Kelios pastabos apie keliautojo vaistinėlės paslaptis

Įspūdingos kelionės, nutrūktgalviški nuotykiai - aktyvaus žmogaus palydovai. Deja, aktyvus poilsis gana rizikingas - žmonės neįprastoje aplinkoje dažniau susižeidžia, keliautojus ar miško gėrybių rinkėjus sukandžioja vabzdžiai ar gyvatės, neįprasti patiekalai bei netinkamai laikomi maisto produktai gali sutrikdyti virškinamojo trakto veiklą, o varginanti kelionė ar įspūdžių gausa gali sukelti nemalonius galvos skausmus. Padėti gali laiku ir tinkamai pavartoti jūsų kelioninėje vaistinėlėje esantys vaistai ar kitos pirmosios pagalbos priemonės. Keliautojo vaistinėlės sudėtis priklauso nuo to, į kurią šalį išsiruošėte ir kas rūpinsis jūsų sveikata: keliaujant miestuose pakanka minimalios vaistinėlės komplektacijos ir labai svarbus sveikatos draudimas, tačiau išsiruošus į "laukinę" gamtą, kalnus ar kitas sunkiai pasiekiamas, mažai apgyvendintas vietoves, komplektuojant vaistinėlę būtina atsižvelgti į galimus sveikatos sutrikimus, konsultuotis su gydytoju dėl būtiniausių vaistų.
 


Vaistai sukandžiojus vabzdžiams
Keliaujant gamtoje dažnai nepasiseka išvengti vabzdžių įkandimų. Sukąstos vietos parausta, patinsta. Jei įkandimų daug, gali sutrikti miegas, net pakilti kūno temperatūra, tuomet įkandimų vietas reikia patepti parūgštintu vandeniu, dezinfekuoti spiritiniais tirpalais. Labai veiksmingi antihistamininiai tepalai, pvz., difenhidramino, dimetindeno, kuriuose esantys vaistai slopina vabzdžių nuodų sukeltas reakcijas - mažina niežulį, patinimą, skausmą. Jais reikia patepti įkandimų vietas. Niežulį mažina ir lidokaino bei tepalai su mentolu.
Vabzdžių įkandimų galima išvengti tinkamai apsirengiant (dėvint drabužius, kurie dengtų visą kūną), taip pat galima naudoti vabzdžius atbaidančias priemones - repelentus, kurių skleidžiamas kvapas paralyžiuoja vabzdžių kraugerių uoslės receptorius ar tiesiog juos atbaido.
Skausmą malšinantys vaistai


Nestipriems skausmams slopinti, temperatūrai mažinti vertėtų įsidėti aspirino ir/arba paracetamolio. Jei kelionė tolima, jei keliaujama į nutolusias nuo civilizacijos vietas ir numatomas didelis fizinis krūvis, gali prireikti stipresnį nuskausminamąjį poveikį turinčių vaistų, pvz., ketorolako (daugiau žinomas Ketanov pavadinimu) arba diklofenako. Nereikėtų pamiršti ir lokaliai nuo skausmo vartojamų tepalų, ypač jei rūpinatės vaistinėle grupei žmonių. Patirtis rodo, kad kai kurie žmonės nuo tabletės atsisako, jei tik pajėgia kalbėti.
Skausmui malšinti galima naudoti šaltus pavilgus ar ledą, ypač jei skauda sumuštą vietą.
Pirmoji pagalba "sustreikavus" virškinamajam traktui
Aktyvintoji anglis. Ji gelbsti apsinuodijus. Nuo seno yra visų kelioninių vaistinėlių būtinoji dalis. Reikia žinoti, kad norint poveikio, aktyvintosios anglies vartoti reikia daug, net 0,5-1,0 g/kg kūno masės. Jei sveriate 75 kg - reikėtų išgerti nuo 37,5 iki 75 g. Tai tikrai daug. Tiek anglies tablečių neteko matyti jokioje kelionės vaistinėlėje. Tačiau viena kita tabletė gali pagelbėti, jei pučia pilvą.
Praktinis patarimas - valgykite šviežią maistą, saugokitės greitai gendančių produktų, ypač jei keliaujate pietuose vasarą. Jei vis tiktai apsinuodijote ir pykina, neslopinkite vėmimo - išsivėmus palengvėja. Jei apsinuodijote stipriai, reikia kreiptis į gydymo įstaigą, jei ji nepasiekiama - išplauti skrandį: gerti šiek tiek pasūdyto vandens, pirštu dirginant liežuvio šaknį sukelti vėmimą. Procedūra kartojama, kol iš skrandžio pradeda tekėti švarus vanduo.
Virškinimo fermentai. Jų reikia, jei nuo neįprasto ir sunkiai virškinamo maisto sutriko virškinimas - jaučiate pilve sunkumą, šleikštulį, pykinimą, pučia pilvą. Virškinimo fermentai (pvz., Kreon) vartojami valgio metu ar iškart pavalgius. Jei žinote, kad skrandis jautrus ir jam teks "ypatingas" krūvis, galima iš anksto, prieš valgį išgerti 1-2 kapsules.
Skrandžio sulčių rūgštingumą mažinantys vaistai. Jų reikia, jei vargina rėmuo, atsirūgstama rūgštimi. Kelionėje taip gali nutikti dėl neįprasto maisto, padegustavus vyno ar kitų alkoholinių gėrimų, paragavus aštrių patiekalų, išgėrus daug stiprios kavos (atsargiai vairuotojai!). Paprasčiausia priemonė - išgerti pieno, kuris neutralizuoja skrandžio rūgštis, tačiau veikia trumpai ir netrukus vėl pradeda varginti rėmuo. Vaistų, mažinančių skrandžio sulčių rūgštingumą, yra daug ir įvairių. Kokį pasirinkti? Galima rinktis nereceptinių rūgštingumą mažinančių vaistų, tačiau jei reikia ilgalaikio poveikio, reikėtų pavartoti histamino receptorių blokatorių (pvz., ranitidino).
Visada pravartu turėti
o Pleistro.
o Termometrą.
o Vaistų nuo skausmo.
o Vaistų nuo pykinimo.
o Vaistų nuo viduriavimo
o geriamojo vandens
Alergija
Manoma, kad net 20 proc. žmonių yra alergiški kokiai nors medžiagai. Vieniems alerginės reakcijos pasireiškia tik ten, kur pateko alergenas, pvz., išberia odą, ji pradeda niežtėti, patinsta, kitiems šios reakcijos būna audringos, greitai išplinta po visą organizmą - išberia viso kūno odą, sutinsta kvėpavimo takai, žmogus pradeda dusti, sumažėja kraujo spaudimas, ima temti akyse, gali pradėti pykinti, skaudėti pilvą. Tai anafilaksinė reakcija. Ji grėsminga gyvybei.
Jei alerginė reakcija vietinė, svarbu pašalinti alergeno likučius nuo odos ar gleivinių, duoti geriamųjų antihistamininių vaistų ar patepti antihistamininiais tepalais. Jei žmogų ištinka anafilaksinė reakcija, taip pat svarbu nedelsiant pašalinti alergeną iš organizmo, pvz., ištraukti vabzdžio geluonį, išvesti žmogų iš dulkėtos aplinkos (seno namo, daržinės ir pan.), atlaisvinti apykaklę, nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą ir suleisti adrenalino - vaisto, gyvybiškai svarbaus žmonėms, kuriems pasireiškia alerginės anafilaksinės reakcijos. Šio vaisto turi skirti ir išmokyti jo vartoti šeimos gydytojas ar alergologas. Jo alergiški žmonės visą laiką turi turėti su savimi ir, alergenui patekus į organizmą, nedelsdami jo susišvirkšti.
Vaistai, vartojami anafilaksinio šoko atveju, ir nitroglicerinas priklauso kategorijai labai retai reikalingų, bet visiškai nepakeičiamų vaistų, jei iš tiesų jų prireikė. Nuo to, ar vaistinėlėje yra šių vaistų, gali priklausyti žmogaus gyvybė.
Individualūs vaistai
Vaistinėlėje turi būti ir kitų vaistų nuo ligų, kuriomis serga keliautojas ar jo grupės nariai, pvz., sergant cukriniu diabetu būtina turėti ne tik insulino, bet ir gliukozės tirpalo, kurio galima suleisti, jei sergantysis cukriniu diabetu perdozuoja insulino, sergantieji astma būtinai turi pasiimti vaistų, skirtų šiai ligai bei jos paūmėjimams gydyti, sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis turi pasiimti visus gydytojo skirtų vaistų ir jų reguliariai vartoti, nes nevartojant vaistų gali paūmėti liga, o tai tikrai apkartins poilsį.
Kokių ir kiek vaistų pasiimti, gali pakonsultuoti šeimos gydytojas. Tuomet keliaudami jausitės saugiai, o ištikus nelaimei galėsite padėti ne tik sau, bet ir bendražygiams.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

keliautoja
2010-03-03 13:07
visada turiu pleistro, nuo virskinimo kokiu nors ,nuo skausmo, temperaturos ir angliukas kapsulemis siuo metu atradau sorbex labai saunus ir nuo viduriavimo,apsinuodijimo,pilvo putimo padeda.
Saule
2009-10-08 11:04
I kelione imu geruju bakteriju bent du pakelius, nes dazniausiai sustreikuoja virskinimas, zarnynas nuo ivairaus maisto, tai Erceflora probiotikas sutvarko mikroflora organizme, zarnyno veikla ir virskinima.
Gita
2009-09-01 17:55
Nuo rugstingumo kelioneje visada turiu maalox vaista, tikrai geras vaistas ir rugstinguma sutvarko kaip mat,o kelionese man rugstingumas labai daznas reiskinys.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai