Tai mitas ar tikrovė.Jei griežiate dantimis – turite kirminų!

Griežimas dantimis – tai nemalonus girgždantis, čerškiantis garsas, dažniausiai atsirandantis miegant, dėl viršutinės ir apatinės dantų eilės trynimosi viena į kitą. Kartais ryte iš artimųjų galime išgirsti, kad naktį griežėme dantimis, nors patys to nejaučiame, nes prie to esame įpratę, arba tai kartojasi tik psichologiškai sunkiais gyvenimo momentais. Turbūt ne vienas pagalvojote, kodėl taip yra. Ilgą laiką manyta, kad griežimas dantimis yra kirminų mūsų organizme pasekmė. Ar tai mitas, ar taip yra iš tiesų? Maždaug vienas iš 20 suaugusių ir vienas iš 20 vaikų griežia naktį dantimis. Daugelį gali erzinti griežimo garsas, tačiau ne ši problema yra pagrindinė.
 

Ką teigia gydytojai?


Gydytojai teigia, kad dantų griežimas yra ganėtinai rimta problema, sukelianti nemalonius padarinius. Griežimas dantimis pasireiškia vidutiniškai 25 kartus per naktį, o kiekvieno epizodo trukmė – 4–5 sekundės. Taigi griežimas dantimis trunka apie 2–3 minutes per naktį. Dėl to greičiau dyla dantys, protezai bei plombos. Jie gali įskilti, lūžti. Gali padidėti dantų paslankumas, atsirasti skausmų žandikaulio sąnario srityje bei sutrikti žandikaulio judesiai, taip pat atsirasti kramtomųjų raumenų spazmų ir skausmų, ypač jų prisitvirtinimo vietose. Kai dantys sukandami, nevalingai dažnai sukandama ir skruostų gleivinė, kuri gali būti traumuojama arba gali aiškiai matytis įkandimo žymės vidinėje burnos dalyje. Įspaudai skruostų ir liežuvio gleivinėse atsiranda todėl, kad, ilgai laikant dantis sukąstus, sumažėja vietos burnos ertmėje. Skruostai, o ypač liežuvis, stipriai prisispaudžia prie dantų bei tarpdančiuose. Dantys pasidaro jautrūs šalčiui, šilumai, kramtymui, nes griežiant dantimis nudyla jų emalis. Todėl tai tampa rimta problema tiek vaikučiams, tiek suaugusiems žmonėms.

 

Ar gydytojai paneigia, kad dantų griežimas yra mitas?


Skirtingos literatūros duomenimis, skirtingos ir nuomonės dėl kirminų įtakos dantų griežimui. Vis dėlto vaikų gydytojai teigia, kad žarnyno kirmėlės vaikams gali sukelti dantų griežimo simptomą, ir tai nėra vien tiktai mitas. Tačiau pabrėžia, kad tai nėra pagrindinė priežastis, ir skatina nepamiršti kitų veiksnių, sukeliančių dantų griežimą:
· Vietiniai veiksniai: netaisyklingas sąkandis dėl netaisyklingos dantų formos, nekokybiškai įdėtų plombų, vainikėlių bei tiltų, burnos ertmės audinių pažeidimų.
· Sisteminiai veiksniai: nepakankama, netinkama mityba (nepakankamas magnio kiekis maiste, sutrikęs jo pasisavinimas, vitamino B5 trūkumas), alerginės ar endokrininės ligos, nervų sistemos sutrikimai.
· Suaugusiems žmonėms didelę įtaką turi psichologiniai veiksniai – stresas, psichologinis nepatogumas, nervinė įtampa, įniršis, miego sutrikimai.
· Tam tikri charakterio bruožai (agresyvumas, didelė savitvarda, pedantiškumas) bei gyvenimo būdas (nuolatinis skubėjimas ar pernelyg aktyvus rezultatų siekimas);
· Vaikučiams dantų griežimas gali būti atsakas į skausmą ir nepatogumą, sukeltą tokių ligų, kaip peršalimas ar ausies uždegimas.
· Pastebėta, kad tam tikras maistas gali lemti „nekaltą“ vaikų griežimą dantimis – apelsinų sultyse, įvairiose uogose ir vaisiuose, jogurte esanti rūgštis gali padaryti dantis „girgždžius“.
· Griežimas dantimis gali būti susijęs ir su naktiniu šlapimo nelaikymu, diegliais, kalbėjimu.
· Aprašyta vaistų ir cheminių medžiagų įtaka dantų griežimo atsiradimui (pvz., rūkymas, alkoholis, antidepresantai, vaistai nuo psichozės).
 

Nesvarbu ar tai mitas, ar tikrovė, bet dantų griežimą būtina gydyti


Pajutę dantų griežimo požymius, kreipkitės į odontologą. Gydytojas, nustatęs priežastis, sudarys gydymo planą. Gali būti nušlifuojamos per aukštos plombos, koreguojamas sąkandis, skiriama vitaminų terapija, kad sumažėtų mėšlungiškas kramtomųjų raumenų aktyvumas miego metu. Dažnai dantų griežimui gydyti gaminamos apsauginės kapos, dedamos ant dantų nakčiai, kad miegant dantys nesiliestų. Kapa įtveria dantis ir tolygiai paskirsto krūvį. Sunkesniais atvejais praverstų psichologo pagalba.
Jei dantų griežimas atsiranda nuo kūdikystės, paprastai šešerių septynių metų vaikams jis praeina.
Jei dantų griežimą sukelia per didelis emocinis stresas ar miego sutrikimai, gali padėti gydyti psichoterapija ir alkoholio vartojimo bei rūkymo ribojimas, antidepresantų dozės sumažinimas.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai