Diagnozė vėžys gyvenimo būdą automatiškai pakoreguoja. Yra pamokos, kurias tu išmoksti, deja, bet jos greitai užsimiršta, ypač moralinės. Kas man išliko iki šiol – tai atsiradęs suvokimas, kad tu gali numirti, anksčiau tokio suvokimo nebuvo. Tas suvokimas apie mirtį man padeda gyventi. Tai paradoksalu. Bet iš tiesų aš visai kitaip pradėjau matyti gyvenimą. Pavyzdžiui, šiandien buvau aplankyti mamos ir žiūriu – eina per pienių pievą kačiukas, brenda, tik ausytės kyšo. Niekada anksčiau nebūčiau to pastebėjusi, o dabar sėdėjau, žiūrėjau į jį ir jaučiuosi labai prasmingai praleidusi laiką (šypsosi).
Atsirado tokios rytietiškos išminties, kurią mes skaitome visokiose knygose iš serijos kaip geriau gyventi. Tik niekada ta perskaityta išmintimi nesivadovaujam. Savaime atsirado gyvenimo lėtumas, smulkmenų įvertinimas. Aš neišgyvenu dėl niekų ir man gal net atrofavosi baimės jausmas. Aš nebijau nieko. Anksčiau labai greitai puldavau į paniką: kas bus jeigu. Dabar – bus tas, kas turi būti. Neprojektuoju ateities, nes jos gali ir nebūti. Aš, be abejo, svajoju, aš gyvenu, tačiau neišgyvenu dėl ateityje laukiančių problemų. Bus kaip bus (šypsosi).
Plaukiant gyvenimo upe, kuo mažiau makaluojiesi, tuo geriau tau sekasi plaukti. Nekeli bangų, neužspringsti ir šukuosenos nesusigadini (juokiasi).
Kai sirgau, internete skaičiau patarimus, kaip maitintis sergančiosioms krūties vėžiu. Skaičiau daug užsienio literatūros ir daugelio tų rekomendacijų laikiausi. Nerekomenduoja vartoti pieno, o man taip patinka sūriai. Kol gydžiausi, dvejus metus sąžiningai nevalgiau pieno, grietinės, sviesto, jokių gyvulinių riebalų. Piene neva yra augimo hormonas ir ten gausu gyvulinių riebalų. Pagal užsieniečius, pienas dar blogai ir dėl to, kad jis labai perdirbtas, toks negyvas, kad jame jokio gėrio nebelikę. Laktozė blogai virškinama. Žodžiu, daugybė priekaištų pienui.
Retkarčiais man prieš akis koks kepsnys iškildavo, tai aš jį tada suvalgydavau. Juokingiausia buvo tai, kad panašų mitybos planą man prieš susergant buvo sudaręs mano sporto treneris, kai aš norėjau numesti penkis kilogramus. Tada aš pagalvojau „taip kankintis? Niekada gyvenime!“ Jis buvo palikęs tik žuvį, vištienos krūtinėlę, jokių keptų mėsų, pieno produktų ir, aišku, sūrių. (juokiasi)
Tiesą sakant, ir iki ligos mėgau daržoves, nevalgiau daug mėsos, gal tik piktnaudžiavau sūriais. Tad tikėti tuo, kad mityba turi įtakos vėžio išsivystymui, nežinau... Tačiau mokslininkai tiria ir aiškinasi, tad verta jų klausytis.
Kadangi ankstesnių mitybos suvaržymų nesilaikau, tai tie penki kilogramai labai sėkmingai sugrįžo. Mėsą vis dar nelabai valgau, tačiau pieno produktams negaliu atsispirti. Ko tikrai negaliu atsisakyti, tai pasukų. Teko bendrauti su ajurvedinį gydymą taikančiu indu, jis sakė, kad pasukų būtina gerti kasdien.
Šiuo metu irgi aktyviai domiuosi mitybos klausimais. Buvau lietuvio gydytojo Ruolios paskaitoje, jis draudžia burokėlius ir raudonąjį vyną sergančiosioms krūties vėžiu. Bet man burokėliai yra šventa ir aš jų negaliu atsisakyti. Ir aš valgau. Nes manau, kad tokios nuostatos gal primena B vitamino atvejį, kai buvo paskelbta, kad jo negalima gerti vėžininkams, o dabar jau jis reabilituotas.
Mankštą daryti privalu kas rytą, nes reikia mankštinti rankas, kur buvo išoperuoti limfmazgiai. Jei tik pamirštu kuriam laikui, tai pradeda skaudėti ir labai greitai primena, kad reikia mankštintis (juokiasi).
Kai manęs negraužia natūralusis tinginys, pabandau jogą. Turiu tokią knygelę, joje yra pritaikytos asanos krūties vėžiu sergančioms moterims. Pagal ją kartais darau asanas. Turiu idėją nueiti pas kokią jogos specialistę, parodyti tą knygelę, sudaryti programą ir surinkti sportuojančiųjų grupę. Bet kol kas per savo visas veiklas dar iki to neprisiruošiau.
Propaguoju plaukimą. Jis labai gerai mano rankai. Dar mėgstu dviratį nuo senų laikų. Beje, mes visi trys (sūnus Jokūbas ir vyras Jurgis) dar nusipirkom riedučius. Tikiuosi, kad traumų nebus, mes jau truputį važinėjom.
Buvau susitikusi su amerikiete, kuri sirgo krūties vėžiu. Ji sakė, kad po chemoterapijos daug bėgiojo ir sportavo, kad atgautų jėgas. Mano gydymas užsitęsė, nes man dar buvo papildomai vieni metai biologinės terapijos. Mano vienas mėgstamų sportų – kalnai. Pamenu, kad į patį mažiausią kalniuką aš lipau keturiomis. Nežinau, kaip kiti žmonės randa jėgų dideliems fiziniam krūviams po vėžio.
Visi man sako, kad aš greita ir energinga, bet galiu pasakyti, kad pusė to nebeliko. Aš buvau greitesnė. Bet gal tai ne liga, gal čia artėjantis keturiasdešimtmetis mane stabdo (juokiasi).
Sirgdama buvau įpratusi miegoti dieną. Man dabar to labai trūksta, tad savaitgaliais dažnai einu pietų pogulio.
Aš susimąsčiau apie tai, kad nereikia kontroliuoti gyvenimo, ką aš anksčiau labai mėgau daryti. Dabar aš jį paleidau. Pas mane viskas buvo suplanuota ir sudėta į visas įmanomas lentynas, aš išmokau pasitikėti pačiu gyvenimu. Nežinai, kas už posūkio yra, reikia laukti ir tikėtis geriausio, bet neplanuoti. Kiekvieną dieną atsibudus patiriu džiaugsmą, kad atsibudau, kad man nieko neskauda.
Kai galvoju apie mirtį ir paliekamą pėdsaką, visada suvokiu, kad Erikos Umbrasaitės pėdsakas bus toks mažas, palyginti su, pavyzdžiui, Mocarto. Tada tas susireikšminimas dėl pėdsakų palikimo atrodo juokingas. Ir mirti aš nebijau. Mirė daugybė didžių žmonių, neprotinga bijoti to, kas neišvengiama. Suvokimas, kad mirsiu, mane pažadino naujam gyvenimui.
Man operacijos metu, matyt, išoperavo ir ambicijas. Neliko tikslo palikti kokį nors pėdsaką. Mano pėdsakas yra mano sūnus Jokūbas. Ir mano tikslas dabar yra būti laimingai. Jeigu aš būsiu laiminga, aplink mane žmonės irgi bus laimingi. O laiminga aš būnu darydama kažką, kas man atrodo prasminga. Šiuo metu galiu jaustis labai laiminga pasodinusi gėlę, o ne įvykdžiusi kokį projektą, apie kurį kalbės visa Lietuva. Vieną dieną pasiėmiau laisvadienį ir sodinau gėles. Tai buvo labai gera emociškai diena. Išmokau vertinti kasdienybės stebuklą. Prasmė yra mažuose dalykuose. Kai esi sveikas, mažų dalykų nematai. Linkiu nesulaukus ligos išmokti džiaugtis mažais dalykais (nusišypso).
Lygiai po pusvalandžio išjungiu diktofoną, palinkiu Erikai geros ir stiprios sveikatos, neblėstančios geros nuotaikos ir eidama namo pamatau ant stogo du besišnekančius katinus.
Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauistorija klizmos - ypač senas gydymo metodas. manoma, kad pirmieji šią...
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauApsisprendimas turėti kūdikį – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Jei paklaustume būsimų tėvų, kokio vaikelio jie norėtų susilaukti, iš karto išgirstume: sveiko. Iš tikrųjų – sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl ir rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai tik gimsta mintis susilaukti kūdikio. ...
Skaityti daugiauSvarstant apie mažėjantį gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų vaisingumas. Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 16 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad nevaisingumo problemų daugės. Tam įtakos turi gyvenimo būdo pasikeitimai ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas. ...
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauOrganizmui senstant ryškėja hipoksemija ir hipoksija, t.y. blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Pagyvenę ir seni žmonės daug greičiau reaguoja į deguonies stoką, nes senstant mažėja atsparumas hipoksijai ir hiperkapnijai. Ypač tai aktualu pagyvenusio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga....
Skaityti daugiau
Vaisingumo indikatorius BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir visiškai nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą Jūsų ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą. Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje.
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
www.inceptum.lt