Lieknėkime kultūringai

Čia pat pavasaris, kai „išsinersime“ iš storiausių paltų ir kailinių. Tačiau ką daryti toms, kurios kūno apimtis, net ir nusivilkus viršutinius drabužius, lieka tokia kaip „kailiniuotų“ kolegių, o iš po vonios ištrauktos svarstyklės rodo... Nesvarbu, ką jos rodo, svarbu, kad tai reikia pakeisti. Tačiau svarbiausia nepulti į paniką ir negriebti pirmos pasitaikiusios dietos, o susimąstyti, kaip mes valgome. Juk ir lieknėti reikia kultūringai. Kaip, papasakos gydytoja dietologė Edita GAVELIENĖ.
 

Nuo sveikos mitybos „nenulipsi“


„Nėra jokios stebuklingos priemonės, metodo, dietos ar piliulės, – kurie užtikrintų, kad norimas kūno linijas turėsime visą gyvenimą. Tai reiškia, kad polinkis pilnėti išlieka visuomet, jei jis yra paveldėtas“, – teigia gydytoja dietologė Edita Gavelienė. Todėl, pasak jos, jei norisi išsaugoti grakščią figūrą, tuo rūpintis reikia visą gyvenimą. Būtent su tokia mintimi galima pradėti grąžinti idealias kūno formas.
„Reikia suvokti, kad nebebus situacijos, kai aš nebesilaikysiu nuo dietos. Daugelis moterų nusprendžia: penkias dienas pasilaikysiu dietos, pasieksiu norimo rezultato ir tada jau galėsiu nebevargti. Tačiau svoris tokiais atvejais, kaip mes žinome, grįžta bumerangu“, – primena gydytoja. Todėl, anot jos, net neverta kalbėti apie „lieknėjimą“, nes šis žodis čia visai netinka. Jį mūsų sąmonėje turėtų pakeisti tokie žodžių junginiai kaip „gyvenimo būdas“ ir „valgymo kultūra“, palaikanti sveiką kūno masę.
Pasak gydytojos, reikia nepamiršti, kad maždaug kas dešimt metų kalorijų poreikis mažėja. Jei visą gyvenimą valgomas vienodas kiekis maisto, – svoris po truputėlį gali didėti. Todėl būtina atitinkamai keisti savo mitybą. Šis procesas baigiasi nuo septyniasdešimties metų.

 

Kaip valgyti obuolį?


Pasak dietologų, siekiant sumažinti svorį, pirmas žingsnis, nuo ko reikia pradėti – valgymo režimo laikymasis. Be to, žmogus turi gauti visų mitybos piramidėje esančių maisto produktų. Pusryčius valgyti būtina. O iš viso per dieną žmogus privalo pavalgyti mažiausiai tris kartus. Dar porą kartų galima pavalgyti, jei tarp pusryčių ir pietų ar pietų ir vakarienės yra ilgesnis nei penkių valandų tarpas. „Žmogus, kuris turi polinkį pilnėti, dažniausiai valgo vieną ar du kartus per dieną antroje dienos pusėje, – teigia E. Gavelienė. – Dažniausiai tai užimti žmonės. Darbo metu jų galva užimta kita informacija. Maistas „prisimenamas“ tik grįžus namo ir pamačius šaldytuvą“.
Tačiau priešpiečių ar pavakarių valgymas neturėtų virsti užkandžiavimu ar nuolatiniu kramsnojimu. Šio įpročio (net ir žiūrint televizorių ar stebint filmą kino teatre) reikėtų visiškai atsiakyti. Mat nesąmoningai užkandžiaudami mes net nepajuntame, ko ir kiek „prisikimšome“ į skrandį, taip pat smegenys negauna signalo, kad mes jau sotūs. Todėl, net ir suvalgę kilogramą spragėsių ar pusę kilogramo obuolių (kas taip pat labai kaloringa), po pusvalandžio vėl jausime alkį.
„Net norint suvalgyti tą patį obuolį reikia tam skirti laiko ir deramą dėmesį. Negalima to daryti vairuojant automobilį, žiūrint į kompiuterio ekraną ar stebint serialą per televizorių. Valgymas – tai šventas procesas, kuriam reikia skirti pakankamai dėmesio. Tai yra malonumas, kurio nereikia gadinti informacija, ateinančia iš laikraščio ar televizoriaus. Valgant reikia valgyti“, – sako gydytoja E. Gavelienė.
 

Ne interjero elementai


Lieknėjant ypač naudingas fizinis aktyvumas. Sportuojantis arba aktyvesnis žmogus sunaudoja daugiau kalorijų, todėl greičiau numeta svorio. Sportas taip pat pakelia ir bendrą organizmo, raumenų, odos tonusą. Kūnas tampa stangresnis, oda elastingesnė. Tačiau pradedant galvoti apie aktyvią fizinę veiklą, būtina apmąstyti, kaip ją padaryti savo kasdienybe, jau minėtu „gyvenimo būdu“. Galbūt sporto salė jums yra visiškai nepriimtina. Gal labiau patiks kasdien po dešimt minučių padaryti mankštos pratimus ar pusvalandį pasivaikščioti. „Jeigu kaime gyvenantis žmogus pirks abonentą treniruoklių salei – tai vargu, ar jis ten tris kartus per savaitę važiuos. Lygiai taip pat, jei miestietis, sėdėdamas namie, svajos apie maudynes ežere ir kojos nepajudins. O galbūt, tamsta, galite laiptais porą kartų per dieną palipti?“, – klausia E. Gavelienė.
Gydytojos dietologės teigimu, sporto turėtų nevengti ir vyresnio amžiaus žmonės. „Niekada nesportavę penkiasdešimtmečiai dažniausiai įsivaizduoja, kad jiems jau ir nebelemta pradėti sportuoti. Tačiau pasivaikščioti juk kiekvienas gali. Būna, kad sportuoti trukdo per didelis svoris ar sveikata. Tokiu atveju, jei žmogus ryte padarys mankštą, jam tikrai nieko nenutiks. Visų pirma tai turi būti suvokimas, kad pajudėti reikia“, – sako specialistė.
Linksmiausiai atrodo treniruoklių namuose situacija. Jie dažniausiai virsta maloniais interjero elementais. Juk smagu, kai į svečius užėjęs draugas nusistebi, kad jūs sportuojate. Nepaisant to, kad ant treniruoklio iš tiesų piršto storio dulkių sluoksnis. „Treniruokliai dažnai naudojami ir kaip drabužių kabyklos, – juokiasi gydytoja. –Tokiu atveju šią sporto priemonę geriau padėti taip, kad „aki badytų“. Nes žmogus iš prigimties yra linkęs patingėti, save patausoti. Ir jei eidamas už treniruoklio užkliūsi ir ta proga penkias minutes pasportuosi, – jau bus gerai“.
 

Valgykime legaliai


Nusivylimas „lieknėjimo“ procesu dažniausiai ateina kartu su alkio jausmu. Galvoje sukasi nuolatinė mintis: „Aš visada noriu valgyti. Net valgydamas tą maisto kiekį, kurį sau paskyriau, – nepasisotinu“. Tokiu atveju reikia pasižiūrėti, ko ir kiek valgai, o, jei kalorijų gaunama per mažai, – maisto kiekį padidinti. Kitu atveju nuolatinio alkio būsena gali sukelti arba pasislėpusio valgymo efektą, arba sveikos gyvensenos atsisakymą.
Dažna moteris save apgaudinėja ir valgo nelegaliai, slėpdamasi net nuo savęs. Taip nutinka, kai bijoma aplinkinių reakcijos. Pvz., kai apkūni moteris atsisako pietauti darbe, kad nesulauktų kandžių kolegių pastabų. Namie dėl tos pačios priežasties ji bijo vyro ar vaikų. Telieka naktį tipenti prie šaldytuvo ar tiesiog užkandžiauti trupiniais. „Turėjau pacienčių, kurios valgė trupinius, nes manė, kad jie nekaloringi. Tačiau jei tu padarysi iš batono kalną trupinių, vis vien tai bus batonas“, – teigia E. Gavelienė.
Pagrindinis visų gydytojų patarimas siekiantiems sumažinti, o vėliau ir išlaikyti norimą kūno masę – valgykite legaliai, nes valgymas nėra blogai. Tiesiog valgyti reikia kultūringai, žiūrint, ką ir kiek valgai, ir būtinai jaučiant maisto teikiamą malonumą. Net tortas teikia malonumą tuomet, kai džiugia proga suvalgai jo gabalėlį. Besaikis tortų valgymas bet kur ir bet kada malonumo jau nebeteikia.
 

Kuo gali pagelbėti medicina?


Kad būtų lengviau įprasti prie naujojo valgymo režimo, galima vartoti specialių maisto papildų. Juos patartina pasirinkti priklausomai nuo to, kas mažinant maisto kiekį jums sunkiausia.
Pavyzdžiui, jei labai vargina nuolatinis alkio jausmas, galima rinktis preparatus su maisto skaidulomis. Jos skrandyje išbrinksta, ir taip apetitas sumažėja. Kūnas savotiškai apgaunamas: tempiama skrandžio sienelė, impulsai eina į smegenis kaip informacija, kad skrandyje yra maisto
Sportuojantiems, ko gero, naudingiausi medžiagų apykaitą gerinantys preparatai.
Jie mažina riebalinio ir didina raumeninio audinio masę. Viena iš preparato sudedamųjų dalių karnitinas iš riebalinio audinio riebalų rūgštis perneša į raumenis, o sportuojant tie riebalai sudeginami.
Tiems, kas junta nenumaldomą potraukį saldumynams, naudingiausia būtų vartoti jį mažinančių preparatų. Paprastai tai chromo turintys papildai.
Bet kuriuo atveju svarbiausia atsiminti, kad jokie papildai neveiks nepakeitus gyvenimo būdo ir valgymo kultūros.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

rasa
2010-05-25 09:05
sveiki.noreciau paklausti,kaip nekankinant saves numesti svorio.mano judesiai riboti nes turejau 2stuburo operacijas,priaugau 20kg.noreciau bent puse ju atsikratyti man 30m.o sveriu 80kg
ligute
2010-05-12 14:33
sveikuciai!!man pavyko numest svorio kai tik sumazinau porcijas valgio.ir po sesiu nevalgydavau,nebent koki vaisiu ar arbatu.ispradziu buna sunku,bet po savaites kitos pripranti.:).
damulyte
2009-05-02 13:57
Sita straipsni patartina issididinti ir matomiausioje vietoje ant sienos pakabinti! Puikiai parasytas ir linksmas straipsnis, beje tuo paciu pasakantis tikra tiesa apie dietas.
Pati budama paaugle buvau susirgusi sia dietomanija - manekeniu era![nors turiu pripazinti degtuku kategorijai nepriklausau, taciau esu normalaus kuno sudejimo, su polinkiu i grazu pilnejima], taigi to pasekoje ligonine ir laselines. Veliau gyvenau taip kaip priklauso, be dideliu saves varginimu ir badavimu, retkarciais prisimindavau tas dietas, bet su liudnom pasekmem. Taigi, mano patarimas norinciomis suliekneti: NESIVAIKYKITE KNYGINIU IR SCENINIU ANOREKSIKIU SABLONO!!!, Gyvenkite paprastai ir iprastai, daugiau darzoviu ir vaisiu, daugiau judejimo - nebutina tapti profesionaliu begiku ar kulturistu. Juk energijos sankaupas galima maloniai islieti sokiu aiksteleje, namu aplinkos tvarkyme ar zygyje i gamta pesciomis! Taigi, norint gyventi, reikia gyventi, o ne save tramdyti visokiais aprybojimasi [cia taikau moralineje skaleje].
Ir pusryciauju, ir pietauju, ir vakarieniauju, ir leidziu sau netgi paplesikauti saldytuve.Del to smarkiai nepergyvenu, nes i darba pusantros valandos einu pesciomis [atstumas mazdaug 3-4 km], savaitgaliais puse dienos praleidziu pajuryje, vaiksciodama, fotografuodama ir siaip geredamasi vaizdais.Begiojimu nepraktikuoju, nes neissityrusi sierdies [gydytojai minejo apie sirdies nepakankamumo arba ydos galimybes], taigi paprasciausiai gyvenu ir smegenu per daug sau nesuku.
Aldona
2009-04-20 02:51
as sveika gyvensena domiuosi, sveikai maitinuosi, rytais begioju stadione, stengiuosi gerai pailseti, ir naturalu maisto papilda tonussan vartoju. jis padeda stiprinti imuniteta ir nepervargti. esu labai patenkinta rezultatais
mitzu
2009-04-16 11:06
man tai labai labai patinka pilateso pratimai - nei pasitemsi kokio raumens, nei pernelyg raumenys tie po to ”neispamps”. aisku, pritariu, kad reikai palaikyti energija ir po treniruotes, tai manau, Tonussan, tam labai geras pasirinkimas
karakumas
2009-04-11 23:01
mano drauge yra isbanzdiusi ne viena dieta (tuo paciu ir sia) bei kartu - paneigusi daug melagysciu apie dietas... Nezinau,
jai tai atseit viskas gerai, bet man iskart pasimate, kad per daug svorio numeta,o jei kad ir ne, tai irzli, nervinga,
stresuota pasidaro. Tai su jom draugem gydytojom pasitariau ir pirkau jai visokius vaisius, turinciu sdaug vitaminu bei kitu
naudingu medziagu, ir Tonussan dar tokio, kuris padejo bent jau atsparuma stresams padidinti, energijos igauti naujai.
Nezinau, kaip vyras tai as esu labai labai pries visokius lieknejimus, kai kartu su svoriu dingti ima ir gyvenimo
dziaugsmas,
ir tampa visos niurnomis..
erika
2007-07-10 20:14
sveiki..kaip man atsikratyti ,,lasinuku’’nuoliemens?
laima
2007-05-14 20:24
pusryciu nevalgau nes tada buna bloga.pradedu valgyti po 15 val ar dar veliau o psaskui pradeda skaudet skrandi nes persivalgau. patarkit nuo ko man pradeti liekneti? ka daryti?
Monita
2007-04-14 17:28
lankyk sokius arba pasok pagal patinkancia muzika namie,man tai padeda
Eglute
2007-04-03 22:27
noreciau sulieknet ar galetumet patarti nuo kop pradeti?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai