Menstruacijų sutrikimai pasikeitus aplinkai

Mėnesinės yra natūraliai nuo lytinių hormonų priklausantis ciklinis reiškinys. Kartais jis pasikeičia organizmą veikiant tam tikriems išoriniams ir vidiniams reiškiniams ar požymiams. Pavyzdžiui, kartais nutinka taip, kad išvykstate į turistinę kelionę ar į kitą šalį ir mėnesinės arba vėluoja, arba prasideda anksčiau. Kodėl taip yra? Ar tai normalu? Ar galima kaip nors to išvengti?
 

Menstruacijos parodo, kad esate sveika


Kad galėtume atsakyti, kodėl kinta menstruacinis ciklas pasikeitus aplinkai, turime suprasti, kaip jis vyksta.
Normalios mėnesinės kartojasi kas 21–35 dienas (vidutiniškai kas 28 d.) ir tęsiasi iki 5 dienų. Moters lytinio ciklo metu periodiškai kinta kiaušidžių struktūra, lytinių hormonų kiekis kraujyje ir gimdos gleivinė.

 

Skiriamos trys moters lytinio ciklo fazės:


• pirmoji – folikulinė – folikulo subrendimo;
• antroji – ovuliacijos – folikulo plyšimo ir kiaušinėlio išėjimo;
• trečioji – luteininė – geltonkūnio susidarymo fazė.
 

Moters lytinį ciklą kontroliuoja šios grandys:


▪ smegenų žievė (centrinė nervų sistema),
▪ pogumburis,
▪ posmegeninė liauka,
▪ kiaušidės,
▪ gimdos gleivinė.
Taip pat ši mėnesinių reguliavimo sistema susijusi su kitomis sistemomis – endokrininėmis liaukomis (skydliauke, antinksčiais ir kt.), taip pat kepenimis, nes jie turi įtakos hormonų apykaitai.
Pažeidus bet kurią mėnesinių ciklą reguliuojančią grandį, mėnesinių ciklas gali sutrikti.
Menstruacijų ciklą formuoja du pagrindiniai hormonai, kurie gaminami – posmegeninėje liaukoje. Jie vadinami gonadotropiniais hormonais. Tai – folikulus stimuliuojantis hormonas folitropinas (FSH), bei liuteinizuojamasis hormonas – liutropinas (LH).


Folitropinas (FSH) moterims skatina: 1. folikulų augimą, brendimą kiaušidėse; 2. kartu su lutropinu – ovuliaciją ir geltonkūnio susidarymą; 3. estrogenų sekreciją ir antrinių lytinių požymių vystymąsi (tai moteriškasis plaukuotumo tipas, moteriški lytiniai organai, mėnesinių ciklo reguliacija ir t.t.).
Liutropinas (LH) moters organizme skatina: 1. ovuliaciją; 2. geltonkūnio susidarymą; 3. estrogenų ir progesterono sintezę bei sekreciją. Jis išsiskiria visų moters lytinio ciklo fazių metu, tačiau daugiausiai – ovuliacijos metu. Po ovuliacijos, išėjus subrendusiam kiaušinėliui iš folikulo, jis virsta geltonkūniu, gaminančiu dar vieną hormoną – progesteroną. Jam veikiant, gimdos gleivinė parengiama priimti apvaisintą moteriškąją lytinę ląstelę, slopinami gimdos susitraukimai. Jei apvaisinimas neįvyksta, gimdos gleivinė atplyšta ir prasideda menstruacinis kraujavimas, kurio metu ji ir pasišalina iš organizmo.
Menstruacijų ciklo sutrikimus gali sukelti įvairūs vidiniai ir išoriniai veiksniai:
- psichologiniai stresai, nuovargis,
- psichinės ar nervų sistemos ligos,
- nesubalansuota mityba (badavimas),
- vitaminų stoka,
- intoksikacija įvairiomis medžiagomis,
- infekcinės ir kitos ligos,
- neteisingas kontraceptinių priemonių ar medikamentų vartojimas,
- aplinkos pasikeitimas ( klimato kaita, laikas).
 

Kodėl taip vyksta?


Tai yra labai sudėtingas mechanizmas, vykstantis moters organizme, kurį veikia gonadotropiniai hormonai. Veikiant stipriems neigiamiems psichologinės kilmės veiksniams, pvz., baimei, išgąsčiui ir kt., gonadotropinių hormonų išskiriamas kiekis mažėja, tuomet moters lytinį ciklą gali slopinti ir menstruacijos gali visai išnykti arba prasidėti ne laiku. Moters lytinį ciklą slopina šie hormonai: endorfinai, dopaminas, kortizolis ir tiroidinai.
Mėnesinių sutrikimus gali nulemti tiek aukščiau minėtų hormonų kiekio pokyčiai kraujyje, tiek gyvenimo būdas. Stresas, kaip vienas iš neigiamų dirgiklių, gali paveikti pogumburį, kuris reguliuoja apetitą, emocijas, hormonus, reikalingus kiaušinėliui išlaisvinti. Taip pat yra žinoma, kad, jei kūno masė yra 20 proc. didesnė ar 5 – 15 proc. mažesnė nei norma, ciklas gali sutrikti. Taip įvyksta todėl, kad moteriškieji hormonai estrogenai yra gaminami ir riebalinėse ląstelėse. Antsvorio metu jų gaminama per daug, o sumažėjus svoriui – nepakankamai, dėl to kinta estrogenų ir kitų hormonų (ypač progesterono) kiekis, nulemiantis ciklo sutrikimą.
Kartais nutinka taip, kad išvykus į turistinę kelionę ar į kitas šalis, kurios yra kitose laiko juostose, kur kitoks klimatas mėnesinės arba vėluoja, arba prasideda anksčiau. Tai normalu, nes organizmas nebūna prisitaikęs prie naujų sąlygų – klimato, maisto ir pan., ir nereikia išsigąsti, turi praeiti šiek tiek laiko. Paprastai kito ciklo metu viskas savaime susitvarko.
Įdomu tai, kad sportininkėms įtemptos ištvermės treniruotės arba fizinis darbas gali sutrikdyti normalų ciklą. Paprastai moterys, kurioms pranyko menstruacijos, prabėga daugiau nei 50 km per savaitę, sveria mažiau nei 52 kg arba nuo užsiėmimų pradžios prarado daugiau nei 10 kg svorio, jos jaunesnės nei 25 m. ir niekada negimdė. Kodėl tik tokios priežastys veikia menstruacijų reguliarumą, šiuo metu nėra žinoma.
 

Kokios yra priemonės ciklui sureguliuoti?


Mėnesinės yra natūralus reiškinys reguliuojamas hormonų, ir geriau į jį nesikišti. Taip, yra vaistų, kuriais galima mėnesines atitolinti, tačiau tai sukelia daug šalutinių poveikių. Mėnesinių ciklą galima sureguliuoti kontraceptinėmis priemonėmis. Taip pat yra įvairių liaudies medicinos patarimų, tačiau jais galime tik sumažinti kraujavimą arba padėti, jeigu jos vėluoja, o ne pagreitinti ar atitolinti mėnesinių ciklą.
 

Kraujavimą mažinti padeda šios priemonės:


• įvairios vaistažolių arbatos (trikertės žvaginės ir dirviniai asiūkliai mažina kraujavimą, paprastosios kraujažolės mažina spazmus. Baltažiedžių nortelių žiedai malšina skausmą per mėnesines, rasakilos turi sutraukiamųjų savybių). Pamėginkite 2 arbatinius šaukštelius kurios nors žolės užplikyti ¼ l verdančio vandens, leiskite 10 min. pritraukti, nukoškite. Gerti 1–2 dienas prieš numatomą mėnesinių pradžią 2 kartus per dieną.
• sultys (morkų);
• citrina – praskiestos vandeniu citrinų sultys stabdo kraujavimą, valo organizmą;
• taip pat šalti kompresai mažina kraujavimą.
 

Jei mėnesinės vėluoja


• Tinka melisos arbata, užplikius du valgomuosius šaukštus stikline verdančio vandens, gerti kelis kartus per dieną.
• Pamėginkite raudonųjų burokėlių sultis.
• Vieną arbatinį šaukštelį krapų sėklų sutrinkite arba vieną valgomąjį šaukštą baziliko užpilkite stikline verdančio vandens ir perkoškite. Padeda, jei vėluoja mėnesinės.
...ir pasidarykite nėštumo testą.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Rita
2014-08-08 16:35
sveiki man 22 metai ,praejtejs metais ,buvo padarytas cezario pjuvis , po to laiko mano mėnesiniu ciklas pasikeitė, sirgdavau 7 dienas ir buvo gausus kraujavimas, dabar vos 4 dienos ir tik teplioja, jau taip 4 mėnėsius iš ejlės ,pradėjo tinti kojos , ir labai styprai išpustas pilvas, skauda inkstai, lytiniu santykiu neturėjau jau senai ,nesuprantu kas vyksta su mano organizmu ,o dabar vėl vėluoja mėnesines jau kaip 4 dienas .:((weird)
gitana
2014-04-23 19:50
Sveikos ar galiu buti nescia jei mano lytinis aktyvus gyvenimas po puses metu vel prasidejo,su vaikinu nesisaugojame,viena kart esu gerusi tablete gal po savaites laiko. Kadangi susirgau balandzio 2d,pries kelias dienas prasidejo mensturacijos,tik jos labai keistos,sviesios,kraujavau vos dvi dienas,o dabar bega tamsios isskyros. Ieskau visur atsakymo,bet jo nerandu,gal kas nors zinote kas gali buti?
lina
2013-10-07 14:26
nesuprantu , man 29m. visada menesines buvo reguliarios bet dabar prasidejo nelaiku gal 10 dienu anksciau ,sergu jau 9 dienos jau pasidare labai neramu ,pasirodyti daktarui nelabai galiu nes nesu lietuvoje , kaip man elgtis ?
Ele
2013-03-21 09:45
Man 40metu. prasirgau menesinem pries 10 dienu ir vel pradejau kraujuoti! kas gali buti.
Agne
2013-02-10 15:02
Sveiki. Man tokia pati problema kaip ir Ingridai. Man 20 metu. prasirgau menesinem pries 13 dienu ir vel pradejau kraujuoti! Gal zinote kas ne taip??
Bacci
2013-01-17 16:14
Laba diena susiduriau su situacija kad veluoja menesines. PRIES paskutines buvo 2012-10-30 ir baigesi 2012-11-06 ...paskutines aplanke mane paveluotai 2012-12-08 ir baigesi 2012-12-14 .... maniau kad veluojacios mensines mane nudziugins nestumu, bet dariausi nestumo testus su pertraukomis ir abu neigiami . Yra siokie tokie krutines pokyciai ir svorio priaugau, esu gyvenime ir didesniu sukretimu patyrus ir menesines neveluodavo taip stypriai. Pradejau galvoti apie gresiancia kokia lyga, o pas daktara dar nesilankiau nes esu Svedijioje , bet galvoju lauksiu dar kito menesio ir tada jei nestumo testas nieko neparodys eisiu tirti krauja. Esu panikoje kai nezinau kas vyksta su mano organizmu. Jus suprantanti Virginija. :(weird)(weird)
jolanta
2012-07-24 10:51
Labas,man 44metai ,jau 9sav.kaip kraujuoju,praeita sav.isiemiau (spirale)nes tipo cia daktarai (gyvenu anglijoj)pasake kad gali but nuo jos kraujavimas,po jos isemimo pradejau kraujuoti kresuliais...mano GP daktare israse tableciu bet jos tik truputi sumazino kraujavima...geriu jau 6 dienas...kas man yra?
vika
2012-06-09 21:50
sveiki. susirgau menesinemis 12 dienu anksciau nei turejau. ir dabar sergu jau 11 diena. kraujavimas nera gausus kaip pirmom dienom bet vistiek kraujuoju. kai susirgau anksciau dar vartojau jasminele tabletes savaite (nes tiek like buvo iki pakuotes baigimo) ar reikia pasirodyti ginekologei? man 21metai.anksciau sirgdavau apie savaite.
vika
2012-06-09 21:50
sveiki. susirgau menesinemis 12 dienu anksciau nei turejau. ir dabar sergu jau 11 diena. kraujavimas nera gausus kaip pirmom dienom bet vistiek kraujuoju. kai susirgau anksciau dar vartojau jasminele tabletes savaite (nes tiek like buvo iki pakuotes baigimo) ar reikia pasirodyti ginekologei? man 21metai.anksciau sirgdavau apie savaite.
turis;]
2010-12-09 21:39
tai blt kur nors viens atsakymas?
labai sunerimusi
2010-10-23 16:42
turiu problema.pries tris menesius isvykau gyventi i uzsieni.pirmus du menesius menesines buvo reguliarios,bet trecia menesi jos nepasirodo.turejau lytiniu santykiu,bet visada naudojau apsaugos priemones,be to pasidariai nestumo testa,o po poros dienu dar viena ir abu neigiami. skaudanti padidejusi krutine,padaugejo spuogu. ar gali tai buti del pasikeitusiu klimato salygu?
jurate
2010-07-04 16:39
sveiki,noreciau suzinoti kaip vadinasi vaistai.kuriuos vartojant galeciau atitolinti menesines,bent trim dienom.kokia mazdaug vaistu kaina?
Ingrida
2010-01-10 13:02
Sveiki, man yra 19 metų. Su vaikinu turėjau santykių, bet mes saugojomės kaip visada. Tik negaliu suprasti kas man yra nes sergu jau 11 dienų,o šios mėnesinės ir atsirado anksčiau nei turėjo. Bet ar gali būti tai dėl streso prieš egzaminus, nervinimosi ir kad buvau išvykusi kur šiek tiek keičiasi laiko juosta.
Emute
2009-12-01 21:04
Sweiki, man 18 metu. Su vajkinu glamonejomes nuogi, sueigos nebuvo, sperma irgi neissiliejo ant lytiniu organu...bet veluoja menesines? Kodel? negi as nescia?
Marina
2009-08-19 14:05
Laba diena.kokiais butent vaistais galima atitolinti menesines?ir kada juos reikia pradeti vartoti?aciu uz atsakyma
Aiwa
2009-05-28 17:22
norejau paklausti ar sergant infekcine mononkleoze sturinka kokia nors ir straipsnyje paminetu liauku
Ingrida
2009-04-25 12:59
Sweiki man ya 18 metu.pries 2 savaites prasirgau menesimem.o siandien pradejau kraujuoti.Nesuprantu kas darosi gal del to kalti nervai kuriuos patyriau sitas savaites o gal tai pasekmes nuovargio ir sunkaus darbo??
Zoja
2009-03-28 17:56
Sveiki, man 16 metu man veluoja menesines 11d. labai bijau, del to stresuoju. dariau 4 testus (neigiami) kas man?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai