Mankštindamiesi galime užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, medžiagų apykaitos sutrikimams, įveikti stresą, pagerinti nuotaiką. Bet, jei krūvis per didelis, jei valgymas ir visas gyvenimo būdas chaotiškas, gerai nebus: galime patys prisišaukti negalavimus! Apie tai medikai linkę priminti jauniems ir ambicingiems žmonėms, ypač vyrams. Kaip rūpintis savo fizine ir dvasine sveikata, pataria Lietuvos sveikuolių sąjungos ir Sveikatos mokyklos vadovas Dainius Kepenis.
Pavasarį noriau imamės naujos veiklos, taip pat ir mankštos. Kokie būdai tinkamesni, jei iki šiol daugiausia laiko leista pasyviai?
Fizinio aktyvumo nauda – ne tik lieknesnis kūnas. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad fizinis aktyvumas ypač svarbus palaikant organizmo atsparumą ligoms ir įveikiant diabetą, kvėpavimo sistemos, kaulų ir sąnarių, širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Aerobiniai pratimai – bėgimas, spartus ėjimas, šiaurietiškas vaikščiojimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, taip pat joga ar atletinė gimnastika – viskas tinka. Geri visi pratimai, kuriuos atliekame nedusdami, pamažu ugdydami ištvermę, lankstumą ar jėgą. Tačiau kūno kultūros iki tol nemėgusiam žmogui pasirinkimas, kokia veikla užsiimti, gali atrodyti lyg klaidus miškas. Juk reikia pratimų, kurie atitiktų jo fizinio pasirengimo lygį, sveikatą, amžių. Reikia įvertinti ligas ir rizikos veiksnius sirgti (ar rūko, ar turi antsvorio...).
Sparčiai eiti galima net ir patyrus infarktą, bet jei eisi per ilgai ir per greitai, turėsi bėdų. Tik sveiki ir jokių negalavimų neturintys žmonės gali pasirinkti sporto šaką, kuri jiems patinka. Yra taisyklė: sportiniai žaidimai – jauniems, o vyresniems tiks tai, kur nesudėtinga reguliuoti krūvį, pavyzdžiui, golfas, stalo tenisas, lėtas bėgimas. Krepšinis ar futbolas, ypač jei tai nereguliaru, jei po treniruotės einama alaus, – ypač pavojinga. Daugiausia nelaimų, net mirčių sporte – krepšinio ir futbolo aikštelėse. Vyrams, kuriems per keturiasdešimt ir kurie iki šiol nesidomėjo savo širdies, kvėpavimo ir raumenų sistemos pajėgumu, iš pradžių geriau pavaikščioti, pavažiuoti dviračiu, eiti į darbą ir iš jo pėsčiomis, t.y. reiktų saugotis ir nepersitempti.
Kaip reguliuoti krūvį ir nepersitempti?
Krūvio metu skaičiuokite, koks jūsų pulsas. Jo dažnis neturi būti didesnis nei skaičius, kurį gausite iš 220 atėmę savo amžių metais. Tai, pavadinkime, saugus režimas. Tačiau jums reikia atsižvelgti į daugiau veiksnių, jeigu turite antsvorio, jei širdis plaka neritmiškai (aritmija), jei sergate lėtine kvėpavimo sistemos ar sąnarių liga. Prieš imdamiesi mankštinimosi programų, raskite patarėją, mediką ar kūno kultūros specialistą.
O jei jaučiatės gerai ir esate tik „užsisėdėję“, pradėkite judėti, pamažu didindami treniruočių laiką ir intensyvumą, taip, kad pulsas neviršytų saugaus režimo normos. Jei ėjote kilometrą per dešimt minučių ir nesuplukote, o jūsų pulsas yra 120 kartų per minutę, vadinasi, viskas gerai. Nuėjote tris kilometrus per 30 minučių, pulsas ne daugiau nei 130, o normalus tapo greičiau nei per 15 minučių? Viskas gerai. Bet jei reikėjo laukti, kol širdis nurims net pusę valandos, krūvis buvo didokas. O jei ir visą valandą širdis nenurimo, vadinasi, krūvis jums per didelis, reikia pasirodyti gydytojui.
Naujokams reikia pradėti nuo ėjimo, lėto šiaurietiškojo ėjimo. O gal jums tiks 20 minučių mankšta: „5 Tibeto pratimus“ pradėkite daryti po keletą pakartojimų, kas keletą dienų pridėdami po vieną. Taip po kelių mėnesių atliksite visą 20 minučių programą, t.y. 5 pratimus x 21 kartą. Žmonės, kurie juos kas rytą daro, džiaugiasi pagerėjusia savijauta.
Širdies ir kraujagyslių sistemai treniruoti geriau tinka cikliniai pratimai: ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas. Raumenims ir sąnariams lavinti tinkamiausi tempimo pratimai, joga, atletinė gimnastika. Jei lankote sporto klubą, pusę treniruočių laiko skirkite sąnariams lavinti ir pusę – raumenims.
Urologai atkreipia vyrų dėmesį į vidaus organų uždegimų riziką. Kaip vyrui grūdintis?
Save gerbiantis žmogus, moteris ar vyras, peršalimo ligų profilaktikai privalo kas rytą bent keliolika sekundžių pabūti po šaltu dušu ar apsipilti šalto vandens kibiru. Pradėję šiltu dušu, baikite šaltu pagal šią schemą: apliekite kairią ranką, dešinę koją, dešinę ranką, kairę koją, liemenį, galvą. Po pirties arba 30 minučių pabėgėję, jei norite, kelioms akimirkoms pasinerkite į eketę. Tačiau ilgesnis buvimas – tai šalčio narkomanijos forma, kuri grasina papildomu kūno riebalų sluoksneliu. Akimirkų šaltyje efektas yra euforija, o ilgesnio buvimo – antsvoris. Ledinė eketė gali būti tik kaip pramoga, atsipalaidavimas kartą per savaitę ir rečiau. O kasdien pakanka grūdintis apsiliejant šaltu vandeniu duše.
Michailas Kotliarovas, garsus Maskvos žurnalistas ir sveikos gyvensenos praktikas, vyrams patardavo atlikti mankštos ir savarankiško masažo pratimus su gimnastikos lazda ir taip tonizuoti visą kūną. Šis žmogus buvo ilgaamžiškumo pavyzdys, būdamas garbaus amžiaus, gyveno visavertį gyvenimą šeimoje. O mirė ne nuo bėgiojimo žiemą ar netinkamo grūdinimosi, kaip kai kas klaidingai aiškina, o nuo inkstų vėžio, sulaukęs beveik 90 metų: partrenktas automobilio jis pateko į ligoninę, čia, galbūt ir dėl traumos, atsiskleidė daugelį metų „miegojęs“ vidaus organų negalavimas.
Penkiasdešimtmečiui, turinčiam antsvorio, kasdien parūkančiam, kuriam skauda nugarą, gal geriausia fizinio aktyvumo programą pradėti nuo medicininės patikros pas šeimos gydytoją?
Nebloga mintis. Gydytojas gali patarti, koks krūvis optimalus, tačiau nebėgs už jus ristele, nesustiprins nugaros ir pilvo raumenų. Manau, kad nėra saugesnės ir patikimesnės sistemos, kaip Sanktija. Terminas apima dvi sąvokas: šventa ir sveika. Tai kompleksinis holistinis sveikatos stiprinimo būdas, kurį sudaro fizinis aktyvumas, tinkama mityba, grūdinimasis, savistaba ir dvasinė praktika (meditacija, malda, pozityvumas, atsiprašymas, atgaila). Visi septyni geri darbai sielai turi būti žinomi bet kuriam vyrui, norinčiam pilnakraujo gyvenimo.
Mes noriai kalbamės apie savo maistą, apie kraujospūdį, lankstumą, treniruoklius... O pati svarbiausia yra dvasinė sveikata, nes žmogus yra dvasinė būtybė. Dvasinė sveikata ugdoma per savimonę ir ryšį su Kūrėju. Tam reikalinga malda, meditacija, gera linkinčios mintys. Jos leidžia būti ramiam, atspariam bėdoms. O judėjimas, mityba ar šaltas vanduo tėra instrumentai, kurie gali koreguoti kūno, t.y. išorės, formas.
Kiekviena pradžia individuali. Tam, kuris niekuomet nesusimąstė apie save kaip ne tik fizinį kūną, reikės daugiau pastangų. Galbūt tiktų gilus pokalbis su dvasininku, galbūt kitaip išvalyti neigiamą patirtį – matricą – su nelaimių, nuodėmių įrašais. Galbūt su savimi kalbėtis, susidaryti klausimų apie savo gyvenimą sąrašą ir nuoširdžiai į juos atsakyti.
Kaip tai susiję su fizine sveikata?
Fizinis kūnas yra priemonė siekiant tikslų, ugdant savo kūrybines galias, realizuojant tai, ką geriausiai supranti, moki ir gali. Apsivalymas nuo savo įtampų yra lyg antroji gimimo diena. Dvasinė harmonija – tai pirmoji sąlyga išeiti iš savo ligų ir nerimo, depresijos, įtampos. Tavo gyvenimo priedermė yra padėti tapti laimingesniems tavo artimiesiems, kaimynams, giminėms. Suvokimas, kad turime padėti kitiems, yra dvasinės brandos išraiška. Jei negali šio suvokimo kelio pradėti savarankiškai (iš tiesų mūsų aplinkoje be galo daug patarimų ir patariančiųjų), bendrauk su tuo keliu jau einančiais.
Vyrams dera priminti, kad lietuvių vyrų vidutinė gyvenimo trukmė 12 metų trumpesnė nei moterų, o ir ne visi pakankamai jauno amžiaus vyrai pateisina savo moterų pasitikėjimą. Daugelio ilgaamžių vyrų gyvenimo istorijos ir Sveikatos mokyklos patirtis rodo, kad gerą savijautą ir visokeriopą ilgaamžystę lemia kompleksinė sveika gyvensena.
Ne visi kasdien skiriame laiko fiziniam aktyvumui, sudėtinga atsiverti dvasinėms erdvėms. Bet visi kasdien valgome...
Deja, dažnai – netinkamai pasirinkę. Dažniausiai žmogų sargdina antsvoris. Jei įtampa mintyse ir širdyje, ją slopiname nikotinu ir alkoholiu, besaikiu valgymu, per dideliu gyvūninės kilmės maisto kiekiu. Tai skatina organizmo vidinės terpės rūgščią reakciją. O ji turi būti labiau šarminė. Tad mažiau kavos, daugiau vandens. Daržovių ir vaisių – daugiau, mėsos – mažiau. Kartais labai sunku atsisakyti nuolatinio „ko nors“ kramsnojimo. Ne kramsnokime, o valgykime, ir tik tada, kai iš tiesų norime. Tada viduje lengviau įsivyraus darna ir rimtis.
Jei veikla, darbas ar užsiėmimas patinka, žmogus nebealksta, jis pajaučia kitokį sotumą, pajaučia ir gyvenimo prasmę.
Verta koreguoti mitybą atsižvelgiant į šiuolaikines mokslo rekomendacijas, įvertinus amžių, individualius poreikius. Bet viena taisyklė visuomet svarbi: liaukis skubėjęs valgydamas, valgyk neskubėdamas; gerai, daug kartų kramtyk. Taip suvalgoma mažiau ir greičiau pasisotinama.
Kompleksinis sveikatinimasis – tinkamas maistas, judesys, savikontrolė, atgaila ir meditacija – netruks nudžiuginti. Mano kūno, sielos ir dvasios vienovė – štai kas yra mano sveikata. Kasdien šios dalys turi būti išvalytos, užgrūdintos ir pasotintos, kad po dienos į svarbiausius klausimus sau – ar buvau darbštus ir kantrus? ar savo dvasiai daviau maisto? ar tikėjau ir pasitikėjau?ar pasninkavau, ar meditavau, meldžiausi? ar atsiprašiau? – atsakyčiau: taip!
Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauistorija klizmos - ypač senas gydymo metodas. manoma, kad pirmieji šią...
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauApsisprendimas turėti kūdikį – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Jei paklaustume būsimų tėvų, kokio vaikelio jie norėtų susilaukti, iš karto išgirstume: sveiko. Iš tikrųjų – sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl ir rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai tik gimsta mintis susilaukti kūdikio. ...
Skaityti daugiauSvarstant apie mažėjantį gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų vaisingumas. Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 16 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad nevaisingumo problemų daugės. Tam įtakos turi gyvenimo būdo pasikeitimai ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas. ...
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauOrganizmui senstant ryškėja hipoksemija ir hipoksija, t.y. blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Pagyvenę ir seni žmonės daug greičiau reaguoja į deguonies stoką, nes senstant mažėja atsparumas hipoksijai ir hiperkapnijai. Ypač tai aktualu pagyvenusio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę