teritorinių ligonių kasų apie gydymo apmokėjimą. Tai yra ligoniai gauna siuntimus iš gydymo įstaigos (poliklinikos arba ligoninės), kurioje gydėsi dėl tam tikros ligos. Kartu jie gauna ir siuntimą į teritorinę ligonių kasą pasiimti pažymą apie gydymo apmokėjimą.
Kitas patekimo būdas – ligonis atvyksta gydytis savo pageidavimu ir savo lėšomis.
Atvykus į sveikatos centrą, jį apžiūri gydytojas ir paskiria reikalingą gydymą, sudaro reabilitacijos programą.
Kol kas pas mus pacientų, patenkančių su ligonių kasų kompensuojamais kelialapiais, yra daugiau negu mokančių už gydymą savo lėšomis.
Sunku pasakyti, ar pacientų, kuriems reikalinga reabilitacija, galėtų būti daugiau. Jų yra tiek, kiek yra sergančių ar turėjusių įvairias traumas, kuriems reikalinga reabilitacija. Galima tik spėlioti, kad galbūt ne visi pacientai pasiunčiami reabilitaciniam gydymui dėl lėšų stokos“, – sako gyd. A. Svirskienė.
Daugiau lėšų mūsų biudžete reabilitaciniam gydymui greitu laiku tikriausiai neatsiras, bet turime gyvent ir sveikti jau šiandien, Tad patys pasirūpinkime savo sveikata, o, susirgus ar ištikus traumai, žinokime, kad turime teisę į reabilitacinį gydymą.
Poliklinikose ir ligoninėse po ūminių ligų ar lėtinių ligų paūmėjimų pageidaukite teisiškai pagrįstų paaiškinimų, ar jūsų liga atveria galimybę reabilitacijai. Jei taip – pasinaudokite ja.
Ir prisiminkite, kad vietą, kur tą gydymą atlikti – sanatorijoje ar ligoninės reabilitacijos centre, daugeliu atvejų galime pasirinkti patys.
****
 

Patekimo į sanatoriją tvarka


Jei susergate ūmine liga, paūmėja lėtinė liga, patiriate traumą ar operaciją, baigus stacionarinį ar ambulatorinį gydymą iš jus gydžiusio gydytojo gaunate siuntimą (arba patys pasiteiraujate apie tokią galimybę) pas jus gydžiusios įstaigos reabilitologą.
Reabilitologas jums rekomenduoja tęsti gydymą reabilitacijos centre ar sanatorijoje (pasirenkate patys), išrašo siuntimą ir nusiunčia į teritorinę ligonių kasą.
Iš ligonių kasų pasiimate pažymą apie gydymo apmokėjimą.
Nedelsdami išvykstate į reabilitacinio gydymo įstaigą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

as
2015-03-18 20:07
o pasvalio poliklinika reikalauja kad 5 proceduros reailitacijai yra privalomos poliklinikoje.o as noriu sanatorijoje.ar tai ne nusizengimas reabilitologo
Sužeistasis
2012-02-24 23:21
Patyriau politrauma. Dabar reikalinga reabilitacija. Ar įmanoma pačiam pasirinkti kuriam mieste tai atlikti, nes gydytoja liepia būtinai pasilikti mano mieste, o as norėčiau į palangą?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai