Sveikatos priežiūros specialistai vis aktyviau atkreipia dėmesį į antsvorio bei nutukimo epidemiją, nejudrų gyvenimo būdą bei jų pasekmes: didėjantį širdies ir kraujagyslių ligų, medžiagų apykaitos sutrikimų paplitimą, jų keliamą grėsmę bei padarinius.
Kauno medicinos universiteto (KMU) Gastroenterologijos klinikos vadovą profesorių habil. dr. Limą Kupčinską ir KMU Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos profilaktikos sektoriaus vadovą docentą Rimvydą Šlapiką „Sveikas žmogus“ paprašė dar kartą skaitytojams priminti, nuo ko priklauso gera savijauta ir sveikata.
Doc. Rimvydas Šlapikas: Optimali kūno masė ir gera savijauta – labai susiję dalykai. Kūno masę priimta vertinti pagal kūno masės indeksą (KMI). Tai kūno masės ir ūgio santykis. Jį galima apskaičiuoti kūno masę kilogramais padalijus iš ūgio metrais, pakeltais kvadratu. Pavyzdžiui, 60 kg sveriančio 168 cm ūgio žmogaus KMI (60 kg: 1,68 m 2) yra 21,3 kg/m2.
Žmogaus kūno masė yra ideali, jeigu jo KMI yra 22,5 kg/m2.
Liesi žmonės – KMI mažiau nei 18,4 kg/m2
Normali kūno masė – kai KMI 18,5 – 24,9 kg/m2
Antsvoris – kai KMI 25,0 – 29,0 kg/m2
I laipsnio nutukimas – kai KMI 30,0 – 34,9 kg/m2
II laipsnio nutukimas – kai KMI 35,0 – 39,9 kg/m2
III laipsnio nutukimas – kai KMI daugiau nei 40 kg/m2
Pagal KMI netinka vertinti kūno masės vaikams, senyvo amžiaus žmonėms, kuriems sudėtinga tiksliai išmatuoti ūgį, sportininkams, sunkumų kilnotojams (nes didelę dalį kūno masės sudaro labai išvystyti raumenys), nėščioms moterims.
Tikslinga įvertinti ir riebalų kiekį organizme. KMI neatspindi konstitucijos tipo bei audinių (kaulų, riebalų, raumenų) santykio organizme. Riebalų dalis neturėtų būti didesnė kaip 10–19 proc. vyrams ir 20–29 proc. moterims (senstant situacija blogėja – raumenys nyksta, riebalų kaupiasi daugiau; pavojinga, kai riebalų dalis kūne vyrams yra 25 proc., moterims – 30 proc.). Šį žymenį galima įvertinti bioelektrinės varžos analizės (BIA) metodu (pavyzdžiui, aparatu OMRON BF306). Žinant santykinį kūno audinių pokytį, galima spręsti, ar taikoma dieta yra veiksminga, ar aktyvus judėjimas pakankamai gerai „degina“ riebalus. Nors šiuo metodu nėra tiriama sveikatos priežiūros įstaigose, tačiau kiekvienas savo sveikata besirūpinantis žmogus šiuo prietaisu gali sužinoti tai, ko jam „nepasako“ veidrodis ir svarstyklės. Aparatu OMRON BF306 per 7–10 sek. tiksliai įvertinamas kūno riebalų kiekis kilogramais ir procentais.
Labai svarbu nustatyti ir nutukimo tipą. Ypač pavojingas sveikatai centrinis, arba pilvinis, nutukimas, kuris lemia polinkį sirgti cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir širdies kraujagyslių ligomis.
Nutukimas didina riziką susirgti cukriniu diabetu, arterine hipertenzija (padidėjusio kraujospūdžio liga), širdies ligomis, insultu, virškinamosios sistemos ligomis, taip pat – mirti staigia mirtimi.
Daugumai nutukusių žmonių jų būklė kelia nuolatinį psichologinį stresą, jie būna nepatenkinti savo išvaizda, nepasitiki savimi.
Prof. Limas Kupčinskas: Pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso ligos (GERL), populiariai dar vadinamos rėmeniu, paplitimas per pastaruosius 20 metų padidėjo 4–5 kartus. Toks didelis sergamumas šia liga bei jos komplikacijos siejamos su didėjančiu nutukusių žmonių skaičiumi. Viena iš GERL priežasčių – poodinis pilvo riebalų sluoksnis spaudžia skrandį, taip didinamas intragastrinis slėgis, ir tiems, kurių nesandarus skrandžio-stemplės raukas, skrandžio rūgštis pažeidžia stemplę. Netinkami mitybos įpročiai, gausus sotaus bei riebaus maisto, kavos, sauso vyno, citrusinių vaisių ir jų sulčių vartojimas, rūkymas, stresai didina GERL simptomų išsivystymo galimybes.
R.Š. Svarbiausios nutukimo ir antsvorio priežastys – netinkami mitybos įpročiai: gausus, riebus maistas, turintis daug sočiųjų riebalų rūgščių ir angliavandenių, nuolatinis persivalgymas. Nereikalingi kilogramai kaupiasi, kai su maistu gaunama energija viršija jos poreikius.
Antra, neaktyvus gyvenimo būdas, mažas fizinis aktyvumas darbe ir buityje. Trečia grupė – psichologinės priežastys. Daugelis žmonių „sukramto“ blogą nuotaiką mėgaudamiesi maistu. Tai labai netinkamas ir pavojingas įprotis.
Ketvirta, genetiniai veiksniai. Apie 70 proc. nutukusių žmonių vienas iš tėvų yra nutukę.
Taip pat dera įvertinti, kad žmogaus kūną veikia fiziologiniai veiksniai – kūno masė dažnai padidėja po gimdymo, senstant.
L.K. Gastroenterologams kartu su dietologais tenka konsultuoti nutukusius žmones mitybos klausimais. Šiuolaikinis žmogus kartais įsivaizduoja, kad valgyti galima kiek nori, tiek dieną, tiek vakare, kad alkoholis nekenkia. Be to, jis norėtų visur važinėti automobiliu ir iš jo išlipti prie pat savo darbovietės durų, o patiriamą stresą siekia malšinti skaniais valgiais ir gėrimais. Tačiau toks gyvenimo būdas nedera su sveikata. Ir kitos ligos daug dažniau išsivysto nutukusiems žmonėms. Tulžies latakų akmenligė, metabolinis sindromas, suriebėjusių kepenų uždegimas – vis dažnesnės ligos šalyse, kuriose daug nutukusių žmonių. Deja, tarp jų – ir Lietuva.
R.Š. Pirmoji taisyklė, kurios privalu laikytis norint „ištirpdyti antsvorį”, – tinkamai maitintis.
• Valgykite daug daržovių ir vaisių (5–6 kartus per dieną), vartokite daug nesočiųjų rūgščių turinčius riebalus (alyvuogių, saulėgrąžų, rapsų aliejų), liesą mėsą, paukštieną, žuvį.
• Ribokite druskos ir cukraus kiekį.
• Venkite saldumynų ir „greito“ maisto (sumuštinių, bulvių traškučių).
• Virkite vandenyje ar garuose užuot kepę riebaluose.
• Visada pusryčiaukite, valgykite mažiausiai tris kartus per dieną.
• Kasdien išgerkite 6–8 stiklines vandens.
• Antroji taisyklė – reguliariai mankštinkitės, kuo daugiau vaikščiokite
• Kasdien sparčiu žingsniu eikite 30–40 min. arba 4–5 tūkst. žingsnių. Jeigu reikia mažinti kūno masę, rekomenduojama nueiti 10 tūkst. žingsnių. Atstumą, judėjimo trukmę, žingsnių skaičių ir kt. parametrus patogu vertinti žingsniamačiu.
• Bendraukite su draugais, mėgstančiais aktyvią gyvenseną.
• Mažiau laiko skirkite televizijos laidoms žiūrėti, daugiau laiko pabūkite lauke.
• Užuot naudojęsi liftu, dažniau lipkite laiptais.
L.K.: Didelio laipsnio nutukimui gydyti taikomi ir chirurginiai metodai, bet jie nėra priemonė nutukimo profilaktikai ar antsvoriui gydyti. Labai veiksmingų vaistų, kurie slopintų apetitą ar mažintų maisto pasisavinimą, nėra. Mokslininkai dirba šioje srityje, tačiau aš nemanau, kad tai išeitis.
Be stiprios vidinės motyvacijos, tinkamos mitybos ir pakankamo fizinio aktyvumo, pastangos normalizuoti kūno masę yra bevaisės.
*KMI – kūno masės indeksas
Maisto papildai - tarsi tarpinė grandis tarp maisto produktų ir vaistų. Jie gali padėti pagerinti savijatą, sveikatą ar išvaizdą. Tabletėmis, kapsulėmis, miltelių ar skysčių pavidalu pagaminti maisto papildai - tai vitaminų, mineralinių medžiagų, bioflavonoidų, polinesočiųjų riebiųjų rūgščių ar kitų organizmui reikalingų biologiškai veiklių medžiagų preparatai. Jie teikia mums reikalingų mikroelementų ir mineralų, padeda išvalyti iš organizmo nereikalingas, kenksmingas medžiagas, reguliuoja vidaus organų veiklą. Specialūs maisto papildai padeda veiksmingai kovoti su antsvoriu, kuris, prasidėjus pavasariui, daugeliui iš mūsų tampa priešas Nr.1. Šį kartą pristatome keletą tokių specifinių maisto papildų. Duomenys apie maisto papildų sudėtį ir vartojimo rekomendacijas pateikti pagal nepriklausomos informacijos medicinos specialistams parengtą VU Farmakologijos ir mikrobiologijos katedros bei Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos, informaciją....
Skaityti daugiauLietuvoje milžiniškais mastais daugėja nutukusių žmonių. Nutukimas – tai liga, kai organizme susikaupia per didelis riebalinio audinio kiekis. Anot Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos klinikos gydytojos dietologės Editos GAVELIENĖS, nutukimas – lėtinė liga, kelianti didelį pavojų sveikatai. Tiek visuomenė, tiek medikai jai vis dar neskiria pakankamai dėmesio. Nutukimo komplikacijų sukeltų mirčių skaičius užima antrą vietą po mirčių nuo rūkymo sukeltų ligų. ...
Skaityti daugiauEgzistuoja daugybė priežasčių, kodėl norima sulieknėti, tačiau svarbiausios yra sveikata ir noras gražiai atrodyti, pasitikėti savimi. Antsvoris yra vienas daugelio grėsmingų ligų, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, širdies ir kitų ligų rizikos faktorius, o su antsvoriu susijęs savigarbos ir pasitikėjimo savimi trūkumas neretai sukelia depresiją, pablogina sveikatą. Ypač vasarą paprasčiausiai norisi atsikratyti vieno kito kilogramo ir daliai atrodyti... Beje, šis noras sulieknėti būdingas visoms moterims ir merginoms, visiškai nesvarbu, ar antsvorio turima, ar jis tik tariamas......
Skaityti daugiauKiekvienas save gerbiantis ir savo kūną mylintis žmogus rūpinasi gera išvaizda. Vienas dažniausių rūpesčių – kaip išnaikinti plaukus pažastyse, bikinio, veido srityse. Dažniausiai juos skutate, pešiojate, atliekate [url="http://jaunatvesnamai.lt/paslaugos/kitos-paslaugos/plaukeliu-salinimas"url]depiliaciją vašku/cukrumi[/a], depiliuojate specialiais kremais? Nevarkite – užeikite į specialisto kabinetą ir nepageidaujamus plaukelius pašalinsite fotoepiliacijos būdu ir ilgam neturėsite problemų....
Skaityti daugiauMetabolinis sindromas. Šiandien šią diagnozę dažniausiai išgirsta sergantieji endokrininėmis ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis visame pasaulyje. Šis sindromas gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą net 10–20 metų. Metabolinis sindromas pirmą kartą buvo aprašytas 1923 m. Kuo pasaulis technologijomis ir pramone sparčiai žengia pirmyn, tuo daugiau žmonių kenčia ir kentės nuo šio sindromo, nes didėja nutukusių žmonių skaičius, taip pat daugėja sergančiųjų 2 tipo cukriniu diabetu....
Skaityti daugiauKodėl ilgėjant tamsiems vakarams vis daugiau norisi valgyti? Kaip turėtų keistis valgymo įpročiai artėjant žiemai? Kaip atsikratyti kramsnojimo prie televizoriaus? Apie tai prie apskrito stalo diskutuoja mitybos specialistai - prof. habil. dr. gydytojas Leonardas Lukoševičius ir Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja, Kauno apskrities vyriausioji specialistė, mitybos higienos gydytoja Asta Liubinaitė....
Skaityti daugiauNors ne tik moterims, bet ir vyrams norisi atrodyti sportiškiems ir liekniems, bet dažniausiai savo linijomis garsiai rūpinasi moterys. Gal taip jau gamtos surėdyta, kad vyrams reikia mažiau pastangų, o gal jie irgi kenčia, bet... tyliai? Taigi apie antsvorį, ne tik moterų, ir apie tai, kaip išlikti liekniems sulaukus vyresnio amžiaus, kalbame su gydytoja Rita Kauliuviene....
Skaityti daugiaupienas ir vaisiai padeda lieknėti pavasaris priverčia kritiškai pažvelgti į...
Skaityti daugiauGera savijauta, trykštanti energija, ištvermė kasdieniniams darbams – ar yra žmonių, apie tai nesvajojančių? Bet svajoti neužtenka, reikia imtis priemonių troškimui išsipildyti. O ištvermę galima padidinti specialiomis reguliariomis treniruotėmis ir gerai subalansuota mityba. Apie visa tai kalbame su sertifikuota Lietuvos ir užsienio aerobikos, kūno rengybos, sveikatingumo seminarų ir konvencijų trenere, patyrusia mankštų specialiste Džilda Valaitiene....
Skaityti daugiauNėštumas – emocijų ir naujų potyrių kupinas metas. Bet vien tik laukimu ir emocijomis nėštumas tikrai nesibaigia. Didėjant pilveliui ir augant svoriui, organizmas turi prisitaikyti prie ganėtinai staigių pokyčių, o ypač – prie didėjančio kūno svorio. Gerai, jei nėštumo metu priaugama 10–12 kg, juk kai kurios moterys nėštumo metu su savimi nešioja tegul ir labai brangių, bet 20 papildomų kilogramų ar net daugiau. Niekas nepadės nešti šito svorio, bet jūs, mielos būsimosios mamytės, turite galimybę padėti savo organizmui, naudodamos specialius ortopedinius gaminius....
Skaityti daugiauKą turėtų žinoti svorį metantys žmonės? Kokia lieknėjimo programa efektyviausia? Kodėl? Ar prieš pasirenkant maisto papildus, padedančius mažinti svorį, būtina gydytojo specialisto konsultacija? Šiais ir kitais aktualiais lieknėjimo klausimais savo mintimis dalijasi Vilniaus Santariškių klinikų Gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytoja dietologė Edita GAVELIENĖ....
Skaityti daugiauKiekvieną pavasarį skaitome straipsnius, kaip sulieknėti ir vasarą pasitikti gražioms bei gerai nusiteikusioms. Šį balandį „Sveikas žmogus“ savo skaitytojoms norėtų dar kartą priminti svarbiausius lieknėjimo aspektus bei padėti pasirinkti maisto papildus, kurie svorio metimą padarys dar veiksmingesnį....
Skaityti daugiauApie cholesterolio pavojų ir ką valgyti, norint sureguliuoti cholesterolio lygį...
Skaityti daugiauPasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje daugiau nei 1,7 milijardo žmonių turi antsvorio arba yra nutukę. JAV nutukusiųjų per metus padaugėja vienu procentu. Jeigu išliks tokia tendencija, gali būti, kad 2230 m. visi amerikiečiai bus nutukę. Panaši situacija ir Europoje: 34 proc. 16–64 metų amžiaus moterų ir 45 proc. vyrų turi antsvorio. Lietuvoje antsvorio turi 46 proc. vyrų ir 33 proc. moterų....
Skaityti daugiauNereikia manyti, kad tvirtas lieknas kūnas yra tik graži išorė, reikalinga aktoriams, šou laidų vedėjams ar sporto klubų instruktoriams. Tikrai ne. Kai turime antsvorio, o dar blogiau – esame nutukę, iš paskos įkyriai seka eilė sveikatos susirgimų. Mokslininkai yra suskaičiavę, kad Lietuvoje net apie 60 proc. gyventojų turi antsvorį, o nutukusiųjų yra apie 27 proc. Apie tai, kaip gydyti nutukimą ir dėl jo kylančias ligas, pasakoja KMUK gydytoja endokrinologė Lina BARSIENĖ....
Skaityti daugiauMetabolinis sindromas gali sutrumpinti gyvenimą 10–20 metų. Apie 20 – 30 procentų visų žmonių turi šį sutrikimą, ir sergamumas šia liga didėja. Jei žmogui nustatyti pirmieji metabolinio sindromo požymiai, tai dar nereiškia, kad jau viskas, žmogus pasmerktas visiems jo nulemtiems sutrikimams. Situaciją pataisyti įmanoma keičiant gyvenimo būdą ir vartojant tinkamus vaistus. Kas yra metabolinis sindromas ir kaip jis gydomas, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninių Santariškių klinikų Endokrinologijos centro vadovu profesoriumi Vaidotu URBANAVIČIUMI....
Skaityti daugiau
maititnis tinkamai. Nes dauguma tu, kurie nori suliekneti tik skundziasi savo svariu, ir toliau naktipieciams kramsnoja bandeles. is vis, cia ne maistas. Maistas turi buti kazkas puikaus ir svente, kaip sakant, o ne surytas kaip koks meslas. pagarbos, zmones. jau geriua tris dienas nevelgyt, o ketvirta pasimegaut kokiu menku delikatesu. ir svoris nepriaugs, ir stai svente.