Dismenorėja kenkia normaliai moterų gyvenimo kokybei

Pirminė dismenorėja – tai skausmingos mėnesinės, nesusijusios su jokia organine dubens organų patologija. Teigiama, kad tai viena dažniausiai pasitaikančių ginekologinių ligų. Vis dėlto daugybė moterų skausmingas mėnesines laiko normalia gyvenimo dalimi. Duomenys rodo, kad pirminė dismenorėja turi nemažai įtakos moters psichikos sveikatai bei socialinei ir fizinei gerovei. Tai reiškia, kad šią problemą reikėtų spręsti.

 

Kaip sveikata nulemia gyvenimo kokybę?

 

Sveikata ir gyvenimo kokybė nėra tapatūs terminai, tačiau visiškai aišku, kad sveikata turi labai daug įtakos gyvenimo kokybei (ir atvirkščiai). Būtent su sveikata susijusi gyvenimo kokybė parodo, kaip žmogus supranta ar suvokia kokios nors ligos, šiuo atveju pirminės dismenorėjos, fizines ir psichologines ypatybes. Skausmingos mėnesinės gali neigiamai veikti gyvenimo kokybę ir kenkti normaliai moters fizinei, psichinei ir socialinei gerovei.

 

Kas yra pirminė dismenorėja?

 

Pirminė dismenorėja – tai skausmingos mėnesinės, kurioms būdingas spazminio pobūdžio apatinės pilvo dalies skausmas. Toks skausmas gali pasireikšti ir prieš, ir (arba) per pačias mėnesines. Be to, pirminei dismenorėjai nebūdingos jokios organinės dubens organų patologijos. Pirminė dismenorėja ypatinga tuo, kad jos metu patiriamas skausmas turi ir ūminiam, ir lėtiniam skausmui būdingų bruožų. Pavyzdžiui, skausmas prasideda gana staigiai ir trunka sąlyginai trumpai, tačiau šiam skausmui būdingas pasikartojamumas, cikliškumas.

Pirminės dismenorėjos paplitimas nėra visiškai aiškus. Įvairių literatūros šaltinių duomenimis ši ginekologinė liga galėtų būti palietusi net iki 90 proc. vaisingo amžiaus moterų. Vis dėlto skaičiai gali būti ne visiškai tikslūs, mat moterims trūksta žinių apie mėnesinių skausmingumą. Pasirodo, kad daugybė moterų tai laiko visiškai normalia mėnesinių ciklo dalimi. Būtina pabrėžti, kad toks mėnesinių skausmas, kuris apriboja normalią moters kasdienę veiklą, jau nėra normalus reiškinys ir tokį sveikatos sutrikimą reikėtų gydyti.

 

Kaip pirminė dismenorėja kenkia moters fizinei, psichinei ir socialinei gerovei?

 

Daugybė moterų mėnesinių metu jaučia ne tik spazminio pobūdžio pilvo apačios  skausmus, bet ir kitus simptomus, pavyzdžiui, šleikštulį, pykinimą, vėmimą, silpnumą, bendrą negalavimą, pilvo pūtimą, viduriavimą ir pan. Kai kurios moterys skundžiasi, kad tomis dienomis jos neturi jėgų, joms labai keičiasi nuotaikos ir visą dieną norisi praleisti lovoje. Itin sunkiais atvejais moterys alpsta, karščiuoja, daug vemia. Tokie simptomai, be abejonės, kenkia normaliai fizinei savijautai ir kartais priverčia atsisakyti bet kokių planų. Skausmingos mėnesinės gali kenkti ne tik fizinei, bet ir socialinei moters gerovei, nes kai kurios moterys tomis dienomis vengia išeiti iš namų, bendrauti su kitais asmenimis ir gyventi aktyvų socialinį gyvenimą. Ne paslaptis, kad fizinė ir psichinė savijauta labai susijusios tarpusavyje, tad pirminė dismenorėja moters psichinei gerovei kenkia ne tik tiesioginiu, bet ir netiesioginiu būdu. Atlikti tyrimai rodo, kad skausmingos mėnesinės sukelia ne tik centrinės nervų sistemos jautrumo padidėjimą, bet ir didina tokių sveikatos sutrikimų kaip nerimas ir depresija pasireiškimo tikimybę. Moterys, paprastai tariant, pradeda bijoti ir vėl artėjančio sunkaus laikotarpio, o tai, savo ruožtu, didina skausmo baimę ir kenkia emocinei moters būklei.

 

Ši ginekologinė liga turėtų būti gydoma, nes ilgalaikis skausmas moters gyvenimui daro daug žalos

 

 Dažniausiai skiriama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo. Pirminės dismenorėjos atveju jie veiksmingi maždaug 80 proc. moterų. Vienas iš pavyzdžių – deksketoprofenas (Dolmen), kuris tinkamas ir simptominiam mėnesinių skausmo gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Kai kurioms moterims skiriama hormonų terapija, kai kurioms siūlomi alternatyvūs gydymo metodai. Jei mėnesinių skausmą sukelia kokia nors dubens organų patologija, tuomet tai jau laikoma antrine dismenorėja ir pirmiausiai turi būti kontroliuojama ar gydoma tikroji skausmo priežastis.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai