Gana dažnai diskutuojama, kurie pluoštai yra natūralūs, o kurie ne. Tarkim, viskozė – natūralus pluoštas?
Vilna, medvilnė, natūralus šilkas – visi šie pluoštai yra natūralūs. Viskozė – dirbtinis pluoštas, gaunamas iš modifikuotos celiuliozės, o jos savybės artimos medvilnei. Palaidinės, suknelės, pasiūtos iš viskozės, yra lengvos, gerai sugeria drėgmę, gražiai krenta, tačiau reikalauja atidesnės priežiūros. Pavyzdžiui, drabužis gali pakeisti formą, jeigu jį netinkamai išskalbsite ar išdžiovinsite.
Skalbkite ne didesnėje nei +40ºC temperatūroje, nusausinkite atsargiai – ne gręžkite, o džiovinkite horizontalioje padėtyje (patiesę) ir nenaudokite būgninio džiovintuvo. Viskozės drabužį patartina išlyginti šiltu lygintuvu.
Kokią galime daryti išvadą, jeigu, apsivelkant drabužį, jis ima elektrintis?
Jei rūbas labai elektrinasi, tikriausiai yra pasiūtas iš sintetinio pluošto ar vilnos. Kita priežastis – kai rūbai yra perdžiovinami, todėl ir pasirodo „žiežirbos“.
Į Lietuvos rinką iš Tolimųjų Rytų patenka daug pigių prastos kokybės sintetinių rūbų, kuriais nusivylę pirkėjai daro skubotas išvadas, kad sintetiniai pluoštai yra blogis, nes jie dirgina odą, sukelia alergiją ir t.t. Kaip žinoma, kokybė kainuoja, – tai lemia pažangi gamybos technologija, kokybiškos žaliavos. Iš gerų poliesterio, poliamido ar polipropileno siūlų tinkamai pagamintos medžiagos dėvėjimosi savybėmis gali būti pranašesnės už natūralių ar dirbtinių pluoštų medžiagas.
Kokia jūsų nuomonė apie šiais laikais plačiai naudojamą poliesterį?
Poliesteris, kaip ir poliamidas ar polipropilenas, yra sintetinis pluoštas. Poliesteris tvirtas, neglamžus, nesugeriantis drėgmės, bet švelnus ir labai lankstus.
Skaitydami suknelės ar palaidinės etiketę, dažnai pastebite, kad poliesteris įvairiu santykiu maišomas su vilna, medvilne, linu ar viskoze. Tai daroma siekiant pagerinti medžiagos savybes, pavyzdžiui, sumažinti glamžumą, pagerinti laidumą orui ir prakaitui.
Iš poliesterio pasiūti drabužiai neblunka saulėje, nereiklūs priežiūrai. Jie lengvai skalbiami net ir karštame vandenyje, tačiau nereikėtų jų lyginti labai karštu lygintuvu.
Ką reikėtų žinoti renkantis apatinius rūbus? Kokios medžiagos dažniausiai sukelia odos alergiją ar diskomfortą?
Pirkdami apatinius rūbus, tradiciškai renkamės drabužius iš natūralių medžiagų – medvilnės, vilnos, lino ar šilko. Ir tai teisinga, nes jos pasižymi įprastomis higienos savybėmis: kol nauji, yra minkšti, gerai sugeria drėgmę, pakankamai laidūs orui, nesielektrina. Iš natūralių medžiagų pagaminti apatiniai tinka dėvėti ramiai poilsiaujant ar leidžiant laiką namuose. Beje, šie audiniai lengvai suyra gamtoje ir jos neteršia.
Tačiau didelė dalis apatinio trikotažo, o ypač skirto aktyviam poilsiui, sportui ir darbui, yra gaminama iš sintetinių ir dirbtinių medžiagų. Kokybiškas trikotažas iš poliesterio, polipropileno ar poliamido yra laidus orui ir drėgmei (prakaitui), todėl jį dėvint kūnas mažiau prakaituoja, nekaista, išlieka sausas net ir intensyviai judant.
Odos paraudimą, net niežulį ar bendrą diskomfortą sukelia ne apatinių rūbų medžiaga, o sudrėkusioje nuo prakaito medžiagoje besidauginančios bakterijos. Todėl apatinius drabužius rinkitės atsižvelgdami į veiklos aktyvumą: eisite pasivaikščioti, pasimankštinti ar miegoti.
Padėti išsirinkti sveiką rūbą jums gali ir gaminio etiketė. Tarkim, jei gaminys yra paženklintas Oeko–Tex Standart 100 ženkliuku, tai rodo, kad drabužis pagamintas griežtai laikantis technologinių reikalavimų, t.y. medžiagos ir priedai apdorojami ir dažomi sveikatai ir aplinkai nekenksmingais dažais ir chemikalais.
Iš kokių medžiagų pagaminti laisvalaikio rūbai mums suteikia didžiausią komfortą?
Intensyviai judant, o ypač šaltuoju metų laiku, patarčiau dėvėti apatinius iš poliesterio ar polipropileno, o antrajam sluoksniui apsivilkti medvilninį, vilnonį ar kitą labai gerai drėgmę sugeriantį rūbą. Taip apsirengę jūs neperšalsite, nes prakaitas lengvai praeis per pirmąjį rūbų sluoksnį ir susikaups antrajame, o prie kūno glausis sausi apatiniai.
Kokią įtaką mūsų sveikatai ir savijautai turi dažai, priedai?
Šiuo metu solidžių importuotojų Europoje ar kituose pasaulio regionuose pagaminti drabužiai yra saugūs, nes yra griežtai reglamentuota cheminių medžiagų naudojimo tvarka.
Deja, Lietuvos miestų turgavietės pilnos rūbų, nežinia kaip ir per kur atvežtų, be jokių sertifikatų. Gaminant pigius rūbus (ir marginant vaikiškus drabužėlius) tebenaudojamos cheminės medžiagos, turinčios kancerogenų ar vadinamųjų azo grupių, kurios gali sukelti vėžines ligas. Tad ar verta taupyti sveikatos sąskaita?
Kiek nemalonius odos sudirginimus paskatina gaminio spalva? Ar tiesa, kad sergančiajam psoriaze nepatartina dėvėti tamsių, ypač juodų, apatinių, nes dažai gali paūminti ligą?
Daugeliu atvejų drabužiai juoda spalva dažomi saugiai, ir juodi dažai negali pakenkti žmogaus organizmui ar odai. Vienintelis minusas – juoda spalva geriausiai sugeria saulės šviesą, todėl vasarą nerekomenduojama dėvėti šios spalvos rūbų, nes bus karščiau, prakaituosite, ir tai gali suerzinti sergančiųjų psoriaze ar jautrią odą.
Šiais laikais tekstilininkai sukuria naujų medžiagų. Teko girdėti apie bambuko pluoštą. Kokios yra jo savybės?
Iš bambuko medienos gaminamas bambuko pluoštas yra švelnesnis už medvilnę, o tekstūra – plona, kiek primenanti šilką. Medžiaga iš bambuko verpalų sugeria ir išgarina drėgmę beveik 3 kartus greičiau nei medvilninė. Šis pluoštas ne tik gerai sugeria prakaitą, bet turi ir antimikrobinių savybių, todėl net ir visą dieną ar naktį dėvėtas rūbas neskleidžia nemalonaus kvapo. Drabužiai – labai praktiški: tinka ir miegui, ir dėvėti kasdien.
Kas yra medžiaga, pagaminta iš pieno baltymų?
Aprangos gamyba iš pieno baltymų nėra nauja idėja, jos užuomazgų būta jau XVII amžiuje. Perdirbus ir atitinkamai modifikavus pieno baltymą kazeiną, gaunamas tekstilei tinkamas pluoštas, kuris vertinamas kaip ekologiškas produktas – jo net pH (6,8) yra toks pats, kaip žmogaus odos. Kazeino pluoštas pasižymi natūraliu antibakteriniu poveikiu, jo sudėtyje yra 17 aminorūgščių.
Tekstilės gaminiai iš kazeino pluošto malonūs dėvėti, turi natūraliam šilkui ir vilnai artimas savybes, malonų blizgesį. Iš pieno baltymų ar mišinių su modalu ar kitais pluoštais pagamintas trikotažas yra švelnus, nedirgina odos, todėl tinka apatiniams, naujagimių drabužiams; ypač turintiems jautrią odą ar sergantiems įvairiomis odos ligomis.
Kazeino pluoštas, maišytas su natūraliu šilku, kašmyru ar bambuko pluoštu, suteikia vėsumo ir oro pralaidumo pojūtį, todėl apatiniai ar viršutiniai drabužiai malonūs kūnui, ypač šiltuoju metų laiku.
Kaip parduotuvėje išsirinkti kokybišką drabužį? Kokia turėtų būti jo sudėtis, o kokios reikėtų vengti?
Teisingai pastebėjote, kad drabužius (ypač vaikams) ir apatinius reikėtų pirkti parduotuvėje. Turguje pirkite tai, kas nesiliečia su oda, tuomet nereikės spėlioti, kodėl niežti ar beria odą, kas sukelia alergiją ir panašiai.
Prieš perkant rūbą reikėtų įvertinti, kada ir kokiomis sąlygomis jį dėvėsite, tuomet lengviau pasirinksite tinkamą pluošto sudėtį. Atidžiausiai reikėtų rinktis apatinius (pirmąjį sluoksnį) , kurie tiesiogiai liečiasi su oda. Ramiam poilsiui, dėvėti namuose – bambuko viskozės, medvilnės, natūralaus šilko ar vilnos apatiniai, o sportui, aktyviam poilsiui ir darbui – geriau poliesterio, polipropileno pluoštų apatiniai. Antrasis drabužio sluoksnis turėtų būti šiltas ir gerai sugeriti drėgmę, o trečiasis – saugoti nuo kritulių ir vėjo. Pastarieji drabužiai gali būti pagaminti tiek iš sintetinių, tiek iš natūralių pluoštų.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę