Kaip geriau pasirūpinti savimi per mėnesines?

Skausmingos mėnesinės, kitaip dar vadinamos dismenorėja – tai vienas dažniausių vaisingo amžiaus moterų skundų. Nors šis mėnesinių ciklo sutrikimas pasitaiko gana dažnai, tačiau labai didelė dalis moterų apie tai net nelinkusios kalbėti.

Jei vienoms per „tas dienas“ pasireiškia tik nedidelis maudimas, tai kitas gali kamuoti kur kas stipresni skausmai, kai tik norisi susiriesti į kamuoliuką ir gulėti. Jei mėnesinių skausmas trukdo įprastai kasdienei veiklai, jį būtina gydyti. Pakalbėkime apie tai šiek tiek plačiau.

 

Statistika padeda suprasti, kad tai gana dažnas nusiskundimas

 

Skaičiuojama, kad skausmas  ir kiti nemalonūs pojūčiai per pirmąsias mėnesinių ciklo paras kamuoja maždaug kas antrą moterį. Vis dėlto šio mėnesinių ciklo sutrikimo dažnis priklauso ir nuo amžiaus. Teigiama, kad jaunos moterys dismenorėja skundžiasi dažniau. Įvairaus intensyvumo pobūdžio skausmai gali kamuoti net iki 70-90 procentų jauno amžiaus moterų. Apie 10 proc. paauglių, jaunų ir dar negimdžiusių moterų kenčia nuo itin intensyvios pirminės dismenorėjos, kai nerandama jokios organinės patologijos, tačiau spazminio pobūdžio skausmai itin stiprūs.

Vyresniame amžiuje mėnesinių skausmai pasireiškia rečiau, vis dėlto jie dažniau susiję su antrine dismenorėja, kai moterims būdingos tam tikros organinės patologijos, kurias reikia gydyti. Jaunoms moterims antrinė dismenorėja pasitaiko rečiau, vis dėlto joms taip pat gali būti diagnozuojama endometriozė. Tai bene dažniausia antrinės dismenorėjos priežastis, kai gimdos audiniai išveši už įprastų ribų ir kyla gana intensyvūs uždegiminiai procesai.

 

Kokius pojūčius moterys jaučia mėnesinių metu?

 

Žinotina, kad mėnesinių skausmo intensyvumas nėra apibrėžtas. Iki penktadalio „laimingųjų“ per mėnesines nepatiria jokių didesnių nepatogumų. Vis dėlto ne visos moterys linkusios kalbėti apie savo pojūčius per mėnesines.

Per tas dienas gali būti jaučiamas nevienodo intensyvumo skausmas. Negana to, kiekviena moteris skirtingai suvokia skausmą – vienos gali pakelti didesnį skausmą, o kitoms net ir nedidelis maudimas gali tapti kančia. Sakoma, kad vienų žmonių skausmo suvokimo slenkstis yra aukštesnis nei kitų. Taigi vienos moterys mėnesinių metu jaučia buką ir gana silpną maudimą, kuris gyvenimo kokybei per daug nekenkia ir nesutrikdo kasdienių planų.

Tuo tarpu kitos moterys jaučia aštrų, net sąrėmius ar stiprų dūrimą primenantį skausmą. Jis lokalizuojasi apatinėje pilvo dalyje, tačiau skausmas gali ir plisti. Plitimo kelias gali būti pats įvairiausias: į nugarą, į klubus, į kojas, net į išorinius lytinius organus. Toks stiprus ir aštrus spazminio pobūdžio skausmas sukelia nedarbingumą, trukdo kasdienei veiklai ir menkina gyvenimo kokybę, todėl jį būtina gydyti. Mokyklą lankančioms mergaitėms tenka praleisti pamokas, studentėms – paskaitas, o darbingo amžiaus moterys keletą dienų tampa nedarbingomis.

 

Kaip sau padėti?

 

Tomis dienomis reikia labiau savimi pasirūpinti. Rekomenduojama valgyti sveikesnį ir turtingesnės maistinės vertės maistą, gerti pakankamai negazuoto mineralinio vandens. Geriau atsisakyti kavos, alkoholio, nikotino, daug cukraus ir druskos turinčių maisto produktų. Kai kurioms moterims padeda šilta vonia, fizinė veikla, aromaterapija, žolelių arbatos, tiesiog linksmas filmas, švelnus masažas.

Tyrimais įrodyta, kad 4 moterims iš 5 silpną ir vidutinio intensyvumo mėnesinių skausmą veiksmingai slopina nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis būtent vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupei (NVNU). Dolmen vartojamas lengvo ir vidutinio stiprumo raumenų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti ir yra tinkamas suaugusiems pacientams. Jeigu per 3-4 dienas savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai