Ligos dėl liemenėlės

Galvos, nugaros, sprando, pečių skausmai... Ir visa tai – tik dėl netinkamo dydžio ar formos liemenėlės! Vokiečių medikai nustatė, kad kas antra moteris dėl šio apatinio drabužio patiria vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų.

Moterų apatiniai per kelerius pastaruosius šimtmečius buvo tolygūs kankinimo priemonėms. Tvarsčiai, apatiniai sijonai su metalo lankais, korsetai, į audinį įsiūtos žuvų ašakos ar plieninės juostos turėjo suteikti moterims formą.

Deja, apatiniai, kaip kankinimo priemonė, regis, vis dar nėra praeitis. Pagal naujausius mokslininkų tyrimus, 40–60 procentų visų moterų dėvi netinkamo dydžio liemenėles ir dėl to patiria galvos, sprando ar nugaros skausmus.

Vokiečių ginekologė Doris Scharrel prisipažįsta, kad savo praktikoje ji dažnai stebisi „dramatiškai“ netinkamomis pacienčių liemenėlėmis: „Tai kaušeliai per maži, tai liemenėlė visai įsirėžusi į kūną, tai petnešėlės per plonos ar ne vietoje, tai apatinė juosta per plati ar per siaura. Reguliuojamais užsegimais moterys stengiasi prisitaikyti netinkamas liemenėles.“

 

Užspausti raumenys ir nervai

 

Kartais liemenėlės net palieka suspaudimo žymes ant kūno ir odos pažeidimus. „Kai kurioms moterims jau susiformavo raukšlės pečiuose. Jas įrėžė per siauros petnešėlės. Kai šioje vietoje būna suspausti nervai ir raumenys, gali prasidėti galvos skausmai“, – aiškino ginekologė Doris Scharrel. Dėl tos pačios priežasties gali kilti sprando, rankų ir pečių zonos skausmai. Savo sveikata besirūpinančioms moterims geriau rinktis platesnes petnešas, kurios neturi būti per toli nuo kaklo, pečių galuose..

Apie moterų su dideliu biustu nugaros skausmus, kurių priežastis – netinkama ir nepakankamai prilaikanti liemenėlė, pasakojo neurochirurgė ir stuburo ekspertė dr. Munther Sabarini iš Berlyno: „Vilkint netinkamą liemenėlę, visas krūtų krūvis tenka stuburui. Stuburas įsitempia, išsilenkia, kad galėtų išlaikyti svorį, todėl atsiranda nugaros skausmai.“

 

Ryšys su krūties vėžiu neįrodytas

 

Prieš porą metų žurnale „European Journal of Cancer“ išspausdintame straipsnyje buvo užsiminta, kad liemenėlės dėvėjimas padidina riziką susirgti krūties vėžiu, nes jis trukdo laisvai tekėti limfai. Tačiau medikai šį teiginį užginčijo. Vis dėlto Vokietijos vėžio tyrimo centras pripažino netinkamą liemenėlę vienu iš veiksnių, didinančių vėžio riziką.

Paprastai liemenėlės dydis nustatomas pagal du krūtinės apimties matmenis. Matuojama apimtis labiausiai išsišovusiame krūtų taške ir po krūtimis. Kaip atsitinka, kad, nepaisant tokio paprasto matavimo būdo, padaroma klaidų ir tiek daug moterų įsigyja netinkamas liemenėles?

 

Moterų krūtinės apimtis padidėjo

 

Mokslininkai nustatė, kad vidutinė moterų krūtinės apimtis, kuri dabar siekia 98,7 cm, nuo aštuntojo dešimtmečio padidėjo 2,3 centimetrais. Medikai aiškina, kad tai nulėmė kontraceptinės priemonės, hormonais maisto produktuose ir moterų polinkis į antsvorį. Pagal Vokietijos estetinės chirurgijos draugijos paskelbtus duomenis, šalyje per metus atliekama daugiau krūtų mažinimo operacijų nei didinimo.

„Klientės dažniausiai perka sau per mažas liemenėles. Gamintojai dėl to nekalti, – aiškino jau 125 metus moterų aksesuarus gaminančios firmos „Triumph“ spaudos atstovas Svenas Burkle. – Mes joms siūlome liemenėlių dydžių lenteles, kurias galima rasti ir internete.“

 

Asimetriškos krūtys apsunkina liemenėlės pasirinkimą

 

Standartiniai dydžiai dažnai neatitinka realių poreikių. Kaip perkant batus, taip ir liemenėles, reikia kantriai matuotis ir rinktis. Pastarųjų pasirinkimą apsunkina tai, kad krūtys neretai būna skirtingos ir jų apimtis svyruoja priklausomai nuo mėnesinių ciklo. Antroje ciklo fazėje krūtys paprastai padidėja.

Moterys, kurios nori būti tikros dėl pirkinio, turi būtinai pasimatuoti liemenėlę prieš pirkimą. Tai atima laiko.

 

Viliojantis aksesuaras

 

Liemenėlė nėra paprastas apatinis drabužis, jis atlieka daugybę funkcijų: turi sukelti vyrams geismą, pakelti krūtis, suteikti joms gražią formą, prilaikyti sportuojant. Tinkamos liemenėlės pasirinkimas būna nelengvas.

Liemenėlė pavaldi laiko dvasiai ir madai. Ji turi atitikti estetinius visuomenės reikalavimus. Antikinėje Olimpijoje moterys standžiai apsitvarstydavo krūtis, priplodamos jas plokščiai prie krūtinės, kad galėtų geriau sportuoti. Ir trečiajame dešimtmetyje vis dar turėjo paklausą berniukiškos moters formos. Tik nuo šeštojo dešimtmečio vėl pradėtos vertinti vešlesnės krūtys.

1968 metais JAV moterų teisių gynėjos viešai sudegino liemenėlės, ir ši aprangos dalis kurį laiką buvo išėjusi iš mados. Įsigalėjo vadinamasis androgininis („unisex“) įvaizdis.

Šiandien liemenėlė vėl karaliauja. Ji praturtėjo dailiais raukiniais, nėriniais ir standinamais įdėklais. Liemenėlių paklausa yra milžiniška. Nuo praeito amžiaus paskutiniojo dešimtmečio liemenėlės ypač suklestėjo dėl krūtų didinimo efekto, kuris sudaro didesnės apimties iliuziją, nei yra iš tikrųjų. Tokį stebuklą sukuria lankeliai kaušelių apačioje ir įsiuvamos arba įstatomos pagalvėlės, pakeliančios krūtis kaklo link. Toks pakėlimas moteriai nėra nei itin patogus, nei sveikas. Neveltui sakoma, kad grožis reikalauja aukų.

Ir mažinančios liemenėlės, kurios optiškai sumažina krūtų apimtį, jau yra praeities atradimas. Jos taip pat sukelia sveikatos problemų, nes nenatūraliai suspaudžia krūtis.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai