Dr. Ingrida Basevičienė

Į skaitytojų klausimus atsako Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja dr. Ingrida Basevičienė
 

[klausimas]Ar galite patarti, po kiek laiko, nutraukus kontracepcinių tablečių vartojimą, geriausia planuoti pradėti kūdikį? Baiminuosi, ar dėl to, kad trejus metus vartojau hormoninių preparatų, nebus neigiamo poveikio kūdikiui. Ar reikia organizmui laiko, kad jis “apsivalytų” bei atsinaujintų vaisingumas?
Daiva, 22 m.[/klausimas]
Kontracepcines tabletes skiria gydytojas. O planuoti pradėti kūdikį galima baigus vartoti kontraceptikų pakuotę, t.y. nenutraukite vartojimo menstruacinio ciklo viduryje, nes jis gali sutrikti, prasidėti priešlaikinės menstruacijos. Dėl to, kad trejus metus vartojote kontraceptikų, neigiamo poveikio kūdikiui nebus. Atliekant naujos kartos kontracepcinių tablečių poveikio tyrimus, nėra nustatyta jokios žalos vaisiui. Antraip hormoninių kontraceptikų nebūtų skiriama iš viso. Taip pat nereikia laiko organizmui “apsivalyti”, nes šie preparatai nesikaupia organizme. Jau pirmą mėnesį, nutraukus kontraceptikų vartojimą, galima planuoti pastoti. Kol geriamos hormoninės tabletės, slopinama ovuliacija, t.y. slopinami hormonai, kurie svarbūs ovuliacijos procese, ir apvaisinimas negali įvykti. Kaip minėta atsakyme p. Daivai, hormoniniai preparatai organizme nesikaupia, todėl jų nevartojant ovuliacija vėl įvyksta, t.y. moteris vėl gali pastoti.


[klausimas]Mano draugė, pradėjusi vartoti geriamųjų kontraceptikų, priaugo svorio. Kodėl taip įvyko? Kokią kontracepcijos priemonę galėčiau pasirinkti, kad taip neatsitiktų ir man?
Vita, 18 m.[/klausimas]
Geriamieji kontraceptikai tik labai nedaug veikia medžiagų apykaitą. Šiek tiek pakinta angliavandenių apykaita. Vartojant hormoninių kontraceptikų, sureguliuojamas mėnesinių ciklas, menstruacijos tampa negausios. Kadangi moteris mažiau netenka kraujo, nesivysto mažakraujystė. Taip pat pagerėja savijauta ir padidėja apetitas. Jeigu jis nebus kontroliuojamas, kūno masė didės - kaip ir bet kuriam žmogui, kuris daugiau valgo. Daugumos naujosios kartos kontraceptines tabletes vartojančių pacienčių kūno masė lieka nepakitusi. Tačiau jeigu kontraceptikai pradedami vartoti, kai merginos kūnas dar nesusiformavęs pagal moters fenotipą, geriant kontracepcines tabletes (ypač didesnių hormonų dozių), paaugliškas kūnas tampa moteriškesnis. Dėl to galimi nedideli kūno masės pokyčiai.
Kontracepcinėse tabletėse yra dviejų rūšių hormonų - estrogenų ir progestageno. Jei pastaroji dalis didesnė, atsiranda galimybė sumažinti estrogeno kiekį tabletėje. Dėl progesta-geno poveikio gali padidėti skysčių kaupimasis, tačiau kūno masės pokyčiams tai neturi pastebimos įtakos - skysčių susikaupia vos apie 500 g. Svarbiausia, jei padidėja apetitas, nevalgyti daugiau nei įprasta. O skysčių bet kuri moteris turi gerti pakankamai - apie 1,5 litro per parą.
Pradejus vartoti hormonines tabletes, pirmus mėnesius gali būti nepageidaujamų poveikių - mausti krūtis, pykinti, varginti “tepimai”, neraminti kūno masės pokyčiai. Reikia konsultuotis su gydytoju ginekologu. Jis rekomenduos simptomines priemones nuo krūtų maudimo, pakonsultuos mitybos klausimais ir pan.
Ankstesnės kartos, t.y. didesnių hormonų dozių, kontraceptikai turi daugiau nepageidaujamų poveikių. Kas geriausiai tinka konkrečiai moteriai, gali patarti tik gydytojas.
[klausimas]Vartoju kontracepcines tabletes. Iki kokio amžiaus galėsiu jas vartoti? Labai nenorėtume “netyčiuko”. Man 39 metai. Nerūkau.
Rūta[/klausimas]
Kiekvienu konkrečiu atveju konsultuokitės su gydytoju. Kontraceptikų vartojimo trukmė priklauso nuo vartojimo “stažo” ir nuo to, kokias tabletes gėrėte.
Kiekvienas vaistas turi teigiamų ir neigiamų savybių. Laikomasi nuomonės, kad jūsų amžiaus moterys dar apie penkerius metus gali vartoti hormoninių piliulių. Bet reikia įsidėmėti, kad tai yra individualu, todėl kviesčiau nebūti abejingoms savo sveikatai ir vadovautis ne bendro pobūdžio, o savo gydytojo rekomendacijomis.
Hormoninės kontracepcinės tabletės skiriamos ir gydyti - tiek ikimenopauzės periodu nereguliariam kraujavimui, tiek ir jaunesnėms moterims ir merginoms, kurioms pasireiškia skausmingos mėnesinės ar gausus kraujavimas. Taip pat jų skiriama gydant gerybinius auglius bei jaunatvinius spuogus.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai